reklama
 
 

Írán hrozí přerušením dodávek ropy

4. 6. 2006 12:23
Teherán - Do íránské jaderné krize se opět vrací ropa jako "vyjednávací prostředek". Vůdce Íránu pohrozil přerušením jejích dodávek.

Íránský nejvyšší duchovní a politický vůdce ajatolláh Sajjad Alí Chameneí varoval, že pokud Spojené státy udělají vůči jeho zemi "špatný krok", mohlo by to ohrozit dodávky ropy z Perského zálivu.

"Pokud udělají Spojené státy špatný krok vůči Íránu, dodávky energie z regionu budou rozhodně vážně ohroženy," uvedl doslova Chameneí.

USA podle něj nejsou schopny ochránit veškerou dopravu ropy v Hormúzském průlivu, kterým musejí proplout všechny ropné tankery vezoucí ropu z Perského zálivu.

Představitelé Íránu, čtvrtého největší exportéra ropy na světě, v minulosti použití ropy jako zbraně ve sporu se Západem o íránský jaderný program vylučovali. Spekulace o takové možnosti a jejích důsledcích se však objevují pravidelně.

Lžete, řekl Chameneí světu

Chameneí v projevu přenášeném íránskou státní televizi odmítl, že by Írán rozvíjel svůj jaderný program s cílem sestojit atomovou bombu. Tato obvinění označil za naprosté lži. Zdůraznil zároveň, že mírového využití jaderného paliva se Teherán nevzdá.

Agentury se okamžitě pustily do spekulací, co nejnovější výrok nejvyššího íránského vůdce znamená. Podle agentury Reuters tím chtěl naznačit, že Írán by mohl přerušit dodávky ropy, pokud by se na něj v jaderné kauze příliš tlačilo.

Agentura AP soudí, že "špatným krokem" měl Chameneí na mysli americkou invazi do Íránu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád včera prohlásil, že jeho vláda prostuduje návrh, na němž se v týdnu shodli stálí členové Rady bezpečnosti OSN spolu s Německem, a který by měl do Íránu přivést představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

Nikdo vás nemá rád, vzkázal Chameneí USA

Návrh podle neoficiálních informací obsahuje balíček výhod pro Írán, pokud ukončí obohacování uranu. Zároveň má ale obsahovat i výčet protiíránských sankcí pro případ, že Teherán na návrh nepřistoupí.

Spojené státy v týdnu oznámily, že se do jednání s Íránem přímo zapojí, jako podmínku si však stanovily, že Teherán nejdříve zastaví proces obohacování uranu. Stejnou podmínku si dávají i evropské mocnosti. To však íránští představitelé okamžitě odmítli.

Západní velmoci, včetně USA, obviňují Írán, že se snaží pod záminkou rozvoje civilního jaderného programu vyrobit nukleární zbraň. Teherán to popírá.

Chameneí v projevu, kterým připomínal výročí smrti vůdce íránské revoluce ajatolláha Chomejního, tvrdě zaútočil na Spojené státy. "Jak můžete hovořit o lidských právech a boji s terorismem, když provozujete vězení jako Guantánamo a Abú Ghrajb," ptal se íránský vůdce.

Podle něj jsou v současnosti USA nejnáviděnější zemí ve světě.

autor: Red Zah, ČTK | 4. 6. 2006 12:23

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama