V USA zuří covid i vyhrocený boj proti rouškám. Krize zemi svlékla donaha

Martin Krepindl Jakub Zuzánek Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
17. 7. 2020 16:39
Nejvyšší denní nárůst nových případů koronaviru zaznamenaly za posledních 24 hodin Spojené státy. Rekordní přírůstek 15 tisíc oznámila Florida, která je nyní epicentrem nákazy. Řada občanů dál dopady pandemie zpochybňuje, což se projevuje i na vyhrocených mítincích zejména protrumpovských aktivistů. Tato krize Ameriku svlékla donaha, tvrdí pro Aktuálně.cz profesor bostonské univerzity Igor Lukeš.
V USA zuří covid i vyhrocený boj proti rouškám. Krize zemi svlékla donaha | Video: Martin Krepindl, Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek

Pro Evropany pozoruhodná akce se uskutečnila 11. července v jedné z restaurací ve floridském městě Windermere. Aktivisté tu po oznámení majitele, že zákazníci uvnitř nemusí nosit roušky, zorganizovali happening na jeho podporu.

"Rizika jsou velmi, velmi malá. Míra uzdravení je kolem 99,6 % procenta. Pokud chcete zůstat doma, je to vaše právo. Pokud chcete nosit roušku, je to vaše právo. Ale respektujte i naše právo roušku nenosit," tvrdila na akci aktivistka Tara Hill.

Podobný protest se konal dva týdny předtím přímo na radnici floridského města Palm Beach. Za řečnickým pultíkem se vystřídala řada naštvaných občanů, kteří si vynucovali svá osobní práva. "Nemůžete nařídit, abychom nosili roušky. Prostě nemůžete. Víte, že to lidi zabíjí," pronesla před zastupiteli a ostatními občany jedna z místních obyvatelek. Republikánský guvernér Ron DeSantis k nařízení nošení roušek zatím i přes kritiku epidemiologů nepřistoupil.

Podle Lukeše probíhající koronavirová krize ukázala hlavní rozdíl mezi Evropou a Spojenými státy. Rebelství a touha po svobodě kombinovaná se zakořeněným a Donaldem Trumpem podporovaným "nepřátelstvím ke státu" způsobuje, že se pandemie dál nekontrolovaně šíří obyvatelstvem. Přispívá k tomu také fakt, že velká část Američanů věří šíleným konspiračním teoriím.

Na celou reportáž natočenou ve spolupráci s Igorem Lukešem se podívejte v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 1 hodinou

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy