Válka se protahuje, vítězem se cítí Írán

Lenka Málková
21. 7. 2006 0:00
Washington - Írán měl touto dobou čelit mezinárodním sankcím za svůj jaderný program, místo toho počítá dolary z příjmů za vysokou cenu ropy.
Jižní předměstí libanonské metropole Bejrútu jsou dále bombardována Izraelci.
Jižní předměstí libanonské metropole Bejrútu jsou dále bombardována Izraelci. | Foto: Reuters

Není válka mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh rafinovaným krokem Íránu, který se snaží odvrátit pozornost od vlastního jaderného programu?

Před víkendovou schůzkou osmi nejvyspělejších zemí světa G8 v Petrohradě byl plán amerického prezidenta George Bushe jasný. Na vládu v Teheránu budou uvaleny ekonomické sankce, tlak mezinárodního společenství zesílí a íránská vláda bude muset začít seriózně jednat o budoucnosti svého programu.

Kladnou odpověď íránské vlády na návrh pěti evropských států a USA netrpělivě očekávala nejen americká vláda, ale také generální tajemník OSN Kofi Annan.

Místo íránských sankcí se však v Petrohradě řešila otázka izraelsko-libanonských střetů.

Prodloužená ruka Íránu odvádí špinavou práci

Prodloužená ruka Íránu v Libanonu, kterou radikální hnutí Hizballáh bezesporu je, unesla minulé úterý dvojici izraelských vojáků. Překročila při tom hranice židovského státu a dočkala se razantní odpovědi.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Pentagon je skeptický k úderu na Írán
  • Do Libanonu zamířili američtí vojáci

Na libanonská města začaly padat izraelské bomby a během devíti dnů bojů zemřelo více než 300 osob, převážně civilistů.

O tom, že únosy a následné nepokoje budou plnit zpravodajské kanály po celém světě, nebylo pochyb. Íránský jaderný program stejně jako osud palestinského hnutí Hamas se dostal na druhou kolej.

"Írán chce chaos," nechal se slyšet americký prezident George Bush. "Současný konflikt v Libanonu je jasnou demonstrací íránské a syrské síly," psaly v uplynulých dnech americké i světové deníky. 

Odpověď je jasná. Írán jednat nehodlá

Pokud je současná situace na Blízkém východě odpovědí Teheránu na výzvy Západu týkající se jeho jaderného programu, vyslaná zpráva mluví jasně: "My jsme připraveni, na jednání však nikoliv," překládá íránskou odpověď německý týdeník Spiegel.

Obrázek vystavený na " jaderné výstavě" v Bahmanském kulturním centru v Teheránu zobrazuje íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, jak světu představuje svůj jaderný projekt.
Obrázek vystavený na " jaderné výstavě" v Bahmanském kulturním centru v Teheránu zobrazuje íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, jak světu představuje svůj jaderný projekt. | Foto: Reuters

Jestli byly útoky Hizballáhu opravdu koordinovány s Íránem, je plán Teheránu zřejmý.

Čím déle bude současná krize pokračovat, tím výše se vyšplhá cena ropy a do kapes íránského vedení natečou miliony amerických dolarů. Na druhou stranu je nepravděpodobné, že by po neúspěchu v Iráku chtěla americká armáda zasahovat také v Íránu. Bezprostřední nebezpečí tak íránské vládě nehrozí.

Navíc špinavou práci za Írán zatím plní libanonské radikální hnutí Hizballáh. "O íránské válce v zastoupení" tak píše například americký neokonzervativní magazín Weekly Standard.

Izrael dostal od USA čas na dokončení operace

Prezident Bush sice v uplynulých dnech připustil, že izraelská ofenziva je příliš krvavá a oslabení libanonské vlády nepřípustné, současně však odmítl jakékoliv jednání o příměří a nechal svému blízkovýchodnímu spojenci další týden na "dokončení operace".

Podle Riceové je na
Podle Riceové je na | Foto: Reuters

Také ministryně zahraničí Condoleezza Riceová podle informací deníku New York Times s cestou na Blízký východ záměrně vyčkává, aby tak Izrael dostal čas k výraznému oslabení Hizballáhu pomocí vzdušných, ale i pozemních útoků. 

Podle Riceové je však na "apokalyptické spekulace" o americko-íránském střetu ještě spousta času.

 

Právě se děje

Další zprávy