Živoření jen pár minut od nemocnice. Děti s rakovinou mohou do Damašku, souhlasil po kritice Asad

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
27. 12. 2017 13:54
Evakuace vážně nemocných lidí z východní Ghúty v Sýrii je součástí dohody o výměně zajatců, kterou dojednala Asadova vláda s povstalci.
Evakuace kriticky nemocných lidí z východní Ghúty.
Evakuace kriticky nemocných lidí z východní Ghúty. | Foto: Reuters

Damašek - Syrská vláda prezidenta Bašára Asada svolila k převozu těžce nemocných lidí, kteří v kritickém stavu přežívali v obléhané oblasti východní Ghúty. 

Lidé s podlomeným zdravím teď míří za lékařskou pomocí do nedalekého Damašku.

O zahájení evakuace informoval v úterý pozdě večer na Twitteru Mezinárodní výbor Červeného kříže. Humanitární organizace zároveň zveřejnila několik autentických fotografií. Na snímcích jsou zachyceny sanitky a také děti, kterých se evakuace týká především.

Červený kříž nechce situaci ale podrobněji komentovat vzhledem k citlivosti celé operace.

Lidem selhávají ledviny i srdce

Podle zdravotnických zdrojů je kvůli kritickému zdravotnímu stavu potřeba urychleně evakuovat přes 130 dětí. 

Podle Syrsko-americké lékařské společnosti (SAMS), na kterou odkazuje deník The Guardian, byl zatím schválen převoz 29 lidí. 

"Tito pacienti trpí srdečními chorobami, rakovinou nebo jim selhávají ledviny, někteří potřebují operaci, která nemůže být v obléhané oblasti provedena," upozornil zástupce SAMS. 

Mezi 29 evakuovanými je 18 dětí a čtyři ženy. V první skupině se mělo do bezpečí dostat pět z nich. Zatím ale východní Ghútu opustili jen čtyři, podle listu The Guardian není jasné proč. V následujících dnech by se mělo převozu do nemocnice dočkat zbylých 25 pacientů. 

OSN naléhala na Asada

OSN žádala před dvěma měsíci syrského prezidenta Bašára Asada, aby umožnil odjet z východní Ghúty zejména vážně nemocným dětem. Minulý týden se Asad podle jedné britské charity nechal slyšet, že tuto možnost zvažuje.

V neděli také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že o evakuaci vyjednává s Ruskem - spojencem Asadova režimu. Ankara v syrské válce naopak podporuje některé povstalce. 

Nakonec se Damašek se syrskými rebely opravdu domluvil. Vše se uskutečnilo v rámci dohody o výměně zajatců mezi Asadovou armádou a jednou z povstaleckých skupin. 

K nynějším událostem se vláda zatím nevyjádřila. 

Chybí jídlo i palivo

Východní Ghútu ovládají syrští rebelové od roku 2013. Celkem je v oblasti zmítané násilím uvězněno téměř 400 tisíc lidí. 

Podle poradce OSN pro humanitární pomoc Sýrii Jana Egelanda je nutné evakuovat až 500 z nich. Kritiku za nedostatečnou pomoc si od Egelanda vysloužilo Rusko, Írán i vláda v Damašku. Podle svých slov nechápe, proč je takový problém zařídit odvoz nemocných do Damašku, který je vzdálený jen 30 minut autem. 

V polovině prosince Mezinárodní výbor Červeného kříže varoval, že situace obyvatel je kritická. Výbor zdůraznil, že žít ve východní Ghútě začíná být nemožné. Podle OSN trpí skoro 12 procent tamních dětí akutní podvýživou. 

Problémem je nedostatek léků, pitné vody, jídla i paliva. Ničemu nepřidává ani chladné počasí. Když už mají lidé šanci koupit nějaké potraviny, ceny jsou velmi vysoké.

"Některé rodiny si mohou dovolit jíst jen jedno jídlo denně. To je velmi těžká situace zejména pro lidi, kteří mají děti. Ve výsledku se tak většina lidí zcela spoléhá na pomoc humanitárních organizací," řekl v polovině prosince Robert Mardini, ředitel Mezinárodního výboru Červeného kříže pro Blízký východ.

Východní Ghúta je jedinou významnější državou syrských rebelů okolo Damašku. Spadá přitom mezi takzvané "bezpečnostní zóny", na jejichž vzniku se letos v květnu dohodlo Rusko s Íránem a Tureckem.

V těchto oblastech by mělo dojít k zastavení bojů mezi syrskými rebely a armádami. Moskvě se ve východní Ghútě také podařilo 28. listopadu dojednat 48hodinové příměří. Strany konfliktu ho ale nedodržely. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 1 hodinou

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy