V Turecku už zatkli více než 570 lidí, kteří kritizovali vojenskou operaci v Sýrii

ČTK ČTK
5. 2. 2018 12:39
Turecko před více než dvěma týdny zahájilo na severu Sýrie operaci, která cílí na tamní Kurdy. Ankara je totiž považuje za teroristy.
Proturecký syrský bojovník v oblasti Afrín.
Proturecký syrský bojovník v oblasti Afrín. | Foto: ČTK

Istanbul - Turecké úřady zadržely během dvou týdnů na 570 lidí kvůli tomu, že kritizovali vojenskou operaci vlády na severu Sýrie. Informovalo o tom v pondělí turecké ministerstvo vnitra.

Ankara zdůvodňuje intervenci své armády v sousední zemi snahou rozbít kurdské milice YPG, které považuje za teroristickou skupinu.

"Od zahájení operace Olivová ratolest bylo zadrženo 449 lidí za šíření teroristické propagandy na sociálních sítích a 124 lidí bylo zatčeno za účast na protestních akcích," uvedlo ministerstvo vnitra v prohlášení. Turecká vláda často zdůvodňuje zatýkání svých kritiků nutností boje proti terorismu.

Operaci v severosyrské oblasti Afrín u hranic s Tureckem zahájila Ankara se svými povstaleckými spojenci ze Svobodné syrské armády (FSA) 20. ledna. Jejím cílem jsou kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristy napojené na separatisty z Kurdské strany pracujících (PKK). Ta vede v jihovýchodním Turecku už přes 30 let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán.

Za kritiku vojenské intervence Turecka na severu Sýrie zadržely turecké úřady minulý týden i 11 členů turecké lékařské asociace, včetně jejího šéfa Raşita Tükela. Prokuratura na ně vydala zatykače a ministerstvo zdravotnictví požádalo soud, aby byli propuštěni z práce.

Zatčení lékařů, z nichž tři byli koncem týdne propuštěni na kauci, kritizovali lidé na sociálních sítích i lékařské komory po celé zemi. Za tuto kritiku policie v Ankaře zatkla nejméně 13 lidí, informoval deník Hürriyet.

Zatýkání lidí kvůli vyjádření nesouhlasu s vojenskou operací vlády v Sýrii je dalším projevem omezování svobody slova tureckými úřady.

Tureckou vládu za to dlouhodobě kritizují nevládní organizace i západní politici. V posledních dvou letech úřady zavřely v zemi více než 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství a ve vazbě je přes 150 novinářů. Za mřížemi skončili v posledním roce i někteří opoziční poslanci.

 

Právě se děje

Další zprávy