Kolik vojáků ztratila Ukrajina? Analytik o výbušných výrocích amerického generála

pru mk jzu pru, mk, jzu
18. 11. 2022 10:08
Minulý týden obletěla svět vyjádření amerického generála Marka Milleyho, který mimo jiné prohlásil, že Ukrajina pravděpodobně ve válce doposud přišla až o 100 tisíc vojáků – tedy stejně jako Rusko. Takové odhady je ale podle politického geografa Libora Jelena nutné brát stále s rezervou. "Přesná čísla o tom, kolik vojáků i techniky bylo ztraceno, se stejně dozvíme až po válce," uvádí v rozhovoru.
Politický geograf Libor Jelen o americké podpoře Ukrajiny | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Vyjádření předsedy sboru náčelníků štábu, generála Milleyho, patří doposud k nejvyšším americkým odhadům o počtu obětí ukrajinské armády. Z dostupných informací lze ale usuzovat, že Ukrajina má stále k dispozici statisíce profesionálně vycvičených vojáků, tvrdí Jelen z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Rusko podle něj na druhé straně stále disponuje i díky vysokému počtu obyvatel nepřebernými lidskými zdroji.

"První vlna mobilizace tam může být následována další. A řekněme, že opravdu ta čísla lidí, kteří se objeví v armádě, mohou dosáhnout až milionu," komentuje politický geograf. "Ale znovu je dobré upozornit, že takoví lidé sice prošli vojenskou službou, ale to neznamená, že mají výcvik, který je vhodný pro válku takových rozměrů a v takovém nasazení," dodává.

Milley také minulý týden podotkl, že zde existuje příležitost k vyjednávání, protože obě strany konfliktu nebudou schopné válku vojensky vyhrát. "Řekl bych, že si tím jen dláždí cestičku k potvrzení svých přání, aby byl konflikt ukončen co nejdříve dohodou. Ale to odporuje tomu, co obě strany dělají a chtějí," komentuje Jelen. "Joe Biden má stále sílu Ukrajinu podporovat a i většina zákonodárců s ním souzní," dodává.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde politický geograf také uvádí, zda mohly mít nedávné americké volby souvislost s posledními vyjádřeními generála Milleyho.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy