Přibývá dávek i naočkovaných. Porovnejte si, jak Evropa nasazuje vakcínu proti covidu

Helena Truchlá Denis Chripák Helena Truchlá, Denis Chripák
19. 1. 2021 5:30
Země Evropské unie od konce loňského roku očkují své obyvatele proti nemoci covid-19, aby mohly brzy zrušit přísná opatření. Kvůli pomalému a zmatenému rozjezdu očkování čelí kritice český premiér Andrej Babiš, ale také německý ministr zdravotnictví. Naopak dobře si v rámci EU vedou Dánsko nebo Malta. Podívejte se na srovnání.

Kolik už jednotlivé země EU rozdaly očkovacích dávek?

Srovnání zahrnuje jen členské státy Evropské unie. Ty totiž podléhají jednotnému procesu schvalování očkovací látky a vakcínu prostřednictvím společného unijního systému také nakupují. Některé země si nicméně zajistily i dodávky navíc, jen pro sebe. Údaje o počtu dávek i zcela naočkovaných lidí zveřejňuje každý stát sám a jindy, vždy proto uvádíme datum jejich poslední aktualizace. Česká čísla se obnovují nepravidelně, oficiálně je úřady zveřejňují jednou týdně, vždy ve čtvrtek.

-
Počet očkovaných(1 či 2 dávky vakcíny) - %
-
Počet plně očkovaných(2 dávky vakcíny) - %
-
Počet očkovaných jednou dávkou -
Počet užitých dávek vakcíny celkem -
Počet užitých dávek vakcíny na 100 lidí -
Datum aktualizace za danou zemi: -
0 %
- %
žádná data
Albánie Belgie Bělorusko Bosna a Hercegovina Bulharsko Černá Hora Česko Dánsko Estonsko Finsko Francie Chorvatsko Irsko Itálie Kosovo Kypr Litva Lotyšsko Lucembursko Maďarsko Makedonie Malta Moldavsko Německo Nizozemsko Norsko Polsko Portugalsko Rakousko Řecko Rumunsko Rusko Slovensko Slovinsko Španělsko Srbsko Švédsko Švýcarsko Turecko Ukrajina Velká Británie Island

Zdroj: Our World in Data | Aktualizováno:

ZeměPodíl očkovaných (1 nebo 2 dávkami) na počtu obyvatel

Pozn.: Aby byl člověk imunní proti nemoci covid-19, musí dostat dvě dávky. Vyplývá to z povahy vakcín, které jsou nyní v EU k dispozici. Údaje o počtu lidí, kteří jsou už zcela naočkovaní, zatím zveřejňují jen vybrané státy. Údaje z Rakouska mohou být podle informací tamních médií nadhodnocené, v tomto i ve všech dalších případech ale grafika vychází z oficiálních dat zdravotnických autorit v každé zemi. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy