Válka hubí ryby i zvěř, ničí moře a lesy

man
5. 8. 2006 0:00
Bejrút/Haifa - Blízkovýchodní konflikt se krutě podepisuje na přírodě. Libanonské pobřeží zalévá olejová skvrna z bombardované elektrárny, na severu Izraele rakety vypálily lesy i se zvěří.
Izraelská palba na jižní Libanon.
Izraelská palba na jižní Libanon. | Foto: Reuters

Olejová skvrna se u libanonského pobřeží objevila po 13. červenci, kdy Izrael jižně od Bejrútu bombardoval elektrárnu. Do moře zatím vyteklo více něž 15 tisíc tun těžkého topného oleje.

Dalších 25 tisíc tun se ještě může vylít v nejbližších dnech, elektrárna stále hoří.

Izraelští výsadkáři na území Libanonu.
Izraelští výsadkáři na území Libanonu. | Foto: Reuters
  • VÁLKA V LIBANONU ON-LINE
    Izrael i během víkendu pokračuje v bojích. Elitní komanda izraelské armády dnes v noci vnikla na území Libanonu, aby tam zneškodnila vysoké činitele Hizballáhu.

Nebezpečí pro další země

Dnes už skvrna pohltila většinu z celkových 225 kilometrů libanonského pobřeží. Rozšířila se i do syrských vod. Libanonský ministr životního prostředí Jakúb Sarráf předpovídá, že zasaženy budou postupně i Kypr, Řecko, Turecko a možná i Izrael.

Olejem znečištěné pobřeží v Bejrútu.
Olejem znečištěné pobřeží v Bejrútu. | Foto: Reuters

Ekologové se obávají o osud ryb, jejichž početní stav je v důsledku nadměrného lovu ve východním Středomoří už tak špatný. Ještě hůře to odnesou mořské želvy, které možná čeká v libanonských vodách vyhynutí.

Katastrofa je přirovnávána k havárii tankeru Prestige, která v roce 2002 zdevastovala severní pobřeží Španělska. 

Následky zatím kvůli bojům není možné rychle odstraňovat. Prostředky na čištění moře poslal Libanonu Kuvajt, který má s podobnou situací zkušenosti. Perský záliv u jeho břehů pohltila ropa, kterou tam v roce 1991 na konci války nechala uniknout okupační irácká vojska.

Foto: Aktuálně.cz

"Každým dalším dnem se tato katastrofa zhoršuje a znesnadňuje pozdější odstranění následků," řekl o situaci v Libanonu agentuře Reuters ředitel programu OSN pro životní prostředí Achim Steiner.

Páchnoucí ryby 

Libanonská vláda vydala důrazné doporučení, aby nikdo nejedl nic z moře, ale údajně to ani nebylo nutné.

"Ryby a kraby pokrývá černá vrstva. Páchnou tak, že by stejně nikoho nenapadlo je jíst," říká Fuád Hamdán, aktivista libanonských Greenpeace.

Spoušť je i na druhé straně hranice. Stovky raket Hizballáhu dopadly na severu Izraele do lesů a udělaly z nich spáleniště.

Severoizraelské lesy trpí

"Celkem bylo zatím raketami spáleno přes šest tisíc hektarů porostu, lesa a polí," citovala agentura AP šéfa správy izraelských lesů Michaela Weinbergera.

Izraelský hasič se občerstvuje během zásahu po jednom z raketových útoků Hizballáhu.
Izraelský hasič se občerstvuje během zásahu po jednom z raketových útoků Hizballáhu. | Foto: Reuters

Ve volné přírodě se oheň šířil silným větrem a pozabíjel gazely, kojoty, šakaly, králíky a další zvířata. Kde bylo zeleno, je teď černo.

Podle ekologa Jorama Goldringa bude těžké ekosystém obnovit, a pokud ano, potrvá to desítky let. Jen několika málo velkým zvířatům se z pekla podařilo uniknout.

Izraelci tvrdí, že zničeny byly lesy, které tady vysázeli jejich předci před desítkami let při osidlování tehdejší Palestiny nebo krátce po vzniku Izraele v roce 1948. Teď je jejich dílo zničené.

 

Právě se děje

Další zprávy