I letos Západ označuje volby za frašku s předem daným výsledkem. V posledních letech se pozice ocitá v útlumu, a to především kvůli válce na Ukrajině, jejíž řešení je nyní pro Západ prioritou. "Je to logické. V Bělorusku je sice diktatura a stala se z něj fakticky ruská kolonie, ale není tam válka, která má na svědomí minimálně statisíce lidských obětí," vysvětluje novinář Libor Dvořák.
Lukašenkův režim je extrémně represivní a Kreml nad ním drží pevnou ruku, což mu dodává značnou stabilitu. "Bělorusko a Bělorusové jsou teď ve stínu války. A co víc, svět má tendenci srovnávat situaci v Bělorusku z roku 2020 se situací na Ukrajině z roku 2014," dodává s odkazem na Euromajdan, sérii protestů, jejichž důsledky nasměrovaly rozlohou největší stát geografické Evropy z ruského vlivu.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
00:39-04:04 Jak zahřátý je vývoj globálních událostí po prvním měsíci roku 2025? Kdy by mohla začít mírová jednání o Ukrajině? Může být na Ukrajině mír bez ústupků Rusku?
04:05-12:08 Alexandr Lukašenko se posedmé stal běloruským prezidentem. Záleží na jeho ohromném "volebním" zisku vůbec? Kdo jednou Lukašenka ve funkci vystřídá? V jakém stavu je běloruská opozice? Spoléhají se Bělorusové na pomoc Evropy?
12:09-20:07 V jakém je teď Ukrajina sevření? Je podpora Západu dostačující? Proč spojenecká podpora vůči ukrajinskému prezidentu Zelenskému klesá? Hraje ruský prezident Putin vabank? Jaká je jeho současná strategie?
20:08-24:40 Putin a jeho politické okolí. Zůstává stabilní? Kdo jsou klíčoví hráči? O co hrají Vladimir Putin a Donald Trump nebo čínský prezident Si Ťin-pching? Proč je euroamerická část světa na ústupu?
24:41-29:36 Kam až může zajít snaha o mírová jednání? Hrozí patová situace? Role Evropy v současném mocenském rozložení - jsou Trumpovy kroky ku jejímu prospěchu?