Ve Švédsku zuří obří lesní požáry. Hasiči se vrací i z dovolených, v zemi je nebývalé horko

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 19. 7. 2018 16:05
Za lesní požáry mohou hlavně velká vedra a sucha. Lidé jsou ale také neopatrní při rozdělávání ohňů, například během grilování.
Ve Švédsku kvůli velkému suchu propukly lesní požáry | Video: Reuters

Stockholm - Ve Švédsku, které většinou nezažívá horká léta, zuří obrovské lesní požáry. Na vině jsou hlavně neobvykle vysoké teploty.

"Mnoho hasičů, kteří byli zrovna na dovolených, se dobrovolně zapojilo a bojuje s požáry. (…) Potřebujeme cisterny, helikoptéry. Nemáme dostatek zásob," popisuje situaci Thomas Aronsson, který stojí v čele speciálních hasičských jednotek ve Švédsku.

Podle americké televize CNN hasiči v současné chvíli zápasí asi s osmdesáti požáry. "Je příliš brzy na to, říct, jak se to bude dál vyvíjet. Při tak vysokých teplotách je velmi složité s požáry bojovat," dodal Aronsson. 

Teploty ve Švédsku jsou letos v létě extrémní. Tento týden dosahují v zemi na severu Evropy až třiceti stupňů Celsia. Červenec bývá ve Švédsku tradičně nejteplejším měsícem, většinou se ale rtuť teploměru zastaví okolo dvaceti stupňů.

Horko a sucho navíc zemi trápí už od května. V posledním jarním měsíci teploty dosahovaly v průměru 16,1 stupně, což je podle švédského klimatologa Gustava Strandberga situace, která v zemi nastane pouze třikrát za milion let.

Požáry v regionu Gävleborg.
Požáry v regionu Gävleborg. | Foto: Reuters

Průměrná teplota byla v celém Švédsku o šest stupňů vyšší než obvykle. Některá města zažila nejteplejší květen za posledních 150 let.

V červnu sice teplo trochu ustoupilo, požárům to ale nezabránilo. Ohně teď zuří hlavně v regionech ve středním Švédsku Gävleborg, Jämtland a Dalarna.

Itálie půjčila Švédsku dva letouny.
Itálie půjčila Švédsku dva letouny. | Foto: Reuters

Švédové se obrátili s prosbou o pomoc i do zahraničí. Například Itálie jim propůjčila dva požární letouny. Jedná se o modely Canadair CL-215, které pojmou až šest tisíc litrů vody. Osm vrtulníků poskytlo také sousední Norsko. 

Švédská vládní organizace Swedish Civil Contingencies Agency, která spadá pod ministerstvo obrany, hovoří o nejvážnější situaci, jakou Švédsko ve své moderní historii zažilo v souvislosti s požáry.

V zemi taky málo prší, což pociťují hlavně zemědělci a jejich úroda. Stát dokonce zvažuje, že hospodářům postiženým suchem poskytne úlevy. 

Letecký pohled na oblast kolem Ljusdalu.
Letecký pohled na oblast kolem Ljusdalu. | Foto: Reuters

Za lesní požáry ale nemůžou jen horka a sucha. Řada z nich vznikla i kvůli neopatrnému zacházení s ohněm, například při grilování. Nepomohly ani zákazy rozdělávání ohně ve volné přírodě, které vydaly některé radnice.

Je navíc těžké odhadnout, kdy požáry ustanou. Horké letní dny by v některých částech země mohly trvat až do půlky srpna. Teplo navíc trápí celou Skandinávii. S lesními požáry pak bojuje celá řada států, například Finsko, Ukrajina, Rusko, ale také americká Kalifornie, Aljaška nebo Grónsko. 

Uzavřená silnice mezi Ljusdalem a Lassekrogem.
Uzavřená silnice mezi Ljusdalem a Lassekrogem. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy