Vojenský útok na Írán je pořád na stole, řekl Trump. Chystá další sankce

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2019 17:34
Možnost vojenského řešení íránské krize je stále na stole, na cestě jsou další sankce, které Teheránu znemožní mít jaderné zbraně. Prohlásil to v sobotu podle agentury Reuters prezident USA Donald Trump. Doufá, že Írán je dostatečně soudný a na jeho lidech mu záleží. Mezi Trumpovými přáteli je prý spousta Íránců, jsou to "velmi kvalitní lidé".
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Trump hájil svého bezpečnostního poradce Johna Boltona, který podle amerických médií vyzýval Trumpa k tvrdé vojenské odpovědi na sestřeleni amerického dronu v Hormuzském průlivu. Prezident řekl, že "Bolton je rozhodně jestřáb", ale pokud jde o Írán, naslouchá prý každému.

Prezident s novináři hovořil před odletem do venkovského sídla hlav USA v Camp Davidu, kde prý bude o Íránu dál jednat. Podle Trumpa je důležité začít s íránskou problematikou od začátku. Novinářům pak připomněl svůj hlavní volební slogan o nutnosti navrátit Spojeným státům jejich velikost. "Vraťme Íránu jeho velikost," upravil prezident své politické heslo.

Trump se po čtvrtečním sestřelení amerického dronu o reakci USA radil se svými poradci a armádními generály. Americká média uvádějí, že velké slovo měl v tomto ohledu i moderátor televize Fox News Tucker Carlson, který prezidenta od násilné reakce odrazoval. Trump se nakonec, údajně deset minut před útokem, rozhodl vojenskou akci odvolat.

Írán trvá na tom, že dron byl sestřelen v jeho vzdušném prostoru, nikoli nad mezinárodními vodami. Mapu s detailními koordináty, které mají potvrzovat sestřelení amerického dronu nad íránskými výsostnými vodami, v sobotu na twitteru zveřejnil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

"Nemůže být pochyb o lokalizaci dronu v okamžiku, kdy byl sestřelen," doprovodil obrázky komentářem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy