Otec odsouzené Češky popisuje život v tureckém vězení. Babiš se přimluví u Erdogana

Helena Truchlá oh Helena Truchlá, oh
2. 9. 2019 12:56
Premiér Andrej Babiš se v Turecku chystá otevřít téma vězněných Čechů Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří si v tamních věznicích odpykávají více než šestiletý trest za podporu terorismu. O případu bude v úterý mluvit přímo s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v rámci své oficiální návštěvy Turecka, na niž odlétá v pondělí. Deníku Aktuálně.cz to potvrdily zdroje z Úřadu vlády.
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas.
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. | Foto: Sirnak Police, Mete Sohtaoğlu

Schůzky v prezidentském paláci by se měl účastnit také český velvyslanec v Turecku Pavel Kafka a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Téma rozhovoru nepřímo potvrdil i český premiér: "S panem prezidentem Erdoganem budu jednat o všech oblastech našich bilaterálních vztahů a samozřejmě otevřeme i konzulární témata," sdělil Aktuálně.cz. 

Sedmadvacetiletá Všelichová a o šest let starší Farkas se do Turecka vydali na podzim 2016, v syrském Kurdistánu prý chtěli vybudovat polní nemocnici. Aktivisté se netajili svými sympatiemi ke kurdským milicím YPG, které Turecko na rozdíl od Evropské unie nebo Spojených států považuje za teroristickou skupinu. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Turecký soud je v srpnu následujícího roku odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení za spolupráci s teroristy. Verdikt loni v červenci potvrdil turecký nejvyšší soud. 

Radovan Všelicha, otec vězněné Češky, redakci řekl, že rodina je s dcerou v kontaktu. "Jednou týdně máme desetiminutový telefonát, jinak komunikujeme prostřednictvím dopisů, ty posíláme taky jednou týdně," popsal redakci. "Do Turecka jezdíme s manželkou i osobně, vzhledem k nákladům ale asi jenom jednou za čtvrt roku," dodal. 

Podle českého ministerstva zahraničí se Markéta Všelichová nyní nachází v ženské věznici v Izmiru na západě Turecka. Miroslav Farkas pak ve městě Van na východě země poblíž hranic s Íránem. Na facebookovém profilu Všelichové její přátelé pravidelně zveřejňují fotografie z vězení. V poslední době jsou to například předměty, které vyrobila v kroužku ručních prací.

"Není to sanatorium, pořád je to vězení. Ale řekl bych, že poměrně propracované a funkční. Prostředí je důstojné i z hlediska hygieny, nosí tam vlastní oblečení," líčí Všelicha poměry v tureckém vězení. Svou dceru naposledy viděli letos v červnu, nyní se do Turecka chystají znovu. 

Tichá diplomacie

Markéta Všelichová se nedávno prostřednictvím svých právníků ve svém případu odvolala k tureckému ústavnímu soudu, který by kauzu mohl vrátit na začátek. Podle českých úřadů by v ideálním případě turecké soudy v obnoveném řízení přihlédly k tomu, že milice YPG nejsou mimo Turecko považovány za teroristické uskupení.

Pokud by jí ústavní soud nevyhověl, je podle informací Aktuálně.cz připravená obrátit se i na Evropský soud pro lidská práva. 

Se Všelichovou i Farkasem průběžně komunikuje také české velvyslanectví v Ankaře. Průběh vyjednávání s tureckou stranou ale diplomaté odmítají komentovat. "Případ Čechů zadržených v Turecku sleduji. Chceme dosáhnout jejich předčasného propuštění a také ověřujeme, jestli by se na ně nemohla vztahovat amnestie," prohlásil premiér Babiš na jaře letošního roku.

Podle otce Všelichové je situace v Turecku složitá. "Markéta s Miroslavem byli odsouzeni podle tureckého práva, a co si o tom myslíme my, na to nemá vliv," odmítá Radovan Všelicha poskytnout bližší informace o procesu. "Že se o tom nemluví, neznamená, že se nic neděje. A tak je to podle mě i dobře," dodává s tím, že právě Babiš by mohl situaci jeho dcery vyřešit. 

"Jestli má někdo šanci jí pomoct, je to premiér Babiš. Konečně tam jede někdo, kdo je pro ně partner k jednání," doplňuje. 

Elektrárna za miliardy

Tomáš Kaválek, ředitel Centra blízkovýchodních vztahů CEVRO Institutu nicméně upozorňuje, že česká vláda se v Turecku především snaží zajistit své vlastní investice. "Jeví se, že premiér Babiš jede do Turecka hlavně kvůli vyjednávání o projektu uhelné elektrárny Yunus Emre (také známé pod jménem Adularya, pozn. red.), do kterého český stát investoval na 12 miliard korun," vysvětluje Kaválek. 

Turecko po nepovedeném pokusu o puč proti prezidentu Erdoganovi v červenci 2016 začalo zatýkat domácí i zahraniční novináře a aktivisty. "Nejznámější je asi případ německého novináře Denize Yücela, který byl zatčen v roce 2017 za propagaci terorismu a propuštěn o rok později. Podobně byl po zadržení propuštěn lidskoprávní aktivita Peter Steudtner a řada dalších. Německo má pochopitelně silnější ekonomické páky, Berlín tehdy vyvíjel nátlak například i skrze hrozbu pozastavení zbrojních kontraktů," připomíná Kaválek.

Případ Všelichové a Farkase je podle něj nicméně potřeba srovnávat spíše s dalšími občany EU, kteří byli v Turecku stíhání podle protiteroristického zákona. "Většinou byli propuštěni, případně jsou souzeni na svobodě," dodává. Podle něj jsou tato turecká legislativa i soudní praxe velmi vágní, a mohou být používány i jako nástroj pro potírání opozice. 

Video: Chtěla jsem vidět, jak to v Sýrii vypadá doopravdy, říká Všelichová 

Zajímalo mě, jak vypadá válka v Sýrii doopravdy, informace v médiích jsou zkreslené. Do syrské Rojavy jsem se ale zamilovala, říká Markéta Všelichová | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 minutou

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy