Ve Španělsku začal soud s dvěma Čechy. Jsou obžalovaní z nájemné vraždy starosty

ČTK ČTK
13. 1. 2020 16:42
V jihošpanělském městě Alicante začal soudní proces kvůli vraždě starosty obce Polop, v němž jsou obžalováni i dva Češi Robert Franěk a Radim Rakowski. Ti podle prokuratury vraždu Alejandra Ponsody spolu se třetím mužem na objednávku v roce 2007 spáchali, za což jim hrozí až 27 let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Klíčovou kartou obžaloby je právě svědek v ochranném režimu, jemuž původně zadavatelé vraždy za její provedení nabídli 35 000 eur (asi 880 000 Kč). On ale starostu zabít odmítl, a tak se posléze zosnovatelé vraždy obrátili na dva Čechy a španělského dealera drog Raúla Montera, jimž podle vyšetřovatelů zaplatili 50 000 eur.

Motivem činu bylo podle obžaloby odstranění starosty, jehož místo chtěl zaujmout radní pro místní rozvoj Juan Cano, což se mu také povedlo a starostou se stal. Zatčen byl v roce 2009 a v pondělí stanul před soudem spolu s třemi dalšími muži, kteří vraždu starosty podle prokuratury zosnovali. Za podněcování k vraždě a další trestné činy jim hrozí až 25 let vězení.

Cano se před budovou soudu v rozhovorech s novináři "vysmál" obžalobě kvůli jejímu korunnímu svědkovi. Též jeden z jeho kompliců Salvador Ros novinářům řekl, že je "velmi klidný" a že neví, z čeho je vlastně obviněn. Tvrdí, že je nevinný.

Vražda starosty obce Polop (též Polop de la Marina), která leží v turisticky oblíbeném regionu nedaleko letoviska Benidorm, se stala 19. října 2007 večer ve starostově garáži. Když Ponsoda přijel domů, pachatelé na něj několikrát vystřelili a zasáhli ho mimo jiné do hlavy. Starosta za několik dní podlehl zraněním v nemocnici.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy