Analytici zabývající se Jemenem odhadují počet dobře vycvičených a vyzbrojených Húsíů přibližně na 20 tisíc mužů. Tisíce dalších ale mají alespoň ruční zbraň.
Hnutí disponuje balistickými raketami zvanými Kuds (arabský název pro Jeruzalém), Tufán a Burkán s doletem 1300 až 2000 kilometrů. Vlastní také protiletadlové střely Bark-2 a drony, které už několikrát ohrozily izraelský přístav Ejlat v Rudém moři.
Velká část zbraní Húsíů pochází z Íránu nebo je vyrobená podle íránského designu. Drony Vaíd představují kopii íránských bezpilotních strojů Šáhid, které používá Rusko ve válce na Ukrajině. Húsíové mají také několik ruských vojenských letounů MiG-29.
Jemenští rebelové od poloviny listopadu napadli nejméně 49 nákladních plavidel a tankerů v Rudém moři. Lodě jsou nejvíce zranitelné v průlivu Báb al-Mandab (Brána nářků), který je široký 26 kilometrů.
Rudé moře představuje důležitou trasu. Před začátkem húsijských výpadů jím proplouvalo 12 procent zboží z celkového mezinárodního obchodu a třicet procent veškerého zboží přepravovaného ve světě v lodních kontejnerech.
Některé firmy, přepravující náklad na lodích v kontejnerech, se kvůli nebezpečí Rudému moři vyhýbají a používají delší a dražší trasy. Jde například o společnosti Maersk, Hapag-Lloyd, MSC nebo čínskou Cosco.
Lodím plujícím z Asie do Evropy trvá plavba kolem Afriky zhruba čtyři týdny, zatímco Rudým mořem dva týdny.
Mapa: OpenStreetMap contributors
Spojené státy používají k úderům své lodě a ponorky na Blízkém východě a základnu na ostrově Bahrajn v Perském zálivu. Britské letouny startují ze základny Akrotiri na Kypru.
Zatím provedli Američané a Britové dva velké útoky – 11. ledna zasáhli 73 cílů, 23. ledna 18 cílů. Celkem provedli za leden devět náletů. Údery směřují na skladiště zbraní a munice, systémy protivzdušné obrany, protilodní střely a letiště.
Britský letoun Typhoon v hangáru na základně Akrotiri na Kypru. Zdroj: Reuters