Při náletech syrské armády ve východní Ghútě zemřelo nejméně 71 civilistů, hlásí SOHR

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
19. 2. 2018 15:54
Nálety syrské armády na východní Ghútu, kterou ovládají povstalci, si jen za posledních 24 hodin vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných. Tvrdí to exilová organizace SOHR.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Minimálně 71 civilistů - včetně čtyř dětí a jedné ženy - přišlo za posledních 24 hodin o život při náletech syrské armády na rebely ovládanou východní Ghútu nedaleko Damašku. Dalších 325 lidí utrpělo zranění.

Snímek z dalšího nedávného náletu v Sýrii.
Snímek z dalšího nedávného náletu v Sýrii. | Foto: Reuters

S odkazem na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která dění v Sýrii dlouhodobě monitoruje, o tom informovala agentura Reuters.

Syrská armáda obléhá východní Ghútu od roku 2013. Jde o poslední větší území v blízkosti syrské metropole, které mají pod kontrolou odpůrci syrské vlády.

Podle SOHR se boje v Ghútě stupňují od nedělního večera. O té doby tam bylo zraněno 325 osob. Syrská armáda pondělní zprávy o desítkách obětí nekomentovala.

Podle opozičních zdrojů vláda poslala do oblasti posily, protože připravuje širší ofenzivu proti povstalcům. "Režim východní Ghútu intenzivně bombarduje, protože připravuje pozemní ofenzivu," řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Východní Ghúta byla minulý týden dějištěm náletů, bojuje se rovněž v Idlibu, na severu země v Afrínu a na východě v Dajr az-Zauru.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn začátkem měsíce oznámil, že mezi 4. a 9. únorem přišlo v Sýrii o život 277 civilistů a více než 800 lidí bylo zraněno. Podle agentury AFP se syrská armáda chystá zahájit ve východní Ghútě pozemní ofenzivu.

Snímek z dalšího nedávného náletu v Sýrii.
Snímek z dalšího nedávného náletu v Sýrii. | Foto: Reuters

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura minulý týden v proslovu k Radě bezpečnosti OSN řekl, že Sýrie se v důsledku bombardování povstalci ovládané východní Ghúty a Idlibu ocitá v jedné z nejnebezpečnějších etap války.

O Idlibu v pondělí telefonicky hovořili prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin. Podle zdroje z Erdoganova paláce se dohodli na zřízení nových pozorovatelských stanovišť v Idlibu.

Provincie Idlib leží na severozápadě Sýrie a jako jediná nepodléhá kontrole syrské vlády, ale povstalců a radikálních skupin.

Video: Ženy bojovníků Islámského státu

Manželky džihádistů nikdo nechce, ty ženy jsou velmi problematické, panuje strach, že se mohou odpálit v boji za džihád, nebo vychovat další generaci. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy