Dvě desítky českých obětí chřipky: Co mají společného?

Josef Tuček
4. 12. 2009 14:50
Onemocnění probíhá poměrně mírně, ale není dobré snažit se je přechodit
Momentka z parku v ukrajinském Kyjevě.
Momentka z parku v ukrajinském Kyjevě. | Foto: Reuters

Analýza - Více než dvacet úmrtí v souvislosti s pandemickou chřipkou oficiálně hlásí Ministerstvo zdravotnictví. (Přehled je na webové stránce ministerstva zde.) A objevují se zprávy o obětech nových, které ovšem ministerstvo ještě nepotvrdilo.

Mají oběti něco společného? Neboli: kdo je nejvíce ohrožen?

Několik společných znaků se dá najít už nyní, i když pandemická bilance je ještě otevřená.

Jako zdaleka nejdůležitější se však jeví fakt, že - při vší tragičnosti - obětí je v celém světě relativně málo. A v Česku je černý soupis obzvlášť mírný.

Na seznamu českých obětí figurují hlavně lidé, kteří už byli jinak nemocní či obézní a jimž chřipka jejich zdravotní stav dále zkomplikovala. Jsou na něm ovšem i ti, kdo nevěnovali pozornost prvním příznakům nemoci a chtěli ji přechodit.

Přecházet chorobu je zrádné

Nejstarší českou obětí byl dvaasedmdesátiletý muž, nejmladší devatenáctiletý mladík. Nejvíce zemřelých je ve věku kolem šedesáti let (9) a pak kolem třiceti a čtyřiceti let (celkem 8).

Čtyři osoby byly před onemocněním chřipkou hodnoceny jako zdravé. U dvou třicetiletých mužů bylo zveřejněno, že se chřipku snažili několik dní přechodit. Dosavadní evropské poznatky rovněž říkají, že asi pětina chřipkových obětí jsou osoby, které neměly před chřipkovou nákazou jiné zdravotní problémy.

Z dvou desítek českých případů se však samozřejmě nedají dělat dalekosáhlé závěry. Je lépe podívat se do statistik světových.

Evropské zpoždění

Poslední údaje Světové zdravotnické organizace (WHO) zaznamenávají osm tisíc obětí ve světě, z toho přes pět tisíc hlásí americký region, především Severní Amerika (čtyři tisíce obětí mají v USA).

Evropa má zatím přinejmenším 650 obětí. Rozdíl oproti Americe vypadá logicky, protože epidemie začala v Mexiku a rozšířila se do USA; Evropa má tedy zatím zpoždění.

V Americe i v Evropě se už vzhledem k velkému počtu nakažených přestalo souhrnně zjišťovat, kolik nemocných má opravdu chřipku - a jakou. Nedá se tedy určit, kolik infekcí skončí fatálně. Bude to však jen malý zlomek.

Máme štěstí

Prasečí chřipka a lidé

Na od běžné sezónní chřipky ohrožuje současná prasečí chřipka A/H1N1 především:

  • zdravé mladé lidi od narození po 24 let věku,
  • těhotné ženy,
  • mezi dospělými ve věku 25 až 64 let zejména ty, kdo mají zdravotní problémy.

Zdroj: Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí, USA

Celkově se ukazuje, že máme obrovské štěstí. Epidemiologové čekali, že jednou se objeví nový chřipkový kmen, který se bude velmi rychle šířit. Tomu se nedá zabránit. Když se tak nyní stalo, ukazuje se, že kmen A/H1N1 je naštěstí velmi mírný.

Jen pro srovnání: statistiky WHO nyní zaznamenávají i jiný chřipkový kmen, A/H5N1, patřící do kategorie ptačí chřipky. Objevuje se v Egyptě, prokázáno bylo 89 případů, obvykle to jsou lidé pracující přímo s drůbeží. Nízké číslo ukazuje, že tento virus se mezi lidmi příliš nešíří. Nicméně 27 z nakažených zemřelo.

Kdyby ta "naše" pandemická chřipka byla stejně smrtící, byl by to pořádně velký malér.

Zima nahrává nemocím

V této chvíli je jasné, že se chřipka bude na severní polokouli šířit dál, protože jí napomáhá zima. Jak připomíná server ScienceDaily.com, studený a suchý vzduch vysušuje kapičky vody s virem vykašlané nemocnými. Viry poté déle vydrží ve vzduchu, kde je může vdechnout jiná osoba.

Chladný a suchý vzduch také vysušuje nosní průchody, takže virus lépe pronikne do organismu. K tomu se pak přidává skutečnost, že v zimě bývá lidský imunitní systém méně aktivní a hůř se ubrání infekci.

Děti častým cílem

Více bezprostředních poznatků o současné pandemické chřipce než lékaři v Evropě má americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). To hlásí, že prasečí chřipka mnohem více, než bývá obvyklé u běžných, sezónních chřipkových kmenů, napadá děti a mladistvé. Většinou však jejich onemocnění proběhne mírně.

Nemusí to ale platit pokaždé. CDC v této věkové kategorii už zaznamenalo 234 úmrtí; obvyklá chřipka má přitom na svědomí v USA jen necelou stovku dětí a mladých lidí za celou sezónu.

Virus se nemění

Pandemický virus cirkuluje už od dubna, a od té doby se podstatně nezměnil. Z toho vyplývá, že lidé, kteří nynější pandemickou chřipku již prodělali, zůstávají imunní a případné další vlny nemoci by jim už neměly vadit.

Očkování.
Očkování. | Foto: Ludvík Hradilek

Stejně tak zůstávají proti viru účinné i pandemické vakcíny.

Zatím zabírá i nejznámější protichřipkový lék Tamiflu. Vůči němu se už většina virů běžné sezónní chřipky stala odolnými. Ale proti prasečí chřipce Tamiflu stále účinkuje. Ve světě se dosud objevily jen zcela ojedinělé případy, kdy tento lék proti viru prasečí chřipky úplně selhal.

Nejohroženějšími cíli prasečí chřipky stále zůstávají lidé, kteří už jsou oslabeni jinými nemocemi (a mohou to být i těhotné ženy). Ti by se měli snažit nákaze vyhýbat především.

Nakaženým lidem se pak dá doporučit, aby se nesnažili chřipku přecházet, ale dobře ji vyleželi.

 

Právě se děje

Další zprávy