V USA ráno popravili Davise. Bez důkazu, bouří se svět

Zahraničí Zahraničí, Václav Viták
22. 9. 2011 6:55
Davis i těsně před výkonem hrdelního trestu podle očitých svědků opakoval, že je nevinný

Atlanta, Georgia - Jeden z nejdelších a nejkontroverznějších amerických soudních případů ve čtvrtek skončil. Krátce po páté hodině ráno středoevropského času byl ve věznici státu Georgia popraven Afroameričan Troy Davis.

Připravovaná poprava vyvolala vlnu odporu ve Spojených státech i v Evropě. V místě popravy se podle agentury AP sešlo na 700 jeho přívrženců.

Poprava se měla původně konat v 01:00 SELČ, ale byla odložena do rozhodnutí federálního Nejvyššího soudu USA, ke kterému se na poslední chvíli obrátili advokáti odsouzeného. Soud po čtyřech hodinách žádost o zastavení popravy zamítl.

Také nižší soudy a úřady předchozí žádosti o zrušení popravy vždy zamítly. Bílý dům krátce před plánovaným časem popravy sdělil, že prezident Barack Obama, kterého odpůrci popravy také požádali o pomoc, nehodlá zasahovat.

Davis i těsně před výkonem hrdelního trestu podle očitých svědků opakoval, že je nevinný, že v době činu neměl v ruce žádnou zbraň. "Nechť bůh žehná těm, kteří se chystají mi vzít život," řekl prý odsouzený jednačtyřicetiletý muž. V cele smrti Davis odmítl poslední pokrm a prohlásil, že hodiny před popravou chce strávit s přáteli, stoupenci a rodinou.

Pokud se nestane zázrak, život Afroameričana Davise krátce po půlnoci skončí. Přitom neexistuje dostatek věrohodných důkazů.
Pokud se nestane zázrak, život Afroameričana Davise krátce po půlnoci skončí. Přitom neexistuje dostatek věrohodných důkazů. | Foto: Reuters

Poprava se uskutečnila i přesto, že množství významných indicií naznačovalo, že vraždu, za kterou byl odsouzen, nespáchal. Sedm z devíti hlavních svědků v jeho procesu postupně odvolalo výpovědi proti němu.

Někteří dokonce řekli, že je policie donutila podat falešné svědectví.

Případ se vleče od roku 1989, kdy byl Davis obviněn, že zabil ve městě Savannah policistu Marka McPhaila. O tři roky později za to byl odsouzen k trestu smrti.

Pak následovala nekonečná řada odvolacích řízení. Ta se však úterním rozhodnutím Komise pro udělování milostí a podmínečná propuštění zřejmě uzavřela.

Ve státě Georgia může milost udělit jen ona, Davis tedy neměl možnost odvolat se například ke guvernérovi.

Domácí i mezinárodní nevole

Rozhodnutí komise vyvolalo okamžitě pobouření v USA i v zahraničí. Davisův právník Brian Kammer prohlásil, že je "šokován a zklamán tím, že americký právní systém selhal na všech úrovních a nedokázal napravit justiční omyl".

Amnesty International, respektive její americká pobočka, která se v případu Davis silně angažovala, sdělila: "Dovolit, aby byl na smrt poslán muž, o jehož vině vládne mimořádně velká pochybnost, je donebevolající urážka spravedlnosti."

Stoupenci Troye Davise vedli za zrušení jeho trestu smrti dlouhodobou kampaň zvanou "Příliš mnoho pochybností", do které se zapojily i takové osobnosti jako papež Benedikt XVI., známý jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu, bývalý americký prezident Jimmy Carter, bývalý ředitel FBI William Sessions, jednapadesát amerických kongresmanů a herečka Mia Farrowová.

Rada Evropy, respektive její vyslankyně ve věci trestu smrti Bianca Jaggerová, v souvislosti s rozhodnutím komise řekla: "Popravit nevinného člověka je státem schválená vražda."

Soudy i komise byly proti

Všechny odvolací soudy však v průběhu dvacet let trvajících řízení Davisova odvolání zamítly.

Nejvyšší soud USA v roce 2010 udělal dokonce výjimečný krok a povolil obnovit řízení s ním s ohledem na tvrzení jeho právníků, že mají k dispozici nové důkazy.

Georgijská Komise pro udělování milostí rozhodla v neprospěch Davise.
Georgijská Komise pro udělování milostí rozhodla v neprospěch Davise. | Foto: Reuters

Bylo to poprvé za padesát let, kdy v případě odsouzeného na smrt takto rozhodl. Troy Davis ale znovu prohrál, přestože k dispozici byla celá řada nepřímých důkazů, že on pachatelem vraždy není.

Například jistý muž jménem Sylvester Cole, který byl v roce 1989 také na místě činu, se v roce 2009 podle svědkyně Quianny Gloverové v opilosti vychloubal na jedné párty, že vrahem policisty McPhaila je on.

Ani Komise pro udělování milostí však k těmto skutečnostem nepřihlédla. O vině Troye Davise je přesvědčena i rodina zavražděného a přála si jeho popravu.

 

Právě se děje

Další zprávy