Stalo se tak poté, co americký nejvyšší soud v pondělí definitivně zamítl jeho poslední odvolání. Stejné rozhodnutí učinil už minulé úterý rovněž nejvyšší kalifornský soud a v neděli federální apelační soud. V pátek navíc padla Allenova naděje na případné udělení milosti kalifornským guvernérem Arnoldem Schwarzeneggerem, který prohlásil, že trest smrti v jeho případě nezmění.
Chatrné zdraví ho nezachránilo
Clarence Ray Allen, který je slepý, téměř neslyší, je připoután na invalidní vozík a loni v září prodělal infarkt, poukazoval na to, že jeho poprava by byla neústavní, nelidská a neslučitelná s jeho vysokým věkem a chatrným zdravím. Americký nejvyšší soud ovšem ještě nikdy neprominul trest odsouzené osobě kvůli věku nebo ze zdravotních důvodů.
PŘEČTĚTE SI: Kalifornie popravila exšéfa gangu Crips
Přestože Nejvyšší soud Allenově žádosti nevyhověl, jeden ze soudců, Stephen Breyer, s rozhodnutím nesouhlasil a do zápisu uvedl odlišný právní názor. "Domnívám se, že okolnosti, které uvedl, nás nutí zamyslet se nad tím, zda by tento trest nebyl příliš krutý a neobvyklý," řekl. Kromě chatrného Allenova zdraví a vysokého věku Breyer poukázal i na skutečnost, že odsouzený čekal na smrt už 23 let.
Schwarzenegger: Milost si nezaslouží
Naproti tomu guvernér Schwarzenegger odsouzencův vysoký věk zohlednit nehodlal. "Jeho chování nepramenilo z mladické nezkušenosti, ale z tvrdosti a vypočítavosti dospělého muže," uvedl.
Allen byl v roce 1980 odsouzen k smrti za to, že si z věznice Folsom objednal vraždu tří svědků v případu jiné vraždy, za kterou tehdy sám pykal.
Stane se druhým nejstarším popraveným ve Spojených státech za poslední desetiletí. Loni v prosinci byl ve státě Mississippi popraven muž ještě o rok starší.