Ve Švédsku zuří obří lesní požáry. Hasiči se vrací i z dovolených, v zemi je nebývalé horko

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 19. 7. 2018 16:05
Za lesní požáry mohou hlavně velká vedra a sucha. Lidé jsou ale také neopatrní při rozdělávání ohňů, například během grilování.
Ve Švédsku kvůli velkému suchu propukly lesní požáry | Video: Reuters

Stockholm - Ve Švédsku, které většinou nezažívá horká léta, zuří obrovské lesní požáry. Na vině jsou hlavně neobvykle vysoké teploty.

"Mnoho hasičů, kteří byli zrovna na dovolených, se dobrovolně zapojilo a bojuje s požáry. (…) Potřebujeme cisterny, helikoptéry. Nemáme dostatek zásob," popisuje situaci Thomas Aronsson, který stojí v čele speciálních hasičských jednotek ve Švédsku.

Podle americké televize CNN hasiči v současné chvíli zápasí asi s osmdesáti požáry. "Je příliš brzy na to, říct, jak se to bude dál vyvíjet. Při tak vysokých teplotách je velmi složité s požáry bojovat," dodal Aronsson. 

Teploty ve Švédsku jsou letos v létě extrémní. Tento týden dosahují v zemi na severu Evropy až třiceti stupňů Celsia. Červenec bývá ve Švédsku tradičně nejteplejším měsícem, většinou se ale rtuť teploměru zastaví okolo dvaceti stupňů.

Horko a sucho navíc zemi trápí už od května. V posledním jarním měsíci teploty dosahovaly v průměru 16,1 stupně, což je podle švédského klimatologa Gustava Strandberga situace, která v zemi nastane pouze třikrát za milion let.

Požáry v regionu Gävleborg.
Požáry v regionu Gävleborg. | Foto: Reuters

Průměrná teplota byla v celém Švédsku o šest stupňů vyšší než obvykle. Některá města zažila nejteplejší květen za posledních 150 let.

V červnu sice teplo trochu ustoupilo, požárům to ale nezabránilo. Ohně teď zuří hlavně v regionech ve středním Švédsku Gävleborg, Jämtland a Dalarna.

Itálie půjčila Švédsku dva letouny.
Itálie půjčila Švédsku dva letouny. | Foto: Reuters

Švédové se obrátili s prosbou o pomoc i do zahraničí. Například Itálie jim propůjčila dva požární letouny. Jedná se o modely Canadair CL-215, které pojmou až šest tisíc litrů vody. Osm vrtulníků poskytlo také sousední Norsko. 

Švédská vládní organizace Swedish Civil Contingencies Agency, která spadá pod ministerstvo obrany, hovoří o nejvážnější situaci, jakou Švédsko ve své moderní historii zažilo v souvislosti s požáry.

V zemi taky málo prší, což pociťují hlavně zemědělci a jejich úroda. Stát dokonce zvažuje, že hospodářům postiženým suchem poskytne úlevy. 

Letecký pohled na oblast kolem Ljusdalu.
Letecký pohled na oblast kolem Ljusdalu. | Foto: Reuters

Za lesní požáry ale nemůžou jen horka a sucha. Řada z nich vznikla i kvůli neopatrnému zacházení s ohněm, například při grilování. Nepomohly ani zákazy rozdělávání ohně ve volné přírodě, které vydaly některé radnice.

Je navíc těžké odhadnout, kdy požáry ustanou. Horké letní dny by v některých částech země mohly trvat až do půlky srpna. Teplo navíc trápí celou Skandinávii. S lesními požáry pak bojuje celá řada států, například Finsko, Ukrajina, Rusko, ale také americká Kalifornie, Aljaška nebo Grónsko. 

Uzavřená silnice mezi Ljusdalem a Lassekrogem.
Uzavřená silnice mezi Ljusdalem a Lassekrogem. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 6 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy