Česko odmítá nařčení z podpory terorismu kvůli propuštění Muslima. Politik již vycestoval ze země

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2018 21:12
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu označil úterní rozhodnutí pražského soudu neuvalit na Muslima vazbu za skandální pošlapání práva.
Kurdský politik, kterého Ankara považuje za teroristu, byl v Praze zadržen o víkendu a soud v úterý rozhodl o jeho propuštění.
Kurdský politik, kterého Ankara považuje za teroristu, byl v Praze zadržen o víkendu a soud v úterý rozhodl o jeho propuštění. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česká republika zásadně odmítá nařčení z podpory mezinárodního terorismu, uvedlo ministerstvo zahraničí v reakci na diplomatickou nótu, v níž Turecko kritizovalo rozhodnutí českého soudu v případu Sáliha Muslima. Kurdský politik, kterého Ankara považuje za teroristu, byl v Praze zadržen o víkendu a soud v úterý rozhodl o jeho propuštění. Česká diplomacie se ohradila proti tvrzení, že rozhodnutím soudu Česko porušilo jakékoliv mezinárodní závazky.

"Rozhodnutím městského soudu ČR neporušila žádné své mezinárodněprávní závazky, včetně těch podle Evropské úmluvy o vydávání," uvedlo ministerstvo v prohlášení. "Ministerstvo zahraničních věcí ČR v této souvislosti důrazně odmítá tvrzení, že by dnešní rozhodnutí nezávislého soudu bylo v rozporu se závazky ČR v oblasti boje proti mezinárodnímu terorismu," dodal Černínský palác.

Muslim mezitím podle informací DVTV opustil Českou republiku. "Mohu prohlásit, že můj klient Mohamed Saleh hodlá plně respektovat rozhodnutí soudu a zdržovat se na území EU. Současně mohu sdělit, že se dále věnuje své politické práci. Za tímto účelem dnes odpoledne odcestoval z ČR do své další destinace," řekl televizi Muslimův právní zástupce Miroslav Krutina.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu označil úterní rozhodnutí pražského soudu neuvalit na Muslima vazbu za skandální pošlapání práva. Zdůraznil, že podle Ankary je Muslim terorista. Kurdové muže považují za hrdinu v boji proti samozvanému Islámskému státu.

O propuštění Syřana Muslima v úterý rozhodl pražský městský soud. Soudce přijal slib zadrženého, že nevycestuje z Evropské unie a bude docházet k soudním jednáním. Rozhodnutí o neuvalení vazby je pravomocné, protože žádná ze stran nevyužila právo na stížnost. Turci nyní mohou do 40 dní od zadržení podat k českému ministerstvu spravedlnosti oficiální žádost o vydání, prozatím tak neučinili.

Ministerstvo zahraničí doplnilo, že pokud Turecko požádá o vydání Sáliha Muslima, budou české orgány postupovat podle českého práva a Evropské úmluvy o vydávání. "Extradiční řízení tímto soudním rozhodnutím nebylo ukončeno," uvedla diplomacie.

O tom, že propuštění kurdského politika by mohlo mít negativní vliv na vztahy Prahy a Ankary, hovořil na pondělní tiskové konferenci turecký velvyslanec v Praze. Podobný postup Turecko uplatňuje i vůči dalším zemím, které odmítají vydat skutečné nebo domnělé odpůrce tamního režimu.

 

Právě se děje

před 50 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy