Virginie hlásí po střetu s extremisty tři mrtvé. Do davu vjelo auto, zřítil se policejní vrtulník

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2017 6:56
Nejméně tři lidé zemřeli a dalších 35 utrpělo zranění poté, co do protirasistické demonstrace ve městě Charlottesville v americké Virginii najel neznámý útočník s osobním vozem. Informovala o tom agentura AP. Ve městě došlo ke střetům mezi ultrapravicovými extremisty a jejich odpůrci. Virginia vyhlásila mimořádný stav, prezident Donald Trump násilnosti odsoudil.
Svědek natočil moment, kdy do davu lidí v Charlottesville najelo auto | Video: Brennan Gilmore, Reuters

Charlottesville - Nejméně tři lidé zemřeli při sobotních nepokojích způsobených akcemi bělošských extremistů v americké Virginii. Do davu na protirasitické demonstraci najelo auto, které zabilo ženu.

Dalšími oběťmi jsou dva policisté, kteří zemřeli při pádu vrtulníku, jenž zasahoval při nepokojích, uvedla agentura AP.

Střety vypukly poté, co několik tisíc stoupenců nadvlády bílé rasy navázalo na páteční agresi a na protest proti odstraňování konfederačních symbolů v sobotu vyrazilo do městského parku. Jejich početní odpůrci je však nechtěli nechat vykřikovat rasistická hesla a došlo na násilnosti.

Poté zasáhla policie. Podle tiskových agentur bylo zraněno nejméně 35 lidí.

Do skupiny lidí demonstrujících proti bělošským extremistům najelo auto, které rozrazilo dav a několik lidí zranilo. V důsledku nárazu zemřela dvaatřicetiletá žena, což policie vyšetřuje jako zabití a již zadržela dvacetiletého řidiče vozu pocházejícího z Ohia.

Foto: Reuters

Policejní helikoptéra se zřítila nedaleko Charlottesville krátce poté, co zasahovala u nepokojů. Zemřel při tom osmačtyřicetiletý pilot a o osm let mladší člen posádky. Nikdo nebyl zraněn, uvedla policie.

Demokratický guvernér Terry McAuliffe vyhlásil kvůli násilnostem mimořádný stav a incidenty na Twitteru odsoudil i prezident Donald Trump.

Trump na Twitteru vyzval k jednotě a odsoudil "nesmyslný projev nenávisti, bigotství a násilí mnoha" zúčastněných stran.

Foto: Reuters

Jeho projev vyvolal některé kritické reakce. Starosta Charlottesville Michael Singer ve zjevné narážce na xenofobní projevy Trumpova poradce Steva Bannona uvedl, že část viny lze hledat "v Bílém domě a v okolí prezidenta". Někteří zákonodárci včetně senátora Marca Rubia pak Trumpa vyzvali, aby nepokoje pojmenoval jasně jako dílo bělošských rasistů.

 

Právě se děje

Další zprávy