Češi smí vyrobit víc mléka, cenou to však nehne

Petr Havel (spolupracovník redakce)
6. 12. 2007 10:50
EU navýší kvóty, pro české mlékaře málo
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Čeští zemědělci budou moci v příštím roce vyprodukovat o 50 milionů kilogramů mléka více než dnes. Evropská Komise rozhodla od dubna 2008 navýšit současné mléčné kvóty - a to o dvě procenta.

Podle prvního náměstka ministra zemědělství Ivo Hlaváče se na tom shodla neformální rada ministrů zemědělství členských zemí EU. Česká strana společně se státy Visegradské čtyřky prosazovala přitom podle Hlaváče navýšení kvót o čtyři procenta.

"Tento návrh ale neprošel, většina zemí se shodla na zvýšení kvót o dvě procenta od dubna příštího roku s tím, že od marketingového roku 2014/2015 budou kvóty na výrobu mléka zrušeny úplně," konstatoval Hlaváč.

Pomoc mlékařům? Snad

Ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec soudí, že administrativní navýšení produkce mléka tuzemským zpracovatelům určitě pomůže.

"Věřil jsem však, že bude vyšší - hovořilo se také o pěti procentech," komentoval Němec. Dvouprocentní navýšení výroby mléka podle jeho názoru nebude mít na současnou situaci na trhu s mlékem ve světě ani v Evropě příliš velký vliv.

"Pro Česko to ale znamená, že lze zpracovat navíc asi 54 milionů kilogramů mléka ročně," říká představitel mlékáren.

Ideální by přitom bylo podle Němce za situace, kdy si trh žádá mléčnou surovinu, výrobu této komodity neregulovat a mléčné kvóty zrušit dříve než plánuje EU.

"Chápu ale, že mléčná kvóta má nějakou hodnotu, je to majetek, který se prodává a kupuje, takže okamžité zrušení asi není možné," podotýká šéf mlékárenského svazu.

Cesta správným směrem

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského je dvouprocentní navýšení kvót "krok správným směrem". Pětiprocentní nárůst kvót ale odmítá. Podle Jirovského je třeba do doby úplného zrušení kvót produkci mléka navyšovat postupně, a to za současného snižování penalizace za překračování kvót.

"Tak lze navyšovat užitkovost skotu a postupně odstraňovat obavy ze sankcí za překročení povolené výroby," tvrdí Jirovský.

Právě odpuštění penalizace za mírné překročení přidělených kvót může přitom znamenat další potenciál pro nárůst produkce mléka. Zatímco o zvýšení kvót o dvě procenta je ale podle Hlaváče prakticky rozhodnuto, o tom, zdali bude možné bez sankcí překročit výrobu o jedno, dvě či například pět procent, jasno ještě není.

Národní mléčná kvóta pro ČR činí v současné době zhruba 2,7 miliardy kilogramů mléka ročně. V letošním roce přitom Česká republika podle odhadu zemědělského svazu tuto kvótu zcela nevyčerpá, a to přibližně o půl procenta.

Kromě Česka současné kvóty podle Jirkovského neplní celá řada dalších zemí EU, například Francie, Portugalsko, Slovensko, Itálie, Velká Británie, Maďarsko nebo Švédsko. Důvodem je přitom většinou obava zemědělců ze sankcí za překročení kvót.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Vláda odvolala většinu členů správní rady Správy železnic

Vláda odvolala pět ze sedmi členů správní rady Správy železnic, včetně předsedy rady Pavla Hrubeše. V radě skončili například i bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Ve středu to uvedl server Zdopravy.cz. Kabinet schválil tři nové členy rady, dvě místa zatím zůstávají neobsazená. Novým předsedou rady bude podle serveru hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Kromě bývalého děkana Fakulty dopravní ČVUT Hrubeše, Ťoka a Foldyny skončili ve správní radě státní Správy železnic Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Novými členy rady se stali kromě Červíčka zastupitel Středočeského kraje a místopředseda krajského výboru pro dopravu Jan Lička (Piráti) a bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR David Čermák. Z původního složení správní rady zůstali jen poslanec ANO Martin Kolovratník a náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Prezident Zeman jmenoval novým ministrem školství Vladimíra Balaše

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který v minulém volebním období tehdejší ministr Robert Plaga (ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování k využívání dovedností. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné zajištění více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy