Ukrajina při útoku na Krym zničila Rusům vesmírné komunikační středisko

Přenos skončil
S odvoláním na ukrajinskou armádu to v pátek uvedla agentura Reuters. Středisko dálkového vesmírného spojení u vesnice Vityne poblíž města Jevpatorija na okupovaném Krymu se ukrajinským silám podařilo zasáhnout v noci na 24. června
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters
Přenos skončil

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Osmdesát zemí světa v neděli na mírovém summitu společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese. Někteří účastníci včetně Brazílie, Mexika, Saúdské Arábie nebo Indie se k závěrečné deklaraci nepřihlásili. 
 • Podle českého prezidenta Petra Pavla byla původní očekávání, že summit ve Švýcarsku přinese alespoň nějaký pokrok na cestě k míru na Ukrajině, naplněna.
 • Ruský prezident Vladimir Putin podmínil mírová jednání s Kyjevem maximalistickými požadavky včetně navýšení svých územních zisků na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze se o jeho návrzích ve Švýcarsku nediskutovalo.
15:35

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

tento online přenos k dění na Ukrajině končí. Situaci ale sledujeme dál zde. Děkujeme za pozornost.

14:03 Vlajka Ruské federace.

Soud s americkým novinářem listu The Wall Street Journal Evanem Gershkovichem začne v Rusku 26. června a bude se konat za zavřenými dveřmi, informovaly dnes ruské tiskové agentury. Minulý týden ruská prokuratura uvedla, že reportér stane před soudem ve městě Jekatěrinburg, kde byl zadržen.

13:34 Ruský prezident Vladimir Putin během svého projevu po očekávaném vítězství ve volbách.

Ruský prezident Vladimir Putin navštíví ve dnech 18. a 19. června Severní Koreu, pak odcestuje do Vietnamu. Tam je očekáván 19. a 20. června. Podle agentury Reuters to oznámil Kreml. Putinovu návštěvu Severní Koreje potvrdila také tamní oficiální tisková agentura KCNA.

11:29

Členské státy NATO diskutují o možnosti rozmístění více jaderných zbraní a zvýšení jejich stavu pohotovosti. Britskému deníku The Telegraph to dnes řekl šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg s poukazem na rostoucí hrozby ze strany Ruska a Číny. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov Stoltenbergova vyjádření označil podle agentury Reuters za eskalaci.

11:28 Vlajka Ruské federace.

Terčem ruského dronu se dnes stal osobní vůz v osvobozené části Chersonské oblasti. Uvedl to šéf oblastní správy Oleksandr Prokudin, podle kterého si útok vyžádal život padesátiletého místního obyvatele.

11:24

Drony ukrajinské vojenské rozvědky HUR během noci zaútočily na třech místech v Rusku. Jedním z cílů byl Novolipecký hutní kombinát a místní traktorový závod. Výrobky obou podniků využívá Rusko ve válce proti Ukrajině, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na nejmenované zdroje z HUR.

10:56

Ukrajinská energetická síť balancuje na pokraji zhroucení, varuje největší soukromá energetická firma DTEK. 

10:54 Vlajka Ruské federace.

Tři ruští špioni, které polský soud propustil z vazby, zmizeli a vyhýbají se nástupu trestu. Není známo, kde se nacházejí, napsal dnes polský list Rzeczpospolita. O tom, že Poláci zmařili Rusům činnost sítě amatérských agentů a sabotérů, která měla narušit přísun západní pomoci Ukrajině, psal loni v létě i americký list The Washington Post.

Polský soud loni v prosinci odsoudil 14 ze 16 cizinců obžalovaných z účasti na přípravě sabotážních akcí na polském území. Skupina, kterou na dálku řídil "Andrej", pravděpodobně důstojník ruské tajné služby FSB, pozorovala letiště, přístavy a vlaky přepravující pomoc pro Ukrajinu, které plánovala vykolejit či vyhodit do povětří, a dokonce chystala atentáty a vraždy. Byla to největší podobná síť, jakou se kdy v Polsku podařilo odhalit a rozbít, a dosud největší úspěch kontrarozvědky ABW, připomněla Rzeczpospolita a dodala, že většinu členů Rusové naverbovali na Ukrajině, než do Polska přijeli jako uprchlíci.

Všichni obžalovaní - 13 Ukrajinců, dva Bělorusové a jeden Rus - se k vině přiznali a dobrovolně přijali trest. Ale následně dva z nich odstoupili od dohody s prokuraturou, a tak je čeká soudní proces, dodal deník.

18:16

Původní očekávání, že summit ve Švýcarsku přinese alespoň nějaký pokrok na cestě k míru na Ukrajině byla naplněna, řekl po návratu prezident Pavel.

18:15

Několik stovek Ukrajinců včetně vojáků se dnes shromáždilo v centru Kyjeva na pochodu hrdosti homosexuálů a dalších sexuálních menšin, který se v ukrajinské metropoli konal poprvé od ruské invaze a tedy začátku války v roce 2022. Účastníci volali po posílení práv lidí ve stejnopohlavních párech, skandovali ale také hesla na podporu obrany před ruskou agresí, informují světová média.

15:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Na mírový summit naváže práce skupin, které budou jednat o konkréních tématech, řekl Zelenskyj. Doufá, že v řádu měsíců vypracují akční plány.

14:57

"Časem musí nastat fáze, kdy za stůl usednou i zástupci Ruska. Nemůže se tak ale dít za podmínek nepřijatelných pro napadenou zemi, nerespektujících chartu OSN a zejména právo na sebeobranu, suverenitu a teritoriální integritu," uvedl český prezident Petr Pavel na sociální síti X.

14:50

Podle švýcarského listu Tribune de Genève bylo prohlášení vydané jménem 85 zemí a mezinárodních organizací, přičemž dvoudenní akce se účastnila stovka delegací.

Mezi signatáři není žádný člen mezinárodní hospodářské aliance BRICS, do níž patří i Rusko. Kromě něj tam zasedá například Brazílie, Čína, Indie nebo Írán. Kromě výše uvedených zemí deklaraci nepodepsaly také Spojené arabské emiráty, Thajsko, Jihoafrická republika a Indonésie.

14:47

Na summitu v předhůří švýcarských Alp se Ukrajina snažila budovat podporu pro svůj mírový plán formulovaný už v roce 2022, konkrétně se jednalo o třech jeho bodech: jaderné bezpečnosti na Ukrajině, potravinové bezpečnosti a lidech uvězněných nebo unesených za války.

"Všichni váleční zajatci musí být propuštěni… Všechny deportované a nezákonně vysídlené ukrajinské děti a všichni ostatní ukrajinští civilisté, kteří byli nezákonně zadrženi, musí být vrácení na Ukrajinu," uvádí společné prohlášení. Také vyzývá k zajištění bezpečného chodu jaderných elektráren na Ukrajině a vymezuje se vůči zásahům do produkce potravin.

14:46

Summit konaný po více než dvou letech ruské agrese na Ukrajině byl účastníky označován jako první krok na složité cestě ke spravedlivému míru. Řada státníků uváděla, že trvalého ukončení konfliktu nelze dosáhnout bez Ruska, které se jednání neúčastnilo a mezitím pokračovalo ve snaze rozšířit své územní zisky v sousední zemi.

"Jsme přesvědčeni, že dosažení míru vyžaduje zapojení všech stran a dialog mezi nimi," uvádí závěrečná deklarace většiny účastníků. "Charta Spojených národů, včetně principů respektu k územní celistvosti a svrchovanosti všech států, může a bude sloužit jako základ k dosažení komplexního, spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině," pokračuje text. Ke stažení Rusů z okupovaných částí Ukrajiny přímo nevyzývá.

14:44

Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině dnes v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí deportovaných Ruskem a k zapojení "všech stran" do případného mírového procesu. Základem spravedlivého míru musí být respekt k územní celistvosti zemí, uvádí dále text.

Delegace z několika zemí včetně Brazílie, Mexika, Saúdské Arábie nebo Indie se k závěrečné deklaraci jednání ve Švýcarsku nepřihlásily.

21:48

"Myslím, že je shoda na tom, že základem je Charta OSN a územní celistvost," shrnul první den jednání ve Švýcarsku náměstek ministra zahraničí Jan Marian, který je součástí české delegace. "Mluví se o tom, jaké budou další kroky, bude třeba rozpracovat konkrétní plány ve skupinách k jednotlivým tématům a pak si říci, jaký je globální plán a jak a kdy se sejít v této podobě zase," uvedl.

Dobrou zprávou je podle Mariana účast a také skutečnost, že mezi 100 účastníky nejsou jen země západní Evropy, EU a NATO, ale i státy, které jsou důležitými regionálními hráči, například Brazílie, Austrálie, Indie či Keňa.

V neděli budou podle Mariana pokračovat plenární zasedání a zároveň se lídři zúčastní kulatých stolů ke třem hlavním tématům. "Prezident Pavel se bude účastnit stolu k jaderné a radiační bezpečnosti a bude jejím zpravodajem, následně tedy přednese výstupy z jednání na plénu," doplnil náměstek.

21:40

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan dnes podle agentury Reuters označil za "naprosto absurdní vizi" podobu příměří podle představ ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten nově rozhovory s Kyjevem podmínil mimo jiné zakotvením ruských územních zisků na Ukrajině, když jako první krok požadoval stažení ukrajinských jednotek z východoukrajinských regionů.

Sullivan také komentoval čínskou absenci na summitu ve Švýcarsku. "Předpokládám, že tady Číňani nejsou, protože je Putin požádal, aby nechodili," citovala reportérka agentury Bloomberg.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan na mírovém summitu ve Švýcarsku
Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan na mírovém summitu ve Švýcarsku | Foto: Reuters
20:19

Na mírovou konferenci do Švýcarska se sjeli zástupci zhruba devadesáti zemí.

Státníci pózují na společné fotce ve Švýcarsku na mírovém summitu o Ukrajině.
Státníci pózují na společné fotce ve Švýcarsku na mírovém summitu o Ukrajině. | Foto: Reuters
19:25

Mírový summit o Ukrajině se koná v luxusním resortu na kopci Bürgenstock.

Švýcarská helikoptéra hlídkuje u Bürgenstocku, kde se koná mírový summit o Ukrajině.
Švýcarská helikoptéra hlídkuje u Bürgenstocku, kde se koná mírový summit o Ukrajině. | Foto: Reuters
19:19

Švýcarská prezidentka Viola Amherdová nebo saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán ve svých projevech na mírovém summitu o Ukrajině podotkli, že jakýkoli mírový proces s nadějí na úspěch musí zahrnovat i Rusko.

18:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se také vyjádřil k tomu, proč na akci není zastoupené Rusko. "Kdyby Rusko mělo zájem o mír, nebyla by žádná válka. My musíme spolu rozhodnout, co spravedlivý mír znamená," uvedl.

18:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Státníci z celého světa se musí rozhodnout, co znamená spravedlivý mír na Ukrajině, dnes se k němu mezinárodní společenství začíná přibližovat. Na úvod dvoudenního summitu ve Švýcarsku to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Delegace desítek zemí budou jednat o jaderné a potravinové bezpečnosti a o uvězněných či unesených Ukrajincích.

Ukrajinský prezident hovořil o "světové většině", která si přeje spravedlivý mír, a nabídl dalším zemím, aby se do procesu zapojily v dalších fázích.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu ve Švýcarsku
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu ve Švýcarsku | Foto: Reuters
18:13

Alexandra Lehenčenková  kvůli válce musela před více než dvěma lety opustit svůj domov na Ukrajině a přestěhovat se do Česka. 

18:10

Mírového summitu ve Švýcarsku se účastní i český prezident Petr Pavel.

Český prezident Petr Pavel dorazil do Švýcarska na mírový summit o Ukrajině.
Český prezident Petr Pavel dorazil do Švýcarska na mírový summit o Ukrajině. | Foto: Reuters
16:29

Moskva údajně během války přišla o bojové vybavení v hodnotě 60 miliard dolarů (zhruba 1,4 bilionu korun). Zjištění, které vychází z údajů zveřejněných ukrajinskou armádou i dat serveru Forbes, ruské ministerstvo obrany z logických důvodů nepotvrdilo. Novináři ze serveru Newsweek v souvislosti s daty zmapovali zásahy Kyjeva, v jejichž důsledku Moskva utrpěla zásadní ztráty.

16:26

Úvěr ve výši 50 miliard dolarů (1,1 bilionu) poskytnou Ukrajině jen Spojené státy. Řekla to dnes na závěrečné tiskové konferenci po summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 italská premiérka Giorgia Meloniová, která předsedala dvoudennímu jednání Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa a Spojených států s účastí Evropské unie. Půjčku mají krýt výnosy ze zmrazeného ruského majetku, který se nachází převážně v EU. 

15:15

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ve Švýcarsku se o víkendu koná mírový summit o Ukrajině. Rusko se ho neúčastní.
 • Země skupiny G7 na své aktuální schůzce nejednaly o návrhu na mír, jak jej představil ruský prezident Vladimir Putin. Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že všichni vědí, že to šéf Kremlu nemyslí vážně.
 • Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v sobotu oznámila další pomoc Ukrajině ve výši přes 1,5 miliardy dolarů (téměř 35 miliard korun). 
15:12

Švýcarský summit o Ukrajině nebude schopen vyjednat mír pro tuto zemi, ale může inspirovat proces, který k němu bude směřovat, řekla dnes před zahájením vrcholného setkání švýcarská prezidentka Viola Amherdová.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který o svolání summitu alpskou zemi požádal a dnes vystoupil po boku Amherdové, doufá, že spravedlivého míru se podaří dosáhnout co nejdříve.

14:01

Švýcarský summit o Ukrajině je podle českého prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na co nejširší platformě bavit o podmínkách míru. Nepočítá ale s tím, že by vrcholná schůzka, která začíná dnes odpoledne, dosáhla shody, jak mír nastolit. Pavel to dnes řekl novinářům před svým odletem do alpské země. Summit v horském středisku Bürgenstock u Lucernu, o jehož svolání požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, má především položit základy dalším jednání o ukončení války, kterou před více než dvěma roky zahájilo Rusko. Očekávají se delegace zhruba 100 zemí a organizací, včetně 57 hlav států a šéfů vlád.

"Je to skutečně první možnost, jak se na co nejširší platformě bavit o podmínkách dosažení trvalého a spravedlivého míru na Ukrajině," řekl dnes Pavel s tím, že je moc rád, že se konference může zúčastnit. Věří, že se na ní podaří najít co nejširší shodu na základních principech a východiscích.

"Určitě nebude dosaženo shody, jak nastolit mír na Ukrajině. Takovou ambici ani nemá," podotkl také o summitu, na němž bude mezi jinými chybět Rusko, které dalo opakovaně najevo, že o účast nestojí.

12:46

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová dnes oznámila další pomoc Ukrajině ve výši přes 1,5 miliardy dolarů (téměř 35 miliard korun). Půjde na obnovu energetické infrastruktury a humanitární pomoc, informuje agentura Reuters.

Harrisová pomoc oznámila ve Švýcarsku, kde se spolu s desítkami světových lídrů zúčastní mírového summitu o Ukrajině. Setká se zde mimo jiné s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

"Tyto prostředky pomohou Ukrajině reagovat na poslední ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu tím, že podpoří opravy a obnovu, zvýší odolnost vůči přerušení dodávek energie a položí základy pro opravu a rozšíření ukrajinského energetického systému," uvedla o pomoci kancelář americké viceprezidentky.

11:55 Vlajka Ruské federace.

Ruské vojenské letadlo v pátek krátce narušilo švédský vzdušný prostor východně od baltského ostrova Gotland. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na švédskou armádu, která k ruskému bombardéru Su-24 vyslala dvě stíhačky Gripen.

"Ruské akce jsou nepřijatelné a ukazují na nedostatek respektu k naší územní celistvosti," řekl šéf švédského letectva Jonas Wikman. "Sledovali jsme celý řetězec událostí a byli jsme na místě, abychom zasáhli," doplnil.

Sousední Finsko v pátek informovalo, že tento týden zřejmě čtyři ruská vojenská letadla narušila jeho vzdušný prostor. Podezření se týká dvou bombardérů a dvou stíhaček. Podle finského serveru Yle letouny pronikly až do hloubky 2,5 kilometru.

Švédsko v březnu vstoupilo do NATO, Finsko stejně učinilo už loni. Rusko jejich rozhodnutí vyvolané válkou na Ukrajině opakovaně kritizovalo a varovalo před možnými důsledky.

09:33

Všichni ví, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí vážně své návrhy na to, jak dosáhnout míru na Ukrajině, řekl dnes německý kancléř Olaf Scholz. Země skupiny G7 o nich proto na své aktuální schůzce nejednaly. O prohlášení šéfa německé vlády informovala agentura Reuters.

"Všichni vědí, že tento návrh nebyl myšlen vážně, ale měl něco společného s mírovou konferencí ve Švýcarsku," řekl Scholz v rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ZDF v narážce na mírový summit, který dnes v alpské zemi začíná. Rusko se ho nezúčastní a podle Scholze od něj chce odvést pozornost.

Putin v pátek prohlásil, že Moskva je připravena jednat o míru, když Kyjev splní několik podmínek. Ukrajinské jednotky podle něj musí opustit Doněckou, Luhanskou, Chersonskou i Záporožskou oblast, tedy ukrajinské regiony, které Rusko částečně okupuje poté, co v roce 2022 zahájilo invazi na Ukrajinu. Ukrajina by se navíc podle představ šéfa Kremlu měla zavázat, že nevstoupí do NATO.

Kyjev to jednoznačně odmítl. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil Putinova slova za ultimátum a prohlásil, že ruský prezident postupuje jako někdejší nacistický vůdce Adolf Hitler a bude stupňovat své požadavky, protože jeho cílem je zisk i dalších ukrajinských regionů.

Ukrajina požaduje stažení ruských vojáků ze všech okupovaných území a také z anektovaného Krymu, jehož se Rusko zmocnilo v roce 2014.

08:54

Ukrajinské útoky na ruskou Belgorodskou oblast si v pátek vyžádaly šest životů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na gubernátora oblasti Vjačeslav Gladkova, který původně informoval o pěti zraněných.

Čtyři mrtvé našli záchranáři v troskách vícepodlažní obytné budovy v pohraničním městě Šebekino. Na místě pokračují záchranné práce, po půlnoci byla podle úřadů odklizena zhruba polovina trosek.

Další oběť si podle Gladkova vyžádal útok ukrajinského dronu, který ve vesnici poblíž Šebekina zasáhl auto a zabil řidiče. Šestou obětí se stala žena, která zemřela ve svém domě v obci Okťabrskij, když ho zasáhla raketa.

21:41

Velvyslanci zemí EU se v Bruselu shodli na vyjednávacích rámcích pro věcné zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Mezivládní konference s oběma zeměmi je předběžně plánována na 25. června, informovalo večer stálé zastoupení ČR při EU.

20:28

Summit o Ukrajině začne v sobotu odpoledne a skončí o den později tiskovými konferencemi politiků. Jeho dějištěm bude hotelový komplex na kopci Bürgenstock, který se tyčí nad Lucernským jezerem na severním okraji Alp. Švýcarská vláda místo vybrala kvůli jeho "geografickému umístění, které nabízí optimální bezpečnostní podmínky".

Foto: Reuters
20:23

Lídři skupiny zemí G7 na své schůzce v jižní Itálii zdůraznili svou trvající podporu bránící se Ukrajiny.  Slibují podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak to bude nutné a dohodli se na poskytnutí půjčky ve výši 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun) kryté výnosy zmrazených ruských aktiv. O dohodě politici informovali ve čtvrtek. Země také chtějí učinit válku pro agresora, tedy Rusko, co nejnákladnější, mimo jiné skrze nové sankce proti subjektům v Číně a dalších zemích, které podporují ruský válečný průmysl.

20:18 Vlajka Ruské federace.

Rusko do války proti Ukrajině nasadilo téměř 700 000 vojáků, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin podle ruských médií. Loni v prosinci Putin hovořil o tom, že na Ukrajině bojuje 617 000 ruských vojáků. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

18:54

Argentina se přidá ke kontaktní skupině pro Ukrajinu, oznámilo její ministerstvo obrany. Takzvaný formát Ramstein koordinuje humanitární a vojenskou pomoc zemi, která už přes dva roky čelí ruské agresi. Skupina má přes pět desítek členů, Argentina je však jejím prvním členem z Latinské Ameriky.

18:53 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl do Švýcarska na letiště v Curychu. V luxusním resortu Bürgenstock v podhůří švýcarských Alp bude přesvědčovat delegace z desítek zemí světa o podobě mírového plánu pro Ukrajinu.

Foto: Reuters
17:25

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu vyšetřují údajné ruské kybernetické útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu jako možné válečné zločiny, napsala agentura Reuters s odvoláním na čtyři zdroje obeznámené s případem. Vyšetřování zkoumá útoky na infrastrukturu, které ohrozily životy tím, že narušovaly dodávky elektřiny a vody, přerušovaly spojení se záchranáři nebo vyřazovaly mobilní datové služby, které přenášejí varování před nálety, uvedl jeden ze zdrojů. Moskva již dříve popřela, že by prováděla kybernetické útoky. Ukrajina shromažďuje důkazy na podporu vyšetřování ICC.

16:37

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Země skupiny G7 na své aktuální schůzce nejednaly o návrhu na mír z úst ruského prezidenta Vladimira Putina. Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že všichni vědí, že to šéf Kremlu nemyslí vážně.
 • Putin v pátek oznámil, že Rusko je připraveno jednat o míru, když se ukrajinská armáda mimo jiné stáhne ze čtyř oblastí, na které si Moskva činí nárok. Tedy Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Jako podmínku zmínil také nepřijetí Ukrajiny do NATO.
 • Lídři zemí skupiny G7 na summitu nalezli shodu ohledně využití výnosů ze zmrazeného ruského majetku.
 • Ukrajina požaduje stažení ruských vojáků ze všech okupovaných území a také z anektovaného Krymu, jehož se Rusko zmocnilo v roce 2014.

16:30 Vlajka Ruské federace.

Více než polovina Rusů - 57 procent - počítá s možností vypuknutí světové války. V potenciálním globálním konfliktu by podle 71 procent účastníků průzkumu hlavním nepřítelem byly Spojené státy. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times s odvoláním na průzkum výzkumné skupiny Russian Field. Jako své spojence vidí Rusové Čínu, Bělorusko, Írán a Severní Koreu.

15:30

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro italskou televizi odmítl Putinovy podmínky příměří.

15:07

Německo dodalo Ukrajině v nové zásilce pomoci 20 bojových vozidel pěchoty Marder, deset tanků Leopard 1, dva systémy protivzdušné obrany Iris-T, raketomety HIMARS a munici.

14:36

Podmínky příměří ruského prezidenta Putina nejsou seriózním pokusem o nalezení dohody, řekl poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

13:43

Summit skupiny G7 vyzve Írán, aby přestal pomáhat Rusku ve válce proti Ukrajině, vyplývá podle agentury Reuters z návrhu závěrů vrcholné schůzky. V nich se země G7 rovněž podle Reuters zavážou, že přijmou opatření proti čínským finančním institucím, které pomáhají Rusku při vyzbrojování ve válce proti Ukrajině.

12:54 Vlajka Ruské federace.

Ruský vůdce Vladimir Putin oznámil, že Rusko je ochotno uzavřít příměří, když se ukrajinská armáda stáhne ze čtyř oblastí, na které si Moskva činí nárok. Tedy Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Jako podmínku zmínil také nepřijetí Ukrajiny do NATO.

12:24

Čtyři ruská vojenská letadla zřejmě tento týden narušila finský vzdušný prostor.  Podezření se týká dvou bombardérů a dvou stíhaček. K incidentu došlo 10. června, sdělila pohraniční stráž.

11:50

Země Severoatlantické aliance se shodly na plánu, aby NATO převzalo od USA koordinaci dodávek zbraní pro Ukrajinu, uvedla ministryně obrany České republiky Jana Černochová.

10:57 Vlajka Ruské federace.

Severokorejský režim od začátku války na Ukrajině dodal Rusku deset kontejnerů, které obsahovaly přibližně 4,8 milionu dělostřeleckých granátů. Uvedl to jihokorejský premiér Han Tok-Su s odvoláním na informace rozvědky jeho země. Ruský vůdce Vladimir Putin pravděpodobně příští týden Severní Koreu navštíví.

10:52

Třináct hráčů ukrajinské fotbalové reprezentace nahrálo ve čtvrtek před začátkem mistrovství Evropy v Německu video, v němž poukázali na důsledky ruské vojenské agrese v jejich rodných městech. Vystoupil v něm i bývalý obránce Slavie a nyní hráč Lince Maksym Talovjerov. Ukrajinci už v dějišti šampionátu absolvovali první trénink, na nějž dorazilo čtyři tisíce fanoušků. "Naše rodná města by ráda pořádala Euro. Teď ale nebojují o turnaj, ale o svobodu," stojí ve videu trvajícím 90 sekund.

10:28

Estonsko chce, aby spojenci z NATO investovali do obrany 2,5 procenta HDP, současná dvě procenta stanovená dohodou států Severoatlantické aliance považuje za nedostatečná. Estonský ministr obrany Hanno Pevkur to uvedl při příchodu na alianční jednání v Bruselu.

9:06

Poprvé veřejně promluvil člen speciální ukrajinské jednotky Kábul-9. Útočí stylem udeř a zmiz hluboko v ruském týlu.

08:16

Rusko a Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů. Moskva informuje o sestřelení 87 ukrajinských dronů, Kyjev o likvidaci 24 ruských dronů a také střel.

21:19

Dohodu zemí G7 o půjčce Ukrajině ve výši 50 miliard dolarů označil americký prezident Biden za významný výsledek. Zelenskyj poděkoval za fondy.

21:18

Cílem USA je posílit obrannou a odstrašující schopnost Ukrajiny v dlouhodobém horizontu, řekl Biden po podepsání bezpečnostní dohody s Kyjevem.

22:07

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Joe Biden ve čtvrtek podepsali desetiletou americko-ukrajinskou dohodu zaměřenou na posílení bezpečnosti Ukrajiny.
 • Lídři zemí skupiny G7 na summitu v Itálii nalezli shodu ohledně využití výnosů ze zmrazeného ruského majetku.
 • Americký ministr obrany Lloyd Austin vyzval spojence z NATO, aby poskytli Ukrajině další systémy protivzdušné obrany.
 • Ukrajinci se snaží oslabit ruskou protivzdušnou obranu, než nasadí do svých operací americké letouny F-16, uvádí ve své nejnovější analýze Institut pro studium války.
21:18 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Zelenskyj označil bezpečnostní dohodu s USA za nejsilnější dohodu od roku 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost. Dnešek je podle něj historický.

 

19:52 Ruský prezident Vladimir Putin během svého projevu po očekávaném vítězství ve volbách.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes telefonicky hovořil o součinnosti na mezinárodní scéně a o vzájemné spolupráci s íránským viceprezidentem Mohammadem Mochbarem, který po prezidentově smrti plní roli úřadující hlavy státu. O telefonickém rozhovoru informoval Kreml.

Írán je důležitým spojencem Ruska, a to jak na Blízkém východě, tak dodávkami svých zbraní, zejména dronů, ve válce Ruska proti Ukrajině, která pokračuje třetím rokem. Jak Moskva, tak Teherán čelí sankcím Západu, který vnímají jako nepřítele.

19:51

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg očekává, že ministři obrany v pátek na jednání v Bruselu schválí jeho plán, aby Severoatlantická aliance převzala od USA koordinaci dodávek zbraní pro bránící se Ukrajinu. Spojenci dosud poskytovali Ukrajině každoročně pomoc v hodnotě kolem 40 miliard eur (988 miliard Kč). Stoltenberg navrhuje, aby tato částka "zůstala minimem i pro další roky". Šéf NATO to uvedl na závěrečné tiskové konferenci po prvním dni jednání ministrů obrany NATO v Bruselu. Česko na schůzce zastupuje ministryně obrany Jana Černochová.

19:50

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Joe Biden dnes podepsali desetiletou americko-ukrajinskou dohodu zaměřenou na posílení bezpečnosti Ukrajiny. Stalo se tak třídenního summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, který se koná na jihu Itálie.

Dokument mimo jiné stanoví, že obě vlády se do 24 hodin sejdou na nejvyšší úrovni, aby projednali reakci v případě ozbrojeného útoku na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters. Dohoda podle ní také slouží jako "most" pro případné členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. Ukrajina se už třetím rokem s pomocí USA a dalších západních zemí brání ozbrojené ruské agresi.

19:50

Dočasná ochrana Ukrajinců prchajících před ruskou agresí bude v zemích EU platit nejméně do března 2026. Shodli se na tom unijní ministři vnitra.

18:05 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Zelenskyj požádal lídry skupiny zemí G7, aby schválili Marshallův plán na obnovu Ukrajiny po škodách způsobených ruskou invazí, píše Reuters.

18:04

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal na okraj summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v Itálii bezpečnostní dohodu své země s Japonskem. V roce 2024 Tokio poskytne Ukrajině 4,5 miliardy dolarů (přes 100 miliard Kč) a bude Kyjev podporovat po celou dobu desetiletého trvání dohody, uvedl Zelenskyj na síti X.

16:52

Dva dny před začátkem mírové konference o Ukrajině ve Švýcarsku zaznamenal švýcarský úřad pro národní kybernetickou bezpečnost útoky na webové stránky švýcarských institucí. Útoky zřejmě souvisí s nadcházejícím mezinárodním jednáním na vysoké úrovni, uvedl dnes úřad. Postiženy byly různé federální internetové stránky a stránky organizací zapojených do konference, informuje agentura DPA.

16:51

Tři pětiny Ukrajinců si myslí, že hlavním cílem Ruska ve válce proti Ukrajince je genocida a vyhlazení ukrajinského národa, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie z minulého měsíce.

16:29

Soud v Polsku dnes rozhodl, že ani druhý podezřelý z útoku na Leonida Volkova, blízkého spolupracovníka zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného, nebude vydán do Litvy, kde se útok odehrál. Informovala o tom agentura Reuters. Připomněla, že stejný postoj soud zaujal už v případě prvního podezřelého minulý týden. Útočníci Volkova napadli letos v březnu u jeho bydliště ve Vilniusu, kam odešel z Ruska do exilu.

16:12

Souhrn nejdůležitějších událostí: 

 • Lídři zemí skupiny G7 na summitu v Itálii nalezli shodu ohledně využití výnosů ze zmrazeného ruského majetku.
 • Americký ministr obrany Lloyd Austin vyzval spojence z NATO, aby poskytli Ukrajině další systémy protivzdušné obrany.
 • Ukrajinci se snaží oslabit ruskou protivzdušnou obranu, než nasadí do svých operací americké letouny F-16, uvádí ve své nejnovější analýze Institut pro studium války.
16:06

Lídři zemí skupiny G7 na summitu v Itálii nalezli shodu ohledně využití výnosů ze zmrazeného ruského majetku. Píší to dnes agentury s odkazem na diplomatické zdroje. Ukrajina by měla dostat úvěr ve výši 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), první peníze by mohly přijít už letos, píše agentura Reuters. Podle agentury AP dohoda počítá s tím, že ruský majetek zůstane zmrazený do doby, než Moskva vyplatí Ukrajině reparace za válečné škody.

"Máme dohodu na nejvyšší úrovni," cituje agentura AFP představitele Bílého domu. Spojené státy a další země G7 poskytnou Ukrajině půjčku ve výši 50 miliard dolarů, která bude krytá výnosy z ruského majetku, na který jsou uvalené sankce.

15:56

Americký ministr obrany Lloyd Austin vyzval spojence z NATO, aby poskytli Ukrajině další systémy protivzdušné obrany. Podle něj je nyní protivzdušná obrana hlavní prioritou, na kterou se USA zaměřují, a američtí představitelé jsou v každodenním kontaktu s ukrajinským vedením.

15:49 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady viní amerického novináře Evana Gershkoviche ze shromažďování informací pro americkou tajnou službu CIA o činnosti ruského podniku Uralvagonzavod, jenž vyrábí armádní techniku. Informovaly o tom dnes tiskové agentury, podle nichž ruská prokuratura oznámila, že případ poslala k projednání k soudu ve městě Jekatěrinburg, kde byl žurnalista loni zadržen.

Reportér listu The Wall Street Journal je v ruské vazební věznici už déle než rok a on i jeho zaměstnavatel obvinění ze špionáže popírají. Washington považuje jeho zadržování za neoprávněné a požaduje jeho propuštění.

15:02

Slovenský parlament dnes schválil zákon, který omezí vyplácení stávajících plošných příspěvků na ubytování ukrajinských uprchlíků. Předlohu podpořila i většina přítomných poslanců opozice, která ale neuspěla s návrhy na úpravu vládního návrhu. Pokud novelu podepíše hlava státu, nová pravidla začnou v zemi platit už od července.

15:01

Náměstek ministra zahraničí Jan Marian v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o chystaném švýcarském mírovém summitu o Ukrajině.

13:31

Na summitu G7 se očekává příjezd ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

9:20

Ukrajinci se snaží oslabit ruskou protivzdušnou obranu, než nasadí do svých operací americké letouny F-16. Uvádí to ve své nejnovější analýze Institut pro studium války. Ten monitoruje v posledních dnech zesílené ukrajinské údery na ruské systémy protivzdušné obrany S-300 a S-400 na Krymu. Kyjev by měl obdržet první zásilku letounů F-16 na přelomu června a července.

9:12

Šéf české diplomacie Jan Lipavský a dalších sedm ministrů zahraničí z EU vyzvalo v dopise šéfa unijní diplomacie k rychlému omezení pohybu ruských diplomatů v Schengenu.

22:07

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko na vládních stránkách nabízí k adopci děti unesené z Ukrajiny. Vyplývá to ze zjištění, která zveřejnil deník Financial Times.
 • Česko by v příštích letech nemuselo každoročně měnit zákon kvůli prodloužení dočasné ochrany válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Vláda schválila návrh ministerstva vnitra.
 • Ruský raketový útok na Kryvyj Rih zabil devět lidí a dalších 29 zranil, uvedl ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. 
22:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Podle Zelenského útok dokazuje, že Ukrajina musí spolu se svými partnery posílit svou protivzdušnou obranu. "Moderní systémy protivzdušné obrany mohou zajistit maximální ochranu lidí, našich měst a pozic. A my je maximálně potřebujeme," dodal.

22:06

 Ruský raketový útok na Kryvyj Rih zabil devět lidí a dalších 29 zranil, uvedl dnes na sociálních sítích ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.

21:05

Česko by v příštích letech nemuselo každoročně měnit zákon kvůli prodloužení dočasné ochrany válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Vláda dnes schválila návrh ministerstva vnitra, aby nová právní úprava neobsahovala konkrétní data a umožňovala každoroční prodloužení ochrany, pokud se o ní rozhodne na úrovni Evropské unie.

Ekonomicky soběstační Ukrajinci by podle navrhované normy také mohli získat zvláštní dlouhodobý pobyt. Ministerstvo vnitra o schválení informovalo v tiskové zprávě.

19:44

"Očekávám, že ministři schválí plán, aby NATO řídilo koordinaci bezpečnostní pomoci a výcviku na Ukrajině," řekl Stoltenberg novinářům.

"Je to klíčový prvek našeho balíčku pro Ukrajinu na washingtonském summitu, společně s dlouhodobými finančními závazky," dodal generální tajemník s poukazem na nadcházející červencový summit NATO ve Washingtonu.

19:43

Severoatlantická aliance převezme od Spojených států koordinaci dodávek zbraní na Ukrajinu čelící ruské agresi. Potvrdil to dšéf NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci před dvoudenním zasedáním ministrů obrany NATO, které začne v Bruselu ve čtvrtek.

Cílem je zabezpečit mechanismus vojenské pomoci v situaci, kdy o funkci prezidenta USA opět usiluje Donald Trump, který je vůči NATO skeptický, píše agentura Reuters.

18:09

Ruský raketový útok na Kryvyj Rih zabil osm lidí a dalších 21 zranil, uvedlo dnes na sociálních sítích ukrajinské ministerstvo vnitra. Prezident Volodymyr Zelenskyj, který dříve informoval o šesti mrtvých a 11 zraněných, vyzval partnery k posílení ukrajinské protivzdušné obrany.

16:03 Vlajka Ruské federace.

Rusko na vládních stránkách nabízí k adopci děti unesené z Ukrajiny. Vyplývá to ze zjištění, která dnes zveřejnil deník Financial Times. Podle něj doplňují rostoucí počet důkazů o možných válečných zločinech a zločinech proti lidskosti spáchaných Ruskem na Ukrajině. Ukrajinské úřady tvrdí, že po začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 bylo do Ruska zavlečeno více než 19 tisíc dětí, z nichž asi čtyři stovky se podařilo vrátit do vlasti za pomoci zprostředkovatelů. Tisíce dětí jsou nezvěstné.

15:48

Skupina bohatých zemí G7 tento týden na summitu v Itálii vyzve Čínu, aby přestala pomáhat Rusku v jeho agresi proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to vyplývá z pracovní verze společného prohlášení. Připravovaná výzva navazuje na dlouhotrvající podezření Západu, že Peking poskytuje Rusku technologie, které lze použít i při výrobě zbraní.

14:46

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák přirovnal k vlastizradě postup jednoho ze svých předchůdců v úřadu Jaroslava Nadě, který za bývalé vlády prosadil darování vyřazených slovenských vojenských stíhaček Ukrajině bránící se ruské agresi. V této souvislosti Kaliňák oznámil podání trestního oznámení. Jeho úřad předtím tvrdil, že bývalá vláda neměla kompetence se stíhaček sovětské konstrukce MiG-29 zbavit.

"Tímto způsobem oslabit ozbrojené síly, v rozporu s ústavou, v našem politickém slovníku jinak než vlastizradou označit nelze. Nevím, zda to naplňuje i skutkovou podstatu tohoto trestného činu, ale je to člověk, který zradil národní hodnoty," řekl Kaliňák o darování migů a také raketového systému protivzdušné obrany S-300 Ukrajině, jakož i o postupu Nadě v této záležitosti.

Naď v reakci řekl, že ministerstvo obrany zakrývá svou neschopnost prázdnými řeči a že tehdejší kabinet měl právo zvolený postup při darování migů využít.

13:50 Vlajka Ruské federace.

Moskva vyzývá k okamžitému propuštění Rusky zatčené v Dánsku kvůli podezření z napomáhání nejmenované zahraniční tajné službě s působením v zemi. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes v reakci na případ tvrdila, že dánské úřady nepředložily žádné důkazy o nezákonných aktivitách ženy.

11:51 Vlajka Maďarska

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Šéf NATO Jens Stoltenberg a maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci v Budapešti 12. června 2024
Šéf NATO Jens Stoltenberg a maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci v Budapešti 12. června 2024 | Foto: Reuters
11:27

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko v noci na středu provedlo vzdušný útok na Kyjev pomocí raket a dronů, který se podle prvních zpráv zřejmě obešel bez obětí i škod na majetku. S odvoláním na ukrajinskou armádu to napsala agentura Reuters.
 • Ruský nezávislý server Mediazona označil za nepravdivou zprávu, že zemřel někdejší starosta města Kupjansk v Charkovské oblasti. Ukrajinská vojenská rozvědka o víkendu informovala, že bývalý starosta Hennadij Macehora se stal cílem atentátu.
 • Ruský prezident Vladimir Putin by mohl KLDR navštívit už tento týden. Vyplývá to ze středeční zprávy NK News založené na satelitních snímcích.
11:18 Ruský prezident Vladimir Putin během svého projevu po očekávaném vítězství ve volbách.

Ruský prezident Vladimir Putin by mohl Severní Koreu navštívit už tento týden. Vyplývá to z dnešní zprávy NK News založené na satelitních snímcích, na nichž jsou veškerá letadla na letišti v hlavním městě Pchjongjangu odklizena z letištní plochy. Podle servisu NK News, který se specializuje na analýzu severokorejského režimu, je taková skutečnost neobvyklá a naznačuje návštěvu vysoce postaveného zahraničního politika. Informovala o tom agentura Kjódó.

11:16

Ukrajinští bojovníci na frontové linii dál usilují o oslabení armády okupantů, která se pokouší o postup v severovýchodní části Charkovské oblasti. 

07:43

Rusko v noci na dnešek provedlo vzdušný útok na Kyjev pomocí raket a dronů, který se podle prvních zpráv zřejmě obešel bez obětí i škod na majetku. S odvoláním na vyjádření ukrajinské armády o tom informovala agentura Reuters.

Ukrajinské letectvo později na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů.

07:42

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP s odvoláním na dva nejmenované americké představitele. Tento krok již podle nich schválil prezident Joe Biden.

21:43

Ve válce na Ukrajině byli nedávno zabiti dva indičtí občané. Indické velvyslanectví v Moskvě naléhá na ruské úřady, včetně ministerstva obrany, aby zajistily urychlenou repatriaci pozůstatků, oznámilo dnes podle agentury Reuters indické ministerstvo zahraničí.

Dillí rovněž vyzvalo ruského velvyslance v Indii a úřady v Moskvě, aby urychleně propustily a navrátily všechny indické občany sloužící v ruské armádě, stojí v prohlášení. Indie požaduje, aby Rusko prokazatelně zastavilo další nábory jejích občanů ruskou armádou a zároveň vyzvalo indické občany k obezřetnosti při vyhledávání pracovních příležitostí v Rusku.

21:00 Vlajka Ruské federace.

Ruský nezávislý server Mediazona označil za nepravdivou zprávu, že zemřel někdejší starosta města Kupjansk v ukrajinské Charkovské oblasti. Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) o víkendu informovala, že bývalý starosta Hennadij Macehora se stal cílem atentátu.

O úmrtí Macehory původně informoval například ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na ruská provládní i exilová média. Nicméně Mediazona na svém telegramovém účtu napsala, že účet na ruské sociální síti VKontaktě, který podle médií patřil Macehorově matce a ze kterého informace pocházela, je falešný.

Ukrajinská vojenská rozvědka o víkendu informovala, že "7. června byl ve městě Staryj Oskol (v Belgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou) proveden atentát na zrádce Ukrajiny Hennadije Macehoru". Podle ruských médií byl postřelen u svého domu a zdravotníci ho v těžkém stavu odvezli do nemocnice do Moskvy. BBC nyní píše, že HUR dnes informace o smrti bývalého starosty nepotvrdila a neinformovaly o ní ani ruské úřady.

19:51 Vlajka Ruské federace.

V Rusku na následky atentátu zemřel někdejší starosta města Kupjansk v ukrajinské Charkovské oblasti. Podle ruskojazyčného servisu BBC o tom informují jak prokremelská média, tak ruská média působící v emigraci. O atentátu na bývalého starostu Hennadije Macehoru o víkendu informovala ukrajinská vojenská rozvědka (HUR).

Macehorova matka údajně uvedla, že zemřel v pondělí v nemocnici v Moskvě. Macehora byl na Ukrajině obžalován z vlastizrady.

Ukrajinská vojenská rozvědka o víkendu informovala, že "7. června byl ve městě Staryj Oskol (v Belgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou) proveden atentát na zrádce Ukrajiny Hennadije Macehoru". Podle ruských médií byl postřelen u svého domu a zdravotníci ho v těžkém stavu odvezli do nemocnice do Moskvy.

Podle HUR někdejší kupjanský starosta předloni v červnu podepsal protokol o zřízení okupační správy a pak to dal veřejně na vědomí. Když v září 2022 Kupjansk osvobodili ukrajinští vojáci, utekl společně s ruskými jednotkami přes hranici do Belgorodské oblasti.

17:28

V Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny dnes neznámý pachatel zastřelil člena městské rady, který si před časem stěžoval na to, že čelí tlaku a výhrůžkám ze strany šéfa vojenské správy Záporožské oblasti Ivana Fedorova. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

Podle policie na Maksyma Denščyka neznámý útočník několikrát vystřelil, když vcházel do blíže neurčeného vícepatrového domu. Zemřel, když mu záchranáři poskytovali první pomoc.

17:27

Zahraniční investice do ukrajinské ekonomiky loni navzdory pokračující ruské invazi dosáhly 4,25 miliardy dolarů (98 miliard Kč). To je sice více než v předválečných letech, ale nestačí to, uvedla dnes v Berlíně ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková.

17:26

Ukrajinská armáda zasáhla pozice pro odpalování raket v Rusku, čímž pomohla snížit počet ruských vzdušných úderů na město Charkov. Agentuře Reuters to dnes v Berlíně řekl starosta tohoto druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. V německé metropoli se zúčastnil mezinárodního jednání o rekonstrukci válkou poničené země.

15:08

Porážka Putina je v našem společném zájmu, prohlásil v Bundestagu během projevu k poslancům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

13:32

Kreml oznámil, že jeho vojáci dobyli vesnici Tymkivka v ukrajinské Charkovské oblasti a také obec Mjasožarivka v Luhanské oblasti. Ukrajina to nepotvrdila.

13:30

Rozhovory o vstupu Ukrajiny do Evropské unie začnou ještě v červnu. Oznámila to šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na konferenci o ekonomické obnově Ukrajiny v Berlíně.

13:19

V Berlíně promluvila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

13:14

Výzvy k semknutosti a solidaritě Severoatlantické aliance tváří v tvář ruské hrozbě a zároveň k dlouhodobé podpoře Ukrajiny zazněly v úterý na úvod summitu Bukurešťského formátu (B9).

12:53

Evropská komise dnes navrhla další prodloužení dočasné ochrany Ukrajinců v Evropské unii. Mechanismus by měl pokračovat do 4. března 2026, uvedla komise ve svém prohlášení. Návrh ještě musí schválil členské státy, nejspíš by se tak mělo stát v příštích dnech, podle diplomatických zdrojů ČTK nejpozději do konce belgického předsednictví v EU, tedy do 30. června.

12:24

Spojené státy zrušily zákaz poskytovat americké zbraně a výcvik brigádě Azov, ukrajinské elitní jednotce. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na dnešní sdělení amerického ministerstva zahraničí. Azov dříve předcházela pověst ze sympatií ke krajně pravicovým názorům, její velitelé to označují za ruskou propagandu.

12:11

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil obnovit Ukrajinu svobodnější a silnější. Zároveň vyzval na konferenci v Berlíně k posílení ukrajinské protivzdušné obrany čelící ruským útokům.

11:21
11:14

Volodymyr Zelenskyj v Berlíně.

10:57

Volodymyr Zelenskyj je dnes na konferenci o ekonomické rekonstrukci Ukrajiny v Berlíně. Na místě je také reportérka Aktuálně.cz Anna Dohnalová.

10:29

Ruské ministerstvo zahraničí ze země vykázalo novinářku rakouské veřejnoprávní televize ORF. Jde o reakci na krok Vídně, která před šesti týdny vykázala korespondenta ruské státní agentury TASS. Maria Knipsová-Wittingová v Moskvě působila od ledna a v pondělí ji ruské úřady vyzvaly, aby vrátila novinářskou akreditaci a "v blízké budoucnosti" zemi opustila.

21:33

Polsko při své hranici s Běloruskem tento týden obnoví nárazníkovou zónu, kam nebudou mít přístup lidé bez zvláštního povolení. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náměstek polského ministra vnitra Czeslaw Mroczek. Opatření je reakcí na případ, kdy migrant pokoušející se přejít z Běloruska do Polska zabil polského vojáka.

21:32 Vlajka Ruské federace.

Ruská vojska obsadila vesnici Staromajorske v ukrajinské Doněcké oblastiuvedlo dnes ministerstvo obrany v Moskvě. Šlo o jednu z mála obcí, kterou Ukrajinci osvobodili během své loňské ofenzivy. "Jednotky skupiny vojsk Východ pokračovaly v postupu do hloubky nepřátelské obrany a osvobodily osadu Staromajorskoje," uvedlo ministerstvo s odkazem na ruský název ukrajinské vesnice v Doněcké oblasti.

20:25

BIS získává stále jednoznačnější informace o snaze ruských tajných služeb verbovat lidi mimo Rusko k provádění sabotáží v Evropě. Mají vyvolat strach.

20:21

Na konci dubna bylo v České republice na 345 tisíc ukrajinských uprchlíků s tzv. dočasnou ochranou, což je nejnižší počet od loňského května, vyplývá z dnes zveřejněných dat unijního statistického úřadu Eurostat. V dubnu i v březnu podle něj Česko zaznamenalo největší úbytek uprchlíků ze zemí Evropské unie, které údaje nahlásily.

20:21

Podle vyšetřování policie a informací zpravodajských služeb nehrozí Česku aktuálně další konkrétní bezpečnostní riziko, řekl policejní prezident.

20:21

"Existuje podezření, že útok byl organizován a financován z Ruska, je to součást hybridní války, proti které se musíme bránit," řekl novinářům Fiala. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) doplnil, že podobné typy útoků se nyní mohou chystat napříč Evropou a i Česko může být cílovou zemí. "Byli jsme zvyklí, že ruské útoky byly převážně hybridní, koncentrovaly se na IT infrastrukturu. Nyní se dostáváme do fáze, kdy se to může týkat i fyzických objektů," dodal.

20:20

Soud dnes uvalil vazbu na šestadvacetiletého cizince zadrženého v souvislosti se žhářským útokem, který se minulý týden odehrál v Praze 9 v klíčovských garážích městského dopravního podniku. Za teroristický útok mu hrozí až výjimečný trest včetně doživotí. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je nejen možné, ale velmi pravděpodobné, že do případu je zapojeno Rusko.

20:19

Útoky podobné pokusu o žhářství se mohou chystat napříč Evropou včetně Česka, řekl Rakušan. Ruské útoky už se nesoustředí jen na kyberprostor, řekl.

20:13 Vlajka Maďarska

Na 32 Ukrajinců uprchlo v nákladním autě přes takzvanou zelenou hranici do Maďarska. Informoval o tom deník Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinskou pohraniční stráž. "Sousední strana oznámila, že objevila vozidlo a zadržela 32 ukrajinských občanů," citoval deník mluvčího pohraniční stráže Andrije Demčenka. "Zásahová jednotka zjistila stopy vozidla směrem do sousední země," dodal.

20:13 Vlajka Ruské federace.

Ruský tanker SCF Primorye u břehů Singapuru v tichosti přeložil náklad ropy na jiné plavidlo, aby se vyhnul sankcím, které na něj loni uvalily Spojené státy. S odkazem na satelitní záznamy a další zdroje o tom dnes informuje agentura Bloomberg. Jde podle ní o první ruský tanker, který se snaží dodat surovou ropu v době, kdy se na něj vztahují americké sankce. A také o ukázku toho, jak daleko je Moskva ochotna zajít, aby podkopala účinnost amerických omezení namířených proti její flotile.

19:52 Vlajka Ruské federace.

Tři roky v trestanecké kolonii uložil dnes soud v ruském Jekatěrinburgu muži, který loni vynadal chlapci za to, že nosil čepici s písmenem Z. To je považováno za symbol podpory ruské invaze na Ukrajinu. Informoval o tom deník Kommersant. Incident se odehrál loni v dubnu, když Alexandr Něustrojev vynadal 11letému školákovi za znak na jeho čepici. Písmeno Z přirovnal k nacistickým symbolům a chtěl to dítěti vysvětlit. U soudu tvrdil, že nevěděl, že Z je současně symbolem invaze na Ukrajinu.

19:51

Šéf ukrajinské agentury pro obnovu a rozvoj infrastruktury Mustafa Najem dnes oznámil, že končí ve funkci. V rezignačním dopise zveřejněném na sociálních sítích si stěžuje na "systémové překážky", které mu brání pokračovat. "Odcházím z funkce vedoucího agentury pro obnovu. Rozhodl jsem se tak sám od sebe kvůli systémovým překážkám, které nedávají další možnost efektivně vykonávat pravomoci," uvedl Najem. "Od loňského listopadu začal tým agentury čelit neustálému odporu a vytváření umělých překážek," dodal.

19:49

Šéf bruselské pobočky českého institutu Europeum Žiga Faktor výraznější komplikace v pomoci Ukrajině v europarlamentu nečeká, i vzhledem k tomu, že strany, které Kyjev podporují, dosáhnou v parlamentu většiny Za Ukrajinci navíc stojí například i konzervativní frakce ECR.

19:31

Ukrajinský generální štáb informoval, že byl zasažen protiletadlový systém S-400 u města Džankoj na Krymu a dva méně sofistikované systémy S-300 na dalších dvou místech na poloostrově. Podle Kyjeva ruská protivzdušná obrana nezachytila žádnou z odpálených raket a radary ruských systémů přestaly fungovat.

15:00 Vlajka Ruské federace.

Tři lidé utrpěli zranění při ostřelování Šebekina nedaleko hranic s Ukrajinou, informoval Vjačeslav Gladkov, gubernátor Belgorodské oblasti, v níž toto město leží. Poškozeno bylo elektrické vedení a v části Šebekina a dvou okolních obcích byly přerušeny dodávky proudu. Později Gladkov uvedl, že čtyři lidé utrpěli zranění při výbuchu miny. Jedním z nich byl kameraman ruské státní televize Rossija 24. Je v těžkém stavu, má poranění břicha a ramene. Dalšími zraněnými jsou vojáci, jeden z nich skončil v nemocnici, další mají podle Gladkova lehčí zranění.

14:16 Vlajka Ruské federace.

Letouny F-16 a vojenská letiště mimo území Ukrajiny se stanou legitimními terči pro Rusko, pokud se budou podílet na bojových misích proti ruským silám, prohlásil dnes šéf branného výboru dolní komory ruského parlamentu Andrej Kartapolov.

13:21

Z několika ruských regionů ležících u hranic s Ukrajinou byl v noci na dnešek hlášen přílet ukrajinských dronů. Úřadující gubernátor Kurské oblasti Alexej Smirnov řekl, že na ni útočilo osm bezpilotních letounů. Podle ruského ministerstva obrany protivzdušná obrana sestřelila čtyři tyto stroje nad Brjanskou oblastí. Informuje o tom ruskojazyčný servis BBC. Ukrajinská armáda podle generálního štábu zasáhla ruské systémy protivzdušné obrany na okupovaném Krymu.

12:59

Rusové tvrdí, že dobyli vesnici Staromajorske na východě Ukrajiny.

10:12

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinská rozvědka tvrdí, že v ruské Astrachanské oblasti zasáhla na letecké základně stíhačku Su-57 - nejmodernější letoun používaný ruským letectvem.
 • Ruský prezident Vladimir Putin v následujících týdnech navštíví KLDR, uvedl deník Vedomosti s odvoláním na diplomatické zdroje. 
 • Na mírovou konferenci o Ukrajině, kterou bude o víkendu hostit Švýcarsko, se zatím přihlásilo 90 zemí a organizací. Rusko se summitu nezúčastní.
9:41 Ruský prezident Vladimir Putin během svého projevu po očekávaném vítězství ve volbách.

Ruský prezident Vladimir Putin v červnu navštíví Severní Koreu, uvedl deník Vedomosti s odvoláním na diplomatické zdroje. Velvyslanec Ruska v KLDR Alexander Macegora potvrdil, že Putinova návštěva asijské země se již aktivně připravuje, konkrétní datum nicméně zatím není jasné. Severní Korea dodává Rusku zbraně a munici pro válku na Ukrajině.

9:40

Na mírovou konferenci o Ukrajině, kterou bude o víkendu hostit Švýcarsko, se zatím přihlásilo 90 zemí a organizací. Rusko se summitu nezúčastní.

19:19

Po ukrajinských útocích na Ruskem kontrolované oblasti na východě a jihu Ukrajiny byli zabiti dva civilisté. Podle agentury Reuters to oznámila Moskva, která v únoru 2022 zahájila invazi na Ukrajinu. Jeden muž byl zabit a jedna žena zraněna dělostřeleckou palbou, která zasáhla obci Nova Majačka v jižní části Chersonské oblasti, napsal na komunikační platformě Telegram představitel okupační správy Vladimir Saldo. Podle Oleksije Kulemzina (rusky Alexeje Kulemzina), Ruskem dosazeného starosty města Doněck na východě Ukrajiny, byl další muž zabit výbušninou shozenou z dronu. Agentura Reuters nemohla tyto informace nezávisle ověřit.

13:27

Ukrajinská rozvědka v neděli na svém webu oznámila, že v ruské Astrachanské oblasti zasáhla na letecké základně v Achtubinsku stíhačku Su-57 - nejmodernější letoun používaný ruským letectvem. Příspěvek na svém webu doprovodila satelitním snímkem, na němž jsou v okolí letadla patrné stopy po ohni a explozi. Zda je stroj vyřazený z provozu, není jasné.

Poškození Su-57, kterých je ve službě jen několik, je podle rozvědky vůbec první. Ukrajinci neuvedli, jaké bojové prostředky při útoku použili, rozvědka však pravidelně vysílá drony dlouhého doletu proti cílům ležícím stovky kilometrů hluboko na ruském území.

Ruský letoun Su-57.
Ruský letoun Su-57. | Foto: Reuters
22:38

Ukrajinská protivzdušná obrana spolu s dobrovolníky v noci na sobotu sestřelila devět ze 13 ruských dronů, a to nad čtyřmi oblastmi převážně na východě země. S odkazem na tvrzení ukrajinského letectva o tom dnes informovala agentura Reuters. Ruské úřady později uvedly, že jejich protivzdušná obrana zničila tři ukrajinské drony nad Severní Osetií, kde šlo podle médií o první takový útok. Rusové na Ukrajinu zaútočili pomocí dronů Šáhed, které dodává ruskému režimu Írán. Ukrajinci je sestřelili nad Poltavskou, Záporožskou, Dněpropetrovskou a Charkovskou oblastí. Sestřelena byla i jedna ruská střela X-59 vypálená z Kurské oblasti na západě Ruska, stojí ve sdělení ukrajinského letectva.

13:51

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes krátce po poledni přijal u Vítězného oblouku v Paříži prezidenta Spojených států Joea Bidena, který je ve Francii na státní návštěvě. Oba lídři tam společně položili květinový věnec u hrobu neznámého vojína, informují tiskové agentury. Prezidenty později čekal oběd a jednání, po němž je naplánována společná tisková konference.

Očekává se, že Macron s Bidenem budou mluvit mimo jiné o pomoci Ukrajině, která se už více než dva roky brání ruské vojenské agresi. Tématem bude asi i situace na Blízkém východě, kde pokračuje válka v Pásmu Gazy, i přípravy na nadcházející summit skupiny vyspělých ekonomik G7 v Itálii a summit NATO ve Spojených státech.

09:21

Ukrajinská protivzdušná obrana spolu s dobrovolníky v noci na dnešek sestřelila devět ze 13 ruských dronů, a to nad čtyřmi oblastmi převážně na východě země. S odkazem na tvrzení ukrajinského letectva o tom dnes informuje agentura Reuters.

07:38

Ukrajinská vláda v pátek nařídila všem ministerstvům a regionálním úřadům, aby přestaly používat klimatizaci a vypnuly vnější osvětlení, protože ruské útoky vedly k dlouhým výpadkům elektřiny po celé zemi, která se už třetím rokem brání ruské agresi. Napsala to agentura Reuters.

07:30

Česká republika by i letos mohla vycvičit 4000 ukrajinských vojáků na českém území, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). S ohledem na geografickou blízkost vojenského prostoru v Libavé na Olomoucku a Ukrajiny naopak Česko neplánuje vysílat své instruktory přímo na Ukrajinu, což podle médií zvažují některé země v rámci iniciativy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

21:41

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko nepotřebuje k vítězství ve válce na Ukrajině jaderné zbraně, prohlásil dnes na ekonomickém fóru v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin. 
 • Francie hodlá investovat na 200 milionů eur (téměř pět miliard korun) do obnovy ukrajinské infrastruktury zničené ruskými útoky, a to včetně energetiky, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. 
 • Při ostřelování malé obce Sadove v okupované části ukrajinské Chersonské oblasti zemřelo podle proruských okupačních úřadů nejméně 19 lidí, včetně dvou dětí.
21:39 Vlajka Ruské federace.

"Po ostřelování obce Sadove kyjevskými bojovníky… byl zničen obchod s velkým počtem návštěvníků a zaměstnanců. Devatenáct lidí zemřelo a pět dalších bylo zraněno," napsal na telegramu Ruskem dosazený správce okupované části Chersonské oblasti.

21:22 Vlajka Ruské federace.

Při ostřelování obce Sadove v okupované části ukrajinské Chersonské oblasti zemřelo dnes podle proruských okupačních úřadů nejméně 19 lidí, včetně dvou dětí.

Ukrajinský útok zasáhl zdejší obchod a vedle řady životů si vyžádal také pět zraněných, uvedly s odvoláním na představitele okupační správy Chersonské oblasti Vladimira Salda agentury TASS a AFP.

20:18

Francie hodlá investovat na 200 milionů eur (téměř pět miliard Kč) do obnovy ukrajinské infrastruktury včetně energetiky. Po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským to dnes řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Oznámil i další vojenskou pomoc: Paříž podle něj vybaví a vycvičí jednu brigádu ukrajinské armády, což podle něj odpovídá 4500 vojáků, a dodá nové střely s dlouhým doletem SCALP. Už ve čtvrtek Macron oznámil dodávku bojových letounů Mirage 2000-5.

17:46 Ruský prezident Vladimir Putin během svého projevu po očekávaném vítězství ve volbách.

Ruská jaderná doktrína, která umožňuje nasazení jaderných zbraní jen ve výjimečném případě, pokud by byla ohrožena suverenita a teritoriální integrita země, se dá změnit, poznamenal dále ruský prezident. "To samé se týká jaderných testů. V případě potřeby testy uskutečníme, ale zatím taková potřeba není," řekl.

17:41 Ruský prezident Vladimir Putin během svého projevu po očekávaném vítězství ve volbách.

Putin na jednu stranu prohlásil, že Rusko nemá potřebu přemýšlet o jaderné válce, na druhou ale zdůraznil, že má více jaderných zbraní než Evropa. Také podotkl, že Evropa nemá na rozdíl od Ruska a Spojených států systém včasného varování.

17:36 Ruský prezident Vladimir Putin během svého projevu po očekávaném vítězství ve volbách.

Rusko nepotřebuje k vítězství ve válce na Ukrajině jaderné zbraně, prohlásil dnes na ekonomickém fóru v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl také, že nepočítá s mobilizací, armáda má dostatek dobrovolníků. Od začátku roku podle něj na Ukrajině dobyla 47 vesnic. O Putinových výrocích informují agentury Reuters a AFP.

15:54

Vladimir Putin zřejmě nevědomky na schůzce s novináři v Petrohradu "vyzradil" údaje o počtu mrtvých ruských vojáků na Ukrajině.

15:53

Ruský soud poslal Francouze Laurenta Vinatiera do 5. srpna do vyšetřovací vazby kvůli obvinění ze špionáže.

15:53

Ruská součást rakouské banky Raiffeisen snižuje objemy úvěrů, aby vyhověla požadavkům Evropské centrální banky na utlumení svých aktivit v Rusku. Do roku 2026 má úvěrové portfolio snížit o 65 procent.

14:16

Ukrajinská vláda jedná se zahraničními držiteli dluhopisů o restrukturalizaci svého dluhu v objemu 20 miliard USD (451 miliard Kč) a usiluje o jeho částečný odpis. Zákonodárcům to dnes řekl ministr financí Serhij Marčenko.

13:16

Americký prezident Joe Biden se v Paříži veřejně omluvil Volodymyru Zelenskému za několikaměsíční zdržení americké vojenské pomoci. Řekl, že se omlouvá ukrajinskému lidu za týdny, kdy nevěděl, zda přijde další pomoc, zatímco Kongres čekal šest měsíců, než schválil balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů (téměř 1,4 bilionu korun). 

12:46

Evropská komise podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala podpořila zahájení přístupových jednání s Ukrajinou. Mají začít v červnu, stejně tak jako s Moldavskem.

10:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Volodymyr Zelenskyj vystoupil v pátek s projevem ve francouzském parlamentu. "Mír s Ruskem na nynější linii fronty by byl jen pauza před další válkou. Nemáme právo tuhle válku prohrát," řekl.

Volodymyr Zelenskyj vystoupil v pátek s projevem ve francouzském parlamentu.
Volodymyr Zelenskyj vystoupil v pátek s projevem ve francouzském parlamentu. | Foto: Reuters
10:09 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinská armáda použila rakety odpálené z amerického raketometu HIMARS k útokům na civilní cíle v Belgorodské obrany na západě Ruska, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Spojené státy tak podle ní nesou odpovědnost za smrt žen a dětí v tomto regionu u hranic s Ukrajinou.

Marija Zacharovová.
Marija Zacharovová. | Foto: Reuters
07:46

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Rusko v noci na pátek podniklo další rozsáhlý útok na Ukrajinu, udeřilo desítkami dronů a několika raketami.
 • Francie poskytne Ukrajině stíhací letouny Mirage, aby se mohla lépe bránit ruské agresi, prohlásil prezident Macron.
 • Ukrajina má právo se před ruskými útoky bránit údery na ruské území, řekl německý kancléř Olaf Scholz. Uvedl, že Německo se do války zatáhnout nenechá.
07:34

Varování před vzdušnými útoky dnes v noci platilo téměř pro celou Ukrajinu. Exploze se ozvaly v Oděse, kde podle předběžných zpráv zasahovala ukrajinská protivzdušná obrana. Podle BBC se objevily rovněž informace o útoku na město Starokosťantyniv v Chmelnycké oblasti, kde se nachází významná základna ukrajinského letectva. Město je také důležitým železničním uzlem a častým terčem ruských útoků, píše BBC.

07:34

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na Ukrajinu, udeřilo desítkami dronů a několika raketami. V Kyjevské oblasti v důsledku útoku vznikl požár v průmyslovém podniku, další podrobnosti o škodách či obětech nejsou zatím známy.

"Nepřítel na oblast v průběhu noci zaútočil drony a raketami. Protiletecká výstraha trvala čtyři hodiny, v oblasti pracovala protivzdušná obrana," uvedl Ruslan Kravčenko, šéf správy oblasti rozkládající se kolem ukrajinské metropole. U požáru v blíže neurčeném průmyslovém podniku podle něj zasahují hasiči. Útok se obešel bez obětí.

22:00

Francie poskytne Ukrajině stíhací letouny Mirage, aby se mohla lépe bránit ruské agresi, prohlásil dnes francouzský prezident Emmanuel Macron. V rozhovoru s francouzskými televizními stanicemi TF1 a France 2 také řekl, že jeho země začne s výcvikem ukrajinských pilotů. Informuje o tom agentura AP.

19:45 Vlajka Ruské federace.

Nevládní organizace Mezinárodní federace pro lidská práva podala u Mezinárodního trestního soudu žalobu na přední ruské propagandisty kvůli nenávistným projevům, které od nich zaznívají v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Informuje o tom ruskojazyčný servis BBC.

18:51

Vláda bude v následujících týdnech schvalovat dohodu o přistoupení ke společnému pořízení tanků Leopard 2A8, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). O přistoupení k tendru jedná ČR s Německem, koupit by chtěla 77 tanků. Dohoda je podle Černochové mezikrokem k samotnému uzavření smlouvy o nákupu, která by mohla být podepsána do konce letošního roku. Cena bude podobná jako u bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90, řekla ČTK ministryně. Za 264 BVP Česko zaplatí 59,7 miliardy korun.

11:36

Mezi čtyřmi oběťmi srážky vlaků v Pardubicích jsou dvě ukrajinské občanky, uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Na místě je podle něj zástupce ukrajinského konzulátu z Brna. V nedávno otevřené železniční stanici Pardubice centrum se ve středu večer čelně střetl expresní vlak dopravce RegioJet směřující do slovenských Košic s nákladním vlakem.

11:29 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pohrozil "důsledky" zemím, které umožnily Ukrajincům používat západní zbraně proti cílům v Rusku. Neupřesnil ale, jaké protiopatření Rusko přijme.

11:21

V hotelu u pařížského letiště nedávno zatkli muže, který se pokoušel vyrobit výbušninu. Podle BFM TV šlo o rusky mluvícího občana Ukrajiny z Donbasu.

9:55

Ukrajina má právo se před ruskými útoky bránit údery na ruské území, řekl německý kancléř Olaf Scholz. Uvedl, že Německo se do války zatáhnout nenechá.

07:33

Ukrajina v noci sestřelila 17 z 18 ruských dronů, tvrdí Kyjev. Ukrajinské drony podle médií a i úřadů zasáhly rafinérii a sklad paliv v Rusku.

21:46 Ruský prezident Vladimir Putin během svého projevu po očekávaném vítězství ve volbách.

Putin tak učinil tak v souvislosti s rozhodnutím, kterým západní země povolily Ukrajině použít jimi dodané dalekonosné zbraně k útokům na ruské území. Informovala o tom dnes agentura AP. Zopakoval také své dlouhodobé tvrzení, že Rusko nebude váhat použít jaderné zbraně, pokud bude ohrožena jeho svrchovanost. "Z nějakého důvodu si na Západě myslí, že je Rusko nikdy nepoužije," řekl novinářům. Dodal, že ruská jaderná doktrína počítá s použitím "všech dostupných prostředků", pokud bude ohrožena bezpečnost země.

21:27 Ruský prezident Vladimir Putin během svého projevu po očekávaném vítězství ve volbách.

Ruský prezident Putin uvedl, že Moskva by mohla pokytnout zbraně dlouhého dosahu třetím zemím, které by jimi poté mohly zaútočit na cíle na Západě.

21:16 Vlajka Ruské federace.

Rusko již připravilo Ukrajinu o více než polovinu kapacit pro výrobu elektřiny ničením a obsazováním tamních elektráren. Informoval o tom dnes list Financial Times (FT) s odvoláním na ukrajinské činitele. Ukrajina se tak podle něj potýká s nejhoršími výpadky v dodávkách elektřiny od začátku ruské invaze v únoru 2022.

19:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že přicestoval do Kataru. S premiérem blízkovýchodní země Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním chce jednat mimo jiné o zprostředkování návratu do Ruska přemístěných ukrajinských dětí.

"Katar pomáhá Ukrajině při navracení dětí unesených Ruskem. Budeme jednat o tomto úsilí," uvedl Zelenskyj na sociální síti X s tím, že dalšími tématy jednání je také chystaný mírový summit ve Švýcarsku či hospodářská spolupráce.

18:40

Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Andrij Sybiha při své dnešní návštěvě Pekingu vyzval Čínu, aby se zúčastnila mírové konference ve Švýcarsku plánované na polovinu června. Čína je blízkým spojencem Ruska, které podniklo v únoru 2022 invazi na Ukrajinu a od té doby vede proti Kyjevu válku.

"Andrij Sybiha informoval svůj protějšek o situaci na Ukrajině a přípravách na summit," uvedla podle agentury AFP ukrajinská diplomacie po schůzce Sybihy a čínského náměstka ministra zahraničí Sun Wej-tunga. "Ukrajinská strana věří, že by účast Číny na této události mohla být dobrou příležitostí a přispět k nastolení spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině," dodala.

16:23 Vlajka Ruské federace.

Ruský státní exportér plynu Gazprom ani do deseti let nedokáže nahradit propad odbytu, který mu způsobila invaze na Ukrajinu. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechalo vypracovat vedení společnosti a o které informoval britský deník Financial Times. Vývoz Gazpromu do Evropy do roku 2035 se bude v průměru pohybovat kolem 50 až 75 miliard kubických metrů ročně, uvádí analýza. To je méně než třetina předválečné úrovně. Až 75 procent dílů pro turbíny podle analýzy pochází ze západních zemí. Podle ruského ministerstva energetiky budou tamní firmy schopny opravovat turbíny vyrobené v USA až příští rok.

10:47

Ukrajinská policie zabavila ruským oligarchům aktiva za 38 miliard hřiven (zhruba 21,5 miliardy korun), čili v přepočtu za téměř miliardu dolarů. Uvedl to náčelník odboru strategických vyšetřování ukrajinské policie Andrij Rubel. "Jde zejména o vrtulník Bell-427, letadlo Gulfstream G650, 47 nákladních aut, 55 osobních aut a tři návěsy, které byly předány našim ukrajinským ozbrojeným silám," řekl Rubel serveru RBK-Ukrajina.

9:40

Ukrajinská protivzdušná obrana ve středu ráno nad pěti oblastmi sestřelila 22 z 27 dronů, které na ukrajinské území vyslalo Rusko. Jednoho zraněného a škody na průmyslovém podniku oznámily úřady Poltavské oblasti na východě země. V jihoukrajinské Mykolajivské oblasti trosky jednoho dronu zničily obytný dům a poničily desítku dalších.

9:33

Jak se Ukrajina vyrovnává s velkým počtem amputací končetin mezi vojáky i civilisty? Rozhovor s šéfkou centra Superhumans Olgou Rudnevovou.

07:45

Americký prezident Joe Biden se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským během připomínkových akcí k 80. výročí vylodění spojenců v Normandii a také příští týden na summitu zemí skupiny G7 v Itálii. Na palubě prezidentského speciálu Air Force One, mířícího do Francie, to podle agentury AFP řekl v noci na dnešek bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan.

07:44

Na Ukrajině bylo od začátku ruské invaze poškozeno nebo zničeno více než 210 tisíc budov. Napsal to na svém webu americký deník The New York Times, který k tomuto odhadu došel na základě analýzy údajů ze satelitů. Zhruba polovina z poničených domů se podle něj nachází na Donbase na východě Ukrajiny, největší škody utrpělo město Mariupol v Doněcké oblasti.

20:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v pátek v Elysejském paláci přijme francouzská hlava státu Emmanuel Macron. Informují o tom dnes agentury AFP a DPA, podle níž se očekává, že se Macron při této příležitosti vyjádří také k otázce možného vyslání francouzských vojenských instruktorů na Ukrajinu.

Během své oficiální návštěvy Zelenskyj v pátek také vystoupí s projevem na půdě francouzského parlamentu.

13:40

Itálie pošle Ukrajině další protivzdušný systém SAMP/T. Informaci, o které dříve psala některá média, potvrdil ministr zahraničí Antonio Tajani. Obsah zbytku dodávky vojenské pomoci, která by se mohla na Ukrajinu dostat po volbách do Evropské parlamentu tento týden, Tajani nekomentoval, píše dnes italský tisk.

12:50 Vlajka Ruské federace.

Za "absolutní pomluvu" označil dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tvrzení společnosti Microsoft, že Rusko se falešnými zprávami snaží narušit letní olympijské hry v Paříži. Informovala o tom agentura Reuters.

Microsoft v neděli uvedl, že ruští propagandisté vytvořili hodinový dokument, zfalšovali informace a dokonce napodobili francouzské a americké zpravodajské agentury s cílem navodit dojem, že olympiádu budou provázet teroristické útoky a násilí. Podle technologické společnosti dezinformační kampaň od března nabrala na rychlosti a zaplavila sociální média krátkými videi.

09:37

Balíček vojenské podpory pro Ukrajinu, který Američané schválili v dubnu po šestiměsíčním zpoždění, začal armádě okupované země přinášet výsledky. 

08:07

Nejméně šest zraněných si vyžádal ruský raketový útok na ukrajinské město Dnipro, oznámila dnes ukrajinská média s odvoláním na šéfa oblastní správy. Mezi zraněnými je měsíční chlapec, uvedl gubernátor Serhij Lysak.

07:37

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Ukrajina poprvé zasáhla místo v ruské Belgorodské oblasti, ze kterého Rusové zřejmě raketovými systémy ostřelovali oblast Charkova.
 • Itálie pravděpodobně pošle Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany SAMP/T v reakci na žádost Kyjeva o větší pomoc při odrážení ruských raketových útoků.
 • Ruské ministerstvo financí zvedlo odhad letošního rozpočtového deficitu. Nově počítá se schodkem 2,12 bilionu rublů (asi 539 miliard korun).
07:31 Vlajka Ruské federace.

V ruské Belgorodské oblasti přišel o život místní obyvatel poté, co do jeho auta narazil tank se zřejmě opilou posádkou, uvedl ruský zpravodajský server Meduza. Portál působící z lotyšského exilu se odvolal na místní novináře ze zpravodajského kanálu Pepel, který víkendovou nehodu zevrubně vylíčil.

K nehodě se nevyjádřily ruské federální úřady, ani gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Obětí nehody se stal řidič kamionu, který se svým vozem vracel domů. Vdova, která požádala o přijetí u gubernátora Gladkova, tvrdí, že nehodu zavinili opilí tankisté, ale neví, zda je policie vůbec vyšetřuje.

07:27 Vlajka Ruské federace.

Výdaje ruského státu na natáčení filmů o válce a o globálním konfliktu se Západe vzrostly od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu o 350 procent oproti předválečnému stavu, upozornil ruský server Agenstvo. Po invazi fond kinematografie a ministerstvo kultury poskytly v uplynulých dvou letech celkem 4,7 miliardy rublů (asi 1,176 miliardy korun) na snímky o válkách s ruskou či sovětskou účastí a o konfliktu se Západem.

22:33

Ukrajina poprvé zasáhla místo v ruské Belgorodské oblasti, ze kterého Rusové zřejmě raketovými systémy ostřelovali oblast Charkova. Při útoku byly podle vojenských expertů pravděpodobně použity americké rakety GMLRS odpálené z raketometu HIMARS, uvedl dnes ruský nezávislý server Agenstvo. "Zasažení S-400 se může stát prvním potvrzeným případem úspěšného použití západních zbraní proti cílům na mezinárodně uznávaném území Ruska," napsalo Agenstvo. Ani Ukrajina, ani Rusko až dosud tento zásah nepotvrdily, upozornil ukrajinský server Fokus.

22:03

Itálie pravděpodobně pošle Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany SAMP/T v reakci na žádost Kyjeva o větší pomoc při odrážení ruských raketových útoků. S odvoláním na zasvěcené zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Francouzsko-italský systém, známý také jako Mamba, je jediným systémem evropské výroby, který poskytuje ochranu proti balistickým střelám. S dosahem zhruba 100 kilometrů dokáže sledovat desítky cílů a až deset naráz jich zasáhnout.

22:03

Předtím, než bude možné elektrárnu znovu uvést do provozu, je podle Grossiho třeba podniknout několik kroků, včetně zajištění stabilnějšího napájení elektřinou. To bude vyžadovat opravy stávajícího vedení, které jsou podle něj však v současné době jen stěží představitelné. Další základní podmínkou je neútočení na jaderné zařízení.

22:02 Vlajka Ruské federace.

Rusko by časem mohlo znovu spustit Záporožskou jadernou elektrárnu, kterou na jihovýchodě Ukrajiny obsadilo, ale sdílí názor mezinárodních pozorovatelů, že nyní by to mohlo být nebezpečné. Uvedl to dnes šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. "Samozřejmě mají v úmyslu v určitém okamžiku obnovit provoz. Nechystají se tuto jadernou elektrárnu vyřadit z provozu. Takže to je to, co vyvolává potřebu vést diskusi," řekl Grossi na tiskové konferenci ve Vídni, kde zasedá rada guvernérů MAAE.

21:47 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo financí zvedlo odhad letošního rozpočtového deficitu. Nově počítá se schodkem 2,12 bilionu rublů (asi 539 miliard Kč), tedy 1,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) namísto dříve uváděných 0,9 procenta HDP. Podle agentury Reuters to vyplývá z rozpočtových změn, které vláda dnes předložila parlamentu. Výdaje Moskvy rostou a příjmy z ropy a plynu klesají.

21:00 Vlajka Ruské federace.

Manželky mobilizovaných Rusů klečely před ministerstvem obrany, ale ministr k nim nepřišel, napsal vpodvečer portál Astra. Podle jedné z účastnic akce, která se agentuře Reuters představila jako Paulina, policie žádnou z účastnic protestu nezadržela.

20:17

V Polsku zatkli od prosince 18 lidí v souvislosti s činností ruských a běloruských tajných služeb. Podle deníku Gazeta Prawna to dnes uvedl polský ministr vnitra Tomasz Siemoniak, podle něhož jde o podezření z plánování sabotáží nebo jiných nepřátelských akcí. Agentura AP poznamenala, že mezi zadrženými je i muž, jenž je podezřelý ze zapojení do plánů na atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

17:40 Vlajka Ruské federace.

Média informovala, že k ženám přišel pracovník ministerstva obrany v důstojnické uniformě. Ony si mu stěžovaly na zacházení s vojáky, problémy ve službě a na časově neomezenou povahu mobilizace. On jim řekl, že aby se muži mohli vrátit domů, je potřeba vyhláška, která v tuto chvíli neexistuje, píše Ostorožno, novosti. Pracovník ministerstva podle nich také prohlásil, že ženy přišly před ministerstvo speciálně proto, aby je natočily opoziční telegramové kanály a "rozkolébaly loďku". Požádal je, aby se na ministerstvo obrátily předepsaným způsobem, ale nakonec začal hlášené problémy sepisovat.

17:38 Vlajka Ruské federace.

K budově ruského ministerstva obrany dnes přišly manželky a matky mobilizovaných Rusů, které žádají schůzku s novým šéfem resortu Andrejem Belousovem. Informují o tom na telegramu portály Ostorožno, novosti a Astra, které z akce zveřejnily také záběry. Ženy na nich drží transparenty, na kterých mimo jiné žádají návrat svých blízkých. Na místě je podle záběrů také několik policistů a přistavený je minimálně jeden policejní anton. Akce má zatím pokojný průběh, informuje portál. Podle serveru Mediazona policisté vyzvali ženy, aby se rozešly, a začali jim kontrolovat doklady.

16:11

Rusové útočí, ale jsou to jejich jatka. V květnu měli na frontě rekordní ztráty.

14:31

Ruské snahy o dosažení dohody ohledně výstavby nového plynovodu do Číny zatím ztroskotávají na cenových požadavcích Pekingu, které Moskva považuje za nepřiměřené. Informoval o tom list Financial Times (FT), který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. O neshodách mezi Pekingem a Moskvou psalo nedávno i Aktuálně.cz.

Čína podle zdrojů požaduje, aby se cena, kterou bude za plyn z nového plynovodu platit, nacházela v blízkosti silně dotovaných cen plynu na ruském domácím trhu. Chce se navíc smluvně zavázat k nákupu objemu plynu odpovídajícího pouze zlomku celkové kapacity plynovodu, která má činit 50 miliard krychlových metrů ročně, píše FT.

12:27

Ukrajinská armáda zajala u města Lyman Slováka, který bojoval za Rusko. Informuje o tom server Aktuality.sk. Ukrajinci muže zajali poté, co na zákop, ve kterém se ukrýval, zaútočil dron. Zajatý voják tvrdí, že se nechal naverbovat Rusy za dva tisíce eur měsíčně.

12:15

Rusové v noci na neděli útočili na Sumskou oblast, která leží západně od Charkovské. Ostřelovali z minometů okolí vesnice Chotině, na obec Krasnopillja zaútočili dělostřelbou a drony. 

11:04 Vlajka Ruské federace.

Rusko v květnu zvýšilo vývoz plynu potrubím do Evropy meziročně o 39 procent, uvedla agentura Reuters. 

10:22

Německo nevylučuje, že Ukrajina nad ruským územím nasadí jím dodané systémy Patriot k ničení letounů nesoucích rakety. V televizi ARD to řekl Christian Freuding, šéf pracovní skupiny pro koordinaci pomoci pro Ukrajinu na německém ministerstvu obrany.

Německo před několika dny povolilo Ukrajině, aby zbraně, které jí dodává, používala proti cílům na území Ruska. Toto dlouho očekávané rozhodnutí přišlo krátce poté, co podobné povolení zaznělo i ze Spojených států. Washington Kyjevu povolil používat zbraně dodané z USA k ochraně Charkovské oblasti.

09:56

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Rusko v noci na sobotu podniklo rozsáhlý útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Čínu, že využíváním svého vlivu v regionu pomáhá Rusku narušit mírovou konferenci chystanou ve Švýcarsku.
 • Ruský ministr obrany Andrej Belousov označil poskytování zbraní Ukrajině za prodlužování konfliktu. 
9:28

Státy Severoatlantické aliance budou bránit každý čtvereční metr území svých členů, uvedl směrem k Rusku německý kancléř Olaf Scholz na ekonomickém fóru ve Frankfurtu. "Diplomacie může být úspěšná jen z pozice síly," řekl Scholz. Sám ale čelí kritice za to, že odmítá Ukrajině dodat střely dlouhého doletu Taurus.

9:17

NATO není připraveno na obranu svého východního křídla - tedy i Česka - pokud by eskaloval konflikt s Ruskem.

20:32

Téměř tisíc lidí se v neděli v Kyjevě přišlo naposledy rozloučit s ukrajinskou novinářkou Irynou Cybuchovou, která zahynula v bojích mezi ukrajinskou a ruskou armádou ve východoukrajinské Charkovské oblasti, kde byla nasazena jako válečná zdravotnice. Bylo jí 25 let, napsala agentura AP.

11:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Čínu, že využíváním svého vlivu v regionu pomáhá Rusku narušit mírovou konferenci chystanou ve Švýcarsku, píše agentura AP. Na bezpečnostním fóru Šangri-la konaném v Singapuru naléhal na zástupce ministerstev obrany z asi čtyřiceti zemí, aby na konferenci naplánovanou na tento měsíc přijeli.

"Rusko s využitím čínského vlivu v regionu, také s využitím čínských diplomatů, dělá všechno pro to, aby mírový summit narušilo," řekl Zelenskyj. "Je bohužel nešťastné, že taková velká nezávislá země jako Čína je nástrojem v rukách ruského prezidenta Vladimira Putina," prohlásil ukrajinský prezident na adresu Pekingu.

08:59 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu zaútočilo dvěma raketami různých typů a nad její území vyslalo 25 útočných dronů íránské výroby. Protivzdušná obrana jich 24 sestřelila, informoval mluvčí ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

Z okupovaného Krymu ve směru na Charkovskou oblast ruská armáda odpálila raketu Iskander-K, z okupované části Doněcké oblasti raketu S-300. Z prohlášení ukrajinského letectva vyplývá, že ty se protivzdušné obraně zneškodnit nepodařilo. Zda způsobily nějaké škody, není jasné.

V noci z pátku na sobotu Rusko zaútočilo na Ukrajinu desítkami raket a dronů. Cílilo je hlavně na energetickou infrastrukturu a Kyjev hlásil škody v pěti oblastech. Šéf vojenské správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov podle serveru Ukrajinska pravda řekl, že v kritickém stavu je Dněperská vodní elektrárna v Záporoží.

Energetická skupina DTEK dnes upozornila, že po ruských útocích je energetická infrastruktura nadále v těžké situaci a že lidé v několika regionech musejí počítat s přerušením dodávek proudu.

07:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na singapurském bezpečnostním fóru Šangri-la naléhal na zástupce ministerstev obrany z asi 40 zemí, aby přijeli na mírovou konferenci do Švýcarska. Dnes o tom informuje agentura AP.

Zelenskyj před asi 500 delegáty řekl, že je zklamaný, že zástupci některých zemí ještě nepotvrdili účast na konferenci, která se uskuteční tento měsíc. AP podotýká, že žádný stát konkrétně nejmenoval, ale za klíčovou je považovaná přítomnost Číny, která je spojencem Ruska. Čínský ministr obrany Tung Ťün na fóru vystoupil dříve než Zelenskyj, a když ukrajinský prezident mluvil k delegátům, v sále už nebyl. Podle Zelenského přislíbilo účast na konferenci dosud více než sto zemí a mezinárodních organizací.

Tung se ve svém projevu o švýcarské konferenci nezmínil, ale řekl, že "během ukrajinské krize Čína usiluje o mírová jednání a odpovědný přístup". Dodal, že Peking žádné z bojujících stran nedodal zbraně. "Nikdy jsme neudělali nic, co by rozdmýchalo oheň. Stojíme pevně na straně míru a dialogu," řekl šéf čínského resortu obrany.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Reuters
07:47

Zprávy z neděle 2.6. 2024

09:48

Šéf správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov podle serveru Ukrajinska pravda informoval, že Rusové v noci podnikli velký útok na Záporoží a zasáhli jeden z objektů energetické infrastruktury. Poničených je také více než dvacet obytných domů a různé veřejné budovy. Přerušen byl provoz přes hráz Dněperské přehrady. Nikomu se nic nestalo.

Ukrajinská Státní služba pro mimořádné události uvedla, že v Ivano-Frankivské oblasti na zasaženém objektu vznikl požár, který zachvátil okolo 400 metrů čtverečných. Žádní zranění hlášeni nejsou. Požár na blíže neurčeném objektu kritické infrastruktury vznikl také ve Vinnycké oblasti. Způsobily ho úlomky sestřeleného dronu.

09:46

Rusko v noci na sobotu podniklo rozsáhlý útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Škody způsobilo v pěti oblastech země, informovala energetická skupina DTEK. Rusko proti Ukrajině nasadilo desítky raket a útočných dronů. Kvůli masivnímu útoku proti Ukrajině vzlétly polské a spojenecké stíhačky, uvedla polská armáda.

Rusové poničili energetické objekty v Záporožské, Dněpropetrovské, Doněcké, Kirovohradské a Ivano-Frankivské oblasti. "Je tu už šestý masivní útok na energetickou infrastruktury za poslední dva a půl měsíce," podotkla DTEK. Vážně poničeny byly dvě tepelné elektrárny.

21:38 Vlajka Ruské federace.

Gubernátor ruské Samarské oblasti Dmitrij Azarov odstoupil, oznámila dnes ruská média. Členům regionální vlády řekl, že odchází "dobrovolně", protože nechce vystavit riziku své spolupracovníky, napsal na svém webu list Kommersant a připomněl, že hned několik členů Azarovova týmu čelí vyšetřování kvůli podezření z podvodu a korupce. Mezi vyšetřovanými je bývalý předseda oblastní vlády, exministr stavebnictví regionu či gubernátorova poradkyně.

20:40

"Zpráva PAP o částečné mobilizaci je nepravdivá. Zahájili jsme naléhavé vyšetřování záležitosti. Vše nasvědčuje kybernetickému útoku a naplánované dezinformaci! O dalších zjištěních budeme informovat," napsal na síti X ministr. "Kvůli pravděpodobně ruskému kybernetickému útoku na PAP a zveřejnění dezinformující zprávy o údajné mobilizaci v Polsku podnikla Agentura vnitřní bezpečnosti (ABW) ve spolupráci s ministerstvem digitalizace okamžitá opatření," uvedl mluvčí Jacek Dobrzyński.

20:39

V polské státní tiskové agentuře PAP dnes vyšla falešná zpráva, že polský premiér se chystá vyhlásit částečnou mobilizaci a odeslat vojsko na Ukrajinu, která třetím rokem čelí agresi Ruska. Agentura vzápětí zprávu stornovala a ujistila, že není jejím autorem. Vicepremiér a ministr digitalizace Krzysztof Gawkowski uvedl, že podle všeho šlo o kybernetický útok a naplánovanou dezinformaci. Mluvčí ministra, který má na starosti polské zpravodajské služby, hovoří o ruském kybernetickém útoku. Podle premiéra Donalda Tuska další velmi nebezpečný hackerský útok odhaluje ruskou strategii destabilizace v předvečer voleb do Evropského parlamentu.

20:38 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Andrej Belousov označil poskytování zbraní Ukrajině za prodlužování konfliktu. Podle jeho slov Spojené státy a jejich partneři ničí světovou bezpečnostní architekturu, aby si udrželi globální dominanci. 

20:38

Stoltenberg členské země aliance vyzval, aby přijaly víceletý finanční závazek společně poskytovat Ukrajině nejméně 40 miliard eur (asi 989 miliard korun) ročně jako dosud a spravedlivě se podílet na zátěži. K dlouhodobějšímu přístupu vyzval po dnešním jednání také šéf české diplomacie Jan Lipavský.

20:35

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes v Praze uvedl, že podpora USA se vyvíjí podle situace na Ukrajině. "V posledních týdnech jsme viděli zvýšenou ofenzivu ze strany Ruska na Ukrajině, vidíme kyberútoky vůči členům NATO, sabotáže, šíření dezinformací," uvedl Blinken.

20:35 Vlajka Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že plány NATO ohledně silnějšího zapojení do války na Ukrajině jsou jako snaha hasit požár plamenometem.

20:35

Alianční země se shodují na nutnosti prohloubit podporu Ukrajiny napadené Ruskem, řekl dnes Stoltenberg. Pokud by aliance dovolila ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi válku vyhrát, byla by to tragédie pro Ukrajince, ale také by to další země učinilo zranitelnějšími, míní generální tajemník.

20:34

Země NATO postupně uvolňují omezení, která stanovily pro používání zbraní dodaných Ukrajině, jež čelí silnému ruskému tlaku zejména u Charkova. Pro to, aby Ukrajina mohla používat zbraně pro údery na vojenské cíle na ruském území, se dnes vyslovil Berlín a ve čtvrtek v omezené míře i Washington. Uvítal to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který po neformálním jednání ministrů zahraničí aliance v Praze vyzval ke schválení víceleté pomoci Ukrajině ve výši 40 miliard eur (asi 989 miliard korun) ročně.

20:32 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve Stockholmu sešel s představiteli Švédska, Norska a Islandu, se kterými podepsal dvoustranné bezpečnostní dohody, jež Ukrajincům zajistí další finanční i materiální pomoc v boji proti ruské agresi zahájené v únoru 2022 vojenským vpádem na Ukrajinu. Pomoc bude spočívat například ve finanční podpoře, Stockholm se podle Zelenského zavázal také k dodání specializovaných letounů ASC 890 a stíhaček JAS-39 Gripen. Norsko bude Kyjevu dále dodávat raketové systémy NASAMS. Kyjev dosud se západními zeměmi podepsal celkem 15 takových dohod včetně dnešních tří, uvedla agentura Reuters.

20:31

Moskva a Kyjev dnes zároveň oznámily další výměnu válečných zajatců. Z prohlášení ruského ministerstva obrany a ukrajinského prezidenta Zelenského vyplývá, že se ze zajetí vrátilo po 75 vojácích na každé straně. Výměnu pomohly zprostředkovat Spojené arabské emiráty, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany.

20:31

Rusko-ukrajinská válka dnes pokračovala dronovými a raketovými útoky, po kterých nové oběti hlásí obě strany. Ruské rakety v noci na dnešek v Charkově podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova zabily šest lidí a 25 dalších zranily. Rusko podle místních úřadů útočilo na třech místech druhého největšího ukrajinského města a zasáhlo mimo jiné pětipatrový obytný dům. Podniklo také raketový útok na Kyjev, kde byla zničena trafostanice. Naopak ruské úřady informovaly o požáru, který vypukl ve skladu pohonných hmot v Krasnodarském kraji v důsledku ukrajinských dronových a raketových útoků a při kterém zranění utrpěli dva lidé.

16:00 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Andrej Belousov tvrdí, že ruské síly postupují na Ukrajině ve všech taktických směrech a během května obsadily 28 obcí. Kyjev se k tvrzení Rusů nevyjádřil.

Americký Institut pro studium války ve své poslední analýze píše, že ruské invazní síly nedávno postoupily u měst Časiv Jar, Avdijivka, Doněck a na východním břehu řeky Dněpr v Chersonské oblasti, Ukrajinci podle něj zaznamenali úspěch u Vovčansku v Charkovské oblasti.

15:58

Evropská unie uvalila sankce na dalších šest jednotlivců a tři právnické osoby z Íránu zapojené do poskytování bezpilotních letounů využívaných Ruskem ve válce proti Ukrajině a dronů a raket používaných na Blízkém východě a nad Rudým mořem. Informovala o tom dnes Rada EU, která zastupuje členské státy.

15:52 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoří na Ukrajinsko-severském bezpečnostním summitu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Ukrajinsko-severském bezpečnostním summitu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Ukrajinsko-severském bezpečnostním summitu | Foto: Reuters
15:49

Evropská unie uvalila sankce na dalších šest jednotlivců a tři subjekty zapojené do aktivit Severní Koreje souvisejících s nelegálními zbrojními programy a podporou ruské agrese proti Ukrajině. Informovala o tom dnes Rada EU, která zastupuje členské státy.

15:45

Desítky lidí se dnes sešly na Loretánském náměstí v Praze před Černínským palácem, aby demonstrovaly proti údajnému zatahování Česka do války. Jednali tam ministři zahraničí členských států NATO. Protestující měli cedule s nápisy "Stop NATO", "Mír" nebo přeškrtnuté vlajky NATO. Řečníci zmiňovali zejména současný rusko-ukrajinský konflikt.

15:00

Rusko podle amerického ministra zahraničí Antony Blinkena kromě ofenzivy na Ukrajině stupňuje i kyberútoky. Dnes při jednání v Praze zaznamenali hybridní útoky téměř všichni spojenci.

12:41

Souhrn nejdůležitějších událostí: 

 • Ukrajina může ke své obraně používat zbraně dodané Německem i proti cílům na ruském území.
 • Také americký prezident Joe Biden částečně zrušil zákaz využití amerických zbraní na ruském území, aby Ukrajina mohla hájit Charkov.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal ve Stockholmu bezpečnostní dohodu se Švédskem.
12:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes ve Stockholmu podepsal bezpečnostní dohodu se Švédskem, informovala agentura Reuters. Zelenskyj zdůraznil důležitost vzájemné spolupráce proti ruské vojenské agresi. Ve Švédsku se účastní Ukrajinsko-severského bezpečnostního summitu a podepsat by dnes měl ještě další dvě dohody, s Norskem a Islandem.

"Vidíme, že Rusko se snaží válku rozšířit. Jen společně můžeme zastavit šílenství z Moskvy," zdůraznil Zelenskyj při podpisu. Jedná se o 13. podobnou dohodu, kterou Kyjev uzavřel se západní zemí, připomněla Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a švédský premiér Ulf Kristersson na Ukrajinsko-severském bezpečnostním summitu ve Stockholmu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a švédský premiér Ulf Kristersson na Ukrajinsko-severském bezpečnostním summitu ve Stockholmu | Foto: Reuters
11:37 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Mluvčí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského potvrdil, že Spojené státy zmírnily svůj odmítavý postoj vůči tomu, aby ukrajinská armáda používala americké zbraně k útokům proti cílům na ruském území. Nově je bude moci nasazovat při operacích v okolí Charkova, kde Rusko nedávno zahájilo novou ofenzivu.

11:26 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud opět prodloužil vazbu rusko-americké novinářce Alsu Kurmaševové, která pracuje pro stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda a žije s rodinou v Praze. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž jí soud prodloužil vazbu do 5. srpna. Ruské úřady jí viní z toho, že se v zemi nezaregistrovala jako takzvaná zahraniční agentka.

11:17 Vlajka Ruské federace.

Spojené státy a jejich partneři ničí světovou bezpečnostní architekturu, aby si udrželi globální dominanci, prohlásil dnes podle státní agentury TASS v Kazachstánu ruský ministr obrany Andrej Belousov. Rusko před více než dvěma roky svým vpádem na Ukrajinu rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války a ve své vojenské agresi v sousední zemi pokračuje. Obviňuje přitom Západ z eskalace války. Ten napadenou zemi podporuje mimo jiné dodávkami zbraní.

11:09

Ukrajina může ke své obraně používat zbraně dodané Německem i proti cílům na ruském území. Vyplývá to z dnešního prohlášení mluvčího německé vlády Steffena Hebestreita, podle kterého Kyjev může zbraně k obraně nasadit v souladu s mezinárodním právem.

Německo vyslovilo dlouho očekávaný souhlas krátce poté, co americký prezident Joe Biden částečně zrušil zákaz použití amerických zbraní na ruském území, aby je Ukrajina mohla použít při obraně v okolí Charkova.

10:55

Je třeba zajistit, aby dveře NATO zůstaly otevřeny pro nové členy, včetně Ukrajiny a především pro ni, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na začátku setkání ministrů zahraničí NATO v Praze. Jednání před Lipavským zahájil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

10:52 Vlajka Maďarska

Plány NATO ohledně silnějšího zapojení do války na Ukrajině jsou jako snaha hasit požár plamenometem. Dnes to podle agentury Reuters řekl maďarský premiér Viktor Orbán s tím, že aliance se každým týdnem přibližuje válce s Ruskem.

Orbán, který navzdory ruské invazi na Ukrajinu udržuje kontakty s Moskvou, dlouhodobě vede spory se spojenci v NATO ohledně pomoci napadené zemi. Jeho vláda odmítá Kyjevu posílat zbraně s vysvětlením, že to jen prodlužuje konflikt.

"Je absurdní, že NATO místo toho, aby nás ochraňovalo, nás, člena aliance, zatahuje do války," řekl Orbán v pravidelném rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici Kossuth Rádió. Uvedl to v souvislosti s jednáním o možném vyslání francouzských vojenských instruktorů na Ukrajinu a k rozhodnutí některých států aliance povolit Kyjevu využívat zbraně dodávané od Západu k útokům na ruském území. "Je to tak absurdní, jako kdyby se hasič rozhodl, že bude hasit požár plamenometem," dodal Orbán.

10:27

Severoatlantická aliance by měla hrát větší roli v koordinaci dodávek bezpečnostních systémů a výcviku na Ukrajině. Před pátečním neformálním zasedáním ministrů zahraničí zemí NATO v Praze to řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

9:43

Itálie potvrdila, že nesouhlasí s ukrajinským použitím italských zbraní proti cílům na území Ruska.

09:02

Estonsko ani Švédsko neomezují, jak může Ukrajina využívat darovaný vojenský materiál, řekli ministři zahraničních věcí obou zemí před začátkem dnešního neformálního zasedání šéfů diplomacií NATO v Praze. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna by uvítal, aby omezení zrušily další země. Ministři rovněž chválili českou muniční iniciativu.

08:37 Vlajka Ruské federace.

Dva lidé podle ruských úřadů utrpěli zranění při požáru, který vypukl ve skladu pohonných hmot v Krasnodarském kraji v důsledku ukrajinských dronových a raketových útoků. Ministerstvo obrany v Moskvě podle agentury Reuters informovalo, že protivzdušná obrana nad tímto regionem na jihozápadě Ruska zničila 29 ukrajinských dronů a pět raket. Z bezpečnostních důvodů byl dočasně přerušen provoz na dvou letištích v Tatarstánu.

07:46

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Americký prezident Joe Biden částečně zrušil zákaz využití amerických zbraní na ruském území, aby Ukrajina mohla hájit Charkov.
 • Ruské rakety zabily v noci na dnešek v Charkově tři lidi a 16 dalších zranily. Uvedl to v pátek šéf oblastní správy Oleh Syněhubov.
 • Německo pro Ukrajinu připravilo další balík vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů eur (12,4 miliardy korun). Oznámil to německý ministr obrany Boris Pistorius.
07:35

Ruské rakety zabily v noci na dnešek v Charkově tři lidi a 16 dalších zranily. Uvedl to dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Rusko podle místních úřadů útočilo na třech místech druhého největšího ukrajinského města a zasáhlo mimo jiné pětipatrový obytný dům. Úřady hlásí ruský útok také z metropole Kyjeva, kde způsobil požár neobytné budovy. Rusko zase hovoří o ukrajinském útoku a zraněných v ropném závodě v Krasnodarské oblasti.

07:34

Ve funkci k dnešnímu dni končí český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka. Zatím není jasné, kdo a kdy ho na ambasádě v Moskvě nahradí, podle dřívějších spekulací médií by to mohl být diplomat a bývalý náměstek na ministerstvu obrany Daniel Koštoval.

07:33

Americký prezident Joe Biden částečně zrušil zákaz využití amerických zbraní na ruském území, aby Ukrajina mohla hájit Charkov. Informovaly o tom ve čtvrtek večer agentura AP a web Politico s odvoláním na americké činitele.

"Prezident nedávno nařídil svému týmu, aby zajistil, že Ukrajina bude moci použít americké zbraně k reakci na útoky v Charkově, takže Ukrajina bude schopna udeřit na ruské síly útočící na ni nebo se k útoku chystající," citoval zpravodajský web jednoho z činitelů. Zdroj AP zdůraznil, že tato výjimka nic nemění na americkém přístupu zakazujícím Ukrajině používat americké střely dlouhého doletu k útočným úderům na ruském území.

USA jsou zdaleka nejdůležitějším poskytovatelem vojenské pomoci zemi čelící třetím rokem ruské agresi, využití svých zbraní mimo ukrajinské území však veřejně odmítají.

21:20

Ve východoukrajinské Charkovské oblasti, která čelí neustálým útokům a bombardování ze strany ruské armády, se dnes otevřela podzemní škola. Uvedl to šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Výuka se v pestrobarevně vymalovaném a speciálně uzpůsobeném krytu, kam se vejde až 400 lidí, může konat i v době ruských náletů.

21:11 Vlajka Ruské federace.

Rusko neobdrželo pozvánku na oslavy 80 let od vylodění v Normandii kvůli jeho agresivní válce na Ukrajině, informoval dnes Elysejský palác.

20:33

Německo pro Ukrajinu připravilo další balík vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů eur (12,4 miliardy Kč). Oznámil to dnes německý ministr obrany Boris Pistorius, který přijel na neohlášenou návštěvu Oděsy, informuje agentura DPA. Balík pomoci obsahuje například velký počet střel se středním dosahem do systémů protiletecké obrany IRIS-T SLM a menší počet střel s menším dosahem, dále drony pro průzkum a pro boj v Černém moři nebo naléhavě potřebné náhradní díly pro Německem dodávané dělostřelecké systémy a náhradní motory pro tanky typu Leopard. Německo Ukrajině poskytne také milion střel do ručních zbraní. Od příštího roku začne Ukrajině dodávat nejmodernější lafetová děla, celkem jich bude 18.

20:32

"Kdyby mezinárodní partneři, zejména Spojené státy, neshromáždili prostředky speciálně přizpůsobené sociálním výdajům, pak by v chudobě žilo o tři miliony (Ukrajinců) více," uvedl Arup Banerji, regionální šéf Světové banky pro východní Evropu.

20:31

Počet Ukrajinců žijících v chudobě vzrostl od roku 2020 o 1,8 milionu. Ve své zprávě to uvedla Světová banka, podle které nyní žije v chudobě na 29 procent obyvatel země a situace by byla mnohem horší, kdyby Kyjev nedostával značnou podporu ze zahraničí, díky které pokryje důchody či mzdy učitelů nebo lékařů. Ukrajinské hospodářství už více než dva roky devastuje invaze ruských vojsk, podotkla agentura Reuters.

20:31

Dánsko nezakázalo Ukrajině používat bojové letouny F-16 pro údery na vojenské cíle na ruském území. Uvedl to dnes dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen. Dodal však, že to neznamená souhlas s jakýmikoliv útoky na Rusko, píše dánský tisk. Dánsko patří k těm evropským zemím, které slíbily předat bojové letouny americké výroby Ukrajině.

20:30

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg i šéf americké diplomacie Antony Blinken dnes před začátkem neformálního setkání ministrů zahraničí zemí NATO v Praze označili Česko za spolehlivého partnera a spojence, který plní závazek dvou procent výdajů hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Oba ocenili také českou muniční iniciativu a další pomoc Ukrajině, která více než dva roky čelí ruské agresi. 

20:26

Srílanské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že usiluje o návrat stovek Srílančanů, kteří odešli bojovat po boku ruské armády do války na Ukrajině. Informuje o tom agentura AFP. Srí Lanka tento měsíc zahájila vyšetřování nelegálního náboru některých svých občanů k účasti v konfliktu a identifikovala 455 bývalých srílanských vojáků, kteří bojují nebo bojovali na straně Ruska. V červnu má Rusko navštívit srílanská delegace, která bude jednat o jejich návratu domů, včetně návratu 37 zraněných vojáků, uvedl ministr zahraničních věcí Tharaka Balasurija. "Situace v Rusku je velmi bezútěšná," řekl Balasurija novinářům. Dodal, že spolupracuje s ministerstvem obrany, aby zjistili počet lidí bojujících v Rusku.

17:17 Vlajka Ruské federace.

Při nočním úderu na Ruskem anektovaný ukrajinský poloostrov Krym byly poškozeny nebo zničeny čtyři ruské čluny typu Tuněc, dva trajekty a plavidlo lodivoda. S odvoláním na své zdroje to dnes napsal ruský portál Astra, podle něhož pět lidí utrpělo zranění. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR na svém webu oznámila zničení dvou ruských člunů typu Tuněc pomocí bezposádkových plavidel. Moskva se k těmto zprávám nevyjádřila.

13:30

Česko nemá problém s tím, aby se Ukrajina bránila proti agresorovi i útoky na ruské teritorium v případě, že je to nutné, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský. Proti tomu, aby Ukrajina používala západní zbraně na ruském území, se vyslovily například Německo nebo Itálie.

13:43

Ukrajinci obviňují Rusy z nasazení zakázaných chemických látek, které vyvolávají zvracení a popálení kůže.

13:43

Evropská unie schválila zvýšení cel na obiloviny, olejnatá semena a další odvozené produkty z Ruska a Běloruska. Opatření, které vstoupí v platnost 1. července, odsouhlasili v Bruselu ministři zodpovědní za oblast zahraničního obchodu. Nová cla jsou navržena tak, aby byla dostatečně vysoká a odrazovala od současného ruského dovozu do EU. Zároveň ale nemají ovlivnit vývoz do třetích zemí, uvedla již dříve Evropská komise. V závislosti na konkrétním produktu se mají dosud nízká cla zvýšit na 95 eur za tunu, nebo má jít o clo ve výši 50 procent hodnoty zboží.

13:41

Rusko rozmisťuje další síly u severní části Charkovské oblasti, kde tento měsíc otevřelo novou frontu. Stále tam však nemá takový počet vojáků, aby mohlo v oblasti podniknout větší výpad, řekl hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.

13:39

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

vítáme vás u nového online přenosu k dění na Ukrajině. Starší informace naleznete zde.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2024 17:43
 

Právě se děje

Další zprávy