Varování před odvetou jsem Íránu neposlal, řekl Trump. Chce dosáhnout jaderné dohody

ČTK ČTK
23. 6. 2019 17:27
Americký prezident Donald Trump popřel informace íránských médií, že předem informoval Teherán o možnosti ozbrojeného útoku provedeného odvetou za sestřelení amerického dronu nad Hormuzským průlivem. V nedělním rozhovoru pro televizi NBC vyjádřil názor, že Írán si stejně jako on válku nepřeje.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Podle dřívějších zpráv z íránských zdrojů Trump o možném útoku varoval íránské vedení prostřednictvím Ománu. Útok, který měl směřovat proti třem íránským cílům, prezident na poslední chvíli odvolal. Odveta, která by připravila desítky Íránců o život, by podle šéfa Bílého domu byla neúměrná sestřelení nepilotovaného dronu.

"Žádnou zprávu jsem neposlal," řekl dnes Trump televizi NBC. "O válku nestojím," konstatoval. Na dotaz, co je cílem íránského vedení, americký prezident odpověděl: "Myslím, že chtějí jednat, že chtějí dosáhnout dohody".

Budoucí dohoda by se podle Trumpova názoru měla týkat jaderných zbraní. "Jaderné zbraně (Íránci) mít nebudou. Nemyslím, že jsou spokojeni se situací, do níž se dostali. Jejich hospodářství se totálně zhroutilo," uvedl prezident.

Trump loni v květnu oznámil, že USA odstupují o mezinárodní smlouvy s Íránem, kterou před čtyřmi lety s Íránem kromě USA uzavřely Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Podle šéfa Bílého domu "strašlivá" smlouva uvolnila Teheránu cestu k jaderným zbraním.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy