Washington - Američtí a gabonští vědci zjistili, že přenašečem takzvaného Marburského viru, který je podobný smrtelnému viru ebola, je pravděpodobně zvíře podobné netopýrovi - kaloň.
Virus, který způsobuje krvácivé horečky, byl objeven na severu Afriky a poprvé zkoumán vědci z německého města Marburg, po němž také získal své jméno.
Vědci z amerického centra pro kontrolu a prevenci chorob v lékařském institutu v gabonském Franceville otestovali zhruba 1100 kaloňů a netopýrů různých druhů, které objevili v jeskyních v Gabonu a Demokratické republice Kongo.
Virus přenášel kaloň egyptský (Rousettus aegyptiacus). "Tento druh kaloně je prvním nakaženým zvířetem, které nepochází z rodu primátů," napsali vědci.
Smrt přichází za devět dní
Na virus neexistuje žádná vakcína nebo speciální léčba. Příznaky nemoci jsou prudké bolení hlavy, horečka, následuje úplné vysílení. Smrt přichází za osm nebo devět dní.
Stejně jako u eboly, která napadá také gorily, existovalo u Marburgu podezření, že jej způsobují netopýři. Nikdo to však dosud nebyl schopen dokázat.
"Tohle je první zpráva, která potvrzuje, že Marburský virus se nachází také v této části Afriky. To rozšiřuje již známé oblasti výskytu viru," napsali vědci do zprávy, vydané v časopise PLoS ONE.
Vědci předpokládají, že kontrolou kaloňů egyptských se zamezí šíření jak Marburského viru, tak eboly.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byl poslední známý výskyt viru zaznamenán minulý týden v Ugandě mezi zlatokopy. Dva muži se nakazili a jeden zemřel.
Nejvíce byl virus rozšířen mezi lety 1998 a 2000 mezi zlatokopy v Demokratické republice Kongo. Tehdy zabil 128 ze 154 nakažených lidí.
Výskyt viru v Angole mezi léty 2004 a 2005 si vyžádal celkem 150 mrtvých ze 163 nakažených.