Filipíny jsou jednou z osmi zemí, které stihl čínský ministr od začátku roku navštívit. Zároveň v současnosti patří mezi dvě nejhůře zasažené země koronavirem v jihovýchodní Asii. Denně přibývá přes tisíc nakažených a počet úmrtí již překonal deset tisíc.
"Jako přátelé a váš nejbližší soused budeme odhodlaně stát s lidmi Filipín, dokud neporazíme tento virus," řekl podle hongkongského deníku South China Morning Post čínský ministr filipínskému prezidentovi Rodrigu Dutertemu.
Peking se také zavázal pomoci finančně s ekonomickými dopady koronaviru. Na stavbu infrastruktury Filipínám půjčí 1,34 miliardy dolarů (28,7 miliardy korun) a dalších 77 milionů dolarů, přes miliardu a půl korun, investuje do rozvoje země prostřednictvím grantů.
Podle Chestera Cabalzy z filipínského think-tanku International Development and Security Cooperation chce Čína touto podporou zároveň ukázat, že je spojencem, se kterým filipínská vláda může počítat. "Čína je pod tlakem z možného oteplení vztahů mezi Manilou a Washingtonem pod vládou Joea Bidena," myslí si.
Pro způsob získávání vlivu v souvislosti s koronavirem se mezi odborníky vžil termín "vakcínová diplomacie". "Peking si chce vylepšit obraz a také rozšířit prostor, který čínská vakcína na trhu zaujímá," říká k tomu Chuang Jen-čung, odborník na zdravotnictví z Rady pro mezinárodní vztahy. "Vakcíny zároveň hodlá použít jako strategický nástroj, především v těch zemích, kde má Čína své zájmy," dodává pro americkou stanici CNN.
Těmito zájmy Chuang myslí například velké stavební projekty vznikající pod hlavičkou novodobé hedvábné stezky, která má propojit Čínu se světem a podpořit vzájemný obchod. Na stavby přístavů, dálnic či železnic poskytuje pekingská vláda vysoké půjčky, kvůli koronaviru však jsou práce často pozastavené. Brzy by však měly opět začít, uvádí mezinárodní časopis The Diplomat.
Podle německého think-tanku Merics se zaměřením na Čínu se dá očekávat, že vakcínová diplomacie zastíní i předchozí rouškovou diplomacii, kdy si Peking zlepšoval po rozšíření koronaviru svůj obraz zasíláním či prodejem roušek a dalšího zdravotního materiálu.
Čínská vakcína jako globální dobro
Filipíny nejsou jedinou zemí, která s Čínou o dodání očkovací látky proti koronaviru jedná. Přednostně ji mohou dostat i další spojenci Pekingu a také rozvojové země, které v současnosti nemají možnost zajistit si dostatečné množství dávek od jiných výrobců. Vakcíny vyrobené v Číně mají podle prezidenta Si Ťin-pchinga za rozumnou cenu a sloužit "globálnímu dobru".
Čínské vakcíny mají tu výhodu, že nemusí být skladovány v nízkých teplotách, jak je tomu například u látky společnosti Pfizer/BioNTech. Jejich nevýhodou je nižší účinnost. Zatímco vakcína Pfizer/BioNTech garantuje 95procentní, čínští výrobci se zavazují k 79 procentům. Klinické testy v Brazílii však jejich účinnost ještě snížily jen na něco málo přes 50 procent. Navíc u žádné z pěti čínských vakcín, které vznikají, nebyla dokončená třetí a nejdůležitější fáze testování látky, která má odhalit případné vedlejší účinky.
Dalšími zeměmi, které by mohly přednostně dostat nebo si zakoupit čínskou vakcínu, jsou Alžírsko, Kongo, Etiopie, Nigérie, Jihoafrická republika, Indonésie nebo Barma. Dalších minimálně 16 států se přihlásilo ke klinickým testům těchto vakcín.
"The promises concerning vaccines in Africa have been really vague. There has been no timetable, only promises."@gyude_moore on making #COVID19 vaccines a priority (for health AND economic recovery) in #Africa: https://t.co/IU7nkZqtaY @CNN
— Center for Global Development (@CGDev) January 21, 2021
Sousedská rivalita
Podobnou vakcínovou diplomacii po vzoru Číny zkouší i Indie, která je největším výrobcem britsko-švédské vakcíny AstraZeneca. Miliony dávek začala nebo v následujících týdnech začne Indie zdarma posílat dalším státům na jihu Asie - Maledivám, Bhútánu, Bangladéši, Nepálu nebo Barmě. Ani v tomto případě však nejde o pouhý dar.
Agentura Reuters upozorňuje, že vakcíny z Indie přichází v době zhoršených vztahů mezi Pekingem a Novým Dillí a zároveň v době sílícího vlivu čínské vlády v regionu.
Indie se proto snaží dostat kyvadlo na svou stranu. Například Bangladéš, která s Čínou vyjednávala o dodávce 110 tisíců dávek, nyní dostane od Indie zdarma až dva miliony dávek.