reklama
 
 

Ve Švédsku kvůli suchu zuří 35 lesních požárů, pomáhají je likvidovat vojáci i pobřežní stráž

Aktualizováno 19. 7. 2018 21:30
Hoří plocha na celkem více než dvaceti tisících hektarech, zatím nejsou hlášeny žádné oběti ani zranění.

Stockholm - Ve Švédsku nyní zuří nejméně 35 požárů na celkem více než 20 000 hektarech lesních porostů. Zatím nejsou hlášeni mrtví, ani zranění, informovala agentura Reuters. Ve skandinávské zemi panují od května nezvykle silná vedra.

Ve čtvrtek švédské úřady registrovaly 35 požárů lesního porostu na více než 20 000 hektarech. Za normálních let postihnou požáry v této severské zemi dohromady kolem 2000 hektarů, informovala švédská civilní obrana (MSB).

Několik vesnic v nejhůře zasažené správní jednotce Ljusdal na jihu země bylo v noci na dnešek evakuováno. Premiér Stefan Löfven dnes navštívil postiženou oblast, v níž hořelo na 8500 hektarech.

V boji proti plamenům hasičům pomáhají vojáci, pobřežní stráž i občanská sdružení. Hasicí letouny či vrtulníky na pomoc Švédsku vyslaly Itálie, Norsko a Francie. Švédsko požádalo o pomoc i Evropskou unii.

Podle švédského lesnického úřadu už požáry strávily lesy v odhadované hodnotě 600 milionů švédských korun (téměř 1,5 miliardy korun českých).

V mnoha částech Švédska byla zaznamenána největší sucha v období od května do poloviny července od zahájení příslušných měření v 19. století, uvedl švédský hydrometeorologický ústav (SMHI). Zatím přitom nic nenasvědčuje tomu, že by mělo významněji zapršet.

Podívejte se na video z rozsáhlých požárů ve Švédsku:

Ve Švédsku kvůli velkému suchu propukly lesní požáry | Video: Reuters |  00:36

autor: ČTK | 19. 7. 2018 20:21

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama