Válka na Ukrajině míří do slepé uličky. Podle Pentagonu Ukrajina stále nemá dostatek munice, aby se vyrovnala ruským zdrojům, které umožňují okupantům vypálit až deset tisíc dělostřeleckých granátů denně. Rozdíl mezi zásobami zemí nezmizel ani poté, co americký Kongres v dubnu po měsících odkladů schválil balíček vojenské pomoci pro Kyjev v hodnotě 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun).
Americké ministerstvo obrany uvádí, že je ukrajinská armáda stále schopná obrany, rozsáhlejší protiofenzívu však zřejmě v horizontu příštích šesti měsíců nezahájí.
Rusko se rozhodlo situace využít a přijalo strategii, jejímž cílem je obranu okupované země vyčerpat. Masivní bombardování unavuje ukrajinskou armádu a spotřebovává tenčící se zásoby munice, přičemž si jednotky Kremlu stále zvládají udržet pozice a na některých úsecích fronty (například ve směru na Pokrovsk) postupují.
"Ani Moskva však nemá prostředky k tomu, aby pronikla hlouběji na území Ukrajiny a obsadila další města," píše server Ukrajinská pravda s odkazem na informace britské agentury Bloomberg. Příkladem je nedávná nepovedená ruská ofenziva v Charkovské oblasti.
Americké ministerstvo obrany se k blížícímu "mrtvému bodu" války vyjádřilo v rámci poslední čtvrtletní zprávy o americké pomoci Ukrajině, nezahrnuje tedy dopady vpádu ukrajinských vojsk do Kurské oblasti. V dokumentu Pentagon mimo jiné popisuje, jak Kyjev úspěšně využívá taktické balistické střely ATACMS, které armádě poskytly právě Spojené státy. Vyzdvihuje například květnový útok na krymský Sevastopol, který vedl k potopení ruské korvety Cyklon.
Ukrajina střely použila také k zasažení ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu, přičemž zničila několik nejmodernějších S-400. Zmíněné údery měly donutit ruské síly posílit protivzdušnou obranu na Krymu pomocí nových systémů S-500, které dosud Moskva ve válce s Ukrajinou plně nevyužívala.