Damašek / New York - V Sýrii, kterou už od března 2011 sužuje občanská válka, musí každý den opustit své domovy průměrně 6000 lidí.
Před boji prchlo na 1,8 milionu Syřanů, vyplývá z nových údajů Organizace spojených národů.
"Tak děsivý nárůst uprchlíků jsme neviděli od genocidy ve Rwandě před bezmála 20 roky," varoval na půdě Rady bezpečnosti Portugalec António Guterres, šéf Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Narážel tak na skutečnost, že v roce 1994 prchly ze Rwandy dva miliony lidí. Utíkali před radikálními Huty, kteří během 100 dní zmasakrovali na 800 000 menšinových Tutsiů a i desetitisíce umírněných Hutů.
Podle Guterrese má situace v Sýrii zdrcující dopad i na okolní země. Upozornil ale, že Libanon, Jordánsko či Irák doposud zachránily statisíce životů.
Zločiny na denním pořádku
Obrovským tempem přibývá i mrtvých.
Zatím poslední údaje OSN hovoří o 93 000 obětech, podle opozice počet dokonce překročil 100 000. Guterres upozornil, že v zemi každý měsíc zemře na 5000 tisíc lidí.
"Pravidlem jsou v současné Sýrii vážná porušování lidských práv, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti," je přesvědčen Ivan Simonovič z Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR).
Miliony lidí bez pomoci
Špatná je i humanitární situace v zemi. Pomoc akutně potřebuje bezmála sedm milionů Syřanů, dostanou se k ní ovšem jen výjimečně.
Režim prezidenta Bašára Asada podle kritiků odmítá posílat pomoc ze zahraničí na území ovládaná povstalci. Ti pro změnu dle dostupných zpráv brání Syřanům, aby odešli z jimi kontrolovaných měst.
Rozdělená země brání v pomoci i neziskovým organizacím. Například Lékaři bez hranic (MSF) nedostali (navzdory dlouhé snaze vyjednávat) k působení na syrském území svolení Damašku, a tak jejich týmy operují jen v pěti nemocnicích na severu země.