Válka v Rudém moři. Jak jemenští povstalci změnili hlavní dopravní tepnu v bojiště

Martin Novák Štefan Novák Martin Novák, Štefan Novák
Aktualizováno 4. 2. 2024 15:18
Američané a Britové už přes dva týdny ostřelují Jemen, aby zabránili tamním povstalcům Húsíům v útocích na nákladní lodě v Rudém moři. Húsíové vyhrožují, že nepřestanou narušovat lodní dopravu, dokud Izrael neukončí válku v Pásmu Gazy. Situace má ekonomický dopad na celý svět. Grafika Aktuálně.cz přináší přehledného průvodce krizí.

Kdo jsou Húsíové

Jemenské hnutí vzniklo na konci devadesátých let. Hájilo zájmy kmenů a šíitských muslimů ze severu země. V občanské válce dobylo v roce 2015 metropoli Saná a kontroluje i část pobřeží Rudého moře. Húsíové jsou šíitští muslimové, proto je podporuje a vyzbrojuje šíitský Írán. S íránským režimem sdílejí slogan "Smrt Americe, smrt Izraeli".

Síla a výzbroj Húsíů

Analytici zabývající se Jemenem odhadují počet dobře vycvičených a vyzbrojených Húsíů přibližně na 20 tisíc mužů. Tisíce dalších ale mají alespoň ruční zbraň.

Hnutí disponuje balistickými raketami zvanými Kuds (arabský název pro Jeruzalém), Tufán a Burkán s doletem 1300 až 2000 kilometrů. Vlastní také protiletadlové střely Bark-2 a drony, které už několikrát ohrozily izraelský přístav Ejlat v Rudém moři.

Velká část zbraní Húsíů pochází z Íránu nebo je vyrobená podle íránského designu. Drony Vaíd představují kopii íránských bezpilotních strojů Šáhid, které používá Rusko ve válce na Ukrajině. Húsíové mají také několik ruských vojenských letounů MiG-29.

Útoky Húsíů na Izrael a nákladní lodě

Húsíové vyhlásili Izraeli válku a první dron na jeho území odpálili loni 19. října. Stalo se tak necelé dva týdny poté, co teroristé hnutí Hamás napadli jižní Izrael, na což židovský stát na konci října reagoval pozemní invazí do Pásma Gazy spravovaného hamásníky.

Jemenští rebelové od poloviny listopadu napadli nejméně 49 nákladních plavidel a tankerů v Rudém moři. Lodě jsou nejvíce zranitelné v průlivu Báb al-Mandab (Brána nářků), který je široký 26 kilometrů.

Rudé moře představuje důležitou trasu. Před začátkem húsijských výpadů jím proplouvalo 12 procent zboží z celkového mezinárodního obchodu a třicet procent veškerého zboží přepravovaného ve světě v lodních kontejnerech.

Některé firmy, přepravující náklad na lodích v kontejnerech, se kvůli nebezpečí Rudému moři vyhýbají a používají delší a dražší trasy. Jde například o společnosti Maersk, Hapag-Lloyd, MSC nebo čínskou Cosco.

Lodím plujícím z Asie do Evropy trvá plavba kolem Afriky zhruba čtyři týdny, zatímco Rudým mořem dva týdny.

Mapa: OpenStreetMap contributors

Spojené státy používají k úderům své lodě a ponorky na Blízkém východě a základnu na ostrově Bahrajn v Perském zálivu. Britské letouny startují ze základny Akrotiri na Kypru.

Zatím provedli Američané a Britové dva velké útoky – 11. ledna zasáhli 73 cílů, 23. ledna 18 cílů. Celkem provedli za leden devět náletů. Údery směřují na skladiště zbraní a munice, systémy protivzdušné obrany, protilodní střely a letiště.

Britský letoun Typhoon v hangáru na základně Akrotiri na Kypru. Zdroj: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy