Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
tento online přenos k válce na Ukrajině končí. Nové informace najdete zde.
Na Ukrajině padl osmý ruský generál, který se účastnil invaze do země. Generálmajor Pavel Klimenko byl zabit ve středu, okolnosti jeho smrti se objasňují. Napsala to dnes ruská služba BBC, které smrt ruského důstojníka potvrdil jeho příbuzný. Rodiny řady ruských vojáků ho podle stanice viní z toho, že své muže posílal do útoku bez ohledu na jejich ztráty. Server Astra napsal, že Klimenko organizoval mučírnu pro ruské vojáky na území ukrajinské Doněcké oblasti.
Bonusová epizoda podcastu Americký sen se zamýšlí nad tím, jaký bude mít nový prezident Spojených států vliv na rusko-ukrajinský konflikt a proč je to důležité pro Česko.
Pětadvacet lidí utrpělo zranění, když ruská armáda v noci na dnešek bombardovala ukrajinský Charkov, uvedly úřady. Částečně se zřítil panelový dům.
Zprávy z pátku 8. listopadu
Účastníci summitu se také podle maďarského premiéra shodli, že Evropa musí přijmout větší odpovědnost. "Nemůžeme očekávat ochranu pouze od Američanů," řekl Orbán s tím, že Evropa musí zůstat klíčovým hráčem v nadcházejícím vývoji.
Účastníci summitu Evropského politického společenství se na jednání v Budapešti shodli, že je potřeba co nejdříve mít v Evropě mír, řekl dnes maďarský premiér Viktor Orbán na závěrečné tiskové konferenci. Podle maďarské agentury MTI Orbán také uvedl, že vítězstvím republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se výrazně rozrostl tábor prosazující mír.
"Situaci, o které se dnes diskutovalo, lze označit za obtížnou, složitou a nebezpečnou," řekl Orbán a dodal, že mír, stabilita a prosperita jsou v Evropě ohroženy.
O Trumpovi a jeho tvrzením o řešení války na Ukrajině dnes hovořil také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ten řekl, že vedení Ruska si dobře Trumpova dřívější slova pamatuje. "Pokud bude nová administrativa chtít hledat mír a ne pokračování války, bude to ve srovnání s tou předchozí lepší," řekl Peskov. Peskov rovněž reagoval na dřívější slova neúspěšné demokratické prezidentské kandidátky Kamaly Harrisové, podle které Putin spořádá Trumpa k obědu. "Putin lidi nejí," dodal kremelský mluvčí.
Putin ve svém projevu zmínil červencový pokus o atentát, který Trump přežil. Ruský prezident poznamenal, že na něj Trumpovo chování po tomto útoku udělalo dojem. Budoucího amerického prezidenta, který se do Bílého domu vrátí po čtyřleté vládě demokrata Joea Bidena, označil za statečného muže.
K možnému rozhovoru s Trumpem Putin řekl, že jakýkoli návrh, který by mohl pomoci ukončit konflikt na Ukrajině, si zasluhuje pozornost.
Podle Zelenského je v Rusku v současné době kolem 11 tisíc vojáků z KLDR. "Někteří z nich se už zúčastnili bojů proti ukrajinské armádě. Byly už zaznamenány ztráty," dodal. Na ruské straně podle něj bude nasazeno více severokorejských vojáků, pokud na jejich zapojení do konfliktu svět nezareaguje.
Severokorejští vojáci bojující na straně Ruska proti Ukrajině už zaznamenali ztráty, řekl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
"Dostali jsme se k nebezpečnému předělu. Výzvy ze Západu uštědřit strategickou porážku Rusku, zemi s největším arzenálem jaderných zbraní, demonstrují extrémní avanturismus západních politiků, alespoň některých z nich," uvedl Putin. "Ve světě dnes zůstal jen jeden blok svázaný povinnostmi, rigidními ideologickými dogmaty a klišé. Je to Severoatlantická aliance," prohlásil Putin.
Spojené státy Putin obvinil ze snahy uštědřit Rusku strategickou porážku na Ukrajině a mluvil o tom, že se odehrává boj o utváření nového světového řádu po dominanci Západu, poznamenala agentura Reuters.
Putin znovu kritizoval západní státy a opět je vinil z války na Ukrajině, kterou na jeho příkaz rozpoutalo Rusko před zhruba dvěma a půl lety. Podle Putina nemá smysl snažit se vytvářet na Rusko tlak, ale Moskva je prý připravena jednat.
"Pokud se podíváme na 20 let zpět a zhodnotíme rozsah změn a tyto změny promítneme do nadcházejících let, lze předpokládat, že příštích dvacet let bude neméně, ne-li více složitých," pronesl dvaasedmdesátiletý Putin. "Experti mluví o hrozbách nových regionálních konfliktů, globálních epidemiích, složitých a nejednoznačných etických aspektech interakce člověka a umělé inteligence, o tom, jak se vzájemně kombinují tradice a pokrok," dodal.
Příští dvacetiletí může být pro lidstvo složitější než poslední dvě desítky let, řekl dnes podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin v diskusním klubu Valdaj. Šéf Kremlu kromě toho opět kritizoval Západ a Severoatlantickou alianci nazval anachronismem. Jako vzorový příklad moderního uskupení poté označil společenství rozvíjejících se ekonomik BRICS, kterému Rusko letos předsedá.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na síti X napsala, že měla skvělý telefonát se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Hovořili prý spolu o obraně a dění na Ukrajině, obchodu a energetice. Pogratulovala mu také k vítězství. "Těším se na posílení vazeb mezi EU a USA a na společnou práci při řešení geopolitických výzev. Jednali jsme o obraně a Ukrajině, obchodu a energetice. Společně můžeme podpořit prosperitu a stabilitu na obou stranách Atlantiku," uvedla von der Leyenová.
Excellent phone call with @realDonaldTrump today to congratulate him on his election victory.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 7, 2024
Looking forward to strengthening EU-US ties and working jointly to address geopolitical challenges.
We discussed defence and Ukraine, trade and energy.
Together, we can foster…
O dvou obětech mezitím informoval náčelník správy frontové Doněcké oblasti Vadym Filaškin, podle něhož ruské ostřelování zabilo dva lidi ve městě Mykolajivka. Dalších pět civilistů tam podle něj bylo zraněno. "Jeden z granátů zasáhl pětipatrovou budovu, poškozeny jsou v různé míře ještě čtyři domy poblíž," uvedl činitel na telegramu a poznamenal, že setrvávat v Doněcké oblasti je kvůli ruským útokům nebezpečné. Z regionu často přicházejí zprávy o zabitých civilistech kvůli ruským úderům.
Podporu bezpečnostního výboru získaly i pozměňovací návrhy Huberta Langa (ANO) zpřísňující podmínky trvání dočasné ochrany i azylového řízení, stejně jako vydávání cestovních průkazů totožnosti. Po úpravách doporučil výbor návrh novely jako celek schválit. Ti z uprchlíků, kteří by se rozhodli v Česku usadit, jsou ekonomicky soběstační a ochranu nepotřebují, by mohli podle normy nově využít možnosti zvláštního dlouhodobého pobytu. Určen bude podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) pouze těm, kteří v Česku pobývají déle než dva roky.
Renata Zajíčková (ODS) ve výboru uspěla s návrhem umožnit ředitelům a zřizovatelům škol vypsat pro děti cizinců dva termíny pro zápis do prvních tříd základních škol. Pomůže to podle ní hlavně v Praze a dalších lokalitách s vyšším počtem uprchlíků rozložit ukrajinské žáky do více škol. Nyní v některých třídách tvoří až třetinu dětí.
Sněmovní bezpečnostní výbor před závěrečným schvalováním vládní novely o dalším prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před ruskou agresí doporučil v normě řadu úprav. Podporu nezískal pozměňovací návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) o posuzování nároku zdravotně postižených uprchlíků na příspěvek na péči. Novou konstrukci zohlednění zdravotního postižení v pěti stupních podle německého modelu, zatímco pro české občany platí čtyři stupně, označila Jana Pastuchová (ANO) za paskvil a diskriminaci českých žadatelů o příspěvek.
Nejméně čtyři lidské životy a 18 zraněných si vyžádal ruský útok leteckými bombami na město Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil dnes šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Předchozí informace hovořily o jedné oběti. Mezi zraněnými jsou i tři děti, čtyřměsíční holčička a chlapci ve věku jednoho roku a deseti let, napsal na telegramu Fedorov. V Doněcké oblasti jsou dnes hlášeny dvě oběti ruského ostřelování.
Pokračující ruská agrese a výsledek amerických prezidentských voleb podle Černochové vyžaduje aktivnější členství v NATO, tématem schůzky v Polsku byla schopnost zásobování spojeneckých sil palivem a jejich zabezpečení hostitelským státem. "Tato schopnost představuje pro Česko jeden ze základních úkolů v Alianci," uvedlo české ministerstvo.
"Důležitým tématem mé návštěvy je výměna zkušeností s realizací programu F-35. Polsko je v této věci o několik let napřed a jeho zkušenosti jsou pro nás velmi cenné. Polští piloti se již v USA školí na polských letounech F-35, nás to čeká až v roce 2029," řekla dále ministryně. Ocenila ochotu polských partnerů sdílet informace o zkušenostech s pořízením letounů F-35 a jejich zaváděním do výzbroje.
Klíčová je v tomto ohledu podle Černochové spolupráce se soukromými firmami. "Dnes jsme se s panem ministrem dohodli, že oslovíme soukromé subjekty, které se chtějí na výrobě munice podílet. Obrátili jsme se na přední firmy v Česku, které by nám mohly pomoci s municí ráže 155 mm (standardní dělostřeleckou ráži NATO) a dalšími typy," uvedla Černochová. "Jsme rozhodnuti, máme společný postoj," řekl polský ministr podle PAP s ohledem na spolupráci obranných průmyslů obou zemí. "Požádal jsem šéfa dozorčí rady (polského zbrojního koncernu) PGZ, který se jednání zúčastnil, aby ze strany PGZ urychleně navázal kontakt s českými firmami," sdělil Kosiniak-Kamysz.
Černochová na tiskové konferenci připomněla českou muniční iniciativu, která získává dělostřeleckou munici pro Ukrajinu bránící se už třetím rokem ruské vojenské agresi. Upozornila, že země NATO i Evropské unie se potýkají s nedostatkem munice, píše PAP. "Až skončí válka na Ukrajině, budeme muset vytvořit zásoby munice, a tedy zřídit závody na její výrobu v našich zemích," uvedla podle polské tiskové agentury česká ministryně.
Posílení spolupráce ve zbrojním průmyslu nebo společnou výrobu munice dnes projednali ve Varšavě česká ministryně obrany Jana Černochová a její polský protějšek Wladyslaw Kosiniak-Kamys. Napsala to agentura PAP. České ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že politici jednali o zkušenostech s pořízením letounů F-35 či rozvoji spolupráce v rámci Severoatlantické aliance (NATO).
Rozpočet Evropské unie musí být podle polského kandidáta na eurokomisaře Piotra Serafina použit na podporu Ukrajiny a na posílení obrany EU, musí být rovněž flexibilnější a pružně reagovat na aktuální priority. Serafin, který by měl mít na starosti velmi vlivné portfolio pro rozpočet, to dnes řekl europoslancům během slyšení v Evropském parlamentu.
Ústupky Rusku jsou pro Ukrajinu nepřijatelné a pro Evropu sebevražedné, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Evropské politiky na summitu v Budapešti upozornil, že je to Rusko, které eskaluje situaci nasazením severokorejských vojáků do války proti Ukrajině. Míru je třeba dosáhnout prostřednictvím síly, poznamenal Zelenskyj v narážce na heslo Donalda Trumpa, který tento týden zvítězil v amerických prezidentských volbách.
Británie rozšířila své protiruské sankce o dalších více než pět desítek lidí a subjektů včetně tří polovojenských organizací napojených na Kreml. Informovalo o tom dnes britské ministerstvo zahraničí, podle něhož se sankce vztahují i na milice Africa Corps navazující na aktivity Wagnerovy skupiny. Postihy jsou namířeny i proti zahraničním dodavatelům vojensky využitelných technologií či agentovi viněnému z podílu na pokusu o vraždu Sergeje Skripala v roce 2018.
Mezi celkem 56 osobami a organizacemi figurují subjekty sídlící v Číně, Turecku nebo středoasijských zemích, které se podílejí na výrobě a dodávkách nástrojů, mikroelektroniky či součástí dronů ruské armádě. Sankce mají podle Londýna "dále omezit dodávky důležitého vojenského vybavení, které (prezident Vladimir) Putin zoufale potřebuje ke své ilegální válce proti Ukrajině".
Administrativa končícího amerického prezidenta Joea Bidena chce ještě rychle poslat Ukrajině vojenskou pomoc ve výši šest miliard dolarů, než nastoupí 20.ledna do funkce Bidenův nástupce Donald Trump. Napsal to s odvoláním na své zdroje obvykle dobře informovaný server Politico. Očekává se, že Trump dodávky zbraní Kyjevu zastaví.
Nejméně dva raněné si vyžádaly během noci na čtvrtek nálety ruských dronů na Kyjev. Protivzdušná obrana metropole sestřelila více než tři desítky bezpilotních strojů, napsal náčelník kyjevské vojenské správy Serhij Popko na sociální síti Telegram.
Západ by měl s Ruskem začít jednat o ukončení války na Ukrajině na základě reality. Situace na frontě není pro Ukrajinu příznivá, řekl v reakci na americké volby bývalý ruský ministr obrany a nyní předseda ruské Federální bezpečnostní rady Sergej Šojgu.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol nevyloučil dodávky zbraní Ukrajině. Soul podle něj upravuje svůj dosavadní postup kvůli nasazení severokorejských vojáků při bojích na Ukrajině na straně Ruska. Jižní Korea se obává, že armáda souseda, se kterým je oficiálně stále ve válečném konfliktu, získá na Ukrajině cenné zkušenosti, které posílí její bojeschopnost.
Donald Trump 20. ledna znovu vstoupí do Bílého domu, ve chvíli, kdy ruská válka proti Ukrajině trvá skoro tři roky. Nastupující prezident opakovaně řekl, že ji chce rychle ukončit. Deník Aktuálně.cz rozebírá, jak může nově zvolený prezident změnit průběh války na Ukrajině.
Zprávy ze čtvrtka 7. listopadu
Končící administrativa demokratického prezidenta Joea Bidena chce co nejvíce urychlit pomoc Ukrajině ve výši přes šest miliard dolarů (142 miliard korun), tak aby do napadené země dorazila ještě před lednovou inaugurací příštího prezidenta Donalda Trumpa, který by podporu Ukrajiny mohl zastavit.
Podle představitelů Washingtonu je to jediná varianta, jak může Bílý dům pokračovat v posílání vojenského vybavení na Ukrajinu, která se už třetím rokem brání ruské ofenzivě. Problémem je, že za normálních okolností trvá měsíce od oznámení pomoci, než se munice a další vojenské vybavení dostanou na Ukrajinu, takže je pravděpodobné, že velká část této pomoci by do východoevropské země dorazila až po jmenování Trumpa prezidentem, který by tak mohl zásilky ještě zastavit.
Trump miliardovou pomoc Ukrajině opakovaně kritizoval a tvrdil, že válku velmi rychle ukončí. Jak přesně to chce učinit, ale zatím neprozradil.
Za zavřenými dveřmi jsou někteří ukrajinští představitelé přesto ohledně Trumpova prezidentství optimističtí a prosazují vyčkávací přístup, píše AFP. Podle ministra zahraničí Andrije Sybihy vedl Zelenskyj s Trumpem konstruktivní dialog. "Budeme společně pracovat na posílení ukrajinsko-amerického strategického partnerství a přiblížení komplexního, spravedlivého a trvalého míru," napsal Sybiha na sociálních sítích.
Teťana Podleská, která pracuje v oboru informačních technologií, v Kyjevě vyjádřila názor, že Trump v roli prezidenta pravděpodobně nepomůže zlepšit postavení Ukrajiny v konfliktu, ale zároveň by mu nepřikládala příliš velkou roli. "K lepšímu se to nezmění, to je jisté. Ale nemyslím si, že se (americká podpora) úplně zastaví," uvedla.
Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v době, kdy ukrajinská obrana čelí sílícímu tlaku ruských invazních sil, vyvolalo v ulicích Kyjeva a Charkova obavy. Ukrajina je ve své obraně před ruskou invazí závislá na zahraniční vojenské pomoci - hlavně z Washingtonu. Usiluje také o integraci do Severoatlantické aliance.
"Je to znepokojující," řekla agentuře Natalija, která uprchla z jihoukrajinského města Mariupol, jehož se v květnu 2022 po těžkých bojích a obléhání zmocnila ruská armáda. "Něco se změní, už nebude taková podpora jako dříve," dodala.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už mezitím poblahopřál budoucímu šéfovi Bílého domu k volebnímu vítězství a vyjádřil naději, že jeho prezidentství přiblíží "spravedlivý mír na Ukrajině". Trumpovi poradci ovšem navrhli přimět Kyjev k územním ústupkům podmíněním americké podpory, napsala AFP. Podotkla, že Trumpův volební partner a příští viceprezident J. D. Vance dříve prohlásil, že ho osud Ukrajiny nezajímá. Samotný exprezident Trump v minulosti tvrdil, že může válku rychle ukončit, byť nesdělil jak.
Ve druhém největším ukrajinském městě Charkově, které leží nedaleko ruských hranic a čelí neustálému ruskému bombardování, někteří obyvatelé uvedli, že předchozí Trumpova prohlášení znamenají jen málo.
"Je nejednoznačnou postavou. Dnes říká, že je přítelem (ruského prezidenta Vladimira) Putina a zítra řekne, že je připraven pomoci Ukrajině ukončit tuto válku," míní studentka Julija Bojková. "Takže uvidíme, co se stane," dodala. Podobný názor vyjádřil další obyvatel Charkova Dmytro. "Je to nepředvídatelný člověk. Proto si myslím, že se může stát cokoliv. Pro Ukrajinu bude záležet na tom, jak bude komunikovat s Putinem," uvedl Ukrajinec.
Vztahy Ameriky a Ruska jsou na historickém minimu, Kreml je však podle mluvčího Dmitrije Peskova otevřený dialogu a uvidí, zda se rétorika Donalda Trumpa o ukončení války na Ukrajině promítne do reality.
Ruská protivzdušná obrana zničila ukrajinský bezpilotní letoun nad Kaspijskem, cca 1500 kilometrů od ukrajinských hranic, informovaly úřady. Načas pak bylo uzavřeno letiště v Machačkale, metropoli Dagestánu na severu Kavkazu, uvedla agentura Interfax. Kaspijsk leží na západním břehu Kaspického moře a od ukrajinské hranice je vzdálen přibližně 1500 kilometrů. Drony ukrajinské vojenské rozvědky HUR poprvé zaútočily na základnu lodí ruské Kaspické flotily, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na nejmenovaný zdroj a informace a záběry ze sociálních sítí.
Drony v Kaspijsku poškodily přinejmenším fregaty Tatarstan a Dagestan a pravděpodobně i menší plavidla, tvrdí Ukrajinska pravda. Připomněla, že Kaspická flotila se podílela na útocích proti Ukrajině a že pluk námořní pěchoty ze základny v Kaspijsku bojoval v Chersonské a Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny.
Ruský nejvyšší soud dnes zamítl odvolání bývalého velitele proruských separatistů Igora Girkina, známého také pod jménem Igor Strelkov, proti odsouzení do vězení po veřejné kritice Kremlu. Soud jednal za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením veřejnosti a médií, a Girkin se jednání nezúčastnil, uvedla ruská média.
Nacionalista Girkin byl letos v lednu odsouzen ke čtyřletému vězení za výzvy k extremismu. Bývalý důstojník ruské tajné služby FSB a stoupenec války proti Ukrajině před svým uvězněním na sociálních sítích stále ostřeji kritizoval ruské vojenské velení i prezidenta Vladimira Putina za neschopnost. Po otevřených výpadech proti Kremlu ho úřady loni v červenci zadržely a obvinily.
Svět je plný nestability, nejistoty a chaosu, nejvíc ho ohrožuje ruská nevyprovokovaná a devastující agrese vůči Ukrajině. Český prezident Petr Pavel to dnes řekl v projevu na zahraničním výboru švýcarského parlamentu v Bernu. Přes 50 států podle něj tento rok poskytlo různou vojenskou pomoc Ukrajině. Hlava státu také očekává pokračování české muniční iniciativy i v příštím roce. Díky ní by Ukrajina do konce letošního roku měla dostat 500 000 kusů dělostřelecké munice.
Ruská protivzdušná obrana zničila ukrajinský bezpilotní letoun nad Kaspijskem, cca 1500 kilometrů od ukrajinských hranic, informovaly úřady. Na neurčito pak bylo uzavřeno letiště v Machačkale, metropoli Dagestánu na severu Kavkazu, uvedla agentura Interfax. Kaspijsk leží na západním břehu Kaspického moře a od ukrajinské hranice je vzdálen přibližně 1500 kilometrů.
Ukrajinské systémy vzdušné obrany v noci na dnešek zničily 38 ruských dronů. S odvoláním na ukrajinské vojenské letectvo o tom informovala agentura Reuters.
V noci na dnešek nepřítel zaútočil na Oděskou oblast dvěma řízenými střelami z Černého moře a také vypustil 63 útočných bezpilotních letounů, napsal ráno ukrajinský generální štáb. V ranních hodinách štáb potvrdil sestřelení 38 nepřátelských bezpilotních letounů v Oděské, Mykolajivské, Kyjevské, Sumské, Kirovohradské, Žytomyrské, Čerkaské, Černihivské a Záporožské oblasti.
Zprávy ze středy 6. listopadu
"První boje se severokorejskými vojáky otevřely novou kapitolu nestability ve světě," uvedl Volodymyr Zelenskyj v dnešním nočním videoprojevu. Zároveň poděkoval těm světovým aktérům, kteří na přítomnost Severokorejců nereagovali jen slovy, ale kteří připravují kroky na podporu ukrajinské obrany. "Musíme společně se světem učinit vše pro to, aby tento ruský krok k rozšíření války opravdovou eskalací selhal. Aby se tento jeho (ruského prezidenta Vladimira Putina) krok stal krokem k prohře - jak pro něj, tak pro Severní Koreu," dodal Zelenskyj.
Ruská státní ropná společnost Lukoil plánuje do konce letošního roku prodat svou rafinerii v Bulharsku katarsko-britskému konsorciu. Informoval o tom dnes list Financial Times s odvoláním na dopis firmy Lukoil adresovaný úřadu ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle listu je prodej rafinerie známkou slábnoucího vlivu Moskvy na energetický trh v jihovýchodní Evropě.
Rusko dnes vpodvečer provedlo další dronový útok na druhé největší ukrajinské město Charkov, které je od ruské hranice vzdálené méně než 30 kilometrů a sužují ho neustálé ruské útoky. Podle místních úřadů byla zasažena lokalita blízko obytné oblasti a byly zraněny dvě ženy ve věku 56 a 72 let. Ošetřeny byly na místě, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov.
Server RBK-Ukrajina v souvislosti s dnešním útokem na Záporoží připomněl dřívější informace o tom, že ruská vojska připravují rozsáhlou ofenzívu na jihu země s cílem zmocnit se oblastního centra. Záporoží, vzdálené asi 40 kilometrů od fronty, je důležitým dopravním uzlem a průmyslovým centrem. Rusko v poslední době stupňuje útoky na město za pomoci řízených leteckých bomb, které je pro ukrajinskou obranu obtížné zachytit a zničit, připomněla agentura Reuters.
Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na platformě Telegram v souvislosti s útokem na Záporoží znovu vyzval Západ k větší pomoci Ukrajině. "Záporoží. Nový ruský útok, jsou tam mrtví a zranění. Násilí má být zastaveno odhodlanými kroky. Spojenci musí jednat odhodlaněji," zdůraznil Jermak.
Nejméně šest mrtvých a 23 zraněných si vyžádal dnešní ruský útok na město Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny, uvedl na sociální síti šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Na místě vypukl požár, dodal. Fedorov dříve informoval, že terčem ruského útoku se stal blíže neupřesněný objekt městské infrastruktury.
Ruské rakety šest lidí zabily a dvě desítky lidí zranily, uvedla ukrajinská prokuratura, která útok na civilisty a civilní infrastrukturu vyšetřuje jako válečný zločin. Fedorov psal nejprve o dvou, pak o devíti a nakonec o 23 raněných. Při útoku bylo podle prokuratury zničeno jedno zařízení kritické infrastruktury.
Zatím jediné středisko pro rekrutování dobrovolníků do Ukrajinské legie je ve východopolském Lublinu na ukrajinském generálním konzulátu. Pokud to bude potřeba, budou moci v budoucnu podávat žádosti dobrovolníci i na jiných ukrajinských konzulátech v Polsku. Na dotaz, zda to bude možné i na konzulátech v jiných evropských zemích, zástupce náborového střediska uvedl, že je příliš brzy o tom hovořit.
Je to jen pár dnů, co se v Kazani setkal Vladimir Putin s mauritánským prezidentem Muhammadem uld Ghazuáním. Země na západním pobřeží Afriky je po Nigeru či Čadu dalším státem rozkolísaného Sahelu, kde by Moskva ráda uplatnila svůj mocenský vliv. Západ chce i proto zemi vojensky pomáhat, armádu tam během několika týdnů vyšle i Česko.
V Polsku začne do konce roku výcvik členů takzvané Ukrajinské legie, která má být tvořena Ukrajinci žijícími v zahraničí a která bude posléze nasazena do bojů proti ruské invazní armádě na Ukrajině. Za měsíc fungování náborového střediska se do této vznikající legie přihlásilo přes pět set lidí, nejvíce z Polska a Česka, napsala dnes agentura Ukrinform.
"Největší počet žádostí jsme dostali od Ukrajinců žijících v Polsku a Česku, ale máme žádosti i z dalších zemí, například z Británie a Irska, ale také z USA či Kanady," uvedl podle Ukrinformu zástupce náborového střediska. Podle něj vyjádřili zájem vstoupit do této legie Ukrajinci ze 30 zemí, 90 procent z nich jsou muži, deset procent ženy.
Svět se stává stále chaotičtějším a role Spojených států v něm se zmenšuje. Pokud by se prezidentem stal Donald Trump, tento trend by ještě zesílil. Navíc hrozí, že se USA spojí s diktaturami, varuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz politoložka z Cambridgeské univerzity Ayse Zarakolová. Upozorňuje, že válku na Ukrajině podle ní bude chtít ukončit i demokratka Kamala Harrisová.
Austrálie daruje Kyjevu 14 člunů s pevným trupem v hodnotě 14 milionů australských dolarů (215 milionů korun) za účelem posílení ukrajinské námořní a pobřežní obrany. Austrálie tímto krokem zdůrazňuje trvalý závazek vlády premiéra Anthonyho Albaneseho podporovat Ukrajinu v její obraně proti ruské invazi, uvedlo australské ministerstvo obrany v tiskové zprávě.
Ukrajinské pozemní síly se od začátku plnohodnotné ruské invaze zdvojnásobily. Vznikly desítky nových brigád, z nichž každá má až dva tisíce členů a stovky vozidel. Nejméně dvě z nich ale byly falešné. Přitom na sociálních sítích zveřejňovaly třeba fotografie "svých" vojáků a nového vybavení.
Za výbušnými balíky odeslanými z Litvy do dalších evropských zemí stojí Rusko, uvedl dnes v rozhlasovém rozhovoru poradce litevského prezidenta Gitanase Nausédy. Polský deník Gazeta Wyborcza minulý měsíc psal, že balíčky, které způsobily požáry ve skladech v Británii, Německu a Polsku, byly odeslány z Litvy. Británie a Německo vyšetřují požáry v skladech v Birminghamu a Lipsku. Podle Berlína se málem zřítilo jedno letadlo, když v něm vzplál jeden z balíčků.
"Říkáme našim spojencům, že to není náhoda, ale součást vojenské operace," řekl poradce litevského prezidenta Kestutis Budrys rozhlasové stanici Ziniu. "Potřebujeme to zneškodnit a zastavit u zdroje, a tím je ruská vojenská rozvědka," prohlásil.
Nejméně šest mrtvých a devět raněných si vyžádal ruský útok na město Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny, uvedl dnes na sociální síti šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Na místě vypukl požár, dodal. Fedorov dříve informoval, že terčem ruského útoku se stal blíže neupřesněný objekt městské infrastruktury.
Ukrajinská vojska se poprvé střetla v boji se severokorejskými vojáky, nasazenými na straně Ruska, řekl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov jihokorejské televizi KBS. Umerov podle japonské agentury Kjódó uvedl, že došlo k "malému" střetnutí, aniž by upřesnil, kdy a kde přesně se boj odehrál. Nicméně by podle ministra mohl být považován za začátek účasti KLDR ve válce Ruska proti Ukrajině.
Přestože vojáci ze Severní Koreje měli Rusku pomoct, alespoň v první fázi hrozí, že budou spíš přítěží.
Kanada již brzy dodá Ukrajině dříve slíbený systém protivzdušné obrany NASAMS, ukrajinská armáda ho očekává do konce roku. Na sociální síti X to dnes po jednání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Záměr pořídit pokročilý komplex pro Ukrajinu oznámil Trudeau loni v lednu, projekt ale nabral zpoždění. "Prezident oznámil, že Kanada pošle první systém protivzdušné obrany NASAMS, který pro Ukrajinu objednala. Očekáváme dodání do konce letošního roku," uvedl Zelenskyj.
Ruský prezident Vladimir Putin se dnes setkal se severokorejskou ministryní zahraničí Čche Son-hui. Informovala o tom agentura Reuters. Podrobnosti o dnešní schůzce Kreml neuvedl, zveřejnil jen video z úvodu setkání. Na něm ministryně zahraničí vyřídila ruskému prezidentovi "vřelé a soudružské" pozdravy od severokorejského vůdce Kim Čong-una.
Jižní Korea a Evropská unie dnes vyjádřily obavy, že Moskva odměnou za vyslání severokorejských vojáků do Ruska poskytne Severní Koreji vojenské technologie, které by posílily její jaderný a raketový program. Představitelé Jižní Koreje a EU zároveň důrazně odsoudili KLDR za nasazení vojáků do války proti Ukrajině. Informuje o tom agentura AP.
"Rovněž nás hluboce znepokojuje možnost jakéhokoliv transferu technologií souvisejících s jadernými zbraněmi nebo balistickými raketami do KLDR, což by ohrozilo mezinárodní úsilí o zabránění šíření jaderných zbraní, jakožto i mír na Korejském poloostrově a na celém světě," stálo v prohlášení. USA, Jižní Korea a další země obviňují Severní Koreu, že již do Ruska vyvezla dělostřelecké granáty, rakety a další konvenční zbraně, píše AP.
Ukrajinské jednotky získaly díky boji na ruském území výhodu, kterou ve válce doposud neměly. Nemusí bránit žádné z měst v Kurské oblasti, protože jsou ruská, což jim dodává flexibilitu, vysvětluje odborník na válčení z amerického think-tanku RAND Corporation Michael Bohnert.
Dodávky dělostřeleckého vybavení na Ukrajinu od spojenců se zlepšily. Dnes to po jednání s velitelem ukrajinských sil Oleksandrem Syrským oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj, napsal server Ukrajinska pravda. Dělostřeleckou munici pro Ukrajinu pomáhá ve světě získávat také česká iniciativa, která podle českého premiéra Petra Fialy naplní cíl dodat Ukrajině do konce roku 500 tisíc kusů velkorážní munice.
"Nastal důležitý vývoj frontových dodávek od partnerů - vidíme zvýšené dodávky ve shodě s podpůrnými balíčky. Zlepšily se výsledky dodávek pro dělostřelectvo," sdělil Zelenskyj.
Americký občan Daniel Martindale, který dva roky pomáhal ruské armádě v týlu ukrajinských vojsk poskytováním zpravodajských informací, doufá, že získá v Rusku politický azyl a ruské občanství. Američan podle okupačních úřadů sehrál důležitou roli při dobytí vsi Bohojavlenka u Vuhledaru v Doněcké oblasti. V sobotu Američan přicestoval do Moskvy, kde hodlá získat ruské občanství.
Martindale uvedl, že pracoval jako misionář a že na Ukrajinu přicestoval z Polska na začátku roku 2022, jen několik dnů předtím, než ruský prezident Vladimir Putin nařídil svým vojskům vpadnout do sousední země. "Dlouho jsem si přál odjet do Ruska a uvědomil jsem si, že nastala chvíle, na kterou jsem čekal," řekl.
V době pobytu na Ukrajině se přes platformu Telegram spojil s proruskými silami a předával jim informace z Doněcké oblasti na východě země. "V posledních dvou letech jsem dělal vše, co jsem mohl, abych chránil životy ruských vojáků a pomohl zajistit budoucnost Rusům na Ukrajině. Chtěl bych v tom pokračovat," dodal.
A man who appeared on Ria Novosti the same day identifying himself as Daniel Martindale and displaying a U.S. passport said he was in Moscow of his own will and wanted to obtain Russian citizenship. https://t.co/t9W3jN4p88
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) November 2, 2024
Republikánský kandidát do úterního boje o Bílý dům Donald Trump obdivuje ruského vládce Vladimira Putina, tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý americký velvyslanec v Rusku a nynější profesor na elitní Stanfordově univerzitě Michael McFaul. "Považuje ho za silného a geniálního vůdce. Pokud vyhraje, Putin si ho otestuje. Trump si ho zase bude chtít udobřit, ale neuspěje," míní.
Ukrajina by nebyla proti, kdyby Katar či jiná země vyjednala dohodu o energetické bezpečnosti, a to za pomoci rozhovorů vedených zvlášť s Ruskem a zvlášť s Ukrajinou. Žádná taková dohoda teď není, uvedl podle agentury Reuters šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.
Reuters předtím napsal, že Ukrajina se chystá na nejtěžší zimu za současné války, protože ruské útoky podle úřadů zničily asi polovinu ukrajinských kapacit k výrobě elektřiny. Ukrajincům hrozí, že se každý den budou muset 20 hodin obejít bez elektřiny, pokud zima bude chladná a Rusové zaútočí na jaderné elektrárny, píše s odvoláním na experty server Politico.
Slovenský prezident Peter Pellegrini nevyhověl žádné ze čtyř žádostí slovenských občanů o povolení služby v ukrajinské armádě, které dostal od nástupu do úřadu letos v červnu. Bývalá hlava slovenského státu Zuzana Čaputová, která byla v úřadu i v době začátku ruské vojenské invaze na Ukrajinu z února 2022, několik souhlasů v uvedené záležitosti udělila.
Pellegrini v prezidentské kampani například podporoval rozhodnutí nynější slovenské vlády premiéra Roberta Fica zastavit ze státních zásob dodávky zbraní na Ukrajinu, byť v minulosti vojenskou pomoc Kyjevu nynější slovenský prezident podporoval. Po zvolení prezidentem letos v dubnu řekl, že je tragédií podporovat vojenský konflikt, který za dva roky nepřinesl výsledek.
Indonésie a Rusko dnes zahájily společné vojenské cvičení v Jávském moři. Jde o první manévry obou zemí, při kterých si chtějí vzájemně vyměnit poznatky, informovala agentura Reuters. Manévry v Jávském moři poblíž indonéského města Surabaya potrvají do pátku.
Společné manévry se konají poté, co nový indonéský prezident Prabowo Subianto přislíbil užší vztahy s Ruskem v oblasti obrany a zemi označil za svého velkého přítele. Podle analytika Yohanese Sulaimana cvičení signalizují aktivnější ochotu Indonésie se spřátelit s jakoukoliv zemí, protože zahraničněpolitická strategie nového prezidenta je stále nejasná.
Rusko podle tvrzení Kyjeva platí za postup ztrátami. Ukrajinský generální štáb dnes odhadl, že za uplynulý den Rusové přišli o 1300 vojáků. Od začátku války, rozpoutané na rozkaz prezidenta Vladimira Putina k invazi do sousední země 24. února 2022, Rusko přišlo už o více než 700 tisíc vojáků, tvrdí ukrajinské velení.
Ukrajinská armáda nyní čelí jednomu z největších ruských útoků od rozpoutání války v únoru 2022. V sobotu to napsal velitel ukrajinských sil Oleksandr Syrskyj ve zprávě na sociální síti o setkání vedení ukrajinských ozbrojených sil s delegací ozbrojených sil České republiky vedenou náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou.
Ruská ofenziva začala před rokem a Rusové mezitím dobyli města Avdijivka a Vuhledar. Na konci letošního října ukrajinské síly zažily jeden z nejhorších týdnů, když Rusové postoupili k okraji měst Toreck a Časiv Jar a také dobyli město Selydove, napsal v souvislosti se Syrského výroky server Meduza.
Ruské jednotky postoupily u obou křídlech u města Kurachove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, napsal dnes server BBC News. Odvolává se přitom na mapu bojiště, kterou zveřejnili analytici projektu DeepState, pokládaného za blízký ukrajinské armádě.
Ruská armáda v noci na dnešek podnikla na Ukrajinu další dronové útoky a protivzdušná obrana napadené země tvrdí, že 50 z 80 bezpilotních letounů sestřelila. Čtrnáct lidí v neděli večer utrpělo zranění po ruském útoku řízenými klouzavými bombami na obytnou čtvrť v ukrajinském Charkově.
Německo bude podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude potřeba, řekla dnes na návštěvě Kyjeva ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Na Ukrajinu podle prohlášení svého ministerstva zavítala, aby zemi podpořila před nadcházející zimou. Rusko, jehož invazi se Ukrajina už téměř tři roky brání, intenzivně útočí mimo jiné na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
"Německo stojí spolu s mnoha partnery z celého světa skálopevně na straně Ukrajiny," uvedla Baerbocková. "Ukrajinky a Ukrajince budeme podporovat tak dlouho, jak to budou potřebovat, aby mohli jít po cestě ke spravedlivému míru," dodala.
Německo před časem uvolnilo dalších 170 milionů eur (4,3 miliardy korun) na pomoc s obnovou poničené ukrajinské energetické infrastruktury. Dál se bude podle ministryně také snažit o posílení ukrajinské protivzdušné obrany.
Außenministerin Annalena Baerbock ist soeben zu ihrem achten Ukraine-Besuch seit dem Angriff Russlands in Kyjiw eingetroffen. Am Tag vor den US-Präsidentschaftswahlen verspricht sie den Ukrainern Unterstützung »solange, wie sie uns brauchen«. Mehr fortlaufend @derspiegel pic.twitter.com/6bsxB7ZN0W
— Christoph Schult (@schultchristoph) November 4, 2024
Čtrnáct lidí v neděli večer podle posledních zpráv utrpělo zranění po ruském útoku řízenými klouzavými bombami na obytnou čtvrť v ukrajinském Charkově. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom informovaly úřady a policie ve druhém největším země na Ukrajině. Zasažen byl supermarket.
"Zasaženo bylo místo u obytných domů v Ševčenkivské čtvrti. Poškozeny jsou výškové obytné domy, osobní automobily, supermarket a další obchodní objekty," informovala ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS). Podle policie zranění utrpělo 14 lidí, z toho čtyři policisté. Původně zpráva hovořila o čtyřech zraněných.
Zprávy z pondělí 4. listopadu
Ruská klouzavá bomba podle úřadů zasáhla supermarket v Charkově a zranila čtyři lidi. Druhé největší ukrajinské město často čelí ruským útokům.
Charkov zasáhla jedna letecká puma, ostatní dopadly na předměstí, uvedl starosta Ihor Terechov. Později upřesnil, že zasažený supermarket se nachází poblíž výškových obytných budov.
Ruské drony v Kyjevě poškodily budovy, silnice a několik elektrických rozvodů. Útok nezpůsobil žádný požár a nikdo při něm nebyl zraněn, napsal dnes na platformě Telegram šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko. Útok přicházel ve vlnách a blížil se k městu z různých směrů. Armáda uvedla, že se ho protivzdušná obrana snažila odrazit.
Byl to druhý dronový útok na Kyjev, který Rusové uskutečnili za uplynulé dvě noci. Podle předběžných informací byly všechny útočné drony zničeny, dodal Popko. Bezprostředně nebylo jasné, kolik dronů Rusové na Kyjev poslali.
Padající trosky dronů poškodily vchody a okna nejméně pěti budov v Ševčenkivské a Holosijivské čtvrti, včetně ubytovny a oken v kancelářské budově, uvedl Popko. Armáda zveřejnila na telegramu několik fotografií, na kterých je vidět poškozený vchod, rozbitá okna v jiné budově a elektrické vedení, jak leží na silnici.
Svědci podle agentury Reuters uvedli, že slyšeli výbuchy a viděli stoupat kouř z obytných budov. Ševčenkivská čtvrť nedaleko centra Kyjeva je rušná oblast s několika univerzitami, restauracemi a turistickými atrakcemi. V Holosijivské čtvrti se nachází velký park. Obě čtvrti leží na západním břehu řeky Dněpr.
Rusko obvinilo Ukrajinu, že sabotuje výměnu válečných zajatců. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v sobotu podle agentury TASS uvedla, že Moskva nabídla letos Kyjevu předat výměnou 935 ukrajinských válečných zajatců, ale Kyjev podle ní přijal jen 279. Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec v reakci vyzval Rusko, aby mu poskytlo seznam Ukrajinců, které je ochotno vyměnit.
"Rusko nikdy neodmítalo dialog o výměně válečných zajatců," řekla v sobotu novinářům Zacharovová a opačná tvrzení označila za lži, jejichž snahou je zdiskreditovat Rusko. To v únoru 2022 napadlo Ukrajinu, s níž od té doby vede válku.
Lubinec podle agentury Reuters v reakci na vyjádření Zacharovové napsal na síti Telegram, že by "rád dostal" od Ruska seznam všech ukrajinských válečných zajatců, které je Ruská federace připravena urychleně vrátit domů. "Vždy jsme připraveni vyměnit válečné zajatce!," dodal.
Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové český prezident udělením souhlasů Čechům bojovat na Ukrajině ukázal, že mu na nezáleží na vlastních občanech. České a ukrajinské vedení se pak bude vůči světu tvářit, že si dělá starosti o osud válečných zajatců, uvedla Zacharovová.
Rusko začalo dovážet máslo z Turecka a Spojených arabských emirátů. Másla je v Rusku nedostatek a během několika měsíců vzrostla jeho cena o 25 procent, napsala agentura Reuters.
Prezident Petr Pavel dosud vyhověl 60 žádostem Čechů o vstup do ukrajinských ozbrojených sil, žádostí obdržel celkem 181, prezidentův mluvčí Českému rozhlasu.
Ukrajinská armáda nyní čelí jednomu z největších ruských útoků od rozpoutání války v únoru 2022, napsal velitel ukrajinských sil Oleksandr Syrskyj ve zprávě na sociální síti o setkání vedení ukrajinských ozbrojených sil s delegací ozbrojených sil České republiky vedenou náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou.
Zapojení Severní Koreje do války na Ukrajině by podle šéfa oddělení globální strategie Korejského institutu obranných analýz Dooa Jin-hoa mohlo Moskvě otevřít dveře k tomu, aby vojensky potenciálně zasáhla na Korejském poloostrově a byla na straně KLDR. "Jižní Korea musí sledovat rozsah vojenské spolupráce mezi Severní Koreou a Ruskem a podle toho zvážit zaslání zbraní Ukrajině," říká analytik.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes ráno informoval na síti Telegram o útocích nejen v Kyjevě, ale také v Poltavské, Sumské a Charkovské oblasti. Vyzval ke zničení výroben a skladů bojových dronů Šáhed a kritizoval "nerozhodnost svobodného světa" zakročit proti ruským útokům na Ukrajinu.
Kyjev už od brzkého rána čelí ruskému útoku bezpilotními letouny. Úřady zatím hlásí dva zraněné a několik dopadů trosek sestřelených dronů na domy, píše agentura Reuters. Trosky sestřelených dronů dopadly v šesti částech města, poškodily obytné budovy a auta a způsobily požáry. Hasiči už oheň uhasili. Ve městě jsou slyšet i výbuchy a střelba, obyvatelé Kyjeva se mají schovat do krytů, píše server Ukrajinska pravda.
Zprávy ze soboty 2. listopadu
Ruské ministerstvo obrany informuje o dobytí dalších tří obcí v ukrajinské Doněcké oblasti. Konkrétně hlásí převzetí kontroly nad obcemi Novoukrajinka a Šachtarske, které se nacházejí jižně od města Kurachove, napsal server Meduza. Dále Moskva uvedla, že se zmocnila Leonidivky ležící mezi Doněckem a Bachmutem. Rusko dnes podle agentury TASS také oznámilo, že za uplynulý týden dobylo 12 obcí v Doněcké a Charkovské oblasti. Ruské rakety dnes v Charkově zabily jednoho policistu a tři desítky dalších lidí zranily, uvedl náčelník ukrajinské policie Ivan Vyhivskyj.
Spojené státy dnes oznámily další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 425 milionů dolarů (9,9 miliardy Kč), píše agentura AFP. Už ve čtvrtek americký ministr obrany Lloyd Austin avizoval, že tuto pomoc jeho země ohlásí v příštích dnech. Nový balík pomoci, oznámený jen několik dní před americkými prezidentskými volbami, zahrnuje mimo jiné vybavení protivzdušné obrany, dělostřeleckou munici, obrněná vozidla a protitankové zbraně, uvedlo v prohlášení americké ministerstvo obrany.
Ruský vůdce Vladimir Putin měl znovu rázně odmítnout úvahy o případném jednání o příměří. "Nadále projevuje jasný nezájem a usiluje o zničení ukrajinské státnosti," hodnotí prostoj šéfa Kremlu ve své analýze uznávaný americký Institut pro studium války (ISW).
Na východní hranici Polska začala výstavba prvních částí opevnění, které má zemi ochránit před možným útokem z ruské Kaliningradské oblasti nebo z Běloruska. Vláda polského premiéra Donalda Tuska letos na jaře uvedla, že na posílení ochrany východní hranice, takzvaný Východní štít, vyčlení deset miliard zlotých (přes 58 miliard korun).
Polská vláda už letos informovala, že plánuje vytvořit komplexní obrannou infrastrukturu na východním křídle NATO, aby zabránila ohrožením z Běloruska a Ruska. V rámci Východního štítu mají vzniknout opevnění různého typu, průzkumné a detekční systémy, logistická centra, sklady a protidronové systémy. Počítá se také s využitím přírodních překážek v krajině. Polsko chce tímto způsobem do roku 2028 zabezpečit 800 kilometrů své východní hranice, uvedla tisková agentura PAP.
Budowa Tarczy Wschód ruszyła! Pierwsze roboty przy granicy z Rosją. pic.twitter.com/2B6glKESx7
— Donald Tusk (@donaldtusk) October 31, 2024
Ruské ministerstvo obrany informuje o dobytí dalších tří obcí v ukrajinské Doněcké oblasti. Konkrétně hlásí převzetí kontroly nad obcemi Novoukrajinka a Šachtarske, které se nachází jižně od města Kurachove, napsal server Meduza. Dále Moskva uvedla, že se zmocnila Leonidivky ležící mezi Doněckem a Bachmutem. Rusko dnes podle agentury TASS také oznámilo, že za uplynulý týden dobylo 12 obcí v Doněcké a Charkovské oblasti.
Kyjev se k těmto prohlášením Moskvy nevyjádřil. Ukrajinský generální štáb ve své ranní operační svodce píše, že Rusové za poslední den podnikli 170 útoků na ukrajinské pozice, přičemž nejvíce střetů hlásí u Kurachove a ve směru na Pokrovsk. "V kurachovském směru ukrajinské ozbrojené síly odrazily 60 útoků," uvedl ukrajinský generální štáb, podle něhož ve směru na Pokrovsk Ukrajinci zastavili 35 ruských útoků.
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes na začátku schůzky se svou severokorejskou kolegyní Čche Son-hui ocenil KLDR za zásadový postoj k Ukrajině. Mezi armádami a bezpečnostními službami obou zemí jsou silné vazby, řekl podle agentury Reuters. Šéfka diplomacie KLDR je na návštěvě Ruska v době, kdy Spojené státy potvrdily informace, že v Rusku jsou tisíce severokorejských vojáků.
Čche Son-hui uvedla, že Severní Korea nemá pochyby o tom, že Rusko na Ukrajině zvítězí a ujistila, že její země "bude stát po boku ruských soudruhů" až do vítězství. Severokorejský vůdce Kim Čong-un podle ní od začátku říkal, že se KLDR "by měla pomáhat ruské armádě a Rusům v jejich svaté válce na Ukrajině".
Rusko v říjnu vypustilo na Ukrajinu 2023 bezpilotních letounů, z nichž 1185 zlikvidovala protivzdušná obrana, napsal dnes na Facebooku generální štáb ukrajinské armády. Dalších 738 dronů se podle něj ztratilo, což je termín, který ozbrojené síly v poslední době používají u dronů, které podle serveru Ukrajinska pravda zmizely z radarů. Celkem od začátku roku vyslala ruská armáda na Ukrajinu 6987 útočných dronů, dodalo ukrajinské velení.
"Většinou se nepřátelské bezpilotní letouny zaměřovaly na civilní a kritickou infrastrukturu Ukrajiny," tvrdí ukrajinský generální štáb. Zároveň zmínil, že některé útoky mířily na vojenské objekty. O škodách se nezmiňuje. Kromě hlášených sestřelených nebo takzvaně ztracených ruských dronů velení ukrajinských ozbrojených sil informuje o 29 bezpilotních letounech, které podle něj opustily ukrajinský vzdušný prostor.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov plánuje v prosinci cestu na Maltu, kde se chce zúčastnit zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Pro Lavrova to bude první cesta do členské země Evropské unie od chvíle, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu.
Maltské velvyslanectví v Rusku podle listu uvedlo, že rozhodnutí uspořádat 5. a 6. prosince zasedání rady ministrů zahraničí OBSE se týká všech členských zemí organizace, tedy i Ruska. V prosinci 2022 organizaci předsedalo Polsko a odmítlo Lavrova pustit do země na zasedání v Lodži. Ruskou delegaci vedl stálý zástupce Ruska při OBSE.
Soud v ruském Vladivostoku dnes poslal na čtyři roky a deset měsíců do trestanecké kolonie bývalého dlouholetého zaměstnance amerického generálního konzulátu v tomto městě na Dálném východě. Informovalo o tom tiskové oddělení soudu. Robert Šonov podle rozsudku tajně spolupracoval s cizí zemí.
Šonov na generálním konzulátu ve Vladivostoku pracoval více než 25 let. Poté, co ruské vládní nařízení z dubna 2021 požadovalo propuštění všech místních zaměstnanců na amerických diplomatických zastoupeních v Rusku, pracoval Šonov ve firmě, s níž USA uzavřely smlouvu na podporu svého velvyslanectví v Moskvě, uvedlo v minulosti americké ministerstvo zahraničí. Jeho jediným úkolem bylo vybírat materiály z veřejně dostupných ruských médií.
"Nemůžou se postarat o rodinu a nevědí, co s nimi bude. Když se kvůli tomu takový chlap 'hromotluk' rozbrečí, to jsou pro mě momenty, které jsou nejsilnější," říká novinář Martin Dorazín o svých zkušenostech z Ukrajiny, kde se vydává i do těch nejohroženějších míst. Nejen z nich vznikl dokument Válečný zpravodaj, který zachycuje život novináře ve válečné zóně.
Dělostřeleckou munici, balistické rakety, a dokonce i vojáky může Rusko získat ze Severní Koreje a Íránu. Nahradit zničené tanky je ale větší problém.
Ukrajinský dron se v noci na dnešek zřítil v areálu skladu ropy ve Světlogradu ve Stavropolském kraji na jihu Ruska. Na telegramu o tom informoval gubernátor tohoto regionu Vladimir Vladimirov. Nikomu se podle něho nic nestalo. Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek podle ministerstva obrany v Moskvě zničila 83 ukrajinských bezpilotních letounů. Ukrajinské letectvo informovalo o zneškodnění 31 ruských dronů a jedné střely.
Zprávy z pátku 1. listopadu
Šéf autonomní Baškortské republiky, která se nachází na pomezí evropské a asijské části Ruska, oznámil nálet tří ukrajinských dronů na místní průmyslové podniky. Ve správním středisku Ufě, která leží asi 1500 kilometrů východně od Moskvy, úřady podle serveru BBC News načas uzavřely letiště, což se obvykle děje, pokud se v blízkosti vyskytují nepřátelská bezpilotní letadla. Terčem se staly podniky petrochemického průmyslu, napsal místní server Prufy.ru, podle kterého se kvůli náletu evakuovaly dva závody.
V ruské Kurské oblasti u hranic s Ukrajinou je aktuálně okolo 8000 severokorejských vojáků, řekl zástupce velvyslankyně Spojených států při OSN.
Moskva vyrozuměla prostřednictvím zpravodajských kanálů západní spojence Kyjeva o nasazení severokorejských vojáků do války proti Ukrajině, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro jihokorejské novináře. Rusko podle něj testuje reakci Západu a - pokud bude slabá - zapojí do bojů ještě více vojáků z KLDR. Rusko nyní podle ukrajinského prezidenta také připravuje dohodu se Severní Koreou o nasazení "velkého počtu civilistů" na práci v ruských zbrojovkách.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zkritizoval Bílý dům za to, že vypustil do amerických médií důvěrné informace týkající se ukrajinské žádosti o střely Tomahawk. "Znamená to, že mezi partnery není nic důvěrné," prohlásil Zelenskyj ve středu na tiskovém brífinku se severskými novináři.
Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo dobytí další ukrajinské vsi - tentokrát obce Jasna Poljana, která se nachází asi 20 kilometrů jihozápadně od města Kurachove. Server Meduza napsal, že po dobytí města Selydove zahájila invazní armáda operaci s cílem obklíčit Kurachove, které web označil jako logistický uzel ukrajinských jednotek v jižní části Donbasu.
Ruské ozbrojené síly už v mechanizované koloně pronikly na východní okraj Kurachove, kde utrpěly ztráty techniky, píše Meduza a dodává, že ruské síly k městu postupují ze severu - od Selydove, a z jihu - od Vuhledaru. Obou těchto měst se invazní armáda nedávno zmocnila.
Ruské invazní síly podle ukrajinského letectva také zaútočily dvěma balistickými střelami na město Kramatorsk na východě země. Kromě toho vyslaly na Ukrajinu 43 dronů, dodaly vzdušné síly. Protivzdušná obrana podle nich sestřelila 17 dronů a dvě řízené střely, dalších 23 bezpilotních strojů zmizelo z radarů a tři opustily ukrajinský vzdušný prostor směrem do Ruska nebo na okupovaná území.
Ruské invazní síly v noci na dnešek zaútočily na důležitý most v Oděské oblasti. Podle serveru Ukrajinska pravda útok mířil na most přes jezero Dnistrovskyj liman u obce Zatoka. Informace o škodách zatím nejsou k dispozici. Moskva se k těmto informacím nevyjádřila.
"Nepřítel zaútočil na most přes Dnistrovskyj liman v obci Zatoka v Oděské oblasti. Z poloostrova Krym byly vypáleny dvě balistické rakety Iskander-M/KN-23 a z taktických letounů nad Černým mořem osm řízených střel Ch-59/69," uvedlo letectvo ve svém ranním hlášení na platformě Telegram.
Ukrajinské úřady evakuují obyvatele obce Kurachov v Doněcké oblasti v reakci na rostoucí hrozbu ruských útoků. Novinář Borys Sachalko ze serveru Current Time se připojil k policii, aby pomohl při záchraně jedné z místních obyvatelek. Aby se posádka vozidla vyhnula sebevražedným ruským dronům, musela projet obcí zběsilou rychlostí.
Obavy západních zpravodajských služeb se tento týden naplnily. Na ukrajinské bojiště dorazili první severokorejští vojáci, kteří se připojili k ruským okupantům. O zatím malé skupině mužů se toho zatím mnoho neví. A jak dokazuje Ukrajinci tajně zachycená komunikace, tápají i samotní Rusové. "Co s nimi sakra budeme dělat?" ptali se nevěřícně podle americké stanice CNN.
Ruská řízená bomba ve středu pozdě večer zasáhla vysokopodlažní bytový dům ve východoukrajinském Charkově, uvedl na platformě Telegram šéf vojenské správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Útok si podle něj vyžádal život jednoho dítěte a dalších 29 lidí bylo zraněno.
Úder ve druhém nejlidnatějším městě Ukrajiny podle Syněhubova způsobil požár, který poničil větší část vstupu do budovy. Syněhubov krátce po útoku nejprve uvedl, že zraněno bylo 17 lidí, ale tři další, včetně ženy a dítěte, zůstali uvězněni v sutinách.
Podle starosty Charkova Ihora Terechova úder zničil několik pater devítipatrové budovy.
Zprávy ze čtvrtka 31. října
Rusko by KLDR mohlo pomoci s technologií pro jaderné zbraně výměnou za vojáky vyslané k Ukrajině, míní jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjo.
Ukrajina dosud obdržela jen desetinu americké vojenské pomoci, kterou dříve v tomto roce schválil Kongres USA, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před novináři ze severských zemí podle agentury Reuters.
"Děláte svou práci. Počítáte se zálohami, počítáte se speciálními brigádami, počítáte s určitým vybavením. Ale pokud dostanete deset procent z celého balíku, již odhlasovaného, tak to není žádná sranda," řekl dále Zelenskyj. Záznam ze schůzky dnes zveřejnila prezidentská kancelář.
Západ by měl uznat, že Rusko vyhrálo v Gruzii a chystá se učinit totéž i v Moldavsku, pokud Západ neustane s řečmi o nepřekračování "nepřekročitelných mezí" vytyčených Moskvou. Prohlásil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s novináři ze severní Evropy, ze kterého dnes citovaly tiskové agentury a ukrajinská média.
Zelenskyj podle agentury AFP hovořil ironicky a v narážce na zpochybňované parlamentní volby v Gruzii, které podle státní volební komise vyhrála vládní strana, obviňovaná opozicí ze zavádění autoritářského vládnutí po vzoru Ruska. Opozice výsledky považuje za zmanipulované.
Moskva si podle Zelenského přeje obnovit Sovětský svaz a začala od Gruzie, kde zvítězila tentokráte bez použití zbraní, po okupaci části gruzínského území po krátké rusko-gruzínské válce v srpnu 2008. Rusko má vojenské posádky v Abcházii a v Jižní Osetii, které se s ruskou pomocí odtrhly od Gruzie a jejichž nezávislost Rusko po zmíněné válce s Gruzií uznalo. Tbilisi pokládá tato území za okupovaná.
"Měli bychom uznat, že momentálně Rusko v Gruzii vyhrálo. Nejdříve sebrali Gruzii část území, pak změnili politiku, vládu. A teď má Gruzie proruskou vládu," citovala Zelenského agentura Reuters.
Posuzování souladu ukrajinské legislativy s normami Evropské unie, které začalo po červnové mezivládní konferenci, postupuje hladce, oznámila dnes Evropská komise. Pokud země splní všechny podmínky, vyjednávání o jednotlivých kapitolách sdružených do takzvaných klastrů by mohlo začít již v roce 2025. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové zůstává rozšíření hlavní prioritou nové unijní exekutivy. Evropská komise dnes zveřejnila pravidelnou hodnotící zprávu o pokroku jednotlivých zemí na cestě do unie.
Slovenské opoziční strany kritizují vystoupení premiéra Roberta Fica v ruské televizi.
Evropská unie se musí společně připravovat na hrozby a začít chápat, že bezpečnost je základem všeho, co je pro Evropany důležité. Ve své dlouho očekávané zprávě o civilní a vojenské připravenosti EU to uvedl bývalý finský prezident Sauli Niinistö. O vypracování zprávy ho před sedmi měsíci požádala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Robert Fico v ruské televizi v pořadu 60 minut zopakoval své tvrzení, že Moskva a Kyjev byly v dubnu 2022 blízko dohody o míru, ale zhatil ji tehdejší britský premiér Boris Johnson. Vlády Ukrajiny a Velké Británie tyto zprávy opakovaně označily za nesmysly. "Pokud to bude potřeba, jsem bez váhání připraven s prezidentem Putinem mluvit," uvedl slovenský premiér.
Podle deníku Financial Times vedou Rusko a Ukrajina tajné rozhovory o vzájemném ukončení útoků na energetickou infrastrukturu. Prostředníkem v jednání je Katar.
Slovenský premiér Robert Fico vystoupil jako host v ruské televizi v pořadu 60 minut, který moderuje propagandistka Olga Skabejevová. Fico ve vystoupení řekl, že velmi rád přijme pozvání na oslavy 80. výročí konce druhé světové války do Moskvy a že by Slovensko mělo postavit pomník sovětskému maršálovi Ivanu Koněvovi.
Jižní Korea má v úmyslu vyslat na Ukrajinu tým, který by monitoroval a analyzoval rozmístění severokorejských jednotek Ruskem. Soul odhaduje, že nejméně 11 tisíc vojáků KLDR se přesunulo do Ruska a přes tři tisíce z nich už je blízko frontových linií na Ukrajině.
Kyjev po ruském nočním dronovém útoku.
Ukrajinské ozbrojené síly se chystají zmobilizovat ještě 160 000 lidí do války proti Rusku, která pokračuje třetím rokem.
Kyjevem v noci na dnešek zněla série explozí. Starosta města Vitalij Kličko informoval o ruském dronovém útoku a následných požárech. Vzplálo několik bytů, uvedla agentura Reuters s tím, že zraněno bylo nejméně devět lidí včetně jedenáctileté dívky. Podle ukrajinských médií škody způsobily trosky sestřelených dronů.
Několik tisíc severokorejských vojáků se přesouvá do ruské Kurské oblasti u hranic s Ukrajinou a malý počet jich tam už je. V úterý to podle agentury Reuters řekl mluvčí Pentagonu Patrick Ryder. Podle jeho slov existují náznaky, že severokorejští vojáci budou proti ukrajinským jednotkám nasazeni v rámci pěchoty.
Zprávy ze středy 30. října
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádal Spojené státy o střely s plochou dráhou letu Tomahawk s doletem 2500 kilometrů, což je sedmkrát více než již dodané americké rakety, napsal dnes americký list The New York Times (NYT) o tajné části Zelenského plánu řešení války s Ruskem.
Deník se odvolal na nejmenovaného vysoce postaveného amerického představitele, který Zelenského požadavek označil za naprosto nerealistický.
Dron dnes způsobil požár budovy vojenské univerzity v čečenském městě Gudermes, která nese jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sociálních sítích to napsal vládce tohoto autonomního regionu na jihu Ruska Ramzan Kadyrov. Rádio Svoboda uvedlo, že šlo o první dronový útok v Čečensku od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
"V důsledku dronového útoku dnes v 6.30 vzplála v Gudermesu střecha prázdné budovy na území Ruské univerzity speciálních sil. Nedošlo k žádným obětem ani zraněním. Požár byl uhašen," napsal Kadyrov na síti Telegram.
Ukrajinský parlament dnes schválil odchod generálního prokurátora Andrije Kostina. Ten podal demisi před týdnem kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu. Během vyšetřování vyšlo najevo, že si desítky prokurátorů a dalších vysokých úředníků zařídily falešná potvrzení o invaliditě zajišťující, že nebudou mobilizováni. Ukrajina se třetím rokem brání ruské agresi.
Soud v Rusku dnes poslal na 25 let do vězení Sergeje Denisenka, který čelil obvinění z loňské vraždy bývalého kapitána ruské ponorky Krasnodar Stanislava Ržického. Informovala o tom agentura AFP. Kyjev Ržického vinil z podílu na raketovém útoku na město Vinnycja z roku 2022, při němž zemřelo nejméně 27 lidí.
Ržickij byl zastřelen v červenci 2023, když si byl zaběhat v parku v jihoruském Krasnodaru. V té době byl pracovníkem jednoho z náborových středisek ruské armády.
Denisenko, který loni získal ruské občanství, byl zatčen den po vraždě. Ržického podle ruské prokuratury zabil na příkaz ukrajinské tajné služby, což Denisenko při soudním líčení popřel. K vraždě se ale přiznal a řekl, že jeho motivy byly osobní.
Ukrajinská agentura Unian dnes cituje jednoho z ukrajinských generálmajorů Dmytra Marčenka, který řekl, že v Doněcké oblasti se hroutí ukrajinská fronta. "Neprozradím vojenské tajemství, když řeknu, že se naše fronta začala hroutit," uvedl důstojník s tím, že Rusové vstoupili do Selydove a nejspíše ho brzy ovládnou. Jako důvody jmenoval nedostatek munice či zbraní, vojáků a také některá rozhodnutí velení.
Dobytí Selydove je dalším územním ziskem Ruska, které v posledních měsících obsadilo rozsáhlá ukrajinská území v Doněcké oblasti, napsala agentura AFP. Rusové podle její analýzy dat amerického Institutu pro studium války (ISW) v říjnu obsadili 478 kilometrů čtverečních ukrajinského území, což je nejvíce od prvních týdnů ruské invaze do země.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo dobytí východoukrajinského města Selydove, které se nachází několik kilometrů jihovýchodně od města Pokrovsk. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP. Moskva o něco dříve oznámila, že její armáda obsadila další tři ukrajinské vesnice. Kyjev se k Moskvou avizovaným územním ziskům nevyjádřil. Podobná prohlášení nelze bezprostředně nezávisle ověřit.
Ukrajina zesílí spolupráci a výměnu informací s Jižní Koreou. Uvedl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po telefonátu se svým jihokorejským protějškem Jun Sok-jolem. Ten podle agentury Reuters oznámil, že obě země povedou "strategické konzultace" s ohledem na vojenskou spolupráci Moskvy s Pchjongjangem a očekávané nasazení severokorejských vojáků v bojích proti Ukrajině.
Dron dnes způsobil požár budovy vojenské univerzity v čečenském městě Gudermes, která nese jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sociálních sítích to napsal vládce tohoto autonomního regionu na jihu Ruska Ramzan Kadyrov.
"V důsledku dronového útoku dnes v 6.30 vzplála v Gudermesu střecha prázdné budovy na území Ruské univerzity speciálních sil. Nedošlo k žádným obětem ani zraněním. Požár byl uhašen," napsal Kadyrov na síti Telegram.
Někteří vysoce postavení severokorejští vojenští důstojníci a vojáci vyslaní do Ruska kvůli ruské válce s Ukrajinou by mohli být přemístěni na frontu. Informovala o tom dnes jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na jihokorejskou zpravodajskou službu. Ta je rovněž přesvědčena, že KLDR je díky technologické pomoci Ruska připravena na start další vojenské družice. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol dnes podle agentury AFP varoval, že vojenská spolupráce mezi Moskvou a Pchjongjangem představuje hrozbu pro světovou bezpečnost.
Večerní ruský bombový útok na druhé největší ukrajinské město Charkov poničil významnou architektonickou památku, označovanou za první sovětský mrakodrap. Informoval o tom na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Při útoku bylo zraněno devět lidí. Při pozdějším útoku na Charkov byli zabiti nejméně čtyři lidé, oznámil starosta města Ihor Terechov. Jeden člověk byl zabit a dalších 11 zraněno při večerním útoku ve městě Kryvyj Rih, kde ruská střela poničila třípodlažní obytnou budovu, informovala agentura Reuters. Terčem ruského dronového útoku byl v noci na dnešek i Kyjev.
Ruská řízená bomba FAB-500 v Charkově podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova poničila budovu Deržprom, jeden ze symbolů města,pocházející z 20. let minulého století. "Ruský vzdušný úder těžce poškodil budovu Deržprom v Charkově, jednu z nejslavnějších konstruktivistických budov na světě pod dočasnou rozšířenou ochranou UNESCO," uvedl Zelenskyj.
Zprávy z úterý 29. října
Jeden z mluvčích ukrajinské armády dnes podle serveru Ukrajinska pravda řekl, že ukrajinští vojáci se zatím přímo se Severokorejci nestřetli a žádného z nich v Kurské oblasti nezajali. "Existují takové zpravodajské údaje… Ale zatím nemáme informace o bojovém kontaktu nebo o zajatcích," řekl armádní mluvčí Vadym Mysnyk na dotaz novinářů, zda už ukrajinští vojáci zaznamenali přítomnost vojáků KLDR na bojišti.
Británie dnes uvalila sankce na tři ruské agentury a tři vysoce postavené osoby působící v těchto agenturách. Podle ministerstva zahraničí v Londýně se tyto subjekty snažily "podkopat a destabilizovat Ukrajinu a její demokracii", informovala agentura Reuters.
Britská diplomacie uvedla, že agentura Social Design Agency a její partnerská společnost Structura se pokoušely uskutečnit řadu operací, jejichž cílem bylo oslabit mezinárodní podporu Ukrajině.
"Dnešní sankce jsou jasným vzkazem; nebudeme tolerovat vaše lži a vměšování a jdeme po vás," uvedl v prohlášení britský ministr zahraničí David Lammy.
Británie je jedním z nejvýznamnějších spojenců Ukrajiny a společně s Evropskou unií či Spojenými státy uvalila sankce na stovky ruských subjektů poté, co ruský prezident Vladimir Putin v únoru 2022 vydal rozkaz k rozsáhlé invazi na Ukrajinu.
Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že v Doněcké oblasti zadržela ukrajinského agenta ruské tajné služby FSB, jenž se podle Kyjeva vydával ze dobrovolníka Světového potravinového programu (WFP) a poskytoval invazním silám informace potřebné k útokům na ukrajinské vojáky. Informovala o tom agentura AFP. Ruská média mezitím podle agentury Reuters uvedla, že Rusové z východu Ukrajiny evakuovali Američana, který jim podobným způsobem pomáhal dva roky.
V bojích proti Ukrajině padlo nebo bylo zraněno na 600 000 ruských vojáků, uvedl dnes podle agentury Reuters generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte. Potvrdil také, že do ruské Kurské oblasti byli vysláni severokorejští vojáci. Je to podle něj známka zoufalství Moskvy, ale zároveň bezpečnostní hrozba.
Severní Korea dodala Rusku v rámci podpory jeho invaze na Ukrajinu výzbroj až za 5,5 miliardy dolarů (129 miliard korun). Další stovky milionů by KLDR mohla získat z Moskvy výměnou za vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu, uvedla ve své studii německá Nadace Friedricha Neumanna. Studie analyzovala zveřejněné zprávy zpravodajských služeb, uniklé dokumenty a ceny munice z předchozích severokorejských zbrojních obchodů. Na základě toho výzkumníci odhadli objem severokorejských dodávek zbraní do Ruska od února 2022 na 1,7 až 5,5 miliardy dolarů. Pchjongjang žádná data ke svým zbraňovým obchodům nezveřejňuje, přesnější odhad je proto téměř nemožný.
Ruské síly v Brjanské oblasti u hranic s Ukrajinou zabránily dalšímu vpádu ze sousední země. Dnes o tom na komunikační platformě Telegram informoval gubernátor tohoto regionu na západě Ruska Alexandr Bogomaz. Jeho tvrzení ale v podmínkách válečného konfliktu nelze nezávisle ověřit. Ukrajinská strana se k dění na hranici s Brjanskou oblastí nevyjádřila.
"Poblíž neobydlené osady Maněv v Klimovském okrese jednotky pohraniční stráže, armády a Národní gardy zmařily pokus skupiny lidí o překročení státní hranice," uvedl Bogomaz. Dodal, že ruské síly proti nepříteli zahájily palbu. Agentura AP k tomu podotýká, že gubernátor výslovně nezmínil, že hranici se snažili překročit ukrajinští vojáci. Dnes večer ujistil, že situace je klidná a pod kontrolou ruských ozbrojených sil.
Region sousedí s Kurskou oblastí, kam ukrajinská armáda překvapivě pronikla začátkem srpna. Tato operace znamenala ránu pro reputaci ruské armády a šlo o první vpád cizích vojsk na ruské území od druhé světové války.
Kyjev se zatím k tvrzení ruských sil nevyjádřil. Pokud se ale dobytí vsi potvrdí, bude to znamenat další postup ruských vojsk, které se k Pokrovsku v posledních měsících stále přibližují.
To v nejnovějších zprávách potvrzují také ukrajinští vojenští blogeři, podle nichž ruské síly postoupily i v Selydove, které leží také jižně od Pokrovsku. Podle ruského zpravodajského serveru SHOT mají pod kontrolou už 80 procent tohoto města.
Ruské síly dobyly vesnici Izmajlivka, která leží jižně od strategicky významného Pokrovsku na východě Ukrajiny. S odvoláním na ruskou armádu o tom dnes bez bližších podrobnosti informovala agentura AFP. Agentura Reuters poznamenala, že nedokáže vývoj na bojišti bezprostředně ověřovat.
Podle ruských a ukrajinských blogerů ruské síly postoupily do několika východoukrajinských měst a přiblížily se k dobytí strategického města Pokrovsk.
"Nepřítel postoupil v Selydove," napsala v sobotu pozdě večer na Telegram skupina DeepState. Ta má úzké vazby na ukrajinskou armádu a analyzuje záběry z bojů. Zveřejnila také mapu s vyznačením ruských jednotek na jihovýchodě města.
Ruské ministerstvo obrany uvádí pouze to, kolik dronů jednotky zničily, nikoliv kolik jich Ukrajina vypustila. Ruští představitelé také jen zřídka zveřejňují plný rozsah škod způsobených útoky, zvláště pokud se týkají vojenské nebo energetické infrastruktury.
Ruské jednotky protivzdušné obrany zničily v noci nejméně 30 ukrajinských dronů. Uvedlo to podle agentury Reuters na sociální síti Telegram ruské ministerstvo obrany. Drony byly zničeny nad ruskými oblastmi Voroněžská, Brjanská, Orjolská, Lipecká a Belgorodská.
NEDĚLE 27. ŘÍJNA
Ruští vojáci v rozhovoru, jehož záznam získala ukrajinská vojenská rozvědka, mluví pohrdavě o vojácích z Severní Koreje a spekulují o tom, jak budou vyzbrojeni a jak bude možné jim velet. Informovala o tom americká televize CNN na svých internetových stránkách. Podle ukrajinské strany do Ruska dorazilo na 12 tisíc severokorejských vojáků a Moskva je v nejbližších dnech plánuje začít nasazovat na bojišti proti ukrajinské armádě.
Na nahrávce jeden z ruských vojáků popisuje, jak jeden jeho kolega měl za úkol se Severokorejci setkat. "Přišel a říkal, co s nimi do pr… máme dělat," uvedl ruský voják. Ruští vojáci o Severokorejcích tvořících "prapory K" mluvili vulgárním způsobem jako o "podělaných Číňanech".
CNN uvádí, že podle ukrajinské vojenské rozvědky byla nahrávka zachycena tento týden z ruských šifrovaných kanálů. Vyplývá z ní také, že ke každým 30 severokorejským vojákům má být podle plánů přidělen jeden tlumočník a tři vysoce postavení důstojníci. Ruští vojáci to kritizují. "Jediná věc, které na tom nerozumím, je to, že na každých 30 lidí mají připadat tři vysoce postavení důstojníci. Kde je vezmeme? Budeme je muset stáhnout," říká jeden z nich.
Při ruském ostřelování okolí města Čuhujiv na jihovýchod od Charkova byl zasažen obytný dům, v němž zemřel jeden civilista. Další muž prodělal akutní reakci na stres. Ruská armáda ostřelovala také Kupjansk dále na východ. Nachází se od něho pouhých několik kilometrů.
Při ruském ostřelování Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny v noci na dnešek zemřeli dva lidé, uvedla podle ruskojazyčného servisu BBC ukrajinská generální prokuratura. Terčem ostřelování byl i samotný Cherson, kde záchranáři museli do nemocnice převézt jednoho muže v těžkém stavu.
Ruské vzdušné útoky v hlavním městě Kyjevě a Dnipru v pátek zabily celkem tři lidi a řadu dalších zranily. Uvedli to na sociálních sítích představitelé místní správy.
Kyjevský starosta Vitalij Kličko napsal, že ruský dron v pátek večer zasáhl výškový obytný dům nedaleko centra metropole. Podle předběžných informací zemřel jeden člověk a čtyři zranění byli ošetřeni na místě.
"Hoří dům v Solomjanské čtvrti, zasažen byl nepřátelským bezpilotním letounem. Byty v 17., 18. a 19. patře byly poškozeny," uvedl Kličko na platformě Telegram. Později uvedl, že požár se podařilo dostat pod kontrolu. Evakuováno z domu bylo na 100 osob.
Solomjanská čtvrť leží v širším centru ukrajinského hlavního města. Novinář agentury AFP na místě viděl něco, co vypadalo jako dron, který bzučel nad budovou, než do ní narazil a způsobil ohnivou kouli.
Dvě mrtvé ženy a dalších deset zraněných včetně nezletilého chlapce si vyžádal ruský raketový útok, který zasáhl bytový dům ve východoukrajinském Dnipru, uvedl šéf Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak.
Zprávy ze soboty 26. října
Náčelník kyjevské vojenské správy metropole Serhij Popko napsal, že obyvatelé bytového domu v Solomjanské čtvrti jsou evakuováni. Informace o případných obětech se podle něj upřesňují.
Ruský dron dnes večer zasáhl výškový obytný dům v ukrajinském hlavním městě Kyjevě. Poškozena jsou tři patra, na místě vypukl požár, uvedl starosta metropole Vitalij Kličko. Informace o případných obětech nebyly bezprostředně k dispozici. "Hoří dům v Solomjanské čtvrti, zasažen byl nepřátelským bezpilotním letounem. Byty v 17., 18. a 19. patře byly poškozeny. Na místě jsou všechny záchranné složky," uvedl Kličko na platformě Telegram.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při své dnešní návštěvě Bělehradu na poslední chvíli zrušila plánované setkání se srbským premiérem Milošem Vučevičem. Důvodem byla jeho předchozí schůzka s ruským ministrem hospodářského rozvoje Maximem Rešetikovem, informovala agentura AFP a místní média. "Schůzku s premiérem jsme zrušili po (jeho) setkání s ministrem hospodářství Ruské federace," řekl agentuře AFP velvyslanec Evropské unie v Srbsku Emanuele Giaufret.
Ruský vůdce v interview vyjádřil ochotu Ruska "přistoupit na rozumné kompromisy" při urovnání konfliktu. Zároveň ale prohlásil, že je předčasné zvažovat, na čem by se Rusko a Ukrajina mohly dohodnout, protože mezi Moskvou a Kyjevem se žádná jednání nevedou. "Nechci jít do podrobností, protože žádná věcná jednání se nevedou a druhá strana je odmítá. Proto je prostě předčasné hovořit o tom, zda se dokážeme na něčem dohodnout a na čem bychom se mohli dohodnout," řekl podle agentury TASS.
Ukrajinští výsadkáři mezitím zveřejnili video se zničenou a spálenou ruskou vojenskou technikou lemující "silnici smrti" v Kurské oblasti jako svědectví ruské porážky, uvedl list Ukrajinska pravda a dodal, že největší ztráty utrpěla ruská 155. brigáda námořní pěchoty.
Ruský prezident Vladimir Putin v dnes zveřejněné části televizního rozhovoru tvrdil, že ruská vojska útočí po celé linii fronty a že Ukrajina již nedokáže stabilně řídit své jednotky, které vpadly do Kurské oblasti na západě Ruska. Současně si stěžoval, že Kyjev není ochoten přistoupit na jednání s Moskvou, přestože Rusko je podle Putina ochotné přistoupit na kompromisy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes po poradě s hlavním velitelem, generálem Oleksandrem Syrským informoval, že situace na východě Ukrajiny je těžká, ale ukrajinští vojáci tam dál hájí svá postavení, a v Kurské oblasti zachovávají nárazníkovou zónu, která brání Rusku rozšířit válku do dalších oblastí Ukrajiny. Syrskyj označil Putinova slova za dezinformaci.
Německý ministr obrany Pistorius chce podle deníku Der Spiegel 600 kusů nové verze střel Taurus v přepočtu za 53 miliard Kč. Země má 600 střel starší verze.
Dvacetiletý Dylan Earl se dnes přiznal ke žhářskému útoku na londýnskou komerční nemovitost, která je spojována s Ukrajinou. Policie jej zadržela v souvislosti s požárem skladu na východě Londýna z letošního března. Obvinění z "napomáhání zahraniční zpravodajské službě" ale dvacetiletý mladík odmítl, informuje agentura Reuters. Earl se přiznal k účasti na přípravě "činu vytvářejícího vážné riziko pro zdraví nebo bezpečnost veřejnosti ve Spojeném království", což je v rozporu s novým zákonem o národní bezpečnosti. Ten Londýn přijal s cílem potírat nepřátelskou činnost cizích států na svém území.
Polsko zvyšuje vojenské výdaje v reakci na ruskou invazi sousední Ukrajiny v únoru 2022. Jižní Korea se pro něj stala klíčovým dodavatelem zbraní: společnost Hyundai Rotem v roce 2022 uzavřela s Polskem dohodu o dodávce 1000 tanků K2, zatím ale podepsala smlouvu v hodnotě 4,5 bilionu jihokorejských wonů (75 miliard korun) na vývoz 180 těchto tanků.
Dohoda o výrobě jihokorejských tanků K2 Black Panther v Polsku by mohla být podepsána v následujících týdnech, prohlásil dnes polský prezident Andrzej Duda na návštěvě Pusanu. V tomto jihokorejském městě sídlí továrna na výrobu tanků K2, které si Polsko objednalo, uvedla agentura Reuters. "Doufám, že v příštích týdnech bude uzavřena zásadně důležitá dohoda, která vyústí ve skutečnou polonizaci tanku K2, tedy umístění jeho výroby v Polsku. Ve všech hlavních otázkách jsme se shodli. Poslední dobou pokračujeme v diskusi o místech, kam bychom tuto výrobu umístili," řekl Duda.
Česko podle prezidenta stojí na straně těch, kdo brání pravidla, na kterých je svět založen. Pavel také podotkl, že opakovaně apeluje na ostatní země k podpoře konkrétních iniciativ odsuzujících porušování pravidel, jako například společné deklarace z mírového summitu o Ukrajině, který se uskutečnil ve Švýcarsku.Podle hlavy státu se na mezinárodní scéně příliš věcí za poslední rok nezměnilo. "Rusko pokračuje ve své cynické agresi vůči Ukrajině," řekl.
Země, které se snaží být velkými globálními hráči, mají zodpovědnost za světový mír a za bezpečnost. Prezident Petr Pavel to dnes řekl v projevu k zahraničním diplomatům působícím v Česku při tradiční akci, která se koná před státním svátkem 28. října, v Rothmayerově sálu Pražského hradu.
V Severní Koreji je armáda na prvním místě. I v ní však existují rozdíly. Jednotka, která zamířila do Ruska, aby pomohla Vladimiru Putinovi zvrátit vývoj války na jeho stranu, je jednou z těch nejprivilegovanějších. Podle ukrajinské vojenské rozvědky HUR už operuje v Kurské oblasti.
Ukrajinci v tomto týdnu zaútočili pomocí bezpilotních letounů na lihovary v hloubi Ruska. Jde o netradiční cíle, obvykle drony útočí na vojenské objekty nebo sklady paliv. Při bližším pohledu se ovšem zdá, že ani tento útok se nevymykal ze zaběhnutého vzorce co nejvíce uškodit Rusku ve válečných manévrech.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl v Kyjevě přijmout generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, protože navštívil Rusko a setkal se v Kazani na summitu BRICS v ruským vůdcem Vladimirem Putinem.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že podle rozvědky Rusko začne od 27. či 28. října nasazovat severokorejské vojáky na bojišti. Vyzval spojence k reakci.
Elon Musk a Vladimir Putin si mnohokrát telefonovali od roku 2022 a hovořili také o geopolitice. Americké zpravodajské a bezpečnostní složky dávají najevo obavy z takové konverzace. Putin například Muska žádal, aby neposkytoval služby své sítě Starlink Tchaj-wanu, že by to ocenil čínský prezident Si ťin-pching. Napsal to americký deník Wall Street Journal.
Elon Musk has secretly been in regular contact with Russian President Vladimir Putin since late 2022 https://t.co/GPxS9vZmZ9 https://t.co/GPxS9vZmZ9
— The Wall Street Journal (@WSJ) October 25, 2024
"Je předčasné mluvit o dohodě s Ukrajinou. Situace na frontě se vyvíjí v náš prospěch," prohlásil ruský vůdce Vladimir Putin.
Zčernalé maso pro ukrajinská pole. Proč Rusové stojí o severokorejské vojáky.
Ukrajina už dvakrát odmítla naši mírovou nabídku, tvrdí ruský vůdce Vladimir Putin.
Ruské útoky na východě Ukrajiny dnes zabily nejméně šest lidí a dalších deset jich zranily, uvedly regionální úřady. Jednu oběť a deset zraněných si vyžádalo ruské bombardování města Kupjansk v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, uvedla ukrajinská prokuratura. Tři lidé zemřeli v Pokrovsku a další dva zabil útok na pobočku doručovací služby poblíž frontových měst Časiv Jar a Kosťantynivka.
"Nepřítel udeřil v blízkosti obchodu a městské tržnice," uvedl gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Později dodal, že byla poškozena dvoupatrová obchodní budova, desítka stánků a okna okolních domů. Třiasedmdesátiletá žena, kterou záchranáři vyprostili z ruin ve vážném stavu, v nemocnici podlehla těžkým zraněním.
Evropská unie musí urychlit vojenskou i finanční pomoc Ukrajině. V rozhovoru s novináři z projektu European Newsroom (ENR) to uvedl předseda Evropské rady Charles Michel. Když bude Ukrajina silnější, znamená to podle Michela, že bude silnější i Evropa. Zapojení KLDR do konfliktu v oblasti považuje za další eskalaci ze strany Ruska, která znamená jediné: Evropa musí dělat více a rychleji.
Zprávy z pátku 25. října
Moskva je podle Putina připravená uvažovat o možnostech ukončení války na Ukrajině, ale "musejí vycházet ze skutečného stavu věcí". "K ničemu jinému připravený nejsem," podotkl Putin.
Kyjev se proti Guterresově cestě do Ruska ostře ohradil. "Generální tajemník OSN odmítl ukrajinské pozvání na první globální mírový summit ve Švýcarsku. Přijal naopak pozvání do Kazaně od válečného zločince Putina," citoval The Guardian postoj Ukrajiny.
"Všeobecně platí, že potřebujeme mír. Potřebujeme mír na Ukrajině," citovala televize SkyNews Guterresovo prohlášení adresované Putinovi před ostatními zástupci rozvíjejících se zemí sdružených v uskupení BRICS. K mírovým plánům předtím vyzval například čínský prezident Si Ťin-pching, který patří k Putinovým spojencům. Podle Guterrese by Putin měl souhlasit s mírovou dohodou v souladu s Chartou OSN, mezinárodním právem a rezolucemi Valného shromáždění OSN.
Generální tajemník OSN António Guterres dnes na závěr summitu rozvíjejících se ekonomik BRICS v ruské Kazani vyzval šéfa Kremlu Vladimira Putina k míru na Ukrajině. Za účast na vrcholné schůzce, kde se s Putinem setkal poprvé od dubna 2022, kritizovala Guterrese nejen Ukrajina, která už třetím rokem čelí ruské invazi, ale také například vdova po předákovi ruské opozice Alexeji Navalném Julija Navalná.
Vladimir Putin dnes po summitu BRICS obvinil Západ z nespravedlivého rozšiřování Severoatlantické aliance, píše agentura TASS. Rusko to podle něj změní. Rusko žádalo zahraniční partnery, aby se NATO na východ nerozšiřovalo, ty výzvy se však podle ruského prezidenta setkaly s ignorováním. "Oni to přesto udělali. Je to spravedlivé? Není tu žádná spravedlnost a my chceme tuto situaci změnit a dosáhneme toho," citovala agentura TASS šéfa Kremlu.
Putin odpovídal na otázku týkající se satelitních snímků zachycujících přesuny severokorejských vojáků. "Snímky jsou závažná věc. Pokud existují snímky, pak něco odrážejí," řekl. Zároveň obvinil Západ, že eskaloval krizi na Ukrajině a že do války jsou přímo zapojeni důstojníci a instruktoři NATO. "Víme, kdo tam je, z jaké evropské země NATO je a jak své úkoly provádí," řekl šéf Kremlu. Ruská armáda podle něho postupuje ve všech úsecích fronty a kvůli jejímu postupu uvázl velký počet ukrajinských vojáků v Kurské oblasti. Do tohoto regionu na západě Ruska v srpnu pronikla ukrajinská armáda ve snaze zmírnit tlak ruské ofenzivy na Donbasu na východě země.
Spojené státy uvedly, že mají důkazy, že KLDR vyslala do Ruska 3000 vojáků k možnému nasazení v bojích na Ukrajině. Reuters podotýká, že by šlo o výraznou eskalaci konfliktu, který Rusko rozpoutalo předloni v únoru.
Vladimir Putin dnes však nepopřel tvrzení, že Severní Korea vyslala své vojáky do Ruska, napsala agentura Reuters. Šéf Kremlu na tiskové konferenci po summitu skupiny BRICS dodal, že je na Moskvě, jak naplní smlouvu o vzájemné obraně, kterou letos uzavřela s Pchjongjangem.
Moskva popřela, že by Severní Korea vyslala své vojáky na podporu války. Pchjongjang se k této záležitosti nevyjádřil. Jižní Korea v úterní reakci uvedla, že může zvážit přímé dodávky zbraní Kyjevu jako součást opatření proti zesilující vojenské spolupráci Ruska s KLDR.
Podle prohlášení ukrajinské vojenské rozvědky HUR je v Rusku dokonce 12 tisíc vojáků z KLDR a jejich výcvik a adaptaci dostal na starost náměstek ministerstva obrany Junus-Bek Jevkurov.
Ukrajinské úřady uvedly, že identifikovaly přesun severokorejských vojáků k hranicím s Ukrajinou na základě satelitních dat, zachycených komunikací a zpravodajských informací ze zdrojů uvnitř ruské armády.
Ruská armáda postupuje u Pokrovsku v Doněcké oblasti, v jehož okolí dnes při ruském ostřelování přišli o život dva muži a jedna žena. Podle ukrajinských médií o tom informoval šéf vojenské správy regionu Vadym Filaškin. "Pokrovsk a jeho okolí jsou stálým cílem Rusů. Nevystavujte se nebezpečí! Evakuujte se!" vyzývají úřady obyvatele, kteří město ještě neopustili.
Zpravodaj Rádia Svobodná Evropa Roman Pahulych a jeho kolega, kameraman Pavlo Kholodov, natáčeli na začátku října reportáž o ukrajinských pilotech dronů, když kousek od nich náhle dopadl pravděpodobně dělostřelecký granát. Ze záběrů je patrné, že vojáky i novináře útok zastihl zcela nepřipravené.
Německý kancléř Olaf Scholz a slovenský prezident Peter Pellegrini se shodli, že vstup Ukrajiny do NATO, jak to žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém takzvaném plánu vítězství, teď není realistický. Novinářům to po schůzce v Berlíně řekl Pellegrini.
Ruští poslanci v prvním čtení schválili návrh státního rozpočtu na příští rok a rozpočtový výhled pro další dva roky, uvedla ruská média. Návrh počítá se zvýšením obranných výdajů v příštím roce o 30 procent. Příští rok tak mají být na obranu a bezpečnost vynaloženy dvě pětiny výdajů ruského rozpočtu, a to bez započtení řady položek, vedených jako tajné.
Přibližně 2000 severokorejských vojáků se po výcviku přesouvá na západ Ruska k ukrajinským hranicím, řekl agentuře Kjódó ukrajinský vojenský zdroj. Informace přichází jen pár dní poté, co jihokorejská zpravodajská služba uvedla, že se v Rusku nyní nachází asi 3000 severokorejských vojáků.
Ruští vojáci 6. října u města Selydove na východě Ukrajiny zajali čtyři příslušníky ukrajinské národní gardy, vyslechli je před kamerou a pak je zavraždili. Oznámil to úřad ukrajinského generálního prokurátora.
Vlivný ukrajinský server Ukrajinska pravda je ve sporu s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Aktuálně.cz přináší rozhovor se šéfredaktorkou.
Jediný způsob, jak obnovit svobodu a spravedlnost na Krymu a celé Ukrajině, je vyhrát válku, řekla ve svém projevu na parlamentním summitu Krymské platformy v Rize předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Ruská Státní duma (dolní komora ruského parlamentu) schválila dohodu o partnerství s KLDR. Děje se tak na pozadí zpráv o vyslání severokorejských vojáků do Ruska. "Dohoda v plné míře přihlíží ke vzniklé geopolitické situaci a povyšuje vztahy mezi Ruskem a Severní Koreou na novou, spojeneckou úroveň," prohlásil šéf zahraničního výboru Státní dumy Leonid Sluckij.
"Ukrajina nyní může dostat pomoc, kterou potřebuje, aniž by to zatížilo daňové poplatníky. Tyto půjčky podpoří ukrajinský národ při obraně a obnově jejich země," uvedl Biden v prohlášení. "A naše úsilí to říká jasně: tyrani se budou zodpovídat za škody, které způsobí," dodal.
Nejmenovaný americký činitel podle agentury Reuters řekl, že přinejmenším 3000 severokorejských vojáků podstupuje výcvik na základnách na východě Ruska. Mluvčí NATO dnes podle AFP uvedla, že aliance má důkazy o přítomnosti severokorejských vojáků v Rusku.
Skupina zemí G7 významně pokročila se zajišťováním půjčky Ukrajině v celkové výši 50 miliard dolarů (1,17 bilionu korun), která bude kryta výnosy ze zmrazeného ruského majetku. Spojené státy plánují v rámci tohoto balíku poskytnout 20 miliard dolarů (469 miliard Kč), potvrdil dnes mluvčí Bílého domu. Informovala o tom agentura AP.
Skupina sedmi předních ekonomik světa se v červnu dohodla, že pomůže Ukrajině, která se třetím rokem brání ruské agresi, půjčkami ve výši 50 miliard dolarů. Dohoda předpokládá využití výnosů ze zmrazeného majetku ruské centrální banky, aniž by jej jednotlivé země konfiskovaly, což vyvolávalo právní otázky.
Generální tajemník OSN António Guterres přicestoval do Kazaně na summit rozvíjejících se ekonomik BRICS, kde se má ve čtvrtek setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oznámily to dnes tiskové agentury. Guterres má s Putinem na první schůzce od dubna 2022 jednat o situaci na Ukrajině. Ukrajina, Estonsko a Litva cestu generálního tajemníka OSN kritizují.
Podle ukrajinského ministerstva zahraničí komuniké ukazuje, že země BRICS nemají ohledně ruské invaze na Ukrajinu jednotný názor. "Pokusy Moskvy vnutit myšlenku údajně alternativního postoje takzvaného globálního Jihu k ruské agresi proti Ukrajině opět selhaly," uvedlo ministerstvo v prohlášení uveřejněném na Telegramu. "Globální většina zůstává na straně Ukrajiny v jejím úsilí o zajištění spravedlivého míru," dodalo ministerstvo.
Členské státy EU dnes formálně schválily poskytnutí půjčky Ukrajině ve výši až 35 miliard eur (884 miliard korun). Splátky mají být hrazeny z výnosů ze zmrazeného ruského majetku. O ukončení takzvané písemné procedury informovalo na sociální síti X maďarské předsednictví v Radě EU.
Čínský prezident Si Ťin-pching na summitu BRICS v ruské Kazani vyzval k deeskalaci bojů na Ukrajině. Indický premiér Naréndra Módí se vyslovil pro diplomatické řešení konfliktu. Obě země přitom ale dosud odmítají odsoudit Rusko za invazi na Ukrajinu.
Rusko a Írán brzy podepíší dohodu o strategickém partnerství, řekl Putin ke schůzce se svým íránským protějškem Masúdem Pezeškjánem na summitu BRICS v Kazani.
Německé státní zastupitelství obžalovalo Rusa z vraždy dvou ukrajinských vojáků, kteří se v bavorském Murnau am Staffelsee zotavovali z válečných zranění. Podle prokuratury byl důvodem letošních vražd nožem vypjatý ruský nacionalismus obžalovaného a spory o válku na Ukrajině. Připomíná článek, který se případu věnuje.
Na okupovaných územích a v Rusku přibývá atentátů.
Ruský vůdce Vladimir Putin na úvod summitu BRICS v Kazani navrhl vznik obilné burzy, která by mohla být později rozšířena na obchod s dalšími komoditami.
Dohoda mezi Severní Koreou a Ruskem počítá s vysláním deseti tisíc vojáků KLDR na ruské základny do konce prosince. Už nyní je v Rusku zhruba tři tisíce Severokorejců, s jejichž nasazením Moskva počítá na Ukrajině. Informoval o tom poslanec jihokorejského parlamentu s odvoláním na zjištění jihokorejské rozvědky NIS. Podle té se vojáci KLDR v Rusku učí kromě jiného ovládat drony.
Česko podle premiéra Petra Fialy (ODS) naplní do konce roku cíl dodat ve své iniciativě Ukrajině 500 tisíc kusů velkorážové munice. Dodávky by pak měly pokračovat kontinuálně, řekl Fiala v rozhovoru s ČTK. Vyslovil se pro další vojenskou podporu Ruskem napadené země, která musí zahrnovat i pomoc s energiemi přes letošní zimu, protože Rusko útočí zcela záměrně na energetickou infrastrukturu.
Počet obyvatel Ukrajiny se od začátku rozsáhlé ruské invaze v roce 2022 snížil o deset milionů, tedy asi o čtvrtinu. Podle agentury Reuters to v úterý uvedla představitelka OSN Florence Bauerová, podle níž stojí za úbytkem populace útěk uprchlíků z vlasti před boji, prudce klesající porodnost a válečná úmrtí.
Zákon zřejmě prodlouží možnost snížit daňový základ u daně z příjmů u jednotlivců i firem až o 30 procent o poskytnuté dary na zákonem stanovené účely. Počítá s tím pozměňovací návrh k takzvanému Lex Ukrajina, který především upravuje prodlužování dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny. Návrh prodlužuje i daňové úlevy související s podporou Ukrajiny a ukrajinských uprchlíků před válkou. Počítá s tím pozměňovací návrh poslance ODS Vojtěcha Munzara obsažený v usnesení sněmovního bezpečnostního výboru.
Zprávy ze středy 23. října
Prodlužování dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny zřejmě sněmovna schválí. Koalice chce uzákonit navíc trestnost aktivit ve prospěch cizího státu.
Magazín Newsweek dnes s odvoláním na jihokorejské představitele napsal, že KLDR do Vladivostoku na východě asijské části Ruska už v září vyslala své vojenské piloty. To může souviset s výcvikem Severokorejců na ruské vojenské letouny, které Rusko KLDR dodalo. Podle Newsweeku nelze rovněž vyloučit, že Rusko, které má nedostatek pilotů, požádalo KLDR o výpomoc.
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski nařídil uzavřít ruský konzulát v Poznani na západě země. Učinil tak v reakci na sabotáže včetně žhářských útoků, za kterými podle něj stála Moskva, napsala dnes agentura AP. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová postup Polska označila za nepřátelský akt. Poznamenala, že Varšava může očekávat bolestnou odpověď.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle agentury Reuters vyzval spojence, aby na důkazy o severokorejském zapojení do konfliktu reagovali.
Kostin rezignoval kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu, kdy si úředníci obstarávali falešná potvrzení o invaliditě, aby se vyhnuli vojenské službě. Informovala o tom agentura Reuters.
Funkci dal Kostin k dispozici po jednání národní bezpečnostní a obranné rady, na které ukrajinští činitelé diskutovali o tom, jak proti korupci zakročit. Kostinovým úřadem nedávno otřásla série obvinění týkající se desítek místních představitelů prokuratury včetně samotných státních zástupců.
Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin rezignoval.
Rusko si předvolalo německého velvyslance na protest proti otevření taktického velitelství NATO pro Baltské moře v Rostocku a pohrozilo následky.
Většina českých europoslanců dnes podpořila novou finanční pomoc Ukrajině, která počítá s půjčkou ve výši až 35 miliard eur (884 miliard korun). Proti hlasovali jen tři z 21 poslanců zvolených v České republice, ukazují záznamy Evropského parlamentu. Z 21 českých europoslanců hlasovali proti Kateřina Konečná, Ondřej Dostál (oba zvolení za koalici Stačilo!, v EP nezařazení) a Ivan David (SPD) z frakce Evropa suverénních národů (ESN). Eurposlanci zvolení za ANO hlasovali pro půjčku.
Vztahy mezi Ruskem a Indií jsou strategickým partnerstvím. Ruský prezident Vladimir Putin to dnes řekl indickému premiérovi Naréndrovi Módímu na okraj právě začínajícího třídenního summitu mezivládního uskupení BRICS v ruské Kazani. Módí podle agentury AFP vyzval k urychlenému návratu k míru na Ukrajině.
"Rusko-indické vztahy představují zvláště privilegované strategické partnerství a nadále se aktivně rozvíjejí," řekl Putin v krátkém prohlášení, které odvysílala ruská televize.
Premiér Módí dnes Putinovi řekl, že si přeje urychlený návrat míru na Ukrajinu a podle agentury Reuters vyjádřil ochotu Dillí sehrát jakoukoli roli na podporu míru a stability. "Dnes jsme měli další příležitost o těchto tématech hovořit," řekl indický premiér.
Jihokorejská vláda neskrývá pobouření nad přítomností vojáků KLDR v Rusku. Plánuje proto vojenskou pomoc Ukrajině a Moskvu vyzývá, aby poslala Severokorejce domů.
Europoslanci schválili poskytnutí půjčky Ukrajině ve výši až 35 miliard eur (884 miliard korun). Splátky mají hradit výnosy ze zmrazeného ruského státního majetku.
V Kazani začíná summit členských zemí BRICS. Přijeli prezidenti Číny, Egypta či Jihoafrické republiky nebo indický premiér. Podle agentury Reuters chce dát ruský vůdce Vladimir Putin summitem Západu najevo, že není kvůli agresi proti Ukrajině v mezinárodní izolaci.
Ruská státní televize ve svém vysílání o amerických prezidentských volbách silně straní exprezidentovi Trumpovi, všímá si agentura Reuters.
O ruské agresi vůči Ukrajině a jejích důsledcích pro bezpečnost hovořil dnes český ministr zahraničí Jan Lipavský při přednášce v uzbeckém Taškentu. Cestu ministra po Střední Asii sleduje na místě reportér Aktuálně.cz Jan Hejl.
Hasiči zasahují po ruském útoku na Oděsu.
Nálet ukrajinských dronů poškodil dva lihovary v Tulské oblasti, ležící jižně od Moskvy, oznámil během noci na dnešek gubernátor ruského regionu Dmitrij Miljajev. Ukrajinské drony také zasáhly chemičku v Tambovské oblasti a průmyslový podnik ve Voroněžské oblasti, informovaly místní úřady podle agentury TASS. Ruská protivzdušná obrana během noci zničila 18 ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.
Evropští poslanci budou dnes na plenární schůzi ve Štrasburku hlasovat o půjčce Ukrajině v objemu až 35 miliard eur (884 miliard korun). Evropská komise půjčku připravila v rámci dohody skupiny zemí G7, které chtějí Kyjevu poskytnout až 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun) krytých výnosy ze zmrazeného ruského státního majetku.
Nejméně tři lidé, včetně jednoho dítěte, přišli o život v důsledku náletu ruských dronů na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny, ohlásila oblastní vojenská správa na sociální síti. Uvedla rovněž, že během noci ukrajinská protivzdušná obrana nad regionem sestřelila 25 nepřátelských dronů typu Šáhed.
Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách operativně ověřit z nezávislých zdrojů.
Ukrajinská média dříve hlásila, že nepřátelský nálet si vyžádal neupřesněný počet obětí mezi civilisty. Záchranáři hledají lidi pod troskami zasažených obytných domů.
Zprávy z úterý 22. října
"Noční teroristický útok" přerušil zásobování elektřinou, poškodil speciální energetická zařízení a přerušil výrobní řetězce, uvedlo vedení firmy. "Všichni se ze všech sil podílejí na odstranění následků výbuchů a požárů," uvedlo a zdůraznilo, že hlavním úkolem je co nejrychleji obnovit výrobu. Ale to nezávisí jen na továrně, problémem prý bude pořízení náhradních dílů k poškozeném technologickému zařízení a k energetické infrastruktuře, připustil generální ředitel Oleg Dancev.
Vedení podniku na výrobu elektroniky Kremnij El v Brjansku na západě Ruska uvedlo, že po útoku ukrajinských dronů v závodě vznikly požáry, uvedl dnes server Meduza a dodal, že Kremnij El je jedním z největších ruských závodů na výrobu elektroniky, využívané ve vojenském průmyslu. Podnik v Brjansku, který leží asi 400 kilometrů jihozápadně od Moskvy, se stal terčem ukrajinských dronů už loni v srpnu a září.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve večerním projevu řekl, že další balíček pomoci se připravuje, USA podle něj poskytnou Ukrajině 800 milionů dolarů (asi 187 miliardy Kč) na výrobu dronů. Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda také uvedl, že s Austinem jednal o prioritách obrany, přípravách na zimu a o rozšířeném využití zbraní dalekého dosahu.
Ruský pilot Dmitrij Golenkov, kterého ukrajinské úřady spojují s útoky na civilní cíle, zemřel po sérii zranění hlavy, a to zřejmě kladivem. Dnes o tom informovala ukrajinská vojenská rozvědka HUR. Ta se k odpovědnosti nepřihlásila, jak poznamenal portál listu The Kyiv Independent. Ukrajinské tajné služby už dříve uvedly, že Golenkov se v červnu 2022 zapojil do raketového útoku na nákupní středisko Amstor v ukrajinském Kremenčuku, při kterém zahynulo 22 lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Zodpovědnost mu Ukrajina připisuje také za útok na obytný dům ve východoukrajinském Dnipru, který si vyžádal 46 obětí včetně šesti dětí.
Mezi čtyřmi velkými spojeneckými zeměmi jsou rozpory v další podpoře Ukrajiny proti Rusku. Ukázala to berlínská schůzka amerického prezidenta Joe Bidena, jeho francouzského protějšku Emmanuela Macrona, britského premiéra Keira Starmera a německého kancléře Olafa Scholze.
Záporožská jaderná elektrárna, kterou po invazi na Ukrajinu obsadilo Rusko, má kvůli ruskému ostřelování opět problémy s napájením elektřinou. Dnes o tom podle portálu Ukrajinska pravda informoval ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Okupovaná elektrárna, která patří k největším jaderným provozům na světě, je odstavená, stále ale potřebuje energii na provoz klíčových systémů, jakým je například chlazení reaktorů.
"Kvůli nepřátelskému ostřelování bylo znovu přerušeno jedno z napájecích vedení," uvedl Haluščenko. Poznamenal, že jakmile to bezpečnostní situace dovolí, energetici se pokusí dodávky energie do elektrárny obnovit.
Po internetu kolují videa, která zachycují severokorejské vojáky při přebírání nových uniforem a bojového vybavení na cvičišti na ruském Dálném východě. Záběry tak zřejmě potvrzují zprávy jihokorejské rozvědky, podle které se měla KLDR rozhodnout posílit ruskou armádu 1500 vojáky ze svých řad. Gesto má být podle amerických médií důkazem stále pevnějších vztahů mezi Moskvou a Pchjongjangem.
Smrt jejího muže v ruské trestanecké kolonii za polárním kruhem Juliji Navalnou nezastavila. Naopak, vdova po nejhlasitějším opozičníkovi Kremlu Alexeji Navalném pokračuje v jeho práci a odkrývá korupci v Moskvě. Tím ale její odhodlání zbavit se Vladimira Putina nekončí. V budoucnu by se chtěla stát prezidentkou.
Polsku se nelíbí, že nedostalo pozvánku na páteční schůzku šéfů států a vlád Spojených států, Německa, Británie a Francie, kterou v Berlíně uspořádal německý kancléř Olaf Scholz. Kritizuje to polský ministr pro evropské záležitosti Adam Szlapka nebo bezpečnostní poradce konzervativního prezidenta Andrzeje Dudy.
V ruské armádě roste počet případů poprav ukrajinských válečných zajatců. Podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) ruští velitelé popravy "schvalují, podporují nebo přímo nařizují".
Ministr obrany USA Lloyd Austin oznámil v Kyjevě nový balík americké vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 400 milionů dolarů (9,3 miliard korun). Jde o munici, obrněná vozidla a protitankové střely.
Při ruském pondělním ostřelování Záporoží dva lidé zahynulo a patnáct utrpělo zranění.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na tiskové konferenci odmítl odpovědět na přímý dotaz, zda Rusko severokorejské vojáky do bojů na Ukrajině zapojí. Spolupráce obou zemí podle něho neohrožuje bezpečnost žádné třetí země. Jihokorejské tajné služby minulý týden uvedly, že KLDR již do Ruska vyslala 1500 vojáků, kteří cvičí na východě Ruska k nasazení na Ukrajině. Její prezident Volodymyr Zelenskyj mluvil až o 10 000 vojácích, kteří mají podle činitelů ukrajinské armády vytvořit samostatný prapor. Generální tajemník NATO Mark Rutte v pondělí varoval, že přítonnost severokorejských vojáků na bojišti by znamenala vážnou eskalaci.
Zapojení severokorejských vojáků do války na Ukrajině by bylo vážnou eskalací, prohlásil generální tajemník NATO Mark Rutte. Dodal ale, že zatím nemá jasné důkazy o přítomnosti jednotek KLDR na bojišti.
Anne Applebaumová vyzývá k podpoře Ukrajiny.
Ukrajinská armáda evakuuje obyvatele Kupjansku v Charkovské oblasti, protože kvůli ruskému ostřelování a zničení infrastruktury není možné zajistit na zimní měsíce teplo a elektřinu. Rusové nyní stojí zhruba dvacet kilometrů od Kupjansku.
Ukrajinská armáda získala minulý týden další území v ruské Kurské oblasti, kde zahájila ofenzívu v srpnu. Washingtonský Institut pro studium války (ISW) ve své analýze uvádí, že podle satelitních snímků Ukrajinci postoupili na sever od města Sudža. Naopak ruský účet Rybar na sociální síti telegram, který spravují lidé z ministerstva obrany, dementoval informace o ruském dobytí vesnice Plechovo v Kurské oblasti.
Na návštěvu Kyjeva přijel v pondělí americký ministr obrany Lloyd Austin. Chce krátce před prezidentskými volbami ve Spojených státech vyjádřit Ukrajině podporu, píše agentura Reuters. Kyjev a další místa na Ukrajině se v noci na dnešek znovu staly terčem ruských útoků.
Jde o čtvrtou Austinovu návštěvu Ukrajiny a podle Reuters bude s ukrajinskými představiteli pravděpodobně podrobně probírat, jak Spojené státy Kyjevu pomáhají posílit obranu v době, kdy ukrajinská armáda nezvládá zastavit ruský postup na východě země.
Tvrzení, že materiál dodávaný Ukrajině v rámci české muniční iniciativy je předražený nebo poruchový, podle Mychajla Podoljaka vychází z fiktivních informací nahrávajících Rusku. Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta to řekl v rozhovoru, který týdeník Respekt zveřejní v pondělí. Respekt v souvislosti s hlasy, podle kterých je materiál pro Ukrajince předražený či poruchový, jmenuje bývalého senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti). Podle Podoljaka je česká iniciativa účinná a je žádoucí, aby se rozšiřovala.
"Jedná se o fiktivní informace, které nahrávají Rusům," cituje Respekt Podoljaka, který tvrzení o horší kvalitě munice označil za "výmysl". "V každé munici se najde malé procento vadných kusů. To je naprosto normální situace a v české iniciativě žádné významné procento vadných nábojů není," prohlásil. "Díky této iniciativě se nám od léta 2024 podařilo výrazně zvýšit kapacity ukrajinské střelby. Po určitou dobu jsme měli deficit, který byl docela citelný. Dnes tento deficit vypadá zcela jinak. To znamená, že střely máme a jsou efektivně využívány," řekl.
Mírovou cenu německých knihkupců v nedělní závěrečný den Frankfurtského knižního veletrhu převzala americko-polská novinářka a spisovatelka Anne Applebaumová, která se zabývá moderními dějinami východní Evropy. Nová držitelka mírové ceny vyzvala k dodávkám zbraní Ukrajině a pomoci zemi, jež od roku 2022 čelí ruské invazi, píše agentura DPA.
Režim ruského prezidenta Vladimira Putina se posunul od autoritářského režimu k totalitě. V zemi probíhá indoktrinace dětí, protože si šéf Kremlu chce vychovat poslušnou generaci. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká italská výzkumnice a politická aktivistka Monique Camarraová, která se problematice Putinova režimu věnuje od událostí Euromajdanu v roce 2014.
Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes poděkoval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za pomoc při zajištění dodávek zemního plynu na zimu. O prvním telefonátu mezi oběma politiky po téměř dvou a půl letech informovaly agentury Reuters a AFP. Srbsko je považováno za zemi s blízkými vazbami na Rusko, poznamenal Reuters. Zároveň ale usiluje o členství v EU, což vede k tlaku, aby se Bělehrad připojil k sankcím uvaleným na Moskvu v souvislosti s napadením Ukrajiny, která od února 2022 čelí ruské invazi. Bělehrad sice v minulosti kritizoval porušení ukrajinské územní celistvosti, nicmémě Vučić dnes podle AFP zdůraznil, že Srbsko nemění svůj postoj a nehodlá sankce vůči Rusku uplatňovat.
Rusko a Srbsko mají tříletou smlouvu o dodávkách plynu, která vyprší v březnu 2025. "Vedli jsme dlouhý, dobrý, otevřený a smysluplný rozhovor," uvedl srbský prezident ve videu na Instagramu.
Mírovou cenu německých knihkupců dnes na závěr Frankfurtského knižního veletrhu dostala americko-polská novinářka a spisovatelka Anne Applebaumová, která se dlouhodobě zabývá moderními dějinami východní Evropy. Nová držitelka mírové ceny vyzvala k dodávkám zbraní Ukrajině a k pomoci této zemi napadené v roce 2022 Ruskem, informovala agentura DPA.
"Nepřítel v závodě vyrábí výbušniny, letecké a dělostřelecké granáty, letecké pumy, hlavice pro protitankové řízené střely a hlavice do raketových systémů protivzdušné obrany," citovala později svůj zdroj Ukrajinska pravda, podle níž podnik napadly drony ukrajinských tajných služeb SBU, HUR a sil pro speciální operace. List nezmiňuje, jaké škody útok způsobil.
Ruské ministerstvo obrany dnes informovalo o sestřelení 110 dronů nad ruským územím. Osm bezpilotních prostředků podle něj zničila protivzdušná obrana právě nad Nižegorodskou oblastí, která se nachází asi 400 kilometrů východně od Moskvy. Nejvíce - 43 - jich zlikvidovala nad Kurskou oblastí, kde pokračuje ukrajinská přeshraniční vojenská operace. Další drony podle resortu armáda zničila nad Lipeckou, Orelskou, Belgorodskou, Brjanskou a Moskevskou oblastí.
Gubernátor regionu Gleb Nikitin na sociální síti Telegram napsal, že protivzdušná obrana odrazila dronový útok na průmyslovou zónu v Dzeržinsku. Při pádu trosek dronů podle něj utrpěli lehká zranění čtyři hasiči. Cíl úderu neupřesnil.
"Bezpilotní letouny ukrajinské armády se pokusily zaútočit na město Dzeržinsk v Nižegorodské oblasti. Místní obyvatelé hlásí silné exploze a kouř v oblasti Sverdlovova závodu," napsal portál Shot. Kanál Astra zveřejnil záběry, které podle něj zachycují útoky, a poznamenal, že v podniku se vyrábějí výbušniny.
Podle agentury Reuters je závod v Dzeržinsku jedním z největších ruských podniků na výrobu výbušnin, které používají ruské invazní síly ve svém vojenském tažení na Ukrajině, a podléhá sankcím Evropské unie i Spojených států.
Při ruském útoku na ukrajinský Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti v noci na dnešek utrpělo zranění 17 lidí, uvedly ukrajinské úřady podle serveru Ukrajinska pravda. Ukrajinské letectvo zároveň oznámilo sestřelení 31 ruských dronů.
Útoky ukrajinských dronů oznámili v noci na dnešek také gubernátoři Lipecké, Brjanské a Orelské oblasti na západě Ruska.
Vzdušný útok dnes oznámil také starosta Moskvy Sergej Sobjanin. "Síly protivzdušné obrany ministerstva obrany (…) odrazily útok dronu letícího směrem na Moskvu. Podle předběžných údajů na místě pádu trosek nedošlo k žádným škodám ani obětem," napsal na Telegramu.
Ruské vzdušné útoky v noci na dnešek oznámil také starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Uvedl, že v metropoli pracovala ukrajinská protivzdušná obrana. O možných zásazích či obětech se nezmínil.
Při ruském útoku na Kryvyj Rih z noci na dnešek utrpělo zranění 13 lidí, uvedly ukrajinské úřady na Telegramu. Předseda rady obrany Kryvého Rihu Oleksandr Vilkul uvedl, že Rusko provedlo na město dva útoky balistickými střelami. Ze 13 zraněných podstupuje jeden člověk operaci. Co bylo cílem útoku, nesdělil. Podle šéfa Dněpropetrovské oblasti Serhije Lysaka hořelo auto, přičemž požár byl již uhašen.
Zprávy z 20. října
Ministři obrany G7 ve společném prohlášení vyjádřili neochvějnou podporu Ukrajině na její cestě k euroatlantické integraci včetně členství v NATO.
Spojené státy jsou připravené poskytnout Ukrajině půjčku 20 miliard dolarů (přes 464 miliardy Kč) v rámci plánu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 zajistit Kyjevu úvěry za 50 miliard (1,16 bilionu Kč) kryté výnosy ze zmrazených ruských aktiv. Uvedl to britský list Financial Times (FT) s odvoláním na tři informované zdroje.
Paříž je otevřena myšlence okamžitého pozvání Ukrajiny do Severoatlantické aliance, ale pokračují jednání na toto téma mezi spojenci. V Kyjevě to v sobotu podle agentury Reuters řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot, jenž jednal se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou. Okamžité pozvání Ukrajiny do NATO je prvním bodem takzvaného plánu vítězství, který tento týden představil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Moskva vítá slova německého kancléře Olafa Scholze o tom, že je připraven jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o řešení situace na Ukrajině. Agentuře TASS to v sobotu řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého je ruský vůdce otevřen dialogu.
Scholz před několika dny ve Spolkovém sněmu vyjádřil ochotu mluvit s Putinem o spravedlivé podobě míru na Ukrajině. Zároveň zdůraznil, že nebude rozhodovat o Ukrajincích za jejich zády. Ukrajina se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské agresi.
"Slyšíme slova, která zaznívají z Berlína - Scholzova slova o připravenosti vést dialog. Jsou to důležitá slova, protože donedávna Německo patřilo mezi ostatní země kolektivního Západu, které zcela vylučovaly jakékoliv kontakty s Putinem. Říkali jsme, že to je neperspektivní pozice," uvedl Peskov. Zároveň dodal, že Moskva nedostala konkrétní návrhy na jednání ze západních zemí.
Rusko a Ukrajina si dnes vyměnily válečné zajatce, 95 ruských vojáků za 95 ukrajinských vojáků, oznámilo ruské ministerstvo obrany na sociální síti Telegram. Ukrajina se ještě nevyjádřila. Výměnu podle ruských zdrojů pomohly zprostředkovat Spojené arabské emiráty, které tak podle dostupných údajů učinily už podeváté. "V současnosti jsou všichni ruští vojáci na území Běloruska, kde je jim poskytována nezbytná psychologická a lékařská pomoc, jakož i možnost spojit se s příbuznými. Všichni osvobození vojáci budou přepraveni do Ruska, kde podstoupí léčení a zotavení v zařízeních ministerstva obrany," dodala Moskva.
Hrubý domácí produkt Ukrajiny za leden až září v meziročním srovnání vzrostl o 4,5 procenta. Podpořil ho hlavně zemědělský sektor, doprava a stavebnictví. Uvedlo to dnes ukrajinské ministerstvo hospodářství. V samotném září ukrajinská ekonomika stoupla o 3,8 procenta. "Navzdory válečným problémům se ukrajinská ekonomika nadále zotavuje," uvedla ministryně hospodářství Julija Svyrydenková. "V září vykázalo největší růst zemědělství díky brzké sklizni pozdních plodin. Nárůst jsme zaznamenali také v dopravě a stavebnictví." Svyrydenková dodala, že podnikatelská nálada v maloobchodě, průmyslové výrobě a stavebnictví se nadále zlepšuje, především díky lepší situaci v energetickém sektoru.
Ukrajina přejde k náhradnímu "plánu B" v případě, že by se po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech změnila americká politika ohledně vojenské pomoci Kyjevu. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Unian. Ale současně prohlásil, že nikdo nemůže předvídat, co se bude dít po volbách. Ukrajina se třetím rokem brání ruské agresi.
Ruští vojáci v obci Ňu-Jork na východě Ukrajiny zastřelili zajatého ukrajinského vojáka, který dříve nejspíše utrpěl zranění a ležel bezbranný na zemi. Incident, který se stal ještě na počátku září, ukrajinské úřady vyšetřují jako válečný zločin, oznámila dnes kancelář generálního prokurátora Andrije Kostina. "Vražda válečného zajatce je hrubým porušením ženevské úmluvy (o zacházení s válečnými zajatci) a představuje těžký zločin," napsala na sociální síti.
Na Ukrajinu se vrátilo 501 těl zabitých vojáků. Jde tak pravděpodobně o největší výměnu od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu. Většina vojáků zemřela v bojích v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, zejména pak u města Avdijivka, kterou Rusové dobyli letos v únoru, uvedla agentura AP s odvoláním na ukrajinské úřady. Do Ruska se podle médií vrátilo 89 těl zabitých vojáků. Úřady společně s forenzními techniky budou nyní identifikovat těla a následně je předají jejich rodinám.
Vladimir Putin tvrdí, že ukrajinské vedení ještě před vypuknutím války hovořilo o tom, že Ukrajina by měla mít jaderné zbraně. Dnes rovněž prohlásil, že "ukrajinskou krizi" způsobil Západ, na který rovněž svaloval vinu za rozpoutání války v roce 2014.
Německo bude Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak to bude potřeba. V prohlášení před dnešním jednáním s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin se ve svých válečných plánech přepočítal, a slíbil, že NATO bude chránit každý centimetr území svých členů. Biden poděkoval Německu za jeho podporu Ukrajiny a vyzval Berlín, aby se nadále snažil dodržet cíl NATO a investovat do obrany nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně. Biden a Scholz po společném rozhovoru jednali také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a britským premiérem Keirem Starmerem.
Rutte během jednání s ministry nastínil rovněž priority svého mandátu. "Nejvyšší prioritou této aliance je posílení odstrašení a obrany, udržet miliardu lidí v bezpečí je nejposvátnější povinností NATO," zdůraznil šéf aliance. Za zásadní pro zajištění bezpečnosti NATO označil zejména zvýšení kapacity obranného průmyslu, důležitost bezpečných dodavatelských řetězců a rovněž vývoj nových technologií.
Generální tajemník NATO uvedl, že pokračují práce na zřízení nového velení Severoatlantické aliance pro koordinaci bezpečnostní pomoci a výcviku pro Ukrajinu. Nová struktura bude mít sídlo v Německu a bude mít k dispozici zhruba 700 lidí. Rovněž je NATO je na dobré cestě, aby letos naplnilo závazek vojenské pomoci Ukrajině ve výši 40 miliard eur (bilion Kč). Rutte zopakoval, že cesta Ukrajiny k členství v alianci je nezvratná. "Ukrajina bude členem NATO, o tom není pochyb, a dokud se tak nestane, zajistíme, aby měla vše, co potřebuje, aby zvítězila," řekl.
Podpora Ukrajiny není podle nového generálního tajemníka NATO Marka Rutteho charitou, je to investice do vlastní bezpečnosti. Rutte to dnes řekl na závěr dvoudenního jednání ministrů obrany Severoatlantické aliance, kterému jako nový šéf NATO poprvé předsedal. Všichni v NATO podle něj vědí, že Ukrajina se stane členem aliance. Kdy by se tak mohlo stát, ale nezmínil.
Rusko za žádných okolností nedovolí, aby se na Ukrajině objevily jaderné zbraně, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury Reuters zároveň připustil, že není jasné, kdy Rusko na Ukrajině zvítězí, ale ujistil, že je připraveno pokračovat v boji, dokud vítězství nedosáhne. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války, který Putin rozpoutal v únoru 2022 svým rozkazem k vpádu ruských vojsk do sousední země, dnes pokračuje 968. dnem.
Maďarským státem vlastněná společnost MOL varuje před rizikem výkyvů dodávek pohonných hmot v Česku v souvislosti s koncem výjimky, kterou má Česko na dovoz výrobků z ruské ropy. Společnost oznámila, že není jisté, že se v době po skončení výjimky podaří zajistit dostatečné dodávky produktů z neruské ropy do Česka. Platnost výjimky končí 5. prosince.
Donald Trump tvrdě zaútočil na Volodymyra Zelenského a obvinil ho z rozpoutání války.
Vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance přiměje Rusko zastavit válku, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro deník Financial Times. "Pozvánka do aliance by ohromně zvedla morálku našich vojáků a všech obyvatel Ukrajiny," uvedl prezident.
V září na Ukrajině zahynulo kvůli bojům s Ruskem přinejmenším 208 civilistů, dalších 1220 bylo zraněno, což je letos nejvíce, uvedla OSN.
NATO v tuto chvíli nemůže potvrdit přítomnost severokorejských vojáků na Ukrajině, řekl generální tajemník aliance Mark Rutte.
Severní Korea se rozhodla vyslat 12 tisíc vojáků, aby se zapojili do války na Ukrajině na straně Ruska. S odvoláním na jihokorejskou rozvědku o tom informovala agentura Yonhap. Podle agentur přesun začal 8. října a KLDR již poslala do Ruska 1500 vojáků. V Jižní Koreji byla svolána bezpečnostní schůzka za účasti prezidenta.
Spojené státy a Německo musejí pokračovat v podpoře Ukrajiny tak dlouho, dokud Ruskem napadená země nezvítězí a nedosáhne spravedlivého a udržitelného míru. Na slavnostní ceremonii v sídle německých prezidentů v Berlíně to dnes řekl americký prezident Joe Biden. "Nesmíme polevit, nesmíme projevit únavu," řekl Biden v projevu k podpoře Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské invazi.
Ukrajinští vojáci zajali blízko frontové linie u města Kurachove Egypťana, který bojuje na straně Ruska. Z výslechu vyplynulo, že přišel do Ruska studovat na vysokou školu IT obor, ale poté, co dostal ruský pas, ho poslali na frontu. Informuje o tom zpravodajský web RBK Ukraine s odvoláním na mluvčího ukrajinské 79. výsadkové brigády.
Zprávy z pátku 18. října
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u nového online přenosu k dění na Ukrajině a v Rusku. Předchozí zprávy najdete v přiloženém online přenosu.