reklama
 
 

V Tanzanii se převrhl trajekt, zemřelo nejméně 136 lidí

Aktualizováno 21. 9. 2018 19:19
V Tanzanii se převrhl trajekt. Za zkázu na Viktoriině jezeře může přetížení lodi | Video: Associated Press |  00:36
Představitel místní správy serveru BBC řekl, že na přetížené lodi mohlo být v okamžiku neštěstí více než 400 lidí.

Dodoma (Tanzanie) - Nejméně 136 mrtvých si podle aktualizované bilance vyžádala čtvrteční zkáza trajektu na Viktoriině jezeře v Tanzanii. Podle agentury Reuters o tom v pátek informoval šéf tanzanské policie Simon Sirro. Úřady se ovšem obávají, že počet obětí se může výrazně zvýšit, neboť na lodi se plavilo možná přes 400 lidí. Zatím jsou zprávy o zhruba stovce zachráněných.

Tanzanský prezident John Magufuli dnes nařídil zatčení "všech osob, které byly do provozování trajektu jakkoli zapojeny". "Je zjevné, že trajekt přetížil svou kapacitu," řekl prezident v projevu, který odvysílala státní televizní stanice TBC One. "Policie už začala se zatýkáním," dodal. V projevu zároveň vyhlásil čtyřdenní státní smutek.

Loď se převrátila při plavbě na ostrov Ukara (někdy psán i jako Ukora) z města Bugolora na ostrově Ukerewe asi 50 metrů od břehu, u kterého chtěla zakotvit. Během čtvrteční záchranné akce bylo vyproštěno 44 těl a v pátek práce záchranářů pokračují.

Úřady předpokládají, že trajekt se převrhl kvůli přetížení nákladem i cestujícími. Plavidlo bylo totiž určeno pro stovku lidí, na palubě jich ale byl podle svědků více než čtyřnásobek. Zda tomu tak skutečně bylo, není možné ověřit. Reuters uvedl, že prodejce lístků zahynul a záznamové zařízení lodi se ztratilo.

Podobné incidenty na největším africkém jezeře nejsou výjimečné, neboť lodě často plují přetížené. V roce 1996 zemřelo po převrhnutí lodi MV Bukoba kolem 800 lidí. Toto neštěstí patří k nejhorším námořním katastrofám minulého století.

autor: ČTK | 20. 9. 2018 20:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama