Komáři v USA šíří vzácnou smrtelnou nemoc. Neexistuje na ni vakcína ani lék

Zahraničí Zahraničí
20. 9. 2019 6:15
Ve Spojených státech zemřelo za necelé dva měsíce několik lidí na onemocnění, které přenášejí komáři a neexistuje na něj vakcína ani účinný lék.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Nemoc EEE (zkratka anglického názvu koňská encefalomyelitida východního typu) se vyskytuje hlavně na podzim a v létě, od srpna na ni v USA zemřelo zřejmě pět lidí. 

Choroba se přitom u lidí objevuje velmi vzácně a pět úmrtí za rok vybočuje ze statistik amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Podle údajů agentury takto v USA onemocní pouze pět až deset lidí ročně. Jen třicet procent případů ročně pak končí smrtí.

Nemoc je typická hlavně pro Severní, Střední a Jižní Ameriku nebo Karibik. Přenáší ji zejména několik druhů komárů, kteří virus rozšiřují hlavně mezi ptáky. Nakazit ale mohou člověka či koně.

Nejvíce obětí, celkem tři, hlásí americký stát Michigan. Lidé tu zemřeli ve třech různých městech a z dalších oblastí jsou hlášeni další nakažení, jedná se o nejvíc případů od roku 2002.

Mějte se na pozoru před komáry, varují úřady

"Byla to dokonale zdravá, šťastná lidská bytost a během několika dní byl z perfektně zdravého mozkově mrtvý člověk," popsal pro bulvární deník New York Post Mark McChesney, bratr čtyřiašedesátiletého Gregga, který je jednou z obětí koňské encefalomyelitidy. "Zničehonic dostal záchvat a z pohotovosti se už nikdy nevrátil zpátky," dodal. 

Michiganské úřady už varovaly obyvatele, aby se před komáry měli na pozoru, doplnil list New York Post.

Úřady v některých částech Michiganu také vyzvaly obyvatele, aby se od setmění do rozbřesku vyhnuli venkovním aktivitám. Většina komárů je nejaktivnější právě v noci. Doporučily také používání ochranného spreje a nošení dlouhých rukávů a kalhot, informovala televizní stanice.

Podobná opatření vyhlásily například i úřady měst New Bedford a Rochester ve státě Massachusetts. V něm na konci srpna na EEE zemřela jedna žena. 

Zatím poslední obětí je muž z města West Warwick ve státě Rhode Island, který zemřel v neděli. Pro oblast je to první případ od roku 2010, kdy se nákaza objevila u člověka. Podle CNN se v tomto státě objevil virus také u jednoho koně.

Podle listu New York Post se virus objevil i u některých živočichů v severní Indianě, která sousedí s Michiganem. 

Nemoc se dá vyléčit během pár týdnů

Americký imunolog Richard Van Enk pro server USA Today uvedl, že je složité říct, proč lidí nakažených koňskou encefalomyelitidou letos přibylo. Počet nakažených ale podle něj lze dávat do souvislosti s vyšším výskytem komárů.

"Když se letos podíváte na Michigan, hladiny jezer jsou vysoké, bažiny se rozšiřují. Je tu velké vlhko, takže je to pro některé druhy komárů dobrý rok," vysvětlil Enk.

První příznaky choroby se objeví zhruba čtyři až deset dní po nakažení a jsou podobné nachlazení. Nemocní trpí bolestí hlavy a kloubů, mají teplotu, zimnici nebo zvrací.

Infekci může odhalit krevní test či odebrání míšní tekutiny. I přestože na nemoc neexistuje žádný lék, v případně včasné hospitalizace se pacienti dokážou během několika týdnů vyléčit. Problém nastává ve chvíli, kdy se infekce dostane do mozku. To může někdy vést k ochrnutí, v některých případech i ke smrti.

Video: Nový lék na chřipku? Stačí jedna tableta, pacienty je dobře snášen, říká Havlíčková

Je to první antivirotikum po dvaceti letech, je dobré, když je léků více, říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy