Válka o mléko sílí. Německý Plus hlásí díry v regálech

bh
3. 6. 2008 16:40
Chovatelé dostávají méně peněz než u nás
Místo do trubek do kanálu. Němci protestují již týden.
Místo do trubek do kanálu. Němci protestují již týden. | Foto: Reuters

Berlín/Praha - Týden trvající stávka německých dodavatelů mléka, kteří bojují za vyšší výkupní ceny, začíná být citelná i v obchodech.

Řetězec diskontních prodejen Plus, třetí největší síť s potravinami v Německu, hlásí "částečné výpadky" mléčných produktů v regálech. "Když bude bojkot pokračovat, budou se skladové zásoby tenčit," citovala agentura DPA nejmenovanou mluvčí koncernu.

Na vině nejsou jen mlékárny, které utlumují kvůli stávce výrobu, ale také zákazníci. Ti často z obav o nedostatek zboží skupují mléko, jogurty a sýry ve velkém.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Blog Petra Havla: Podřezávání mlékárenské větve

Výrobu musela již zastavit jedna mlékárna v Hesensku, během dneška hrozí totéž firmě Ehrmann, která provozuje také mlékárnu ve Stříbře.

Čtěte více: Němečtí zemědělci bobují za mléko. Lijí ho do kanálu

Němečtí chovatelé skotu bojují za zvýšení výkupních cen, které od počátku roku klesají a v současné době se v závislosti na regionu pohybují mezi 27 a 35 centy za litr.

Za litr mléka dostávají němečtí chovatelé v přepočtu až o dvě koruny méně než u nás.
Za litr mléka dostávají němečtí chovatelé v přepočtu až o dvě koruny méně než u nás. | Foto: Jaroslav Jiřička

Hranice rentability je podle zemědělců přitom 40 centů.

Nízké výkupní ceny trápí i české zemědělce, kteří se dnes kvůli tomuto problému sešli. Podle českých chovatelů totiž nepokrývají výkupní ceny mléka ani náklady. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba uvedl, že situace v Německu se až bytostně dotýká i českého trhu.

Zdeněk Houška, předseda Mlékařského hospodářského družstva Jih, upřesnil, že jen za jihočeské mlékaře zůstalo včera doma kvůli blokádám 160 tisíc litrů mléka určených právě pro německý trh.

Dnes se má jednat až o 325 tisíc litrů.

Agrární komora a mlékaři se sešla a radila, jak ve věci dál postupovat. Prezident komory navrhuje, aby výsledkem schůzky byla výzva české veřejnosti zvýšit nákup mléčných výrobků v obchodech, tak aby na trhu nebyly přebytky.

Protest v Německu už má přímý vliv také na české dodavatele z oblasti Jižních, Severních a Východních Čech, kteří jsou partnery německých mlékáren. Část tohoto mléka byla uplatněna v tuzemských provozech, ale část již také byla a je likvidována, uvedla Agrární komora na svých webových stránkách.

Na dnešním jednání se tak všechny strany shodly mimo jiné na snížení tržního prodeje mléka od prvovýrobců ke zpracovatelům o 10 procent, a to od 6. června 2008.

Foto: Jiří Kropáček
Čtěte v souvislostech:
Češi smí vyrobit víc mléka, cenou to však nehne

Švýcarští farmáři, kteří se k německým protestům přidali, naopak hlásí úspěch: s mlékárnami se dohodli na zvýšení o v přepočtu 90 haléřů na litr.

Výkupní ceny mléka klesají i u nás. Zatímco začátkem roku platila jihočeská Madeta lehce přes deset korun, dnes je to o korunu méně.

Přestože do SRN míří ročně z Česka 60 milionů litrů mléka, čeští zemědělci již přislíbili, že rozhodně nemíní hrát roli "stávkokazů" a vozit komoditu za hranice pod cenou.

 

Právě se děje

Další zprávy