Česko odmítá nařčení z podpory terorismu kvůli propuštění Muslima. Politik již vycestoval ze země

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2018 21:12
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu označil úterní rozhodnutí pražského soudu neuvalit na Muslima vazbu za skandální pošlapání práva.
Kurdský politik, kterého Ankara považuje za teroristu, byl v Praze zadržen o víkendu a soud v úterý rozhodl o jeho propuštění.
Kurdský politik, kterého Ankara považuje za teroristu, byl v Praze zadržen o víkendu a soud v úterý rozhodl o jeho propuštění. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česká republika zásadně odmítá nařčení z podpory mezinárodního terorismu, uvedlo ministerstvo zahraničí v reakci na diplomatickou nótu, v níž Turecko kritizovalo rozhodnutí českého soudu v případu Sáliha Muslima. Kurdský politik, kterého Ankara považuje za teroristu, byl v Praze zadržen o víkendu a soud v úterý rozhodl o jeho propuštění. Česká diplomacie se ohradila proti tvrzení, že rozhodnutím soudu Česko porušilo jakékoliv mezinárodní závazky.

"Rozhodnutím městského soudu ČR neporušila žádné své mezinárodněprávní závazky, včetně těch podle Evropské úmluvy o vydávání," uvedlo ministerstvo v prohlášení. "Ministerstvo zahraničních věcí ČR v této souvislosti důrazně odmítá tvrzení, že by dnešní rozhodnutí nezávislého soudu bylo v rozporu se závazky ČR v oblasti boje proti mezinárodnímu terorismu," dodal Černínský palác.

Muslim mezitím podle informací DVTV opustil Českou republiku. "Mohu prohlásit, že můj klient Mohamed Saleh hodlá plně respektovat rozhodnutí soudu a zdržovat se na území EU. Současně mohu sdělit, že se dále věnuje své politické práci. Za tímto účelem dnes odpoledne odcestoval z ČR do své další destinace," řekl televizi Muslimův právní zástupce Miroslav Krutina.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu označil úterní rozhodnutí pražského soudu neuvalit na Muslima vazbu za skandální pošlapání práva. Zdůraznil, že podle Ankary je Muslim terorista. Kurdové muže považují za hrdinu v boji proti samozvanému Islámskému státu.

O propuštění Syřana Muslima v úterý rozhodl pražský městský soud. Soudce přijal slib zadrženého, že nevycestuje z Evropské unie a bude docházet k soudním jednáním. Rozhodnutí o neuvalení vazby je pravomocné, protože žádná ze stran nevyužila právo na stížnost. Turci nyní mohou do 40 dní od zadržení podat k českému ministerstvu spravedlnosti oficiální žádost o vydání, prozatím tak neučinili.

Ministerstvo zahraničí doplnilo, že pokud Turecko požádá o vydání Sáliha Muslima, budou české orgány postupovat podle českého práva a Evropské úmluvy o vydávání. "Extradiční řízení tímto soudním rozhodnutím nebylo ukončeno," uvedla diplomacie.

O tom, že propuštění kurdského politika by mohlo mít negativní vliv na vztahy Prahy a Ankary, hovořil na pondělní tiskové konferenci turecký velvyslanec v Praze. Podobný postup Turecko uplatňuje i vůči dalším zemím, které odmítají vydat skutečné nebo domnělé odpůrce tamního režimu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy