Pásmo Gazy, Hamás, Hizballáh. Vysvětlujeme, kdo je kdo na Blízkém východě

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 10. 2023 16:56
Izrael o víkendu paralyzoval bezprecedentní a nečekaný útok palestinských teroristů z Hamásu. Židovský stát oznámil, že je ve válce, a zahájil bombardování Pásma Gazy. Nevyznáte se v konfliktu, jehož kořeny sahají až do roku 1948? Redakce Aktuálně.cz vysvětluje základní pojmy a fakta, která složitým reáliím na Blízkém východě pomohou porozumět.
Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.
Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hamás

Hamás neboli Hnutí islámského odporu vzniklo v listopadu 1987 během palestinského povstání, takzvané první intifády. Odmítá existenci Izraele či mírové rozhovory s ním a prosazuje ozbrojený odpor proti izraelské okupaci palestinských území.

Podle své charty z roku 1988 usiluje o vytvoření islámského státu na celém území Palestiny včetně Izraele, tedy od Středozemního moře k řece Jordán. Jeho mocenská základna se nachází v Gaze, příznivce má ale na celém palestinském území. Jeho vůdci jsou rozmístěni po celém Blízkém východě, včetně Kataru, kde žije současný vůdce Ismáíl Haníja.

Izrael, Spojené státy, Evropská unie, Kanada, Japonsko, Austrálie či Británie považují Hamás za teroristickou organizaci. Opačný pohled má kupříkladu Írán, Rusko, Čína, Brazílie, Katar či Turecko. V prosinci 2018 neprošla ve Valném shromáždění OSN rezoluce odsuzující Hamás jako teroristickou organizaci, nepodpořila ji totiž potřebná dvoutřetinová většina.

 

Právě se děje

Další zprávy