Rozdíl mezi taktickými a strategickými jadernými zbraněmi je především v tom, jakým způsobem se používají a na jaké cíle se s nimi útočí. "Velké strategické jaderné zbraně byly vždy primárně i během období studené války myšleny jako nástroj pro útoky na velkou vojenskou infrastrukturu a populační centra," uvádí Smetana z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.
"Zatímco taktické byly myšleny jako prostředek pro použití na bojišti. Jako něco, čím budete cílit na konkrétní jednotky a dílčí logistické body," dodává. Nicméně i přesto, že takové zbraně zpravidla mívají nižší výbušnou sílu i kratší dostřel, mohou mít ničivé následky.
"Vždy záleží na tom, jakým způsobem by byly použity, v jaké výšce a proti jakému cíli," vysvětluje bezpečnostní analytik. "Pokud by šlo o nějaký rozsáhlejší výbuch, tak samozřejmě je to něco, co může postihnout nejen Ukrajinu, ale i Evropu v širším měřítku," dodává.
I kvůli tomu, že se Rusko na ukrajinské frontě potýká s celou řadou problémů, je podle něj riziko jaderného útoku skutečně vyšší, než bylo před invazí na Ukrajinu nebo i na jejím začátku. "Pořád jsou ale pro Putina politické náklady spojené s užitím jaderných zbraní velmi vysoké a jsem si poměrně jistý, že se jim bude snažit vyhnout," uzavírá Smetana.
Podívejte se na video v úvodu článku, kde bezpečnostní analytik také uvádí, jakými typy zbraní Rusko disponuje nebo zda by radiační spad při použití jaderných zbraní na Ukrajině ohrozil Česko.