I přesto, že Severní Korea v minulosti provedla šest významných zkoušek, je její jaderný program podle analytika stále "v plenkách". "Nejreálnějším nosičem severokorejské jaderné zbraně je mezikontinentální balistická raketa a není jasné, zda jsou zbraně, které KLDR doposud testovala, pro tento nosný systém optimalizovány," zdůrazňuje Fields.
"Proto musí Severní Korea pokračovat v testování, aby vyvinula co nejmenší jaderné zbraně, které by na mezikontinentálních raketách doletěly dál," dodává analytik z Wisconsinské univerzity v Madisonu v rozhovoru pro agenturu Associated Press.
KLDR podle něj plánuje jaderné zkoušky měsíce až roky dopředu. I proto se domnívá, že tento test pravděpodobně Pchjongjang schválil dlouho před ruskou invazí na Ukrajinu. "Nicméně válka v Evropě činí jeho načasování velmi příznivým," podotýká analytik.
O dokončení příprav na sedmý jaderný test informoval jihokorejský ministr zahraničí Pak Čin. "Myslím si, že teď se jen čeká na politické rozhodnutí," uvedl v polovině června na tiskové konferenci. KLDR se podle něj nachází na křižovatce - buď provede test a zvolí si hlubší mezinárodní izolaci, nebo se vydá směrem k většímu dialogu.
Šéf americké diplomacie Antony Blinken v reakci na to uvedl, že Spojené státy se svými spojenci jsou v případě provedení další jaderné zkoušky připraveny vyvíjet na režim v Pchjongjangu tlak, a další mezinárodní sankce nevyloučil.
Podívejte se na video v úvodu článku, kde analytik také uvádí, jak si ve srovnání s KLDR stojí z hlediska jaderných zbraní Spojené státy nebo Čína či proč nyní může Pchjongjang z jaderného testu vyváznout bez větších sankcí.