Moskva – Rusko pomáhá dodávkami zbraní držet v Damašku u moci prezidenta Bašára Asada. V posledních dnech se ale množí informace, že se Moskva do války zapojila i přímo.
Ruský prezident Vladimir Putin reaguje zdrženlivě. Zatím se podle něj tak nestalo, ale co není, může být.
"Zvažujeme různé možnosti, ale to, o čem mluvíte, zatím není na pořadu dne. Je předčasné o tom mluvit. Jsme ale připraveni Sýrii poskytnout zásadní pomoc týkající se výzbroje a výcviku vojáků," řekl prezident agentuře RIA Novosti.
Se zprávou o tom, že Moskva má v Sýrii vlastní piloty, kteří už bombardují Islámský stát a další povstalecké skupiny, přišel izraelský deník Jediot Achronot. Podle jeho zdrojů Rusové přesunují na základny v Sýrii bojové letouny a helikoptéry.
Americké ministerstvo obrany nasazení ruských sil nepotvrdilo. Naposledy Moskva vyslala své piloty na Blízký východ ještě za sovětských dob. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se účastnili se stroji MiG-21 leteckých přestřelek mezi Izraelem a Egyptem, samozřejmě na straně arabské země.
Rusko spolu s Íránem od počátku konfliktu stojí jednoznačně za Bašárem Asadem. Brání ho i diplomaticky, v Radě bezpečnosti OSN vetovalo všechny rezoluce kritizující Damašek a odmítlo tvrzení, že syrská armáda použila v srpnu 2013 chemické zbraně.
Mezi zbraněmi, které Sýrii dodává, jsou například letouny Mig-31, obrněné transportéry, sledovací systémy. Zároveň se ruští experti podílejí na systému syrské protivzdušné obrany. V Tartúsu na pobřeží Středozemního moře má Rusko pronajatou námořní základnu.
Je tedy možné, že se Rusko zapojilo do války, aby oslabilo Islámský stát a udrželo Asada u moci? Nebo jen zvýšilo zbrojní dodávky a posílá více poradců?
"Rusové působí zejména na strategických postech syrské armády - opět v roli poradců. A velmi pravděpodobně také u složitějších zbraňových systémů - ať už raketových, či leteckých. V tom případě by se ovšem jednalo o kompletní obsluhy, včetně opravářů a logistiků.
Nezapomínejme, že pokud by Islámský stát pokračoval v expanzi a nezastavil se ani v Sýrii, tak další na řadě je Rusko. A tohle Moskva nehodlá připustit - proto ona logická podpora diktátora Asada," řekl Aktuálně.cz bývalý náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý.
Rusko je navíc podle něj letitým dodavatelem zbraní a celých zbrojních systémů do Sýrie, s čímž je opět vždy spojena přítomnost početného technického personálu země, odkud zbraně pocházejí. Jde o složité zbraňové systémy - ať už raketové, či letecké. V tom případě by se ovšem jednalo o kompletní obsluhy, včetně opravářů a logistiků.
Generál Šedivý proto nevylučuje, že Rusové už dnes působí v Sýrii v roli pilotů stíhacích bombardérů a může být jen otázkou času, kdy se jejich řady ještě rozšíří.
Český ministr obrany Martin Stropnický a Pentagon se v hodnocení možného ruského zapojení do útoků v Sýrii ne zcela shodli.
"Může pomoct, kdyby se třeba ruské stíhačky, abych mluvil jasně, účastnily společných náletů, určitě to zkomplikuje Islámskému státu život. Ale nepřinese to žádoucí řešení," řekl Stropnický ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně.
Pentagon naopak v prohlášení uvedl: "Šlo by o destabilizující a kontraproduktivní akce, pokud by se potvrdily."
Americký prezident Barack Obama nařídil už loni bombardování Islámského státu letectvem USA, odmítá ale spolupracovat s Asadem, kterého označuje – stejně jako řada evropských státníků – za jednoho z hlavních viníků syrské krize.
Válka si za čtyři a půl roku vyžádala přes 220 tisíc obětí. Sedm milionů lidí opustilo své domovy (skoro třetina syrské populace), z toho čtyři miliony uprchly do zahraničí.