New York - Osoby, které stráví večer příliš dlouhý čas u televizních obrazovek či internetu, mají častěji dojem, že se jim nedostává odpočinku. Obě skupiny přitom spí přibližně stejně dlouho. Liší se však kvalita jejich spánku.
"Lidé, kteří užívají elektronická média jako internet, by si měli uvědomit, že dlouhodobé vysedávání před monitorem nebo televizorem může vést k nedostatečnosti spánku," tvrdí výzkumný pracovník univerzity v Osace Nakamori Suganuma.
Nejde o kvantitu, ale kvalitu
Téměř polovina z šesti tisíc respondentů, kteří se účastnili průzkumu japonské univerzity, se shodla, že dlouhé hodiny před televizní obrazovkou nebo počítačem kazí jejich spánek.
Tento pocit se u lidí úměrně zvyšoval s dobou strávenou u elektronických médií. Přitom celková doba spánku se snížila jen o 12 minut.
Spánek na Aktuálně.cz
- Nová epidemie: nedostatek spánku
- Lékaři: Kofein škodí více dennímu spánku
- Nespavost vážně ohrožuje zdraví lidí
- Devět jídel pro klidný spánek
A podle Suganumy ji internet v tomto ohledu ovlivňuje více než televize.
Přístroje berou spánek i dětem
Obdobný výzkum, tentokrát ne dětech, proběhl před pár lety ve Velké Británii. Výsledky ukázaly, že počítače, televize a jiné technické vymoženost připravují děti ve věku čtyři až deset let o potřebné hodiny spánku.
Jaké to může mít dlouhodobé následky na jejich fyzické i psychické zdraví, se zatím vědci mohou jen dohadovat. Jisté prý však je, že snížená kvantita i kvalita spánku jim nic dobrého nepřinese, píše BBC.