Válečné zločiny v Gaze prošetří židovský soudce z JAR

Naďa Straková
3. 4. 2009 19:32
Richard Goldstone působil v minulosti jako vrchní žalobce mezinárodních soudů OSN
Richard Goldstone
Richard Goldstone | Foto: Wikipedia.org

Ženeva - Organizace spojených národů (OSN) v pátek jmenovala zvláštní komisi k vyšetření válečných zločinů, jichž se během třítýdenní války mezi izraelskou armádou a bojovníky palestinského islamistického hnutí Hamás v pásmu Gaze mohly obě strany dopustit.

V jejím čele stane Jihoafričan Richard Goldstone, který ve své vlasti působil devět let jako člen ústavního soudu a vedle mnoha jiných expertních angažmá v zahraničí pak dva roky zastával post vrchního žalobce mezinárodních tribunálů OSN pro bývalou Jugoslávii a Rwandu.

Vyšetření válečných zločinů v Gaze nařídila už v lednu Rada pro lidská práva OSN se sídlem v Ženevě.

Židovský původ

Sedmdesátiletý Goldstone, který je židovského původu, v reakci na své jmenování řekl agentuře AP, že je touto zprávou doslova „šokován".

„Dodá to tomu další dimenzi," nechal se slyšet Goldstone, který také zasedá v radě Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. „Velmi se zajímám o to, co se v Izraeli děje... Myslím si, že náročný úkol, který mi byl svěřen, budu řešit objektivně a nestranně."

Podle mandátu, který mu OSN svěřuje, se vyšetřování má zaměřit zejména na palestinské oběti. Goldstone však na toto konto prohlásil, že se bude snažit prošetřit "veškerá porušení mezinárodního práva", ke kterým došlo "před ozbrojeným konfliktem mezi izraelskou armádou a Hamásem, během války i po jejím skončení".

„Je to v zájmu všech obětí. Pomůže jim to vypořádat se s tím, co se stalo," řekl dnes reportérům ve švýcarské Ženevě.

Izrael je zdrženlivý

Zatím však není jasné, zda bude Izrael s jeho týmem spolupracovat. V minulosti spoluúčast na podobných vyšetřováních odmítl s odůvodněním, že jsou předpojatá. V roce 2006 dokonce zamítl žádost OSN spolupracovat s výborem vedeným jihoafrickým arcibiskupem a laureátem Nobelovy ceny míru Desmondem Tutu. 

Nyní vedle Goldstonea ve vyšetřovací komisi zasedne britská profesorka mezinárodního práva Christine Chinkinová, pákistánská právnička Hina Džilaniová a irský plukovník ve výslužbě Desmond Travers. 

„Tato komise nemá za úkol vyšetřit pravdu, ale obvinit Izrael z válečných zločinů," prohlásil mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor, podle něhož je i samotná Rada pro lidská práva OSN, která ji zřídila, "zdiskreditovaná a nevěrohodná".

Spory o počty obětí

Vojenský zásah v Palestinci obývané Gaze Izrael započal na konci prosince minulého roku, 18. ledna uzavřely palestinské hnutí Hamás a Izrael příměří.

Medik odnáší zraněnou palestinskou dívku k ošetření. Město Džabalíja, Gaza.
Medik odnáší zraněnou palestinskou dívku k ošetření. Město Džabalíja, Gaza. | Foto: Reuters

Stejně jako okolnosti vojenského zásahu i konečná bilance obětí je dosud předmětem sporů: zatímco podle palestinských úřadů přišlo o život 1417 Palestinců, mezi nimi 926 civilistů, Izrael tvrdí, že zabito bylo 1116 Palestinců, z nichž jen 295 tvořili civilisté 

Koncem března OSN zveřejnila zprávu o tom, že Izrael se mohl válkou v Gaze dopustit válečných zločinů a "porušit lékařskou etiku".

Vypracoval ji zvláštní vyslanec OSN pro lidská práva na palestinských teritoriích Richard Falk. Se závěrem této zprávy souhlasila i zpráva vydaná izraelskou organizací Lékaři za lidská práva Izrael (PHR).

 

Právě se děje

Další zprávy