Vědci rozluštili velrybí písně. Díky nim poznají, odkud plejtváci pocházejí

Jana Václavíková Jana Václavíková
8. 9. 2019 14:04
Mnoho zvířat, stejně jako lidé, využívá k vzájemné komunikaci hlasivky. Mezi nimi i plejtváci dlouhoploutví, kteří dokážou celé hodiny vydávat pod vodou zvuky někdy označované za písně. Na ty se zaměřil mezinárodní tým vědců, který nyní zjistil, že z písní lze určit původ velryb a také jejich migrační cesty.
Plejtvák dlouhoploutvý (ilustrační foto).
Plejtvák dlouhoploutvý (ilustrační foto). | Foto: Christopher Michel / Wikimedia Commons

Velrybí písně vědci nahráli na podzim roku 2015 na různých místech Tichého oceánu, kde se kvůli potravě nebo za účelem páření soustřeďuje větší množství kytovců. Nahrávky mezi sebou porovnávali a hledali nějakou spojitost.

Jednotlivé písně rozdělili do menších sekvencí a z nich určili ty, které se dají přirovnat k tónům, a také ty, jež se opakují. Určili tak tři hlavní typy velrybích písní, z nichž každá odpovídá jiné oblasti výskytu zvířete. Výsledky studie ve středu zveřejnil vědecký magazín Royal Society Open Science

"Podle toho, co velryby zpívají, můžeme určit, odkud pocházejí," popsala časopisu New Scientist spoluautorka studie Ellen Garlandová ze skotské Univerzity v St. Andrews. 

První typ písní zpívali keporkaci pocházející z centrální části Tichého oceánu, kde se nachází například Cookovy ostrovy a Francouzská Polynésie. Druhý typ je zase běžný pro velryby ze západu Tichého oceánu a třetí se ozývá z vod na východě Austrálie. Vědci tato zjištění navíc potvrdili pomocí genetických testů a fotografií zvířat.

Místo, kde se setkávají velryby

Když vědci analyzovali velrybí zvuky, přišli ještě na jedno zajímavé zjištění. U Kermadekových ostrovů, které jsou asi tisíc kilometrů vzdálené od břehů Nového Zélandu, našli největší počet zpívajících plejtváků. "Nečekali jsme, že tu uslyšíme tolik velrybích písní," cituje web novozélandské Aucklandské univerzity Rochelle Constantinovou, která se na studii podílela.

Tým expertů tu nahrál tolik písní jako ve všech ostatních zkoumaných lokacích dohromady. 

Všechny velryby u těchto neobydlených ostrovů navíc nezpívaly stejnou píseň, ale řada z nich měla odlišné melodie. To podle vědců naznačuje, že se zde setkávají kytovci z různých koutů oceánu.

"Doteď jsme nevěděli, kde se velryby z různých částí Tichého oceánu potkávají a kde sdílejí informace. Kermadekovy ostrovy jsou pro plejtváky dlouhoploutvé speciálním místem," vysvětluje Constantinová.

Vznik nových písní

Informace, které plejtváci sdílejí, se zřejmě projevují v jejich písních. Ty totiž nezůstávají po celý život keporkaků stejné, ale mění se. Vědci se nyní domnívají, že za změnou stojí právě "schůzky" velryb, které si při setkání vypůjčí část cizí písně a následně ji začlení do svého repertoáru.

"Náš výzkum odhaluje, že migrační vzorce chování plejtváků se zapisují do jejich písní," potvrdila britskému serveru iNews Garlandová. 

Žádná z písní, které vědci na Kermadekových ostrovech zaznamenali, se však neshodovala s písněmi velryb pobývajících na západě Austrálie. Málo kytovců tu také pocházelo z oblastí kolem Francouzské Polynésie a z východní části Austrálie. Garlandová se proto domnívá, že existuje víc míst, kde se velryby setkávají.

Video: Hejno vzácných kytovců včetně mláďat se předvádělo na hladině Tichého oceánu


Hejno vzácných kytovců včetně mláďat se předvádělo na hladině Tichého oceánu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy