Rusové útočí, ale jsou to jejich jatka. V květnu měli nejvíce ztrát od začátku války

Martin Novák Martin Novák
3. 6. 2024 14:44
Ruští okupanti od začátku roku na východě Ukrajiny pomalu postupují. Od ledna v sousední zemi dobyli území o rozloze přes 750 kilometrů čtverečních, jen minulý měsíc šlo o více než 220 kilometrů čtverečních, především díky pozemní ofenzivě v Charkovské oblasti.
Ukrajinská armáda na konci května zveřejnila záběry „dělostřeleckého pekla“ u města Časiv Jar | Video: Reuters

Údaje potvrdil na základě satelitních snímků americký Institut pro studium války. Dobyté území ale přináší Rusům velké ztráty. Podle ukrajinského vojenského analytika Oleksandra Kovalenka, který monitoruje situaci na bojišti v rámci projektu Informační odpor, byl letošní květen právě kvůli útoku v Charkovské oblasti pro Rusy vůbec nejhorší co do počtu mrtvých a zraněných vojáků od začátku války.

Rusové zaútočili na Charkovskou oblast 10. května, rychle dobyli několik vesnic hned za hranicí a obsadili severní část města Vovčansk, vzdáleného čtyři kilometry od hranice. Ukrajinci postupně frontu stabilizovali a ruský postup zastavili díky posilám z jiných úseků fronty.

"V květnu utrpělo zranění nebo zemřelo na bojišti 38 940 Rusů. To je absolutní měsíční rekord od začátku války v únoru 2022. Prozatímní rekord byl v prosinci 2023 - 29 970 zraněných nebo mrtvých v době vrcholící ruské snahy dobýt Avdijivku," uvádí Kovalenko. Dodává, že Rusové stále mohutně útočí v lidských vlnách na města Časiv Jar a Pokrovsk v Doněcké oblasti, proto jsou květnové ztráty tak vysoké.

Ruský vůdce Vladimir Putin v květnu převelel dosavadního ministra obrany Sergeje Šojgua do křesla předsedy bezpečnostní rady a novým ministrem jmenoval Andreje Belousova. Kreml výměnu politiků oficiálně nezdůvodnil, ruské opoziční a exilové zdroje ale uvádějí jako jeden z důvodů Putinovu nespokojenost právě s velkým počtem obětí v řadách ruských vojáků.

Přesná data o ztrátách nejsou k dispozici. Sami Rusové žádné údaje nezveřejňují. Americké zpravodajské služby v analýze z loňského prosince odhadovaly počet raněných a mrtvých na 315 tisíc. Ruský exilový server Mediazona s odvoláním na své zdroje v Rusku hovořil letos v dubnu o více než padesáti tisících padlých ruských bojovníků. Francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné začátkem května v rozhovoru pro ruský nezávislý deník Novaja gazeta mluvil o půl milionu zraněných a mrtvých, z toho zesnulých podle něj může být až 150 tisíc.

O tom, co se děje na ruské straně fronty, napověděl incident z letošního února. Ruský válečný bloger a bývalý voják ruské armády Andrej Morozov zveřejnil na sociální síti Telegram informaci o 16 tisících mrtvých Rusech, kteří padli jen v Avdijivce a okolí. Za svůj post čelil výhrůžkám a kritice, následně podle ruské policie spáchal sebevraždu.

Kyjev ztráty také nezveřejňuje, v únoru u příležitosti druhého výročí ruské agrese ale prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že padlo 31 tisíc ukrajinských vojáků.

Video: Horší než peklo. Ukrajinci popisují realitu na frontové linii (31. 5. 2024)

Život na ukrajinské frontové linii: „Horší než peklo“ | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy