Ve Švédsku zuří obří lesní požáry. Hasiči se vrací i z dovolených, v zemi je nebývalé horko

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 19. 7. 2018 16:05
Za lesní požáry mohou hlavně velká vedra a sucha. Lidé jsou ale také neopatrní při rozdělávání ohňů, například během grilování.
Ve Švédsku kvůli velkému suchu propukly lesní požáry | Video: Reuters

Stockholm - Ve Švédsku, které většinou nezažívá horká léta, zuří obrovské lesní požáry. Na vině jsou hlavně neobvykle vysoké teploty.

"Mnoho hasičů, kteří byli zrovna na dovolených, se dobrovolně zapojilo a bojuje s požáry. (…) Potřebujeme cisterny, helikoptéry. Nemáme dostatek zásob," popisuje situaci Thomas Aronsson, který stojí v čele speciálních hasičských jednotek ve Švédsku.

Podle americké televize CNN hasiči v současné chvíli zápasí asi s osmdesáti požáry. "Je příliš brzy na to, říct, jak se to bude dál vyvíjet. Při tak vysokých teplotách je velmi složité s požáry bojovat," dodal Aronsson. 

Teploty ve Švédsku jsou letos v létě extrémní. Tento týden dosahují v zemi na severu Evropy až třiceti stupňů Celsia. Červenec bývá ve Švédsku tradičně nejteplejším měsícem, většinou se ale rtuť teploměru zastaví okolo dvaceti stupňů.

Horko a sucho navíc zemi trápí už od května. V posledním jarním měsíci teploty dosahovaly v průměru 16,1 stupně, což je podle švédského klimatologa Gustava Strandberga situace, která v zemi nastane pouze třikrát za milion let.

Požáry v regionu Gävleborg.
Požáry v regionu Gävleborg. | Foto: Reuters

Průměrná teplota byla v celém Švédsku o šest stupňů vyšší než obvykle. Některá města zažila nejteplejší květen za posledních 150 let.

V červnu sice teplo trochu ustoupilo, požárům to ale nezabránilo. Ohně teď zuří hlavně v regionech ve středním Švédsku Gävleborg, Jämtland a Dalarna.

Itálie půjčila Švédsku dva letouny.
Itálie půjčila Švédsku dva letouny. | Foto: Reuters

Švédové se obrátili s prosbou o pomoc i do zahraničí. Například Itálie jim propůjčila dva požární letouny. Jedná se o modely Canadair CL-215, které pojmou až šest tisíc litrů vody. Osm vrtulníků poskytlo také sousední Norsko. 

Švédská vládní organizace Swedish Civil Contingencies Agency, která spadá pod ministerstvo obrany, hovoří o nejvážnější situaci, jakou Švédsko ve své moderní historii zažilo v souvislosti s požáry.

V zemi taky málo prší, což pociťují hlavně zemědělci a jejich úroda. Stát dokonce zvažuje, že hospodářům postiženým suchem poskytne úlevy. 

Letecký pohled na oblast kolem Ljusdalu.
Letecký pohled na oblast kolem Ljusdalu. | Foto: Reuters

Za lesní požáry ale nemůžou jen horka a sucha. Řada z nich vznikla i kvůli neopatrnému zacházení s ohněm, například při grilování. Nepomohly ani zákazy rozdělávání ohně ve volné přírodě, které vydaly některé radnice.

Je navíc těžké odhadnout, kdy požáry ustanou. Horké letní dny by v některých částech země mohly trvat až do půlky srpna. Teplo navíc trápí celou Skandinávii. S lesními požáry pak bojuje celá řada států, například Finsko, Ukrajina, Rusko, ale také americká Kalifornie, Aljaška nebo Grónsko. 

Uzavřená silnice mezi Ljusdalem a Lassekrogem.
Uzavřená silnice mezi Ljusdalem a Lassekrogem. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy