New York - K vraku Titaniku vyplula loď s jasně daným úkolem. Vyfotografovat a nasnímat vrak zaoceánského plavidla ještě před tím, než se rozpadne.
Experti totiž předpokládají, že do patnácti až deseti let se zhroutí paluba a Titanik, který leží na dne Atlantského oceánu už 98 let, se začne drobit na malé kusy.
Vědci tvrdí, že dosud je na fotografiích a videozáznamech zachycena jen malá část plavidla. Teď se to má změnit, protože vědci chtějí na základě záběrů vypracovat jeho trojrozměrnou „mapu."
"Zhruba tak 40 procent vraku - možná 50 procent - zatím nikdo neviděl a nebyl zdokumentován," uvedl oceánograf Dave Gallo, který je členem výpravy.
Loď Jean Charcot, která veze k místu potopení šedesát specialistů, včera vyplula z kanadského přístavu Saint John´s.
Cesta nezačala moc dobře, protože ještě před vyplutím na palubě vypukl požár. Nikdo ale nebyl zraněn a po opravě je plavidlo v pořádku.
Vědci mají s sebou veškerou nejmodernější techniku, která umožní dosud nejlepší a nejpodrobnější zkoumání vraku. Použijí také u Titaniku poprvé robotické miniponorky.
Titanic narazil do ledovce 15. dubna 1912. Zemřelo přes 1522 lidí, přežilo 711 pasažérů. Poslední přeživší cestující - Britka Millvina Deanová - zemřela před třemi měsíci.
Bylo jí osmadevadesát let, na Titaniku cestovala jako dvouměsíční mimino a byla tak vůbec nejmladším člověkem na palubě.
Vrak Titaniku leží v hloubce 3600 metrů, objeven byl v roce 1985.
"Titanik při dnešních technických možnostech lze vyzvednout a odtáhnout na pevninu, ale bylo by to velmi nákladné a vrak by se patrně během přesunu rozlomil," napsala agentura Reuters.
V polovině devadesátých let a opětovně po roce 2000 použil americký filmový producent a režisér James Cameron pro výzkum vraku v souvislosti s natáčením filmu Titanik ruské miniponorky s tříčlennou posádkou Mir.