Otec odsouzené Češky popisuje život v tureckém vězení. Babiš se přimluví u Erdogana

Helena Truchlá oh Helena Truchlá, oh
2. 9. 2019 12:56
Premiér Andrej Babiš se v Turecku chystá otevřít téma vězněných Čechů Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří si v tamních věznicích odpykávají více než šestiletý trest za podporu terorismu. O případu bude v úterý mluvit přímo s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v rámci své oficiální návštěvy Turecka, na niž odlétá v pondělí. Deníku Aktuálně.cz to potvrdily zdroje z Úřadu vlády.
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas.
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. | Foto: Sirnak Police, Mete Sohtaoğlu

Schůzky v prezidentském paláci by se měl účastnit také český velvyslanec v Turecku Pavel Kafka a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Téma rozhovoru nepřímo potvrdil i český premiér: "S panem prezidentem Erdoganem budu jednat o všech oblastech našich bilaterálních vztahů a samozřejmě otevřeme i konzulární témata," sdělil Aktuálně.cz. 

Sedmadvacetiletá Všelichová a o šest let starší Farkas se do Turecka vydali na podzim 2016, v syrském Kurdistánu prý chtěli vybudovat polní nemocnici. Aktivisté se netajili svými sympatiemi ke kurdským milicím YPG, které Turecko na rozdíl od Evropské unie nebo Spojených států považuje za teroristickou skupinu. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Turecký soud je v srpnu následujícího roku odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení za spolupráci s teroristy. Verdikt loni v červenci potvrdil turecký nejvyšší soud. 

Radovan Všelicha, otec vězněné Češky, redakci řekl, že rodina je s dcerou v kontaktu. "Jednou týdně máme desetiminutový telefonát, jinak komunikujeme prostřednictvím dopisů, ty posíláme taky jednou týdně," popsal redakci. "Do Turecka jezdíme s manželkou i osobně, vzhledem k nákladům ale asi jenom jednou za čtvrt roku," dodal. 

Podle českého ministerstva zahraničí se Markéta Všelichová nyní nachází v ženské věznici v Izmiru na západě Turecka. Miroslav Farkas pak ve městě Van na východě země poblíž hranic s Íránem. Na facebookovém profilu Všelichové její přátelé pravidelně zveřejňují fotografie z vězení. V poslední době jsou to například předměty, které vyrobila v kroužku ručních prací.

"Není to sanatorium, pořád je to vězení. Ale řekl bych, že poměrně propracované a funkční. Prostředí je důstojné i z hlediska hygieny, nosí tam vlastní oblečení," líčí Všelicha poměry v tureckém vězení. Svou dceru naposledy viděli letos v červnu, nyní se do Turecka chystají znovu. 

Tichá diplomacie

Markéta Všelichová se nedávno prostřednictvím svých právníků ve svém případu odvolala k tureckému ústavnímu soudu, který by kauzu mohl vrátit na začátek. Podle českých úřadů by v ideálním případě turecké soudy v obnoveném řízení přihlédly k tomu, že milice YPG nejsou mimo Turecko považovány za teroristické uskupení.

Pokud by jí ústavní soud nevyhověl, je podle informací Aktuálně.cz připravená obrátit se i na Evropský soud pro lidská práva. 

Se Všelichovou i Farkasem průběžně komunikuje také české velvyslanectví v Ankaře. Průběh vyjednávání s tureckou stranou ale diplomaté odmítají komentovat. "Případ Čechů zadržených v Turecku sleduji. Chceme dosáhnout jejich předčasného propuštění a také ověřujeme, jestli by se na ně nemohla vztahovat amnestie," prohlásil premiér Babiš na jaře letošního roku.

Podle otce Všelichové je situace v Turecku složitá. "Markéta s Miroslavem byli odsouzeni podle tureckého práva, a co si o tom myslíme my, na to nemá vliv," odmítá Radovan Všelicha poskytnout bližší informace o procesu. "Že se o tom nemluví, neznamená, že se nic neděje. A tak je to podle mě i dobře," dodává s tím, že právě Babiš by mohl situaci jeho dcery vyřešit. 

"Jestli má někdo šanci jí pomoct, je to premiér Babiš. Konečně tam jede někdo, kdo je pro ně partner k jednání," doplňuje. 

Elektrárna za miliardy

Tomáš Kaválek, ředitel Centra blízkovýchodních vztahů CEVRO Institutu nicméně upozorňuje, že česká vláda se v Turecku především snaží zajistit své vlastní investice. "Jeví se, že premiér Babiš jede do Turecka hlavně kvůli vyjednávání o projektu uhelné elektrárny Yunus Emre (také známé pod jménem Adularya, pozn. red.), do kterého český stát investoval na 12 miliard korun," vysvětluje Kaválek. 

Turecko po nepovedeném pokusu o puč proti prezidentu Erdoganovi v červenci 2016 začalo zatýkat domácí i zahraniční novináře a aktivisty. "Nejznámější je asi případ německého novináře Denize Yücela, který byl zatčen v roce 2017 za propagaci terorismu a propuštěn o rok později. Podobně byl po zadržení propuštěn lidskoprávní aktivita Peter Steudtner a řada dalších. Německo má pochopitelně silnější ekonomické páky, Berlín tehdy vyvíjel nátlak například i skrze hrozbu pozastavení zbrojních kontraktů," připomíná Kaválek.

Případ Všelichové a Farkase je podle něj nicméně potřeba srovnávat spíše s dalšími občany EU, kteří byli v Turecku stíhání podle protiteroristického zákona. "Většinou byli propuštěni, případně jsou souzeni na svobodě," dodává. Podle něj jsou tato turecká legislativa i soudní praxe velmi vágní, a mohou být používány i jako nástroj pro potírání opozice. 

Video: Chtěla jsem vidět, jak to v Sýrii vypadá doopravdy, říká Všelichová 

Zajímalo mě, jak vypadá válka v Sýrii doopravdy, informace v médiích jsou zkreslené. Do syrské Rojavy jsem se ale zamilovala, říká Markéta Všelichová | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 25 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy