Šéfka Superlidí: Aspoň o jednu končetinu přišlo 40 tisíc Ukrajinců, soucit nic neřeší

Martin Novák Martin Novák
4. 6. 2024 10:55
Desítky tisíc Ukrajinců - vojáků i civilistů - přišlo ve válce o končetiny. K jedněm z rehabilitačních center, které se zahraniční pomocí zajišťuje pro zraněné léčbu a protézy, patří Superhumans. "Název znamená, že všechny lidi, kteří ztratili končetinu a nevzdávají svůj život, považujeme za superhrdiny, superlidi," popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitelka Olga Rudnevová.
Třiatřicetiletý ukrajinský voják Oleksandr Revťuch, kterému ruský granát utrhl ruku a nohu, boxuje v kyjevském klubu.
Třiatřicetiletý ukrajinský voják Oleksandr Revťuch, kterému ruský granát utrhl ruku a nohu, boxuje v kyjevském klubu. | Foto: Reuters

Ruská agrese, kterou Moskva rozpoutala v únoru 2022 na Ukrajině, představuje obrovský nápor na ukrajinské zdravotnictví. Lékařské týmy pracují často pod palbou, musí se vyrovnat s výpadky elektřiny a na sálech operují děsivá válečná zranění způsobená dělostřeleckými granáty či raketami.

Ředitelka projektu Superhumans se sídlem ve Lvově Olga Rudnevová minulý týden navštívila Prahu a zúčastnila se konference Unlock, pořádané nadačním fondem Prague Civil Society Centre. Před válkou působila v nadacích na podporu boje proti AIDS. Superhumans podporují finančně například američtí investoři Warren Buffett a Richard Branson.

Kolik lidí kvůli ruské invazi a ruskému ostřelování na Ukrajině ztratilo končetiny?

Oficiální přesná čísla nejsou, ale mohu říci, že minimálně jednu z končetin ztratilo zhruba čtyřicet tisíc lidí. Celkem se dá hovořit zhruba o šedesáti tisících amputovaných rukách a nohách, protože samozřejmě někteří lidé mají amputovaných končetin kvůli válce více. Máme i případy - a není jich úplně málo -, kdy člověk ztratil obě ruce i obě nohy.

Bohužel u mnoha vojáků na frontě museli lékaři provést amputaci z důvodu, že kvůli bojům a střelbě tito lidé nebyli včas evakuováni a dopraveni k ošetření. Naše záchranné zdravotnické týmy často kvůli ostřelování ke zraněnému nemohou, někdy to trvá pět nebo šest hodin, než se k němu dostanou a odvezou ho alespoň k základnímu ošetření, které nazýváme stabilizační bod.

Všechny nemocnice na Ukrajině, kde lékaři provádějí léčbu po amputaci a poskytují pacientům umělé končetiny, jsou nyní přeplněné. Náš zdravotnický systém samozřejmě na něco takového nebyl připravený.

Olga Rudnevová
Olga Rudnevová | Foto: Martin Novák

Kolik zařízení na Ukrajině poskytuje rehabilitaci a protézy lidem, kteří přišli o končetiny?

Zhruba čtyřicet. Snažíme se postupně metody a vybavení zlepšovat.

Jakou máte zkušenost s léčbou psychických problémů těchto lidí?

Psychické problémy nastupují většinou až ve chvíli, kdy je člověk v bezpečí. Většina našich psychologů a psychiatrů se snaží rehabilitaci věnovat, ale je na ně obrovský tlak, protože nějakou psychologickou pomoc potřebuje mnoho lidí. Včetně vojáků nebo i civilistů, kteří přes dva roky žijí někde, kde jsou neustále pod palbou.

V jednom z rozhovorů s ukrajinským novinářem jste nedávno řekla, že lidem po amputaci a s protézou nepomůže soucit, že ho nepotřebují. Co především tedy potřebují?

Potřebují rehabilitaci, podporu a zpočátku péči, ale soucit nic neřeší, není to produktivní emoce. Lidé se musejí sžít s tím, že noha ani ruka jim nedoroste a nezbývá než udělat vše pro to, aby se s pomocí náhradních končetin mohli alespoň částečně vrátit k normálnímu životu. Často obdivuji, jakou vnitřní sílu mnoho takových lidí má.

Odkud vy sama čerpáte sílu a energii na to, co děláte?

Všichni nějakým svým způsobem bojujeme za vítězství Ukrajiny, za společnou věc. To zaprvé. Také budujeme zdravotnický systém tak, aby byl lepší a efektivnější než dosud. Za druhé mně pomáhá, když vidím výsledky naší práce. Když vidím člověka, který přišel o nohu a pak znovu začne chodit. Často mi to přijde jako malý zázrak a pro mě je toto velkým zdrojem energie. S pacienty si dáváme sílu navzájem.

Video: Ukrajinský voják se chce vrátit do boje, i přestože má amputovanou nohu (6. 4. 2024)

Ukrajinský voják se chce vrátit do boje i přes amputovanou nohu | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy