Moskva - Parlamentní strany, které až dosud tvořily spíše stafáž vládnoucímu Jednotnému Rusku, se chystají demonstrovat spolu s takzvanou nesystémovou opozicí a žádají přepočítání hlasů v mnoha volebních obvodech.
První demonstrace proběhla ve Vladivostoku, kde několik stovek lidí požadovalo zrušení výsledků parlamentních voleb. Považují je za zmanipulované.
Zatímco ve Vladivostoku povolená demonstrace proběhla pokojně, v Chabarovsku policie zatkla polovinu z účastníků nepovolené akce.
Na Dálném východu tak začala vlna protestů, která se má přelít desítkami ruských měst. V Moskvě se čeká účast až několika desítek tisíc lidí.
Sobotní demonstrace jsou považovány i za test režimu Vladimira Putina, který v březnových prezidentských volbách bude usilovat o třetí mandát v Kremlu.
Komunistická strana Ruské federace oznámila, že podporuje sobotní demonstraci, kterou svolal na protest proti zfalšování výsledků bývalý vicepremiér a šéf hnutí Solidarita Boris Němcov.
Spravedlivé Rusko, které skončilo ve volbách třetí, se jako strana nezúčastní, ale vedení nechává všem členům svobodu se rozhodnout, zda půjdou, či nepůjdou protestovat.
Centrální volební komise v pátek oznámila oficiální konečné výsledky. Podle nich získalo vládnoucí Jednotné Rusko 238 z celkových 450 mandátů ve Státní dumě.
Druzí skončili komunisté, kteří budou mít 92 poslanců, třetí Spravedlivé Rusko se 64 a čtvrtá Liberálně-demokratická strana Vladimira Žirinovského s 56 zákonodárci. Další strany se do dumy nedostaly.
Jak parlamentní, tak neparlamentní opozice ale poukazují na četné podvody. Hlavně na dodatečné vhazování lístků pro Jednotné Rusko a na opakované hlasování některých voličů, které dopravovaly do volebních místností autobusy.
Komunisté tvrdí, že komise v jejich neprospěch upravovala výsledky v Irkutské oblasti na Sibiři, ve Volgogradu a v Rostově na Donu. Stejně jako Spravedlivé Rusko a Jabloko, i komunisté žádají přepočítání hlasů v několika obvodech v Petrohradě.
Opoziční aktivisté tvrdí, že masové podvody se odehrály i v Moskvě a místo oznámených 46 procent Jednotné Rusko dostalo mezi 30 a 35 procenty, ne víc. V Novosibirsku komise zrušila v jednom obvodě volby, protože v urnách se objevilo tisíc lístků, zatímco hlasovat přišlo jen 700 lidí.
V sobotu se mají konat demonstrace po celém Rusku, největší se očekávají samozřejmě v Moskvě a Petrohradě. Na sociálních sítích už přislíbilo účast na mítinku v metropoli skoro padesát tisíc lidí.
Majitel webové stránky VKontakte, kde se domlouvá dost opozičně naladěných Rusů na dalším postupu, už obdržel od Federální bezpečnostní služby (FSB) žádost, aby neposkytoval prostor skupinám, které "organizují revoluci a chaos na ulicích".
Neučinil tak, i když řekl, že to byla žádost. Ne nátlak, který by obsahoval výhrůžky.
"Nemůžeme blokovat celé skupiny uživatelů jenom proto, že tam někteří jedinci vyzývají k násilí," uvedl Vladislav Cypluchin, mluvčí VKontakte. Stránka má několik desítek milionů uživatelů a patří k nejpopulárnějším a nejvíce navštěvovaným v Rusku.
Málokdo očekává, že současné protesty a nespokojenost mnoha Rusů by mohly vyústit v závažné problémy pro Vladimira Putina. Například v tom smyslu, že by měl problém zvítězit v březnu v prezidentských volbách.
Ruský analytik Andrej Piontkovskij soudí, že strana Spravedlivé Rusko, dosud vnímaná jako Putinovi loajální pseudoopozice, začíná postupovat samostatně a mohla by mít velké šance na příliv hlasů.
"Je pravděpodobné, že Putin vyhraje prezidentské volby už v prvním kole. Dostane přes padesát procent hlasů. Ale pokud by Spravedlivé Rusko vybralo silného kandidáta - například ekonomku z Petrohradu Oksanu Dmitrijevovou -, mohlo by se jít do druhého kola," soudí Piontkovskij.
Je pravděpodobné, že jako již několikrát budou kandidovat v prezidentských volbách 4. března i předseda komunistů Gennadij Zjuganov a šéf Liberálně-demokratické strany Vladimir Žirinovskij.