Írán hrozí přerušením dodávek ropy

Red Zah, ČTK
4. 6. 2006 12:23
Teherán - Do íránské jaderné krize se opět vrací ropa jako "vyjednávací prostředek". Vůdce Íránu pohrozil přerušením jejích dodávek.

Íránský nejvyšší duchovní a politický vůdce ajatolláh Sajjad Alí Chameneí varoval, že pokud Spojené státy udělají vůči jeho zemi "špatný krok", mohlo by to ohrozit dodávky ropy z Perského zálivu.

"Pokud udělají Spojené státy špatný krok vůči Íránu, dodávky energie z regionu budou rozhodně vážně ohroženy," uvedl doslova Chameneí.

USA podle něj nejsou schopny ochránit veškerou dopravu ropy v Hormúzském průlivu, kterým musejí proplout všechny ropné tankery vezoucí ropu z Perského zálivu.

Představitelé Íránu, čtvrtého největší exportéra ropy na světě, v minulosti použití ropy jako zbraně ve sporu se Západem o íránský jaderný program vylučovali. Spekulace o takové možnosti a jejích důsledcích se však objevují pravidelně.

Lžete, řekl Chameneí světu

Chameneí v projevu přenášeném íránskou státní televizi odmítl, že by Írán rozvíjel svůj jaderný program s cílem sestojit atomovou bombu. Tato obvinění označil za naprosté lži. Zdůraznil zároveň, že mírového využití jaderného paliva se Teherán nevzdá.

Agentury se okamžitě pustily do spekulací, co nejnovější výrok nejvyššího íránského vůdce znamená. Podle agentury Reuters tím chtěl naznačit, že Írán by mohl přerušit dodávky ropy, pokud by se na něj v jaderné kauze příliš tlačilo.

Agentura AP soudí, že "špatným krokem" měl Chameneí na mysli americkou invazi do Íránu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád včera prohlásil, že jeho vláda prostuduje návrh, na němž se v týdnu shodli stálí členové Rady bezpečnosti OSN spolu s Německem, a který by měl do Íránu přivést představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

Nikdo vás nemá rád, vzkázal Chameneí USA

Návrh podle neoficiálních informací obsahuje balíček výhod pro Írán, pokud ukončí obohacování uranu. Zároveň má ale obsahovat i výčet protiíránských sankcí pro případ, že Teherán na návrh nepřistoupí.

Íránský prezident Ahmadínežád slíbil, že Írán prostuduje návrh, který mu za  stále členy Rady bezpečnosti doručí Javier Solana.
Íránský prezident Ahmadínežád slíbil, že Írán prostuduje návrh, který mu za stále členy Rady bezpečnosti doručí Javier Solana. | Foto: Reuters

Spojené státy v týdnu oznámily, že se do jednání s Íránem přímo zapojí, jako podmínku si však stanovily, že Teherán nejdříve zastaví proces obohacování uranu. Stejnou podmínku si dávají i evropské mocnosti. To však íránští představitelé okamžitě odmítli.

Západní velmoci, včetně USA, obviňují Írán, že se snaží pod záminkou rozvoje civilního jaderného programu vyrobit nukleární zbraň. Teherán to popírá.

Chameneí v projevu, kterým připomínal výročí smrti vůdce íránské revoluce ajatolláha Chomejního, tvrdě zaútočil na Spojené státy. "Jak můžete hovořit o lidských právech a boji s terorismem, když provozujete vězení jako Guantánamo a Abú Ghrajb," ptal se íránský vůdce.

Podle něj jsou v současnosti USA nejnáviděnější zemí ve světě.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy