Živoření jen pár minut od nemocnice. Děti s rakovinou mohou do Damašku, souhlasil po kritice Asad

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
27. 12. 2017 13:54
Evakuace vážně nemocných lidí z východní Ghúty v Sýrii je součástí dohody o výměně zajatců, kterou dojednala Asadova vláda s povstalci.
Evakuace kriticky nemocných lidí z východní Ghúty.
Evakuace kriticky nemocných lidí z východní Ghúty. | Foto: Reuters

Damašek - Syrská vláda prezidenta Bašára Asada svolila k převozu těžce nemocných lidí, kteří v kritickém stavu přežívali v obléhané oblasti východní Ghúty. 

Lidé s podlomeným zdravím teď míří za lékařskou pomocí do nedalekého Damašku.

O zahájení evakuace informoval v úterý pozdě večer na Twitteru Mezinárodní výbor Červeného kříže. Humanitární organizace zároveň zveřejnila několik autentických fotografií. Na snímcích jsou zachyceny sanitky a také děti, kterých se evakuace týká především.

Červený kříž nechce situaci ale podrobněji komentovat vzhledem k citlivosti celé operace.

Lidem selhávají ledviny i srdce

Podle zdravotnických zdrojů je kvůli kritickému zdravotnímu stavu potřeba urychleně evakuovat přes 130 dětí. 

Podle Syrsko-americké lékařské společnosti (SAMS), na kterou odkazuje deník The Guardian, byl zatím schválen převoz 29 lidí. 

"Tito pacienti trpí srdečními chorobami, rakovinou nebo jim selhávají ledviny, někteří potřebují operaci, která nemůže být v obléhané oblasti provedena," upozornil zástupce SAMS. 

Mezi 29 evakuovanými je 18 dětí a čtyři ženy. V první skupině se mělo do bezpečí dostat pět z nich. Zatím ale východní Ghútu opustili jen čtyři, podle listu The Guardian není jasné proč. V následujících dnech by se mělo převozu do nemocnice dočkat zbylých 25 pacientů. 

OSN naléhala na Asada

OSN žádala před dvěma měsíci syrského prezidenta Bašára Asada, aby umožnil odjet z východní Ghúty zejména vážně nemocným dětem. Minulý týden se Asad podle jedné britské charity nechal slyšet, že tuto možnost zvažuje.

V neděli také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že o evakuaci vyjednává s Ruskem - spojencem Asadova režimu. Ankara v syrské válce naopak podporuje některé povstalce. 

Nakonec se Damašek se syrskými rebely opravdu domluvil. Vše se uskutečnilo v rámci dohody o výměně zajatců mezi Asadovou armádou a jednou z povstaleckých skupin. 

K nynějším událostem se vláda zatím nevyjádřila. 

Chybí jídlo i palivo

Východní Ghútu ovládají syrští rebelové od roku 2013. Celkem je v oblasti zmítané násilím uvězněno téměř 400 tisíc lidí. 

Podle poradce OSN pro humanitární pomoc Sýrii Jana Egelanda je nutné evakuovat až 500 z nich. Kritiku za nedostatečnou pomoc si od Egelanda vysloužilo Rusko, Írán i vláda v Damašku. Podle svých slov nechápe, proč je takový problém zařídit odvoz nemocných do Damašku, který je vzdálený jen 30 minut autem. 

V polovině prosince Mezinárodní výbor Červeného kříže varoval, že situace obyvatel je kritická. Výbor zdůraznil, že žít ve východní Ghútě začíná být nemožné. Podle OSN trpí skoro 12 procent tamních dětí akutní podvýživou. 

Problémem je nedostatek léků, pitné vody, jídla i paliva. Ničemu nepřidává ani chladné počasí. Když už mají lidé šanci koupit nějaké potraviny, ceny jsou velmi vysoké.

"Některé rodiny si mohou dovolit jíst jen jedno jídlo denně. To je velmi těžká situace zejména pro lidi, kteří mají děti. Ve výsledku se tak většina lidí zcela spoléhá na pomoc humanitárních organizací," řekl v polovině prosince Robert Mardini, ředitel Mezinárodního výboru Červeného kříže pro Blízký východ.

Východní Ghúta je jedinou významnější državou syrských rebelů okolo Damašku. Spadá přitom mezi takzvané "bezpečnostní zóny", na jejichž vzniku se letos v květnu dohodlo Rusko s Íránem a Tureckem.

V těchto oblastech by mělo dojít k zastavení bojů mezi syrskými rebely a armádami. Moskvě se ve východní Ghútě také podařilo 28. listopadu dojednat 48hodinové příměří. Strany konfliktu ho ale nedodržely. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy