Válka slov s Tureckem kvůli lídrovi Kurdů začala. Česko je v područí Němců, tvrdí poradce Erdogana

Martin Novák Martin Novák
28. 2. 2018 18:35
Turecko podle očekávání nese nelibě propuštění syrského Kurda Sáliha Muslima na svobodu. Jaká bude odveta?
Turecký prezident Recep Erdogan.
Turecký prezident Recep Erdogan. | Foto: Reuters

Ankara/Praha - První turecké reakce na propuštění předáka syrských Kurdů Sáliha Muslima jsou rozhořčené.

"Česká republika neexistuje. Její obyvatelé odešli a založili Slovensko. Česká republika je v područí Německa," řekl v televizi Yigir Bulut, poradce prezidenta Recepa Erdogana.

Erdogan sám dosud propuštění veřejně nekomentoval. Až tak učiní, rozhodně nebude Českou republiku šetřit. Tvrdě a nediplomaticky kritizuje všechny evropské země, které se dostanou s tureckou politikou do sporu.

Před rokem prohlásil, že současná německá vláda se chová jako nacisté. Kvůli tomu, že nedovolila tureckým ministrům, aby v Německu agitovali mezi tureckou komunitou před referendem o prezidentských pravomocích.

Když ze stejného důvodu odmítlo Nizozemsko povolit přistání letadlu s tureckým ministrem, Erdogan vyzval k sankcím vůči Nizozemcům a prohlásil: "Zaplatí za to a dostanou lekci z diplomacie."

V praxi se ale nestalo nic. Podobně jako v případech, kdy Ankaru pobouřily v některých zemích parlamentní rezoluce označující vyvražďování Arménů v Osmanské říši za genocidu.

Bývalý generální konzul České republiky v Istanbulu František Štěpánek řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že kromě drsných prohlášení na adresu České republiky mohou přijít i některé praktické "odvetné" kroky.

"Češi cestují do Turecka bez víz, na rozdíl od Turků do Česka. Ankara, která varuje, že nevydání Sáliha Muslima může narušit turecko-české vztahy, by například mohla vízovou povinnost pro Čechy znovu zavést," prohlásil Štěpánek.

Nicméně pro Turecko představují příjmy z cestovního ruchu důležitý příspěvek do státní pokladny. A právě turistika v posledních letech v Turecka utrpěla ztráty kvůli válce v Sýrii, teroristickým útokům nebo sporu s Ruskem po sestřelení ruské stíhačky. Z těchto důvodů do země přijelo méně turistů.

Ankara zahraniční návštěvníky potřebuje a zavedení víz nebo závažný konflikt s některou členskou zemí Evropské unie by to komplikovaly. Navíc turecká vláda dlouhodobě usiluje o to, aby Turci mohli jezdit do Evropské unie bez víz.

Jedním z důsledků bude patrně omezení schůzek mezi českými a tureckými politiky.

Kurdský problém je pro turecké politické a armádní elity citlivý. Jejich nejhorší noční můrou je, že se kurdské oblasti Turecka odtrhnou.

"Před časem to vypadalo, že se situace v tomto ohledu zlepší. Vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (APK) začala demokratizační proces, snažila se po dlouhých letech odtabuizovat kurdskou otázku a řešit základní problémy," řekl Aktuálně.cz turkolog Petr Kučera s tím, že strana prezidenta Erdogana investovala v kurdských oblastech, povolila tam kulturní autonomii a Kurdům dala více svobod.

Nicméně se stalo to, co v téměř každém demokratizačním procesu - Kurdové nyní požadují i vlastní politickou reprezentaci, čemuž chce Erdogan zabránit. "Kurdové začali narušovat jeho mocenský monopol a nesplnily se naděje, že ve velkém dají hlas jeho straně. Tam se to zlomilo a Erdogan chtěl ukázat tvrdou ruku," doplnil Kučera.

Podívejte se na prohlášení tureckého velvyslance v Česku ke kauze Sáliha Muslima:

Propuštění kurdského politika Sáliha Muslima, kterého o víkendu zadrželi v Česku, by mohlo poškodit česko-turecké vztahy. Řekl to turecký velvyslanec. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 18 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 18 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy