Kyberútok z USA odstavil íránský počítačový systém. Smrt Americe, zní z Teheránu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2019 12:01
Spojené státy ve čtvrtek proti Íránu spustily kybernetický útok. Cílem byly íránské zbraňové systémy. Uvedl to server BBC s tím, že k útoku došlo v době, kdy prezident Donald Trump odvolal vzdušné údery coby možnou odvetu za sestřelení amerického dronu. Zásah podle serveru Washington Post zneškodnil íránské počítačové systémy kontrolující rakety a odpalovací zařízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle NYTimes měl úder v noci na pátek za cíl příslušné systémy pouze dočasně odstavit. Podle amerických médií byl kybernetický úder proti Íránským revolučním gardám v plánu už několik týdnů coby odpověď na napadení tankerů v Ománském zálivu z minulého týdne, ze kterého Spojené státy obvinily Írán.

Dva nejmenovaní američtí činitelé, na něž se odvolává agentura AP, uvedli, že kybernetický útok schválil prezident Donald Trump. Ten přitom na poslední chvíli odvolal konvenční vojenskou akci proti Íránu.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost v sobotu varovalo, že Írán zintenzivnil své vlastní kybernetické útoky proti USA.

Představitelé firem specializovaných na kybernetickou bezpečnost uvedli, že v poslední době, kdy výrazně vzrostlo napětí mezi Washingtonem a Teheránem, íránští hackeři pracující pro tamní vládu zesílili útoky proti americkým vládním agenturám a proti klíčové ekonomické infrastruktuře. Rozesílali prý takzvané spear phishingové e-maily, které obvykle napodobují běžné e-maily, ale obsahují přílohy se škodlivými kódy.

Agentura Reuters v sobotu uvedla, že pro Trumpa je možnost vojenského řešení íránské krize stále ve hře a že jeho administrativa chystá další sankce, které Teheránu znemožní mít jaderné zbraně.

Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton, který patří k zastáncům tvrdého postupu vůči Teheránu, Íránu v neděli vzkázal, aby si americkou opatrnost a rozvážnost nepletl se slabostí. Varoval, že Spojené státy si vyhrazují právo zaútočit na Írán někdy později. Podle agentury AP zdůraznil, že Trump "jedině pro tentokrát vojenskou akci zastavil".

Smrt Americe, volali poslanci

Z íránského parlamentu mezitím zaznívají rozhořčené reakce na adresu Američanů. Íránští poslanci během nedělního zasedání parlamentu vykřikovali heslo "Smrt Americe" a místopředseda sněmovny obvinil Spojené státy, že jsou "skutečným teroristou".

"Amerika je ve světě skutečným teroristou, protože v různých zemích šíří chaos, rozdává sofistikované zbraně teroristickým skupinám a vyvolává nejistotu, přičemž zároveň říká ´Pojďme vyjednávat´," prohlásil místopředseda íránského parlamentu Masúd Pezeškján na začátku schůze v proslovu, který živě vysílal státní rozhlas. "Smrt Americe," křičelo podle agentury Reuters mnoho poslanců.

Reuters připomíná, že tento pokřik v Íránu opakovaně zaznívá od islámské revoluce z roku 1979, která vedla k pádu Američany podporovaného šáha Mohammada Rézy Páhlavího. Prezident Trump nedávno v rozhovoru s televizí Fox News podotkl, že Íránci "poslední dobou nevykřikovali ´smrt Americe´".

 

Právě se děje

Další zprávy