Tunis - V přímořském letovisku Sús na severovýchodě Tuniska se ve středu na jedné z pláží odpálil sebevražedný atentátník. Kromě něj naštěstí nikdo další zřejmě neutrpěl zranění.
Tuniští policisté poté zadrželi muže, který se chtěl odpálit u hrobu exprezidenta Habíba Burgiby v Munastíru. Úřad prezidenta oba útoky odsoudil a policie sdělila, že zatkla pět lidí, kteří se na přípravě teroristických činů podíleli.
Město Sús, známé i pod svým francouzským názvem Sousse, je téměř dvousettisícovým letoviskem na břehu Středozemního moře a hojně jej navštěvují turisté. Krátce po prvním útoku se ukázalo, že další atentátník se chystal útočit v nedalekém městě Munastír. Policie jej ale zadržela.
Sebevražedný útočník v Súsu se podle agentur nejprve pokusil dostat s kufrem do hotelu Riadh Palm. Ostraha ho ale vrátila zpět, po čemž odběhl na nedalekou pláž a odpálil tam nálož, kterou nesl.
Pokud jde o druhého atentátníka, mluvčí ministerstva vnitra Alí Arúí uvedl, že je to osmnáctiletý mladík, který měl výbušninu v batohu. Podle agentury AFP policisty na něj upozornili místní lidé, kterým připadal podezřelý.
K útoku a k pokusu o něj se žádná organizace zatím nepřihlásila. Vláda ale sdělila, že všichni zadržení přiznali, že jsou členy militantního hnutí Ansar Šaría, které má blízko k severoafrické odnoži Al-Káidy. Arúí dodal, že oba sebevražední atentátníci jsou radikální islámští džihádisté a že jde o Tunisany, kteří ale byli v blíže neurčené sousední zemi.
Nebezpečí pro turisty roste
Události jsou nepříjemnou zprávou pro tuniský turistický ruch. Zemi v loňském roce navštívilo 5,8 milionu většinou evropských turistů a letošní útoky a nepokoje tuto bilanci nepochybně negativně ovlivní. Některé evropské státy dnes už vyzvaly své občany k větší ostražitosti, jak to například učinilo francouzské velvyslanectví v Tunisu. Německé ministerstvo zahraničí dokonce požádalo německé turisty v Súsu, aby prozatím nevycházeli z hotelů. České ministerstvo zahraničí nabádalo Čechy ke zvýšené opatrnosti v Tunisku již koncem září .
Sebevražedné útoky jsou v Tunisku poměrně neobvyklé. Tragický útok ale země zažila v roce 2002, kdy se na ostrově Džerba odpálil řidič nákladního automobilu - tehdy zahynulo 21 lidí. Za podíl na atentátu byl souzen také údajný mozek masakru z 11. září 2001 v USA Chálid šajch Muhammad.
Tuniská vláda obviňuje radikální islamisty, že využili chaos v sousední Libyi k tomu, aby snadno získali zbraně a výcvik. V současnosti bojuje hlavně s extremisty z hnutí Ansar Šaría. Tento měsíc při střetech s radikály zemřelo devět policistů.
Ansar Šaría patří k nejradikálnějším islámským skupinám, v Tunisku působí od roku 2011. Tehdy během takzvaného arabského jara po masových demonstracích padla vláda prezidenta Zína Abidína bin Alího.