Vakcína může u dětí vyvolat horečku, hlásí úřady

Zahraničí Zahraničí
5. 12. 2009 14:30
Očkovat děti vakcínou Pandemrix už zakázala Francie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Londýn - Vakcína britské firmy GSK Pandemrix, která se používá proti takzvané prasečí chřipce i v České republice, může u dětí při podání druhé dávky způsobit horečku.

Upozornil na to dnes Evropský úřad pro kontrolu léčiv (EMEA).

Podle evropského úřadu, který testoval reakce dětí do tří let na podání vakcíny, by měli lékaři a rodiče teplotu dětí po očkování kontrolovat a případně ji snížit pomocí paracetamolu.

Ve Francii je už očkování vakcínou Pandemrix u dětí do devíti let zakázáno. Francouzští lékaři ji nahradili jinou látkou, protože vakcína Pandemrix je pro děti hodně bolestivá, dokonce bolestivější než jiné. Podle tamější ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotové by se kvůli tomu mohly děti bát dalšího očkování.

Očkování vakcínami proti takzvané prasečí chřipce provází v Česku, které si objednalo celkem milion vakcín, mnoho diskusí a nejistot, zda kvůli případným vedlejším účinkům očkovat, či neočkovat.

Zdrženliví jsou i lékaři. Někteří dokonce odmítají své pacienty očkovat nebo požadují podepsat papír, že se lidé nechávají očkovat na vlastní zodpovědnost.

V České republice by mělo být jednou dávkou vakcíny proti prasečí chřipce naočkováno kolem 66 tisíc dětí. Děti, které trpí poruchami imunitního systému nebo mají rakovinu, dostanou dávky dvě.

55 mrtvých z 10 milionů

Úřad ale zveřejnil i další nežádoucí účinky. Napočítal jich celkem 6269.

Kromě těch mírných, jako jsou bolesti hlavy, zvýšená teplota, zvracení či zimnice, se podle lékařů objevilo i 55 případů, při kterých lidé po očkování zemřeli. Zda ale úmrtí souviselo právě s očkováním proti chřipce, není podle lékařů zcela jasné. Případy se stále sledují.

Pandemickou vakcínou se doposud nechalo naočkovat přibližně 10 milionů lidí v celé Evropě a zhruba 65 milionů lidí po celém světě.

Podle čerstvých informací Světové zdravotnické organizace (WHO) se chřipkový virus A/H1N1 objevil už ve více než 207 státech z celého světa. Očkovací látku pro své obyvatele koupilo celkem 40 států. Prodalo se tak zhruba 800 milionů dávek pandemické vakcíny.


 

Právě se děje

Další zprávy