Corsicana (Texas) - O vině Camerona Todda Willinghama, který byl za údajnou vraždu svých tří dcer odsouzen bez přesvědčivých důkazů a pouze na základě výpovědi spoluvězně, se spekuluje už od jeho popravy v roce 2004. Nyní ale vyšly najevo další skutečnosti, jež zásadním způsobem podlamují informátorovu důvěryhodnost.
Audio nahrávky výslechů Johnnyho E. Webba, jenž si odpykával trest za loupežné přepadení, prokazují, že opakovaně měnil svou výpověď a upravoval ji tak, aby se hodila obžalobě. Jednou ji dokonce celou popřel a nakonec opět potvrdil.
Willingham podle prokurátora dům zapálil úmyslně a nechal v něm uhořet své tři malé dcery.
Webb spolupracoval výměnou za zkrácení trestu. Pokud teď bude jeho výpověď skutečně zpochybněna, půjde o první případ v moderní historii, kdy se podaří prokázat, že ve Spojených státech popravili nevinného, připomíná deník The Washington Post.
Právě tím, že se to dosud nikdy prokázat nepodařilo, přitom při vynášení verdiktu v roce 2006 argumentoval americký Nejvyšší soud, když rozhodoval o ústavnosti hrdelního trestu v Kansasu.
"Žalující strana se nemohla odvolat na jediný případ, v němž by bylo jasné, že byl někdo popraven za zločin, který nespáchal," konstatoval tehdy soudce Antonin Scalia.
Skupina advokátů sdružená v neziskové organizaci The Innocence Project, která bojuje za očišťování nevinných, se popisovaným případem zabývá už deset let. A tvrdí, že soudce John H. Jackson "porušil svou profesní, etickou a ústavní povinnost".
Existuje údajně i dost podkladů na to, aby mohl být žalobce obviněn z "padělání a zadržování důkazů".
Nic mi neřekl, přiznal svědek
The Innocence Project proto podal stížnost, v níž tvrdí, že "případ porušil základní principy právnické profese, a to ještě s hrůznými následky - popravou nevinného muže".
Případ může mít i politické dopady. Současný texaský guvernér Rick Perry, který je možným republikánským kandidátem na prezidenta, v roce 2004 odmítl odložit Willinghamovu popravu. Je tak za jeho smrt spoluodpovědný.
Poprava nebyla odložena, ačkoliv soudní znalec zpochybnil důkazy o žhářství, které předložil zástupce místního šerifa.
K tragédii došlo ráno 23. prosince 1991. Willinghamova žena odjela nakupovat vánoční dárky a nechala tři dcery a manžela doma spát.
Willingham vypověděl, že ho vzbudil křik dětí. V té době už ale byl dům plný kouře. Běžel do dětského pokoje, ale kvůli žáru a dýmu za nimi nemohl.
Když na místo dorazili hasiči a policie, bylo už pozdě. Všechny tři dívky se udusily.
Cameron Todd Willingham u části obyvatel malého města Corsicana poblíž Dallasu budil podezření. Podle svědků příliš netruchlil, krátce po pohřbu byl viděn, jak v hospodě popíjí pivo a veselí se. Údajně si stěžoval, že přišel o svůj oblíbený terč s šipkami.
Zástupce šerifa usoudil, že se jednalo o žhářství, a nechal Willinghama zatknout. Prokurátor pak jeho spoluvězně nabádal, aby s ním mluvil a pokusil se z něj dostat přiznání.
Zástupcům organizace The Innocence Project ale jediný svědek Johnny E. Webb přiznal, že se Willingham nedoznal vůbec k ničemu. On prý uvěřil žalobcům, že je "zcela určitě vinným", a rozhodl se pomoci si tím, že proti němu bude vypovídat.
Před soudem pak popřel, že by mu prokurátor za svědectví cokoliv slíbil.