"Zákon říká: Pokud polské hranice nelegálně překročí někdo, kdo tam byl dopraven běloruskými službami, pokud jde o prvek hybridního vedení války, pak polská pohraniční stráž není povinna přijímat žádosti o azyl od těchto lidí," sdělil k návrhu televizi TVN24.
Tusk plány na pozastavení práva na azyl představil o víkendu ve Varšavě na sjezdu Občanské platformy, která je největší stranou polské koaliční vlády. Vysloužily si kritiku organizací na ochranu lidských práv i Evropské komise, podle níž unijní země mají povinnost umožnit migrantům požádat o azyl.
Migrace je v Polsku zásadním tématem od roku 2021, kdy se velké množství lidí, především z Blízkého východu a z Afriky, začalo pokoušet o překročení hranice s Běloruskem. Varšava a Evropská unie tehdy označily za viníky nastalé krize Bělorusko a jeho spojence Rusko, které podle nich záměrně chtějí vytvářet tlak na vnější hranici EU. Obě tyto země vinu odmítly.
Jen letos se podle Varšavy o nelegální překročení hranic mezi Běloruskem a Polskem, které odděluje více než pět metrů vysoký plot a elektronický systém ochrany, pokusilo na 28 000 lidí.
Polská vláda se v úterý změnami v oblasti migrace zabývala na šestihodinovém zasedání. "Pokud hrozí destabilizace země v důsledku přílivu migrantů, mělo by být možné dočasně a (na určitém) území pozastavit právo přijímat žádosti o azyl," stojí v dokumentu, který podle Tuska vláda přijala v rámci "obtížného, ale nutného rozhodnutí". Podle DPA tak zřejmě narážel na kritiku ze strany koaliční Levice.
Liberál Tusk od nástupu do funkce premiéra loni v prosinci prosazuje tvrdou politiku vůči migraci, což je strategie, která si získala širokou podporu veřejnosti. Znepokojila ale aktivisty, kteří doufali, že nový premiér opustí přístup předchozí národovecké vlády.