Varování před odvetou jsem Íránu neposlal, řekl Trump. Chce dosáhnout jaderné dohody

ČTK ČTK
23. 6. 2019 17:27
Americký prezident Donald Trump popřel informace íránských médií, že předem informoval Teherán o možnosti ozbrojeného útoku provedeného odvetou za sestřelení amerického dronu nad Hormuzským průlivem. V nedělním rozhovoru pro televizi NBC vyjádřil názor, že Írán si stejně jako on válku nepřeje.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Podle dřívějších zpráv z íránských zdrojů Trump o možném útoku varoval íránské vedení prostřednictvím Ománu. Útok, který měl směřovat proti třem íránským cílům, prezident na poslední chvíli odvolal. Odveta, která by připravila desítky Íránců o život, by podle šéfa Bílého domu byla neúměrná sestřelení nepilotovaného dronu.

"Žádnou zprávu jsem neposlal," řekl dnes Trump televizi NBC. "O válku nestojím," konstatoval. Na dotaz, co je cílem íránského vedení, americký prezident odpověděl: "Myslím, že chtějí jednat, že chtějí dosáhnout dohody".

Budoucí dohoda by se podle Trumpova názoru měla týkat jaderných zbraní. "Jaderné zbraně (Íránci) mít nebudou. Nemyslím, že jsou spokojeni se situací, do níž se dostali. Jejich hospodářství se totálně zhroutilo," uvedl prezident.

Trump loni v květnu oznámil, že USA odstupují o mezinárodní smlouvy s Íránem, kterou před čtyřmi lety s Íránem kromě USA uzavřely Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Podle šéfa Bílého domu "strašlivá" smlouva uvolnila Teheránu cestu k jaderným zbraním.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy