V Afrínu muselo opustit své domovy 15 000 civilistů, zaznělo před Radou bezpečnosti

ČTK ČTK
30. 1. 2018 21:38
Turecká vláda nadále trvá na tom, že operace v Afrínu je namířena proti "teroristům" ze syrské kurdské milice YPG a nikoliv proti civilistům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Asi 15 000 civilistů v severosyrské oblasti Afrín, kde 20. ledna proti kurdským milicím zahájila ofenzivu turecká armáda, bylo nuceno opustit své domovy. Ve zbytku provincie Aleppo bylo vysídleno dalších asi 1000 lidí a bezpečnost zhruba 300 000 lidí v Afrínu zůstává ohrožena. V projevu k Radě bezpečnosti OSN to řekla čelní představitelka OSN v oblasti humanitárních záležitostí Ursula Muellerová. Informovala o tom agentura AP.

Místní kurdská správa v Afrínu podle Muellerové omezuje pohyb civilistů a brání jim v útěku z oblasti. V sousední severozápadní provincii Idlib bylo od 15. prosince vysídleno více než 270 000 osob, uvedla.

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli v úterním projevu k parlamentu řekl, že během operace v Afrínu přišlo o život pět tureckých vojáků a 24 jejich povstaleckých spojenců ze Svobodné syrské armády (FSA). Turecká armáda nicméně podle Canikliho nemá v Afrínu na svědomí život ani jednoho civilisty.

Ministr obrany rovněž odmítl obvinění kurdských aktivistů, že Turecko při operaci použilo mezinárodně zakázané zbraně, jako je například napalm či chemické a biologické zbraně.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii dlouhodobě monitoruje, s odkazem na místní zdroje uvedla, že v provincii Aleppo byli při bombovém útoku na turecký vojenský konvoj, který měl eskortu povstalců spřízněných s mezinárodní teroristickou sítí Al-Káida, zabiti dva turečtí vojáci. Turecká armáda útok nepotvrdila.

Turecká vláda nadále trvá na tom, že operace v Afrínu je namířena proti "teroristům" ze syrské kurdské milice YPG a nikoliv proti civilistům, historickým, náboženským či kulturním strukturám, ani není jejím cílem zničit významné památky. V pondělí SOHR informovala, že při tureckém bombardování Afrínu byl poničen starověký chrám, který postavili Aramejci.

V současné chvíli v Sýrii podle odhadů OSN asi 13,1 milionů civilistů potřebuje ochranu a humanitární pomoc a asi 6,1 milionu z nich bylo nuceno opustit své domovy. Syrská vláda podle Muellerové v obklíčených oblastech ovládaných povstalci, jako je například východní Ghúta na okraji Damašku, brání v dodávání humanitární pomoci. V této oblasti v prvních deseti dnech roku podle ní bylo zabito nejméně 81 civilistů, včetně 25 žen a 30 dětí.

Ačkoliv bylo koncem prosince z východní Ghúty ze zdravotních důvodů evakuováno 29 lidí, několik set dalších stále potřebuje lékařskou pomoc a 21 osob zemřelo, protože jim nebyla umožněna evakuace do zdravotnických zařízení.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy